Ναυτικών Δοκίμων (ΣΝΔ) Μηχανικοί

giorgos_pao

Νεοφερμένος

Ο giorgos_pao αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
καταλαβα..η διαφορα μεταξυ μηχανικων και μαχιμων ξερεις ποια ειναι..? τι κανει ο μηχανικος και τι ο μαχιμος..?

Επειδη ο πατερας μου ειναι μηχανικος, μπορω να σου πω να προτιμησεις να πας εκει. Γινεσαι μηχανικος, μπορεις μετα να συνεχισεις αν θες τις σπουδες σου, ειναι σχετικα πιο ζορικα απο τους μαχιμους βεβαια. Μαχιμος τπτ. Και να φυγεις απο το στρατευμα δεν μπορεις να κανεις τπτ. Η δουλεια και του μηχανικου ειναι κυριως στο γραφειο, εχει καραβι αλλα μεχρι καποια ηλικια, γυρω στα 35 περιπου. Μαχιμος θα πας και μια φορα κυβερνητης στο βαθμο του Πλοιαρχου, ενω μηχανικος απο τα 35 και μετα θα εισαι σε γραφειο και μονο, κυριως Αθηνα (πενταγωνο, βοτανικο, αμφιαλη κ.α.) εκτος αν πας Ναυσταθμο που δεν τον θελει και κανενας γτ εχει φασαρια και αρκετη δουλεια. Μισθο θα εχεις ακριβως τον ιδιο, ενω με τις προαγωγες παιζει αναλογα με το ποσοι φευγουν κλπ. Το πλεονεκτημα που εχουν οι μαχιμοι ειναι οτι τουλαχιστον τωρα εχουν περισσοτερες θεσεις εξωτερικου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φοκιας

Νεοφερμένος

Ο φοκιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
OYKAΣ ή χειριστης αν θες γινεσε ετσι..? μπορεις να μου πεις αν ξερεις τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του μηχανικου και του μαχιμου..γτ δεν ξερω τι να κανω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
OYKAΣ ή χειριστης αν θες γινεσε ετσι..? μπορεις να μου πεις αν ξερεις τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του μηχανικου και του μαχιμου..γτ δεν ξερω τι να κανω..
Ρε φιλε αν σου αρεσουν οι μηχανες πανε μηχανικων,αν δεν σου αρεσουν μην σκεφτεσαι για πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα,θα βαρεθεις.Λογικα ΟΥΚΑΣ και χειριστης ελικοπτερου γινεσαι κατοπιν δηλωσης σου και λογικα περνωντας καποιες εξετασεις ή μαθηματα.Ενα πλεονεκτημα του μηχανικου ειναι οτι μετα απο 15 περιπου χρονια μπορει να παει σε γραφειο στο Σκαραμαγκα,απο την αλλη ο μαχιμος δεν βρισκεται στην ζεστη και στις κακουχιες που εχουν οι μηχανες.
Κοιτα στο site που σου εστειλα,δες και κανενα βιντεο απο το youtube και εισαι κομπλε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φοκιας

Νεοφερμένος

Ο φοκιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
οταν λες θεσεις εξωτερικου..? οτι και να εισαι ομως μολις πιασεις δουλεια και θα εισαι σε μια βαση θα πηγαινεις θα κανεις το 8ωρο σου( μεσα στο πλοιο ) και μετα θα φευγεις ετσι δεν ειναι..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
οι μηχανικοί ταξιδεύουν μαζί με το πλοίο.
τα ωράρια θα είναι ίδια με τους μάχιμους, απλα αυτοί θα είναι στην γέφυρα και εσύ στο μηχανοστάσιο.
αν το πλοίο πάει για άσκηση πας και εσύ μαζί του.
φοκια να ξερεις οτι η ναυτικών δοκίμων δεν είναι περίπατος, είναι μια σχολή όπου θα φάς πολύ καψώνι.
θα ζείς για αρκετούς μήνες μια καθημερινή κόλαση. καθόλου ύπνος, φωνές και συνεχής ψυχολογικός πόλεμος απο τα 4αρια

στο λεω για να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις μέσα και να μην τα παρατήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φοκιας

Νεοφερμένος

Ο φοκιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
μαλιστα..δεν ξερω και εγω τι να κανω..ειμαι αναμεσα σε Σ.Τ.Υ.Α και Σ.Ν.Δ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
μαλιστα..δεν ξερω και εγω τι να κανω..ειμαι αναμεσα σε Σ.Τ.Υ.Α και Σ.Ν.Δ...
Προσωπικα θα διαλεγα ΣΤΥΑ,πολυυυυ καλυτερες συνθηκες στην αεροπορια και λιγες μεταθεσεις,θα εχεις το 8ωρο σου και τιποτα παραπανω.Βεβαια απο την μια εισαι υπαξιωματικος και απο την αλλη αξιωματικος,παντως η ΣΤΥΑ ειναι 2 χρονια χωρις ιδιαιτερο ζορι(ενταξει η αυστηρη πειθαρχεια ειναι δεδομενη)ενω απο την αλλη 4 χρονια πακετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φοκιας

Νεοφερμένος

Ο φοκιας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
οκ ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης της σχολή (Ιανουάριος 2013):
https://www.adip.gr/eks/NavalAcademy_2013.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Η έκθεση εξωτερικής αξιολόγησης της σχολή (Ιανουάριος 2013):
https://www.adip.gr/eks/NavalAcademy_2013.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neopsych

Νεοφερμένος

Ο Neopsych αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπερα σε ολους. Θελω να μπω ΣΝΔ (πιστευω εχω γραψει αρκετα καλα) και με τραβανε πολυ περισσοτερο τα μαθηματα των Μηχανικων. Ενα πραγμα που με προβληματιζει ειναι η πορεια ενος μηχανικου για τα πρωτα 10 με 15 χρονια στο πλοιο.. Ειναι οντως συνεχεια στα μηχανοστασια κατω μεσα στη βρωμια και την εξαθλειωση ;; ή ριναι διαφορετικό το περιβαλλον εκει κατω;; Μου ακούγεται πολυ ψευτικο για καποιον που εχει βγαλει τετοιου ειδους απαιτητικα μαθηματα μεσα στη σχολη. Με λιγα λογια θα ειμαι μεσα στη μπιχλα συνεχως ενω περασα σε μια σχολη του 17+??? Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους. Θελω να μπω ΣΝΔ (πιστευω εχω γραψει αρκετα καλα) και με τραβανε πολυ περισσοτερο τα μαθηματα των Μηχανικων. Ενα πραγμα που με προβληματιζει ειναι η πορεια ενος μηχανικου για τα πρωτα 10 με 15 χρονια στο πλοιο.. Ειναι οντως συνεχεια στα μηχανοστασια κατω μεσα στη βρωμια και την εξαθλειωση ;; ή ριναι διαφορετικό το περιβαλλον εκει κατω;; Μου ακούγεται πολυ ψευτικο για καποιον που εχει βγαλει τετοιου ειδους απαιτητικα μαθηματα μεσα στη σχολη. Με λιγα λογια θα ειμαι μεσα στη μπιχλα συνεχως ενω περασα σε μια σχολη του 17+??? Ευχαριστω!

Κι επειδή έβγαλες 17000 μόρια δεν πρέπει να λαδώσεις τα χέρια σου με γράσο ή λάδια δηλαδή οι ΑΕΝιτες τι είναι μαλάκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top