FCE for Schools (May)

thekkk

Νεοφερμένος

Η thekkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Θα ήθελα να μάθω πώς σας φάνηκαν τα θέματα του FCE for Schools May 2014 και κυρίως τα αποτελέσματα.

Εμένα έδινε μια μαθητριά μου αρκετά καλή και εξεπλάγην γιατί το πέρασε με C. Πήγε αρκετά καλά σε Reading και Use of English (ανάμεσα σε good και exceptional) αλλά σε Speaking και Έκθεση δεν πήγε καλά. Ενώ είχαμε δουλέψει αρκετά την έκθεση, με εκφράσεις, σωστή δομή και ένα σωρό είδη που ζητάει το συγκεκριμένο πτυχίο (και τα κριτήρια με τα οποία βαθμολογούν) δεν απέδωσαν οι κόποι της. Αν μάλιστα συγκρίνω και τα παραδείγματα που δίνει το FCE Handbook for Teachers και τη βαθμολογία που έχουν πάρει αυτές οι εκθέσεις, είμαι για να φάω τις κοτσίδες μου! Θεωρώ ότι το επίπεδο της μαθήτριάς μου ήταν πολύ παραπάνω (πήρε ανάμεσα σε weak και borderline).

Εσάς πώς σας φάνηκαν οι φετινές εξετάσεις; Νιώθει και κάποιος άλλος αδικημένος από το βαθμό που πήρε (ή δεν πήρε);
Κάθε σχόλιο καλοδεχούμενο!

Σας ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
οι τυποποιημενες εκφρασεις ισως να μην ειναι τελικα το... κλειδι μια καλης εκθεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thekkk

Νεοφερμένος

Η thekkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχεις δίκιο σε αυτό αλλά σε ένα letter για παράδειγμα δεν μπορείς να μην αναφέρεις κάποιες εκφράσεις (όσο τυποποιημένες και αν είναι). Φυσικά, δεν μένουμε μόνο σε αυτό, πρέπει να έχει και ουσία η υπόλοιπη έκθεση.
Απλά επειδή έχουν δει πολλά τα μάτια μου σε εκθέσεις μαθητών (και από μεγαλύτερες ηλικίες) είναι καλό να υπάρχει μια σωστή δομή και οργάνωση του γραπτού και πάνω σε αυτό να πατάνε όλες οι ιδέες που θα αναπτύξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Κοίτα, εγώ έδωσα φέτος τον Μάη.
Και εγώ το πήρα με C (73/100) και έχω να πω ότι στην έκθεση περίμενα καλύτερα αποτελέσματα. Η έκθεση μου ήταν στην γραμμή του bordeline. Ήξερα ότι στην δεύτερη έκθεση δεν τα είχα πάει πολύ καλά αλλά πίστευα ότι στην πρώτη τα είχα πάει σαφώς καλύτερα. Πάντως τα θέματα δεν ήταν ιδιαίτερα δύσκολα.
Τώρα όσον αφορά τα υπόλοιπα ορίστε η άποψή μου:
Reading: Μου φάνηκε δύσκολο ιδίως το δεύτερο πάρτ αλλά ήταν σχετικά βατό.
Use of English: Πολύ εύκολο. Αν είχες διαβάσει μπορούσες να πάρεις εύκολους πόντους.
Listening: Μέτριο προς βατό. Επίσης σε εμάς έκανε και δύο-τρεις διακοπές. :/:
Speaking: Πραγματικά δεν περίμενα τόσο απλά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο FCE & στο FCE for schools?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thekkk

Νεοφερμένος

Η thekkk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Η μόνη διαφορά είναι ότι το FCE for Schools έχει θέματα που ταιριάζουν περισσότερο σε λίγο μικρότερους μαθητές. Πρακτικά και ουσιαστικά καμία δηλαδή! Το επίπεδο δυσκολίας είναι ακριβώς το ίδιο και τα 2 διπλώματα αντιστοιχούν σε επίπεδο Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
καλησπέρα σε όλους,
μπορείτε να μας πείτε ποια ήταν τα θέματα του FCE for Schools May 2014 στις εκθέσεις;
στα προφορικά τι ρωτούν συνήθως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Caribou

Νεοφερμένος

Η Caribou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κάποιος τι θέματα έβαλαν στο writing του FCE for Schools το προηγούμενο Σάββατο 9-5-15?
Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top