Δικαιώματα στα ΙΕΚ

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Αν και το πρώτο link είναι του ΕΟΠΠΕΠ και 2014 (!!!) γίνεται αναφορά για ΑΕΙ-ΤΕΙ...

και τι χαίρεσαι βάζοντας και θαυμαστικά? Τυπογραφικό λάθος είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Όχι, λανθάνεις. Με το θαυμαστικό εκφράζεις θαυμασμό/τονισμό και όχι χαρά (και γιατί άλλωστενα νοιώθει κάποιος χαρά, είναι άσχετο εδώ). Και αυτό που ήθελα να τονιστεί εδώ είναι, ότι το αυτό αναφέρεται από τον ΕΟΠΠΕΠ εν έτη 2014 και δεν θα έπρεπε μιας και είναι ο υπεύθυνος/αρμόδιος δηλαδή οργανισμός υπό του Υπ. Παιδείας.

Άντε να πω και το «λάθος μου που το σχολίασα»αν σε ικανοποιεί antis, τι να πω. Μάλιστα μού πέρασε από το μυαλό η σκέψη «λες να βρεθεί πάλι κανένας περίεργος και να καταλάβει πάλιτα δικά του»… και έτσι επίτηδες έβαλα τα θαυμαστικά ακριβώς μετά το ΕΟΠΠΕΠ και2014 και όχι στο ΑΕΙ-ΤΕΙ που είναι στο τέλος της πρότασης (και θα ανέμενε κάποιος), αλλά δυστυχώς δεν…

Πάντως περίεργο (άντε να πω και τη δική μου σκέψη τώρα) αν βρεθεί κανένας 15-18χρονος με άγνοια στο forum και τα πει «ΑΕΙ-ΤΕΙ» αμέσως οι “γνωστοί νόμοι» (ακόμα και λεκτικές προσβολές) που τόλμησε να τα πει έτσι, ενώ εδώ από αρμοδίους απλά «ε, τυπογραφικό λάθος»… Το πνεύμα είναι «έχει συνηθίσει ο κόσμος να τα αποκαλεί έτσι».

Τα έχουμε πει τόσες φορές άλλωστε, ότι είναι Πανεπιστήμια και ΤΕΙ, αμφότερα στο επίπεδο 6. Τα πρώτα παράγουν επιστήμονες και τα δεύτερα τεχνολόγους, ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ πράγματα που αλληλοσυμπληρώνονται για την αγορά εργασίας. Και οι δύο μπορούν να αιτηθούν για ΜΔΕ και ΔΔ στην πορεία. Στο ακαδημαϊκό και επαγγελματικό κομμάτι (οι δύο τομείς που συνηθίζω να αναφέρω) είναι ότι για το πρώτο η ένταση γνώσης (ποσότητα και ποιότητα) στα προπτυχιακά προγράμματαε ν γένει στα unis είναι περισσότερη από ό,τι στα τει και μέχρι σήμερα που μιλάμε τα επαγγελματικά δικαιώματα (το δεύτερο κομμάτι) διαφέρουν κατά περίπτωση μεταξύ τους στους ομοειδείς κλάδους (περισσότερα στα unis από ό,τι στα TEI) στην Ελληνική πραγματικότητα μιας και αυτά απορρέουν από το πρώτο πτυχίο. Αν αλλάξουν αυτά στο μέλλον, τότε θα λέμε άλλα. Αυτά ως γενικώς κανόνας με τις εκάστοτε εξαιρέσεις του.

Δεν έχω καταλάβει που διαφωνείς σε αυτά και γιατί βλέπεις διαρκώς αυτούς τους κοκκινοπράσινους δράκους. Anyway εδώ είναι για ΙΕΚ, όχι για άλλα (αναφέρονται στα αντίστοιχα θέματα συζήτησης) και καταντά πολύ κουραστικό να επεξηγούμε τα αυτονόητα και να λέμε κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Τα έχουμε πει τόσες φορές άλλωστε, ότι είναι Πανεπιστήμια και ΤΕΙ, αμφότερα στο επίπεδο 6. Τα πρώτα παράγουν επιστήμονες και τα δεύτερα τεχνολόγους,

VouDou αυτά πες τα σε κανένα παιδάκι μπας και σε πιστέψει σε μας δεν πιάνουν, άλλωστε είσαι γνωστός εδώ μέσα τόσα χρόνια οι περισσότεροι ξέρουν τι παραμύθια πουλάς

Και για να ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα

ΑΕΙ = πανεπιστήμια & ΤΕΙ
Πτυχίο από τα ΑΕΙ επίπεδο 6 του εθνικού πλαισίου προσόντων
Ο πτυχιούχος δεν είναι επιστήμονας
Ο πτυχιούχος από τα ΑΕΙ (πανεπιστήμια & τει )που θα συνεχίσει σε μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές και θα ασχοληθεί με την έρευνα την τεχνολογία κτλ κτλ μπορεί να χαρακτηριστεί επιστήμονας.

Και για να μην ξεχνιόμαστε εσύ είσαι αυτός που προσπαθούσε να διαχωρίσει τα τει με τα πανεπιστήμια λέγοντας τα πρώτα κατώτερα επειδή στις κατατακτήριες εξετάσεις υπήρχε άλλο ποσοστό κατάταξης......Τι κρίμα τώρα πλέον μιλάμε για το ίδιο ποσοστό

Εσυ είσαι αυτός που φώναζες εδώ μέσα ότι τα πανεπιστήμια σίγουρα δεν θα μπουν στο ίδιο επίπεδο του εθνικού πλαισίου προσόντων.....Τι κρίμα για σένα και τα δύο πλέον ανήκουν στο επίπεδο 6
Και συνεχίζουμε με αυτόνομα μεταπτυχιακά με άριστες αξιολογήσεις της ΑΔΙΠ με συνεργασίες σε ευρωπαικό επίπεδο με ίδιες προυποθέσεις προσωπικού κτλ κτλ....Αν θες να κρίνεις ένα ίδρυμα λοιπόν θα το κρίνεις βάσει των παραπάνω και όχι με τις γελοιότητες που προσπαθείς να περάσεις......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
VouDouαυτά πες τα σε κανένα παιδάκι μπας και σε πιστέψει σε μας δεν πιάνουν, άλλωστεείσαι γνωστός εδώ μέσα τόσα χρόνια οι περισσότεροι ξέρουν τι παραμύθια πουλάς

Και για ναξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα

ΑΕΙ =πανεπιστήμια & ΤΕΙ

Πτυχίο από τα ΑΕΙεπίπεδο 6 του εθνικού πλαισίου προσόντων


Δηλαδή τώρα τοξεκαθάρισες? Το ίδιο είπα αν δεν το κατάλαβες. Αν θες διάβασέ το ξανά.

Οπτυχιούχος δεν είναι επιστήμονας

Ο πτυχιούχος απότα ΑΕΙ (πανεπιστήμια & τει )που θα συνεχίσει σε μεταπτυχιακές καιδιδακτορικές σπουδές και θα ασχοληθεί με την έρευνα την τεχνολογία κτλ κτλμπορεί να χαρακτηριστεί επιστήμονας.


Λανθάνεις πάλι σταβασικά. Ο πτυχιούχος από πανεπιστήμιο είναι επιστήμονας, ΠΕ: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙακής Εκπαίδευσης.Δηλαδή αυτός που τελείωσε πανεπιστήμιο τί είναι? Εξωγήινος? Και αν δεν πάει κάποιοςγια ΜΔΕ και ΔΕ (π.χ. οι μεγαλύτεροι σε ηλικία που δεν τα είχαν μαζικά όπως τατελευταία χρόνια) δεν είναι επιστήμονας? Επιστήμη τελείωσε, πανεπιστήμιο, καιτο πτυχίο του το αυτό αναφέρει και έχει κοινωνικές και νομικές κατοχυρώσεις. Δηλαδήπίπτω από τα σύννεφα!

Και με αυτό πουυπογραμμίζεις παρακάτω προφανώς δεικνύει, ότι μπερδεύεις τον επιστήμονα με τονερευνητή! Τα έχουμε πει τόσες φορές, το ΜΔΕ είναι ειδίκευση (το λέει και το όνομάτου) για την κυρίως αγορά εργασίας (ειδικά τύπου MSc κατά τοαγγλωσαξωνικό σύστημα εκπαίδευσης και ορισμού) και το ΔΔ για έρευνα! Σε αυτάμπορεί να συμμετέχει με αίτηση και ο επιστήμονας και ο τεχνολόγος για να γίνει(με το ΔΔ) και ερευνητής! Τώρα αν θες να το λες για τη γιαγιά σου και στηγειτονιά… ε ναι εκλαϊκευτικά «επιστήμονας» θα λες… όποιος τυγχάνει να ξέρει σεμια γειτονιά περισσότερα πράγματα «επιστήμονας» φωνάζουν στην παρέα και οι άλλοι.Αυτό εννοείς? Ναι οκ, έτσι συμφωνώ.

Καιγια να μην ξεχνιόμαστε εσύ είσαι αυτός που προσπαθούσε να διαχωρίσει τα τει μετα πανεπιστήμια λέγοντας τα πρώτα κατώτερα επειδή στις κατατακτήριες εξετάσειςυπήρχε άλλο ποσοστό κατάταξης......Τι κρίμα τώρα πλέον μιλάμε για το ίδιοποσοστό

Καλά, τώραμπερδεύεις και άλλο θέμα, τις κατατακτήριες. Ό,τι να ‘ναι. Ωστόσο θα πω τηγνώμη μου χωρίς να συνδέεται με τα προηγούμενα: Δηλαδή τι? Δεν υπήρχε διαφορετικόποσοστό κατάταξης? Και από πέρσι (ή φέτος) όλοι μαζί θα είναι στο «ίδιο σακούλι»το 12%. Τώρα αυτό γιατί είναι απαραίτητα κρίμα? Καλό είναι για τους υποψηφίουςπου το επιθυμούν σφόδρα, μιας και το ποσοστό υπερδιπλασιάστηκε. Δεν θεςανταγωνιστές? Δεν σε καταλαβαίνω. Από την άλληαυτό δεν σημαίνει ότι θα έχουν και το ίδιο ποσοστό επιτυχίας (π.χ. μισό-μισόξέρω γω? μπορεί να εννοείς και αυτό έτσι που τα μπουρδουκλώνεις τα θέματα) οιΠΕ και ΤΕ, αλλά θα επιτυγχάνουν οι καλύτεροι. Σε αυτό μάλλον καλύτερα είναιπιθανολογώ και για τους ΠΕ και θα έχουν περισσότερες πιθανότητες να πετύχουν(όχι μόνο οι ΠΕ μεταξύ τους με 2-3% επιτυχίας που ήταν πριν) γιατί είναιγενικά "καλύτεροι μαθητές" ως μέσο επίπεδο από τους ΤΕ βάσει τηςΕλληνικής πραγματικότητας. Αμφιβάλλεις ως μέση αποδεκτή κατάσταση? Ωστόσοφυσικά πρέπει όμως και να (συνεχίσουν) να το αποδεικνύουν, γιατί μπορεί να ανατραπεί η κατάσταση Αμφιβάλλεις και σεαυτό?

Και όταν είναιεπιτυχόντες των κατατακτηρίων εξετάσεων θα δώσουν το προηγούμενο πτυχίο τουςκαι τα κοινά μαθήματα και από τη Συνέλευση του νέου Τμήματος και σε συνδυασμόμε το πρώτο πτυχίο του καθενός θα ληφθεί απόφαση ποια μαθήματα θα αναγνωριστούνκαι σε ποιο εξάμηνο σπουδών θα καταταγούν στο νέο Τμήμα. Άλλοι θα πάνε στο 1ο,άλλοι στο 3ο και άλλοι στο 5ο (με το νέο νόμο max… ο παλιός ήταν max 7o εξάμηνο και ήμουν τέτοια περίπτωση γιατί έτυχε να έχω 2 πτυχία).Έτσι είναι η διαδικασία αν δεν την γνωρίζεις.

Να και μία περίπτωσηαπό πανεπιστημιακό τμήμα (δεύτερος σύνδεσμος περί οδηγιών κατάταξης των πτυχιούχωνκαι επιτυχόντων στις κατατακτήριες) ωραία και περιποιημένα με αναφορά σε κάθεπερίπτωση (ακαδ. έτος 2014-2015, τώρα που μιλάμε): https://fst.aua.gr/el/node/5

Αμφιβάλλεις? Τι κατώτερακαι ανώτερα λοιπόν μού λες? ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ λέμε. Αυτή είναι η διαδικασία και γενικάπάνω-κάτω έτσι πάει (με τις εξαιρέσεις της) από αυτά που γνωρίζω. Παλιότερα (δεκαετία90 που ήμουν πρώτη φορά φοιτητής) ήταν και «τμήμα ΤΕΙ» μόνο σε «παρόμοιοΠανεπιστημιακό Τμήμα», και οι πτυχιούχοι Γερμανικής Φιλολογίας ως μπαλαντέρ σε ό,τι θέλουν.Νόμοι είναι και αλλάζουν με την εποχή τους, κρίμα (να πω και εγώ)!

Εσυείσαι αυτός που φώναζες εδώ μέσα ότι τα πανεπιστήμια σίγουρα δεν θα μπουν στοίδιο επίπεδο του εθνικού πλαισίου προσόντων.....Τι κρίμα για σένα και τα δύοπλέον ανήκουν στο επίπεδο 6

Μάλλον μεμπερδεύεις με κάποιον άλλον, δεν εξηγείται αλλιώς. Το έλεγα και σίγουρα ε? Μήπως ήμουνκαι στην επιτροπή του ΕΟΠΠΕΠ και το ήξερα από «μέσα»? Το φώναζα κιόλας? Το είχαγράψει δηλαδή και με κεφαλαία γράμματα («φωνάζεις» κατά το διαδίκτυο)?Το θυμάσαι καλά έτσι χαρακτηριστικά? Συγγνώμη, αλλά τέτοιες γραφικότητες δεν συνηθίζω στις δημοσιεύσεις μου. Απίστευταδιαβάζουμε και σήμερα. Μάλλον, αντίθετα έλεγα ότι είναι σε διαβούλευση (ακόμαπεριμένουμε το τελικό γραφειοκρατικώς) και να περιμένουμε τις τελικές αποφάσεις.Μάλιστα αυτό που θυμάμαι να έχω πει ως σχόλιο σχετικά και αφού βγήκε είναι ότιυπάρχουν τα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ στο 6 και τα ΕΠΑΛ 4ου έτους και ΙΕΚστο 5, δηλαδή έκαστη περίπτωση στην ίδια βαθμίδα. Δεν είσαι δηλαδή μόνος σου. Μάλισταυπήρχαν και κατά καιρούς δημοσιεύσεις που κάθε βαθμίδα εκπαίδευσης άλλαζε (π.χ.τα ΙΕΚ που θυμάμαι είχαν αναφερθεί από το 3ο ως και το 5ο). Για αυτό το λέμεκαι διαβούλευση… μπορεί να αλλάζουν όσο περνά ο χρόνος, τι να κάνουμε? Κρίμα!Αν λες για αυτά, ναι τα ποστάραμε βάσει της σχετικής ειδησεογραφίας στο πλαίσιο της ενημέρωσης... δεν τα βγάζαμε από το μυαλό μας. Και επειδή είμαστε και στην ΕΕ μπορεί αύριο να αποφασιστεί ξέρω γω ο πτυχιούχοςΙΕΚ να εγγράφεται στο Χ έτος ΑΕΙ, όπως γίνεται και στο εξωτερικό. Αμφιβάλλεις ότι μπορεί να γίνει και αυτό κάποια στιγμή? Δηλαδή πάρεμετά αυτό και λέγε ότι κάποτε λέγαμε (ή μάλλον φωνάζαμε) «αποκλείεται… ο διπλωματούχος ΙΕΚνα γραφτεί σε ΑΕΙ, το θυμάμαι σίγουρα»! Για γέλια και κλάματα δηλαδή η κατάσταση…

Άντε και να πάρουμετην άλλη περίπτωση (υποθετικά) να έβγαινε σε διαφορετικό επίπεδο. Δηλαδή τι? Δεν παραμένειη ένταση γνώσης (ποσότητα και ποιότητα) να είναι περισσότερη στα unis από ό,τι στα τει? Και δεν το βγάζω και από το μυαλό μου, έχω πάει και στα δύο (ομοειδούς κλάδου)! Όπως και στις κατατακτήριεςέχει τύχει να συμμετέχω (διαφορετικά ΠΕ με ΤΕ, παλιό σύστημα). Έχω μια εμπειρία τουλάχιστον και από την πλευρά τουφοιτητή και από την πλευρά του Καθηγητή και αναφέρω την άποψή μου. Έχεις κάποιααντίστοιχη για συγκρίσεις? Και στο διαδίκτυο, παρεές, συζητήσεις κ.λπ. οι περισσότεροι ένθεν κακείθεν έχω την αίσθηση, ότι συμφωνούν με αυτό. Τί να κάνουμε? Να κλείσω τα μάτια μου και να πω κάτι που δεν το πιστεύω για να σε ικανοποιήσω? Αφού δεν έχω αυτή την άποψη.

Καιεπαναλαμβάνεις αυτό το κρίμα σαν να το λες και ψάχνεις για «εκδίκηση» ξέρω γω.Απίστευτα πράγματα δηλαδή. Εδώ διάλογο κάνουμε και προσπαθούμε να πει ο καθέναςτη γνώμη του με ό,τι ξέρει και να ενημερώσει.

Καισυνεχίζουμε με αυτόνομα μεταπτυχιακά με άριστες αξιολογήσεις της ΑΔΙΠ μεσυνεργασίες σε ευρωπαικό επίπεδο με ίδιες προυποθέσεις προσωπικού κτλ κτλ....Ανθες να κρίνεις ένα ίδρυμα λοιπόν θα το κρίνεις βάσει των παραπάνω και όχι μετις γελοιότητες που προσπαθείς να περάσεις......

Πάλι μπερδεύειςτα βασικά. Μα δεν κάνουμε συγκρίσεις Ιδρυμάτων και τι έρευνα κάνει ο καθένας και τα αυτόνομα μεταπτυχιακά (τώρα π.χ. τα τει δεν κάνουν διδακτορικά. Αν και αυτό αλλάξει αύριο βγες και πες "να, φώναζες ότι δεν κάνουν"!?!?!). Αυτάείναι άλλα πράγματα, ό,τι να είναι (στις προϋποθέσεις προσωπικού δεν είναι το ίδιο, διαφέρουν).Κ αι άριστες αξιολογήσεις είχαν και ΤΕΙ και Πανεπιστήμια(δυστυχώς ακόμα η ΑΔΙΠ δεν έκανε και συγκρίσεις μεταξύ τους και αυτό θα ήταν κάτι ενδιαφέρον για όλους μας). Το μόνο πουλέμε συνέχεια (και στην προηγούμενη δημοσίευση) είναι ότι ΔΕΝ είναι ίδια ταπρο-πτυ-χι-α-κά προγράμματα ΤΕΙ και Πανεπιστημίων (και λογικό αφού άλλο στόχο έχειτο καθένα) σε ποσότητα και ποιότητα ως γενικός κανόνας. Τί δεν καταλαβαίνεις?

Κάθεσαι και λεςγια παιδάκια και γελοιότητες χωρίς επιχειρήματα να συνδέονται εννοιολογικά καιμε φανατισμό και αν έχεις και κάποιο δίκιο το χάνεις και αυτό. Τα έχεις όλαθολά και τα μπερδεύεις. Νομίζεις ότι επειδή λέμε πανεπιστήμιο και τει δεν είναιτο ίδιο (διαφορετικό λέμε, αλλιώς δεν θα είχαν και διαφορετικό όνομα καιπροσανατολισμό σπουδών… ξέρω γω? απλή λογική), ότι τα ΤΕΙ «παράγουν»τεχνολόγους και ότι τα πανεπιστήμια «επιστήμονες», ότι σε τι να πω? Σεβρίζουμε? Απίστευτα πράγματα. Τίτλος είναι βάσει των ορισμών και αρτικόλεξων,ΤΕΙ & ΤΕ: Τεχνολογικής Εκπαιδεύσης, η ακόμα τίτλος πτυχίου ΤΕ στο τέλος.Και αντίστοιχα στα πανεπιστήμια. Σού καρφώθηκε τώρα εσένα να στο αλλάξουμε καινα σε πούμε ό,τι σού αρέσει… έτσι γιατον τίτλο! Η καραβλαχιά του κάθε Έλληνα να πάρει τίτλους σχετίζονται δεν σχετίζονταιμε τη νομοθεσία… ε μα πια, δεν παλεύεσαι! Άλλα λέει η θειά μου, άλλα ακούν τααυτιά μου. Το έκανες και αυτό το θέμα ροντέο, ΙΕΚ λέει πάνω-πάνω, έλεος δηλαδήπανεπιστήμια vs τει… ούτε είναι απόλυτα τα πράγματαπου λέμε, γενικό κανόνα μιλάμε, μέση κατάσταση λέμε, ελληνική πραγματικότητααναφέρουμε… δες και σχέδιο ΑΘΗΝΑ ξέρω γω? Μέσα στην παλινωδία του ακόμα και όχιπάντα ακαδημαϊκά κριτήρια κυρίως ΤΕΙ έκλεισε… νοιώσε λίγο μεγάλωσες πλέον 2015έχουμε. Έχε και λίγο κόσμιο ύφος να λες την άποψή σου, δεν βλάπτει. Πτυχιούχοςθα γίνεις θαρρώ σε λίγο καιρό και οι μικροί ηλικιακά θα επιχειρούν να σου μοιάσουν.Προσπάθησε να μην αναγκάζομαι να κάνω προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Απέφυγέ τοκαι εσύ και ανέφερε τα επιχειρήματά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
VouDou εμείς οι παλιοί τουλάχιστον εδώ μέσα σε γνωρίζουμε οπότε τα παραμύθια σου βρες άλλο χώρο να τα λες.
Μπορείς να μεγαλώσεις τη γραμματοσειρά και στο 36, δεν θα αλλάξει κάτι. Σε παρακολουθώ χρόνια εδώ μέσα και το κόμπλεξ που έχεις βλέπω δεν άλλαξε καθόλου.
Δεν πειράζει κάτσε μπροστά από μια οθόνη και κατηγόρησε τα ΤΕΙ όσο θέλεις, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα..πέρνα και καμιά βόλτα από την ΑΔΙΠ και μάλωσε τους αυτοί φαίνεται δεν ξέρουν καλά σε αντίθεση με εσένα!!!!!!
Συνέχισε θέλω να διασκεδάσω καιρό είχα, είτε με κανένα πρωτοετάκι που νομίζει ότι πέρασε σε μια σχολή και έγινε Θεός είτε με κάποια άτομα που γέρασαν και τα κόμπλεξ τους παρέμειναν τα ίδια ακριβώς από τα φοιτητικά τους χρόνια ίσως λόγο ανεκπλήρωτων ονείρων, τι να πω δεν ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top