Ιδιωτικά ή Δημόσια ΙΕΚ;

evoulisious

Νεοφερμένος

Η evoulisious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ποια είναι αυτή? :hmm:

εγώ.



Παιδιά ευχαριστώ πολύ!!
Το σκέφτηκα καλύτερα και βρήκα κάποια μεταπτυχιακά που με ενδιαφέρουν στο εκπα που δεν είναι και τόσο ακριβά και δέχονται ίδιο αριθμό φοιτητών και από αει και απο τει!
:):):)
:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Για να τα πληρώσεις, πρώτα θα πρέπει να σε δεχτούν όμως... Ή κάπως έτσι, μάλλον, έ? Διόρθωσέ με άν κάνω λάθος. :hmm:

Ξέρω πολλά άτομα π.χ. από ΤΕΙ πληροφορικής που κάνουν μεταπτυχιακό σε ελληνικό ή ξένο πανεπιστήμιο... οπότε λες βλακείες έτσι, μάλλον, ε? Διόρθωσε με αν κάνω λάθος. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos1987

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Giorgos1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Μήπως τρολλάρεις?

Ο άνθρωπος ρώτησε αν για να γίνεις δεκτός σε ένα μεταπτυχιακό πρέπει πρώτα να κάνεις αίτηση και αφού σου πούν το ΟΚ για τα απαιτούμενα προσώντα στην συνέχεια πληρώνεις τα δίδακτρα ή μήπως ισχύει το αντίθετο. Επειδή ούτε εγώ έχω κάνει δεν ξέρω τι παίζει σε αυτό. Το μήνυμά σου είναι άσχετο με την ερώτηση του Giorgos Pamak.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evoulisious

Νεοφερμένος

Η evoulisious αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μήπως τρολλάρεις?

Ο άνθρωπος ρώτησε αν για να γίνεις δεκτός σε ένα μεταπτυχιακό πρέπει πρώτα να κάνεις αίτηση και αφού σου πούν το ΟΚ για τα απαιτούμενα προσώντα στην συνέχεια πληρώνεις τα δίδακτρα ή μήπως ισχύει το αντίθετο. Επειδή ούτε εγώ έχω κάνει δεν ξέρω τι παίζει σε αυτό. Το μήνυμά σου είναι άσχετο με την ερώτηση του Giorgos Pamak.

Επειδή το έψαξα. Κάνεις την αίτηση (ανάλογα το μεταπτυχιακό περνάς από συνέντευξη ή δίνεις εξετάσεις ή και τα 2). Καταθέτεις και κάποια άλλα χαρτιά πχ πτυχία ξένων γλωσσών, συστατικές επιστολές (απαραίτητες).

Το σχόλιο του Giorgos Pamak ίσως να το παρεξήγησα απλώς νομίζω πως ήταν λίγο ειρωνικό... Και ίσως να το θεώρησε ειρωνικό και ο Πληροφορικάριος.

Πάντως όντως ξέρω και εγώ άτομα που έχουν τελειώσει ΤΕΙ και κάνουν σε ΑΕΙ μεταπτυχιακό. Το μόνο κακό είναι ότι είναι λίγες οι θέσεις όσων έχουν τελειώσει ΤΕΙ για να κάνουν μεταπτυχιακό σε ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aya20809

Νεοφερμένος

Η Aya20809 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας! Μιας και έχετε ανοίξει συζήτηση για τα Ιεκ (Δημόσια ή Ιδιωτικά), κοιτάω τις τελευταίες μέρες για κάποια σχολή ιδιωτική. Το θέμα όμως είναι το εξής. Άκουσα πως αν κάποιος ασχολείται(σπουδάζει) κάτι συγκεκριμένο για 3 χρόνια, είναι υποχρεωμένοι απο τον νόμο να του δώσουν χαρτί πιστοποιημένο από το υπουργείο και πως θα ισχύει απο την στιγμή που θα το του δώσουν. Τα ιδιωτικά Ιεκ όμως λένε για σπουδές 2-4 εξαμήνων δηλ. 2 χρόνια. Το δίπλωμα που σου δίνουν ισχύει? Έχεις την άσκηση επαγγέλματος ή απλώς πας για τον ελεύθερο χρόνο σου και είναι πεταμένα λεφτά? Μπορείς να εργαστείς κανονικά πάνω στην εξειδίκευση που έχεις σπουδάσει χωρίς κάποιο πρόβλημα? Αξίζει να πας? Τι από όλα αυτά ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΝάτσιου

Νεοφερμένος

Η ΚΝάτσιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα!! Σχετικά με τα ΙΕΚ, σκεφτόμουν σε 2 χρόνια που τελειώνω την σχολή, να πήγαινα σε κάποιο ΙΕΚ για νοσηλευτική χειρουργείου...ποιο ιεκ θα μου προτείνατε? ακμή, ξυνή, ιπποκράτειος?? και αν ξέρετε, να μου πείτε και για τα δίδακτρα!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyrid

Νεοφερμένος

Η Spyrid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Aya20809 Τα ιεκ είτε είναι δημόσια είτε ιδιωτικά σε υποχρεώνουν(από το υπουργείο)σε διετή φοίτηση.Για άδεια ασκήσεως επαγγέλματος σου φέρνω το παράδειγμα του συντηρητή έργων τέχνης όπου για να πάρεις την άδεια πρέπει να δώσεις πιστοποίηση. Το ιεκ σου δίνει βεβαίωση επαγγελματικής κατάρτησης εφόσον έχεις ολοκληρώσει όλο τον κύκλο σπουδών και δεν χρωστάς μαθήματα και τα σχετικά. Τώρα αν αξίζει το ιεκ εξαρτάται. Πρέπει να δεις αν κάνει όντως καλή δουλειά από άτομα που κάνουν την ειδικότητα που σε ενδιαφέρει. Αυτό μπορεί να το βρεις αν οχι εδώ ίσως σε κάποια από τις ομάδες που δημιουργούνται στο fb από παιδιά του ιεκ και να τα ρωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Δεν ξέρω αν ξέρει κανείς από δημόσια ιεκ αλλά θέλω βοηθεια!!
1. δουλεύω ολες τις απογευματινές ώρες, πως μπορώ να δικαιολογήσω τις απουσίες;
2. αν δεν μπορώ να τις δικαιολογήσω μπορώ και πάλι να παίρνω ύλη και να δίνω; :P
3. τι μέσα πρέπει να κινήσω για να βγάλω ένα σκατό ιεκ που δεν θέλω το χαρτί για να χω δουλειά αλλά για να βοηθώ τα ήη υπάρχοντα περιστατικά μου.
4. βιβλία δίνουν;
5. τι άλλο μπορώ να κάνω χωρίς να πατώ εκεί;
σας ευχαριστώ! :P
κερνώ καφέ σε όποιον απαντήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!
Δεν ξέρω αν ξέρει κανείς από δημόσια ιεκ αλλά θέλω βοηθεια!!
1. δουλεύω ολες τις απογευματινές ώρες, πως μπορώ να δικαιολογήσω τις απουσίες;
2. αν δεν μπορώ να τις δικαιολογήσω μπορώ και πάλι να παίρνω ύλη και να δίνω; :P
3. τι μέσα πρέπει να κινήσω για να βγάλω ένα σκατό ιεκ που δεν θέλω το χαρτί για να χω δουλειά αλλά για να βοηθώ τα ήη υπάρχοντα περιστατικά μου.
4. βιβλία δίνουν;
5. τι άλλο μπορώ να κάνω χωρίς να πατώ εκεί;
σας ευχαριστώ! :P
κερνώ καφέ σε όποιον απαντήσει
Δε μπορω καν να καταλάβω τι στο καλο γράφεις και τι θέλεις να μάθεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
αχα, οκ
Έχω μπει σε ιεκ δημόσιο. Το οποίο ξεκίνησε την προηγούμενη εβδομάδα.
Δεν έχω πάει ακόμη καθόλου, πλην της Παρασκευής που πήγα για να τσακωθώ, και γενικότερα δεν μπορώ να πηγαίνω γτ από 13:00 με 21:00 που λειτουργούν τα ιεκ εγώ δουλεύω.
Δεν με βοηθάνε καθόλου μα καθόλου με τις απουσίες και μου τα χουν κάνει ΝΑ.
Παρ'όλο που δουλεύω σε σχετικό παραϊατρικό επάγγελμα με αυτό που επέλεξα και μπήκα στο ιεκ.
Και όποιος ξέρει θέλω βοήθεια για ότιδήποτε μπορώ να κάνω για να δικαιολογώ το ότι δεν θα πηγαίνω.
Μόνο βεβαίωση εργοδότη δεν αρκεί.
Μου την έχει σπάσει γενικώς.
Αυτά.
Πιο κατανοητή τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ποιο λόγο ακριβώς θες θα να πας στο ΙΕΚ ενώ ξέρεις ήδη όλα όσα διδάσκονται εκεί και έχεις και δουλειά πάνω στο αντικείμενο? Δεν καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Και γιατί να πας σε ΙΕΚ όταν ξέρεις ότι υπάρχει όριο απουσιών, ενώ δεν πρόκειται να παρακολουθήσεις; Δηλαδή σε ποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ που υπάρχουν εργαστήρια είδες κανέναν να μην πατάει ποτέ και να τον αφήνουν να δώσει μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Για ποιο λόγο ακριβώς θες θα να πας στο ΙΕΚ ενώ ξέρεις ήδη όλα όσα διδάσκονται εκεί και έχεις και δουλειά πάνω στο αντικείμενο? Δεν καταλαβαίνω.
Πρέπει κανείς να πει τα πάντα για να λάβει απάντηση σε αυτά που ρωτά;:P
Πες ότι είμαι φυσιοθεραπεύτρια και θέλω να βγάλω το ''βοηθός εργοθεραπευτή'' γτ τα μισά μου παιδιά έχουν εργοθεραπευτικά θέματα. Είναι κακή αυτή η σκέψη;
Και γιατί να πας σε ΙΕΚ όταν ξέρεις ότι υπάρχει όριο απουσιών, ενώ δεν πρόκειται να παρακολουθήσεις; Δηλαδή σε ποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ που υπάρχουν εργαστήρια είδες κανέναν να μην πατάει ποτέ και να τον αφήνουν να δώσει μάθημα;
Και στα ΑΕΙ/ ΤΕΙ υπάρχει όριο απουσιών αλλά ναι, ξέρω άπειρους που δεν πατούσαν σε εργαστηρία και όμως έδωσαν και πέρασαν τα μαθήματα κανονικά. Ίσως είχαν και είχαμε να κάνουμε με καθηγητές που κατανοούν ότι κάποιοι πρέπει να δουλεύουμε για να ζήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει κανείς να πει τα πάντα για να λάβει απάντηση σε αυτά που ρωτά;:P
Πες ότι είμαι φυσιοθεραπεύτρια και θέλω να βγάλω το ''βοηθός εργοθεραπευτή'' γτ τα μισά μου παιδιά έχουν εργοθεραπευτικά θέματα. Είναι κακή αυτή η σκέψη;

Απλά τότε πήγαινε σε ένα ιδιωτικό ΙΕΚ. Εκεί το κύριο πράγμα που θέλουν είναι τα λεφτά σου και θα είναι πιο ευέλικτοι σε τέτοιες απαιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σωτηρης7

Νεοφερμένος

Ο Σωτηρης7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
και τα δημοσια και τα ιδιωτικα ιεκ ειναι μια χαρα στα δημοσια σε λιγο δεν ξερω θα τα γεμισουμε προσφυγες και αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top