Μαθητικές παρελάσεις: είστε υπέρ ή κατά;

Να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 532)
  • Ναι, να καταργηθούν

  • Όχι, να παραμείνουν

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κάνω και εθνικιστική ρητορική τώρα; Μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα πού;
Εμμένεις στους τύπους. Στρατιωτικοποίηση, δικτατορίες κτλ κτλ. Εγώ πρακτικά δεν βλέπω τίποτα από αυτά. Εγώ την παρέλαση την βλέπω περισσότερο σαν έθιμο και παράδοση παρά σαν θεσμό. Οπότε ισχύει αυτό που είπα και ακριβώς πιο πάνω (στο ίδιο μήνυμα) στον Κλεάνθη. Φαντάζομαι συμφωνείς εφόσον μιλάς για κατάργηση και όχι για απαγόρευση.
Αυτή είναι η ειρωνία. Πως ενώ έχουν αλλάξει οι καιροί και δεν βλέπεις καμία απολύτως σύνδεση μεταξύ του μέτρου και της κατάστασης επιμένεις να στηρίζεις ένα ξεπερασμένο θεσμό μόνο και μόνο χάριν ιστορίας. Αν αυτό δεν είναι ιδεοληψία πραγματικά δε ξερω τι είναι.

Ξανά, είναι θεσμός όχι έθιμο. Τα έθιμα δεν έχουν νομική υπόσταση, επαφύονται καθαρά στη θέληση της κοινωνίας να τα καθιερώσει και να τα τηρήσει. Φυσικά αυτο από μόνο του επίσης δε λέει τίποτα καθώς επίσης πολλά έθιμα μόνο αθώα δεν είναι και παραπέμπουν σε αναχρονιστικές εποχές ( όπως εκείνο της προίκας).

Πάντως τέτοια θέματα αν δείχνουν κάτι με το καλύτερο τρόπο είναι πως ένας θεσμός μπορεί τόσο εύκολα να καλλιεργήσει συνειδήσεις και ζυμώσεις στην κοινωνία. Μετά απ' όλες τις απαντήσεις που είδαμε εδώ μέσα για έναν απολυταρχικό θεσμό μη σας παραξενεύει το γιατί αυτή τη στιγμή στη Β. Κορέα βάζουν τους μαθητές να κάνουν ό,τι κάνουν και πώς έχουν συσπειρώσει ένα ολόκληρο έθνος απέναντι στον υπόλοιπο κόσμο.

Αυτό νομίζω είναι τρισχειρότερο για σένα (και για όλους μας).
Δεν ξέρω τι κατάλαβες. Σου ζήτησα να δώσεις μια πηγή για αυτό που ισχυρίστηκες και πήρα μια φωτογραφία. Ε, το έκανα εγώ για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Αυτή είναι η ειρωνία. Πως ενώ έχουν αλλάξει οι καιροί και δεν βλέπεις καμία απολύτως σύνδεση μεταξύ του μέτρου και της κατάστασης επιμένεις να στηρίζεις ένα ξεπερασμένο θεσμό μόνο και μόνο χάριν ιστορίας. Αν αυτό δεν είναι ιδεοληψία πραγματικά δε ξερω τι είναι.
Δεν υπερασπίζομαι κανέναν θεσμό. Υπερασπίζομαι το δικαίωμα όποιων παιδιών θέλουν να παρελάσουν, να το κάνουν. Σε αυτό δεν είναι απαραίτητο το σχολείο να εμπλακεί νομικά και δεν απαιτώ κάτι τέτοιο. Απλά είναι καλό να τα βοηθά σε θέματα οργάνωσης. Όπως είπες κι εσύ δεν είναι θέμα απαγόρευσης. Ωστόσο ακόμα και αυτό είναι εθνικιστική ρητορική για έναν (ακρο)αριστερό, που θέλει την κατάργησή τους, επειδή "καθιερώθηκαν τη χούντα". Καθαρά για λόγους πολιτικής ιδεολογίας δηλαδή.
Ξανά, είναι θεσμός όχι έθιμο. Τα έθιμα δεν έχουν νομική υπόσταση, επαφύονται καθαρά στη θέληση της κοινωνίας να τα καθιερώσει και να τα τηρήσει. Φυσικά αυτο από μόνο του επίσης δε λέει τίποτα καθώς επίσης πολλά έθιμα μόνο αθώα δεν είναι και παραπέμπουν σε αναχρονιστικές εποχές ( όπως εκείνο της προίκας).

Πάντως τέτοια θέματα αν δείχνουν κάτι με το καλύτερο τρόπο είναι πως ένας θεσμός μπορεί τόσο εύκολα να καλλιεργήσει συνειδήσεις και ζυμώσεις στην κοινωνία. Μετά απ' όλες τις απαντήσεις που είδαμε εδώ μέσα για έναν απολυταρχικό θεσμό μη σας παραξενεύει το γιατί αυτή τη στιγμή στη Β. Κορέα βάζουν τους μαθητές να κάνουν ό,τι κάνουν και πώς έχουν συσπειρώσει ένα ολόκληρο έθνος απέναντι στον υπόλοιπο κόσμο.
Μα κι εγώ δεν θέλω να αντιμετωπίζεται σαν θεσμός (ας καταργηθεί), αλλά σαν έθιμο. Δεν με νοιάζει η νομική υπόστασή του.
Το γιατί έχουν στρέψει τη Βόρεια Κορέα απέναντι σε όλο τον κόσμο είναι καθαρά θέμα παιδείας. Αν έκαναν μόνο παρέλαση και τίποτα άλλο, τα πράγματα δεν θα ήταν έτσι. Τα παιδιά δεν στρατιωτικοποιούνται από τις παρελάσεις. Εκτός κι αν θεωρείς το να περπατούν με βήμα στρατιωτικοποίηση. Διαφορετικά και η Ελλάδα σαν τη Βόρεια Κορέα θα ήταν. Χειροπιαστό παράδειγμα στρατιωτικοποίησης στην ελληνική κοινωνία δεν υπάρχει. Το αντίθετο θα έλεγα.
Δεν ξέρω τι κατάλαβες. Σου ζήτησα να δώσεις μια πηγή για αυτό που ισχυρίστηκες και πήρα μια φωτογραφία. Ε, το έκανα εγώ για σένα.
Και η φωτογραφία πηγή δεν είναι; Εσύ googlαρες την εικόνα που σου έδωσα. Τι παραπάνω ήθελες να μάθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν υπερασπίζομαι κανέναν θεσμό. Υπερασπίζομαι το δικαίωμα όποιων παιδιών θέλουν να παρελάσουν, να το κάνουν. Σε αυτό δεν είναι απαραίτητο το σχολείο να εμπλακεί νομικά και δεν απαιτώ κάτι τέτοιο. Απλά είναι καλό να τα βοηθά σε θέματα οργάνωσης. Όπως είπες κι εσύ δεν είναι θέμα απαγόρευσης. Ωστόσο ακόμα και αυτό είναι εθνικιστική ρητορική για έναν (ακρο)αριστερό, που θέλει την κατάργησή τους, επειδή "καθιερώθηκαν τη χούντα". Καθαρά για λόγους πολιτικής ιδεολογίας δηλαδή.

Μα κι εγώ δεν θέλω να αντιμετωπίζεται σαν θεσμός (ας καταργηθεί), αλλά σαν έθιμο. Δεν με νοιάζει η νομική υπόστασή του.
Το γιατί έχουν στρέψει τη Βόρεια Κορέα απέναντι σε όλο τον κόσμο είναι καθαρά θέμα παιδείας. Αν έκαναν μόνο παρέλαση και τίποτα άλλο, τα πράγματα δεν θα ήταν έτσι. Τα παιδιά δεν στρατιωτικοποιούνται από τις παρελάσεις. Εκτός κι αν θεωρείς το να περπατούν με βήμα στρατιωτικοποίηση. Διαφορετικά και η Ελλάδα σαν τη Βόρεια Κορέα θα ήταν. Χειροπιαστό παράδειγμα στρατιωτικοποίησης στην ελληνική κοινωνία δεν υπάρχει. Το αντίθετο θα έλεγα.


Προσωπικά αν ήμουν διευθυντής σχολείου δε θα βοηθούσα με κανένα τρόπο τα παιδιά να παρελάσουν για τουςλόγους που είπα πιο πάνω. Και νομίζω πως το ίδιο θα έκαναν και οι περισσότεροι. Αν αύριο καταργούνταν κανείς δεν θα τους έδινε σημασία πόσο μάλλον να τους έδινε αρκετή αξία ώστε να θεωρούνταν έθιμο.

Το ότι τέτοια μέτρα πλέον δεν έχουν τα αποτελέσματα που είχαν είναι θέμα καιρών σήμερα είμαστε μια σαφώς πιο απελευθερωμένη χώρα με διαφορετικές αντιλήψεις και αρκετά επηρεασμένοι από δυτικά πρότυπα. για αυτό και δε βλέπεις διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Προσωπικά αν ήμουν διευθυντής σχολείου δε θα βοηθούσα με κανένα τρόπο τα παιδιά να παρελάσουν για τουςλόγους που είπα πιο πάνω. Και νομίζω πως το ίδιο θα έκαναν και οι περισσότεροι. Αν αύριο καταργούνταν κανείς δεν θα τους έδινε σημασία πόσο μάλλον να τους έδινε αρκετή αξία ώστε να θεωρούνταν έθιμο.

ΟΚ, απλά μετά μη μου λες ότι δεν είναι θέμα απαγόρευσης. Γιατί αν κάποια παιδιά θέλουν να παρελάσουν και δεν έχουν τη στήριξη ή οργάνωση του σχολείου, δεν μπορούν να παρελάσουν. Οπότε αυτό που λες είναι καθαρά θέμα απαγόρευσης. Εν πάσει περιπτώσει, την οργάνωση θα μπορούσαν να προσφέρουν και κάποιοι πολιτιστικοί σύλλογοι ίσως.

Αρκετά το κουράσαμε το θέμα. Ας το λήξουμε εδώ. Νομίζω καταλάβαμε και οι δυο τι προτείνει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,157 μηνύματα.
Ναι όντως κουραστικό έγινε, έτσι κι αλλιώς δεν θα σταματησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ΟΚ, απλά μετά μη μου λες ότι δεν είναι θέμα απαγόρευσης. Γιατί αν κάποια παιδιά θέλουν να παρελάσουν και δεν έχουν τη στήριξη ή οργάνωση του σχολείου, δεν μπορούν να παρελάσουν. Οπότε αυτό που λες είναι καθαρά θέμα απαγόρευσης. Εν πάσει περιπτώσει, την οργάνωση θα μπορούσαν να προσφέρουν και κάποιοι πολιτιστικοί σύλλογοι ίσως.

Αρκετά το κουράσαμε το θέμα. Ας το λήξουμε εδώ. Νομίζω καταλάβαμε και οι δυο τι προτείνει ο καθένας.

????
μάλλον έχετε μπερδέψει μερικοί την έννοια της ελευθερίας

Είστε ελεύθεροι να κάνετε ό,τι θέλετε στο σπίτι σας ή σε κάποιον δημόσιο χώρο στα πλαίσια του ελεύθερού σας χρόνου. Η πολιτεία απ' την άλλη δεν έχει καμία υποχρέωση να σας στηρίξει αν δεν κρίνει πως υπάρχει σοβαρός λόγος. Κάποιοι μπορεί να αισθάνονται πως πρέπει να γιορτάζουν και την 21η Απριλίου και να βνγαίνουν να παρελάσσουν με στολές παραλλαγής. Τι λες να μας τη κάνει τη χάρη το σχολείο να μας δώσει χώρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,765 μηνύματα.
Καποιοι βγαίνουν να γιορτασουν την πρωτομαγια, καποιοι την 17 Νοεμβρη, καποιοι καταλαμβανουν δρομους και πανεπιστημια, καποιοι βαζουν φωτιες σε μαγαζια και επιτιθενται στον καθε τυχαιο και καποιοι απεχθανονται τα φρουφρου και τ'αρωματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
????
μάλλον έχετε μπερδέψει μερικοί την έννοια της ελευθερίας

Είστε ελεύθεροι να κάνετε ό,τι θέλετε στο σπίτι σας ή σε κάποιον δημόσιο χώρο στα πλαίσια του ελεύθερού σας χρόνου. Η πολιτεία απ' την άλλη δεν έχει καμία υποχρέωση να σας στηρίξει αν δεν κρίνει πως υπάρχει σοβαρός λόγος.
Ξέρω πολύ καλά τι είναι προσωπική ελευθερία φίλε μου. Και δεν το έθιξα γιατί ακριβώς το θεωρώ αυτονόητο ότι τις ατομικές ελευθερίες δεν μπορεί να τις πειράξει κανένας στις πολιτισμένες χώρες. Και δεν καταλαβαίνω γιατί καν το αναφέρεις, λες και θα μπορούσες να ελέγξεις τι κάνει ο καθένας στον προσωπικό του χώρο και χρόνο.
Εγώ έλεγα πως εφόσον οι παρελάσεις ήταν δημόσιες εκδηλώσεις, θα έπρεπε για να μπορέσει να συμμετάσχει ο καθένας να πάρει την έγκριση-οργάνωση ενός δημόσιου φορέα. Για τους μαθητές συγκεκριμένα το σχολείο.
Αλλά ξέρεις κάτι; Άλλαξα γνώμη. Καλύτερα να μην παίρνεις άδεια και να μην δίνεις λογαριασμό σε κανέναν. Κάνεις ό,τι θέλεις με δική σου ευθύνη και σε περίπτωση ανηλίκων με ευθύνη των γονιών. Πού να μπλέκεις με σχολεία και δημόσιο... Τζάμπα φασαρία.
Κάποιοι μπορεί να αισθάνονται πως πρέπει να γιορτάζουν και την 21η Απριλίου και να βνγαίνουν να παρελάσσουν με στολές παραλλαγής. Τι λες να μας τη κάνει τη χάρη το σχολείο να μας δώσει χώρο;
Τώρα αυτό γιατί το πέταξες; Μιλάμε για δύο συγκεκριμένες εθνικές εορτές και τίποτα άλλο. Νομίζω με έχεις περάσει για χρυσαυγίτη και πετάς μπηχτούλες. Μην μπαίνεις στον κόπο.

Αρκετά ασχολήθηκα για το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Περί όνου σκιάς. Έτσι κι αλλιώς στο Δημοτικό κλήρωση γινόταν πάντα λόγω ισοβαθμίας αριστούχων. Βέβαια οι γονείς πάντα πίεζαν τους δασκάλους να βγει αριστούχος το καμάρι τους. Πάντως στο δικό μου δημοτικό (ιδιωτικό μουράτο), πάντα κληρωνόταν σημαιοφόροι παιδιά υπουργών ή βουλευτών.
Βλακείες συζητάμε. ΟΙ ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ. Πολύ θα ήθελα να μάθω σε ποια κράτη υπάρχουν μαθητικές παρελάσεις, (εκτός από Ελλαδιστάν και Βόρεια Κορέα).


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βλακείες συζητάμε. ΟΙ ΜΑΘΗΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ.
Να 'σαι καλά, κάποιος το είπε επιτέλους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Να 'σαι καλά, κάποιος το είπε επιτέλους. :P
Τι είπε δηλαδή, ότι κάθε ξενόφερτη συνήθεια πρέπει να την υιοθετούμε κι εδώ σαν μαϊμούδες?
Όλες οι χώρες έχουν τις δικές τους ιδιαίτερες παραδόσεις και οι μαθητικές παρελάσεις στην Ελλάδα είναι μια παράδοση πατριωτικής ιστορικής μνήμης, είτε αρέσει σε "κάποιους" αυτό είτε όχι....

Θυμήθηκα τώρα εκείνο το ανέκδοτο που ο πιτσιρικάς ρωτάει τον κομμουνιστή παππού «αν πετούν οι γάιδαροι». Εκείνος εξοργισμένος απαντά: «Τι ανοησίες είναι αυτές που λες;» «Μα, το γράφει ο Ριζοσπάστης!» απαντά ο πιτσιρικάς. «Ε, τώρα, πετούν... Να, σηκώνονται ένα, δυο μέτρα... Βαριά, βαριά...» είπε ο τοις κείνων ρήμασι πειθόμενος κομμουνιστής..! :lol:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Το gay pride ποια εθνική μνήμη εξυπηρετεί; Eκεί με τι κριτήρια γίνεται κάποιος σημαιοφόρος;
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Τι είπε δηλαδή, ότι κάθε ξενόφερτη συνήθεια πρέπει να την υιοθετούμε κι εδώ σαν μαϊμούδες?
Όλες οι χώρες έχουν τις δικές τους ιδιαίτερες παραδόσεις και οι μαθητικές παρελάσεις στην Ελλάδα είναι μια παράδοση πατριωτικής ιστορικής μνήμης, ε

Από ποτέ κατάλοιπα φασιστικών καθεστώτων , αποτελούν «παράδοση» και «ιστορική μνήμη»;
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τι είπε δηλαδή, ότι κάθε ξενόφερτη συνήθεια πρέπει να την υιοθετούμε κι εδώ σαν μαϊμούδες?
Όλες οι χώρες έχουν τις δικές τους ιδιαίτερες παραδόσεις και οι μαθητικές παρελάσεις στην Ελλάδα είναι μια παράδοση πατριωτικής ιστορικής μνήμης, είτε αρέσει σε "κάποιους" αυτό είτε όχι....
Ότι του φανεί.. Είδα την παράθεση μου και απάντησα στο ότι συμφωνώ πως πρέπει να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις. Αυτό είναι για να το κάνει ο στρατός και όχι παιδιά που πάνε σχολείο. Το γεγονός ότι αυτά γίνονται σε απολυταρχικά καθεστώτα κατά τη γνώμη μου κάτι πρέπει να μας λέει.
Ποτέ δε συμπάθησα τις παρελάσεις συμμετείχα μικρή δύο φορές αν δεν κάνω λάθος και δεν ξαναπάτησα ούτε για να παρακολουθήσω. Όσοι είστε στρατόκαυλοι με 15χρονα πρόβλημα σας.
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.
Από ποτέ κατάλοιπα φασιστικών καθεστώτων , αποτελούν «παράδοση» και «ιστορική μνήμη»;
Από τότε που υπάρχουν....φαριστερά ανιστόρητα κατάλοιπα :yes:

Ποτέ δε συμπάθησα τις παρελάσεις. Όσοι είστε στρατόκαυλοι με 15χρονα πρόβλημα σας.
Ο πατριωτισμός, μάλλον δεν έχει καμία σχέση με τις...."συμπάθειες" σας....μις ;)

Το gay pride ποια εθνική μνήμη εξυπηρετεί;
Ρώτα τον....Τσακαλώτο :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,503 μηνύματα.
Το γεγονός ότι αυτά γίνονται σε απολυταρχικά καθεστώτα κατά τη γνώμη μου κάτι πρέπει να μας λέει.
Ποτέ δε συμπάθησα τις παρελάσεις συμμετείχα μικρή δύο φορές αν δεν κάνω λάθος και δεν ξαναπάτησα ούτε για να παρακολουθήσω. Όσοι είστε στρατόκαυλοι με 15χρονα πρόβλημα σας.

Πως θα κοιμίζουν αλλιώς την νέα γενια με εθνικούς (παρα)μύθους;
 

_Σταύρος_

Δραστήριο μέλος

Ο Σταύρος, χωρίς _ _ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 701 μηνύματα.

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Ο πατριωτισμός, μάλλον δεν έχει καμία σχέση με τις...."συμπάθειες" σας....μις ;)


Δηλαδή, ποιος είναι ο πατριώτης; Αυτός που παίρνει τις λεωφόρους και τα σοκάκια και περπατά με μία σημαία στα χέρια ανήμερα των εθνικών επετείων; Ή μήπως βαυκαλιζόμαστε με το να νομίζουμε ότι οι μαθητές που προχωράνε σαν ξεχαρβαλωμένη διαδήλωση - που, εδώ που τα λέμε, αφού βαριούνται, τι να κάνουν - εξυψώνουν το εθνικό τους φρόνημα (21ος αιώνας και ακόμα εξυψώνουμε εθνικά φρονήματα...) με το να περπατούν στους δρόμους;

Δηλαδή, άμα είναι να τρολλάρουμε, να το λέμε από πριν, να είμαστε και συνεννοημένοι όλοι μαζί, μην μπερδευόμαστε. Ας σταματήσουμε να ταλαιπωρούμε και τα παιδάκια για να χαρούν οι «έχοντες το εθνικό φρόνημα υψηλό» και ας τα βάλουμε να δούνε κανένα ντοκυμανταίρ, να συζητήσουν ή ό,τι άλλο θα τα βοηθούσε να πιάσουν λίγο το νόημα των ημερών - των εκάστοτε ημερών.
 

Griff

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Griff αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 269 μηνύματα.
Τρεις φορές τον χρόνο αίρεται η σημαία στις παρελάσεις, τρεις φορές το εξάμηνο συζητάμε το ίδιο θέμα εδώ :rockon:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Είσαι κι εσύ ένας οπαδός της... ισοπεδωτικής "παγκοσμιοποίησης"? :baby:

H μη ισοπεδωτική ιδέα ποια είναι; Φαντάζομαι ότι αν ξυπνούσε ο εθνικιστικός χαρακτήρας των Άγγλων ή Γερμανών ή Βούλγαρων στην Ευρώπη, ποιο θα ήταν το μέλλον της Ελλάδας;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top