Υπέρ ή κατά του γάμου;

Υπέρ ή κατά του γάμου;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 74)

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,967 μηνύματα.
Υπέρ εννοείται με την προϋπόθεση να έχεις το κατάλληλο άνθρωπο δίπλα σου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,967 μηνύματα.
Υπερ ειμαι οπως ειπα αρκει να να εισαι ερωτευμενος , να εισαι τουλαχιστον 25 και να εχεις τον καταλληλο ανθρωπο διπλα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ο γάμος δεν αποτελεί κάτι σημαντικό για εμένα. Απλώς είναι χρήσιμος για νομικά ζητήματα.
Θα σκεφτόμουν να κάνω θρησκευτικό γάμο μόνο αν "το άλλο μου μισό" ήθελε κάτι τέτοιο φανατικά. Αλλιώς, το σύμφωνο συμβίωσης είναι η καλύτερη λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,967 μηνύματα.
Εμενα ο γαμος μου αρεσει γιατι νιωθω οτι μοιραζομαι με τους αλλους ανθρωπους την χαρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εμενα ο γαμος μου αρεσει γιατι νιωθω οτι μοιραζομαι με τους αλλους ανθρωπους την χαρα μου.

Αν έχεις την ανάγκη να το κάνεις αυτό, εμένα παρακαλώ προσκάλεσε με στο τραπέζι.:P
Σεβαστή η άποψη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,967 μηνύματα.
Φυσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Είμαι υπέρ αλλά θέλω εκείνη τη στιγμή να είναι δίπλα μου λίγα και συγκεκριμένα άτομα, χωρίς χορούς και πανηγύρια.

Ακριβώς αυτό! Ειδικά όσον αφορά τις γυναίκες, για τις οποίες -λόγω των κοινωνικών στερεοτύπων- έχει μείνει η άποψη ότι μέσα από το γάμο θα οδηγηθούν στην ευτυχία και θα έχουν πετύχει κάτι στη ζωή τους. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς το ότι η παντρεμένη γυναίκα αποκαλείται "κυρία" ενώ η ανύπαντρη "δεσποινίς" (ο άντρας φυσικά είναι ανέκαθεν "κύριος") Σα να λέμε δηλαδή ότι η ζωή μιας γυναίκας καθορίζεται από τον άντρα της!

Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταληφθούν όλα αυτά. Βέβαια έχουν γίνει αρκετά βήματα, αυτό πρέπει να αναγνωριστεί. Τουλάχιστον πλέον δε παίρνεις το όνομα του συζύγου σου με το που παντρεύεστε, εντάξει, κάτι είναι κι αυτό! :P

Πώς μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θέλεις να περάσεις με κάποιον το υπόλοιπο της ζωής σου; Και πώς το ξέρεις ότι θα είναι έτσι κιόλας; Δηλαδή εντάξει μου κάνουν λίγο χαζά τέτοιου είδους επιχειρήματα!
Δεν αρκεί το να είσαι απλώς ερωτευμένος, γιατί κάποια στιγμή αυτό θα φύγει, και τότε τι θα μείνει; Απλώς συμβιβάζεσαι.
Και αυτό περί επισημότητας δε μπορώ να το καταλάβω. Πριν θα είστε ανεπίσημα μαζί ας πούμε; Εντάξει το επίσημα μπορεί να λογιστεί ως "αναγνωρισμένα από το κράτος ή την εκκλησία" αλλά και πάλι δε ξέρω.
Δεν είμαι ούτε ολοκληρωτικά υπέρ ούτε και κατά. Απλώς είναι λίγο περίεργο... κυρίως λόγω των κοινωνικών στερεοτύπων περί οικογένειας κτλ ή το "αυτό κάνουν όλοι".
Χεχε ήμουν σίγουρη ότι είχα γράψει εδώ.. τελικά είναι πολύ περίεργο να βλέπεις τον εαυτό σου και τις απόψεις του πριν από 5 περίπου χρόνια! Πολύ επαναστάτης ρε παιδί μου! :P Ακόμη πιστεύω κάποια πράγματα, απλά τώρα το βλέπω πιο χαλαρά. Έχω συμβιβαστεί ίσως και βλέπω ότι υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά πράγματα από αυτό. Όπως και να 'χει είχε πλάκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Υπερ με χορους πανηγυρια κλαρινα και αφθονο ψητο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εμενα ο γαμος μου αρεσει γιατι νιωθω οτι μοιραζομαι με τους αλλους ανθρωπους την χαρα μου.

Β'Λυκειου. Οταν αντιληφθεις τι θα σου κοστισει ο γαμος για να ταϊσεις και να ποτισεις ανθρωπους που πανω απο τους μισους θα σε βλεπουν με μισο ματι, τοτε θα αλλαξεις αποψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Β'Λυκειου. Οταν αντιληφθεις τι θα σου κοστισει ο γαμος για να ταϊσεις και να ποτισεις ανθρωπους που πανω απο τους μισους θα σε βλεπουν με μισο ματι, τοτε θα αλλαξεις αποψη...

Όχι αναγκαστικά. Κανείς δε σε υποχρεώνει να καλέσεις τον 2ο ή 3ο ξάδερφο που έχεις δει μια φορά στη ζωή σου και δε θυμάσαι καν πώς είναι. Πέρα από την πάντοτε ξεροκεφαλη γιαγιά που σκυλιαζει για το "τι θα πει ο κόσμος". Νομίζω ότι αυτό είναι που με ενοχλεί περισσότερο στο τελετουργικό των γάμων, το ότι "μοιράζεσαι τη χαρά" που είπε ο Φώτης όχι με τους ανθρώπους που θες, αλλά με αυτούς που σου υποδεικνύει η κοινωνία ότι πρέπει να τη μοιραστείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,967 μηνύματα.
Ο γάμος είναι τέλειος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ο γάμος είναι τέλειος .

Καλά εντάξει μην είσαι και τόσο απόλυτος, κι εγώ πριν 10 χρόνια νόμιζα ότι τέλειο θα ήταν να τελειώσω το σχολείο και τώρα Θέλω να κάνω αίτηση να πάω πάλι στα νήπια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Καλά εντάξει μην είσαι και τόσο απόλυτος, κι εγώ πριν 10 χρόνια νόμιζα ότι τέλειο θα ήταν να τελειώσω το σχολείο και τώρα Θέλω να κάνω αίτηση να πάω πάλι στα νήπια

Θα γινεις φοιτητρια και θα ξεχαστεις για λιγο. Μετα ευχαριστως να κανεις αιτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο γάμος είναι τέλειος .

Φώτη είσαι προορισμένος για μεγάλες εκπλήξεις και επαφές με είδη υπόδησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
μιστερ φλιπ-φλοπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
υπέρ.. όταν αποφασίζεις να κάνεις οικογένεια πιστεύω ότι πρέπει να παντρευτείς.. ίσως ακούγεται συντηρητικό, αλλά όταν είσαι σίγουρος ότι θέλεις να περάσεις το υπόλοιπο της ζωής σου με τον άνθρωπο που είσαι ερωτευμένος τι σε πειράζει αν τον παντρευτείς? δεν αλλάζει ουσιαστικά κάτι.. απλώς θεωρείστε επίσημα ζευγάρι..

Γιατί όταν δεν είστε παντρεμένοι τι είστε, ανεπίσημο ζευγάρι; Βγαίνετε ραντεβού στα κρυφά; Πόσο παρωχημένη αντίληψη;!
Σίγουρος δεν μπορείς να είσαι ποτέ για όλη σου τη ζωή. Ο κάθε άνθρωπος αλλάζει και εξελίσσεται και αν αυτή η εξέλιξη των δύο συντρόφων είναι προς κοινή κατεύθυνση έχει καλώς, αλλιώς τι κάνουμε οέο; Το να ανακαλύψει κάποιος και να παραδεχτεί στον ίδιο του τον εαυτό πρώτα κι ύστερα στον σύντροφό του πως ξέρεις αγάπη μου, δεν θέλω να είμαστε πλέον μαζί γιατί αλλάξαμε, το θεωρώ το πιο υπεύθυνο πράγμα στον κόσμο.
Γιατί χρειάζομαι ένα χαρτί για να είναι ο άλλος δικός μου, ο άνθρωπός μου; Μήπως να του κάνω και σφραγίδα σαν τα πρόβατα για να το βλέπει όλος ο κόσμος; Όση πλύση εγκεφάλου κι αν κάνει η Εκκλησία, ο γάμος δεν είναι φυσιολογικός. Έχετε δει πολλά είδη στη φύση να κάνουν αντίστοιχες τελετές; :/:

Πλέον οι γάμοι γίνονται πιο πολύ για το τζέρτζελο. Να ντυθεί και να στολιστεί η νύφη, να χαρούν οι γονείς, οι θειάδες και τα τριτοξάδερφα, να μαζευτούν για το γλέντι, να βγάλουν φωτογραφίες... Αν κάποιος έχει τόσο βαθιά εσωτερική ανάγκη να παντρευτεί για τον θεσμό και μόνο, μπορεί να πάει στο δημαρχείο μία ωραία πρωία και να το δηλώσει. Αθόρυβα και όμορφα.Όμως φυσικά δεν είναι εσωτερική η ανάγκη, αλλά κοινωνική επιθυμία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Γαμος ειναι και ο πολιτικος παντως. Η αντιληψη παντως οτι οταν γινεται κατι στραβο στη σχεση εγκαταλειπουμε ,ειναι που εχει οδηγησει σε τοση αυξηση των διαζυγιων. Επισης οταν εχεις παιδια ειναι και αυτο μια υποχρεωση οποτε δε μπορεις να τη κοπανησεις επειδη για καποια περιοδο δε τα βρησκεις με το συντροφο σου. Στο ζωικο βασιλειο υπαρχουν περιπτωσεις με μονογαμηκα ειδη οπως οι πιγκουινοι. Παντρεύεσαι για να οικονομικους λογους ,δεχεσαι φοροαπαλλαγες και κυριως γιατι συμβιβαζεσαι να εισαι μια ζωη με καποιον που αν και μερικες στιγμες θα ευχεσαι να χωρισεις ολη η χασουρα του διαζυγιου θα σε κραταει στη σχεση κερδιζοντας ετσι τις περισσοτερες φορες μακροπροθεσμα αντι να εχεις το βραχυπροθεσμο ωφελος ενος χωρισμου.Τέλος αποτελει καλως κακως και ενα ειδος ασφαλειας για τα ατομα που τον επιλεγουν ωστε να υπαρχει περισσοτερη σιγουρια και λιγοτερη ζηλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top