Πανελλήνιες 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Με τον όρο "αξιολογούνται τα λάθη" δεν εννοώ ότι κόβουν, αλλά αν έχεις κάνει λάθος κάτι που γνώριζες, μετράει σα λάθος και δε βαθμολογείται άρα χάνεις. Ενώ τώρα δεν είναι εφιάλτης για τους μαθητές.....

εσυ με ποιο συστημα απο τα 2 θα προτιμουσες να δωσεις(?) , εγω σιγουρα με το τωρινο . Προφανως και δε θα παρεις μοναδες για τα λανθασμενα ερωτηματα , αλλιως ολοι οι σχετικοι με το μαθημα θα εγραφαν 20000 μορια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εσυ με ποιο συστημα απο τα 2 θα προτιμουσες να δωσεις(?) , εγω σιγουρα με το τωρινο . Προφανως και δε θα παρεις μοναδες για τα λανθασμενα ερωτηματα , αλλιως ολοι οι σχετικοι με το μαθημα θα εγραφαν 20000 μορια !

Δε θα μπω στη διαδικασία να διαλέξω, δε ξέρω πως θα λειτουργούσε το πρώτο. Ξέρω μόνο ότι το δεύτερο δεν αξιολογεί πάντα σωστά έναν μαθητή και σε περίπτωση λάθους λειτουργεί τελεσίδικα.
Εννοείται ότι τα λάθη κοστίζουν αλλά πραγματικά πιστεύω ότι ακόμη δεν έχεις καταλάβει τι προσπαθώ να πω. Επισημαίνω λοιπόν, ότι άλλο είναι να είναι κάποιος σχετικός και άλλο να γνωρίζει πραγματικά και απλά να κάνει κάτι λάθος. Στη δεύτερη περίπτωση, με το τωρινό σύστημα, ο μαθητής αξιολογείται σαν να μην κατέχει την αντίστοιχη γνώση κάτι που μερικές φορές δεν είναι αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Άρα, αυτό που μας νοιάζει είναι το σχολείο να γίνεται ανταγωνιστικό, οι μαθητές να προσπαθούν να περάσουν ο ένας τον άλλο σε βαθμολογία και όχι να μάθουν τις επιστήμες σωστά...χμμ.... νομίζω με αυτή τη λογική υποβαθμίζεις ολόκληρο το ρόλο του.

εγω ειπα οτι το σχολειο δεν ειναι ανταγωνιστικο , οι πανελληνιες ναι ειναι ανταγωνιστικες . Αν κρατανε οι πανελληνιες 3 χρονια
τοτε ναι κανεις και το σχολειο ανταγωνιστικο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω ειπα οτι το σχολειο δεν ειναι ανταγωνιστικο , οι πανελληνιες ναι ειναι ανταγωνιστικες . Αν κρατανε οι πανελληνιες 3 χρονια
τοτε ναι κανεις και το σχολειο ανταγωνιστικο !

Κατάλαβα πολύ καλά τι είπες και φαίνεται όπως το λες οτι θα έπρεπε να είναι. Όμως ο σκοπός ενός σχολείου δεν είναι ο ανταγωνισμός..
Νομίζω έχουμε ένα πρόβλημα συνεννόησης. Καλή συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Δε θα μπω στη διαδικασία να διαλέξω, δε ξέρω πως θα λειτουργούσε το πρώτο. Ξέρω μόνο ότι το δεύτερο δεν αξιολογεί πάντα σωστά έναν μαθητή και σε περίπτωση λάθους λειτουργεί τελεσίδικα.
Εννοείται ότι τα λάθη κοστίζουν αλλά πραγματικά πιστεύω ότι ακόμη δεν έχεις καταλάβει τι προσπαθώ να πω. Επισημαίνω λοιπόν, ότι άλλο είναι να είναι κάποιος σχετικός και άλλο να γνωρίζει πραγματικά και απλά να κάνει κάτι λάθος. Στη δεύτερη περίπτωση, με το τωρινό σύστημα, ο μαθητής αξιολογείται σαν να μην κατέχει την αντίστοιχη γνώση κάτι που μερικές φορές δεν είναι αλήθεια.

υπαρχουν 4 θεματα και πολλα ερωτηματα σε καθε θεμα . Αυτο γινεται ακριβως για το λογο που λες . Αν κατεχεις τη γνωση θα απαντησεις σωστα στα περισοτερα ερωτηματα θελω να πιστευω (με ok θεματα) , μπορει να [θα] απαντησεις και σε μερικα λαθος , ωστοσο το προσημο θα ειναι σιγουρα θετικο και στο συνολο θα εχεις ενα καλο βαθμο( και το 16/20 καλος ειναι ) . Οσοι θελουν να περασουν ιατρικη , πρεπει να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικοι γιατι 2-3 (σοβαρα) λαθη να κανουν συνολικα στα 4 μαθηματα που δινουν δε θα περασουν . Μερικοι μαθητες δεν εχουν την απαιτουμενη προσαρμοστικοτητα σε θεματα εξετασεων και οσες φορες και να δωσουν πανελληνιες δε θα περασουν ποτε στην ιατρικη , γιατι δε μπορουν να αποφυγουν τα λαθη , ειναι επιρρεπεις σε αυτα και αυτο δεν αλλαζει ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 090723

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Jack25

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jack25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
όπως αναφερεται στο σύνδεσμο :
<<Οι πανελλαδικές δεν είναι εξετάσεις, είναι διαγωνισμός και μάλιστα με κλειστό αριθμό επιτυχόντων ανά σχολή. Ως εκ τούτου η ευχή που δίνουν οι πολιτικοί μας για καλή επιτυχία σε όλους τους υποψήφιους στις πανελλαδικές είναι κενού περιεχομένου.>>
Και μόνο από αυτό μπορείς να καταλάβεις πόσο ανίκανοι, βλάκες και εκτός πραγματικότητας είναι οι πολιτικοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannischx

Νεοφερμένος

Ο Giannischx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδια αυτοι που δινεται βιολογια μπορειται να διαβασετε γιατι εγω δεν μπορω με τιποτα να συγκεντρωθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Παιδια αυτοι που δινεται βιολογια μπορειται να διαβασετε γιατι εγω δεν μπορω με τιποτα να συγκεντρωθω.

Αφου εισαι στο internet ρε man,πως να συγκεντρωθεις,πλακιζεις; :hehe:
Κλειστο και ξεκινα χαλαρη επαναληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Παιδια αυτοι που δινεται βιολογια μπορειται να διαβασετε γιατι εγω δεν μπορω με τιποτα να συγκεντρωθω.


Μια χαρα μπορω εγω, και ευτυχως τα θυμαμαι τελικα.Πιστευα οτι μετα απο τοσο καιρο δεν θα θυμομουν τιποταα :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.

GohanDGeo

Νεοφερμένος

Ο GohanDGeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πάντως σήμερα που πέρασα από το σχολείο και ρώτησα ακούγεται για 27 η και νωρίτερα, καθώς μόνο η Βιολογία έμεινε για διόρθωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 186 μηνύματα.
Πάντως σήμερα που πέρασα από το σχολείο και ρώτησα ακούγεται για 27 η και νωρίτερα, καθώς μόνο η Βιολογία έμεινε για διόρθωση

Μακαρι γτ βαρεθηκα να περιμενω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδάκια μου καλά, σας εύχομαι καλή επιτυχία και καλή ξεκούραση!:) Τις προηγούμενες χρονιές έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο παιδιά που ήξεραν πολύ καλά τις σχολές που τους ενδιαφέρουν (που για την εισαγωγή τους σε αυτές τις σχολές μόχθησαν), την τελευταία στιγμή να αλλάζουν γνώμη με αποτέλεσμα μετά να το μετανοιώνουν. Μετά την ανακοίνωση των μορίων έχουν κάποιες δεύτερες σκέψεις, επηρεάζονται από γονείς και φίλους κτλ. Θα ήθελα λοιπόν να σας προτείνω τώρα που είστε χαλαροί να καθήσετε και να γράψετε τις σχολές με τη σειρά επιθυμίας σας.΄Ετσι να τις δηλώσετε και στο μηχανογραφικό σας! Πιθανόν κάποιος που δεν έπιασε τα μόρια που επιθυμούσε, να δηλώσει και κάποιες επιπλέον παρεμφερείς σχολές με χαμηλότερα μόρια. Αλλά ποτέ μα ποτέ δεν αλλάζουμε τις αρχικές μας επιλογές! Μην κάνετε το λάθος να θέλατε σαν τρελοί να μπείτε πχ στο τμήμα των χημικών μηχανικών και επειδή πιάσατε 19000 να δηλώσετε ΗΜΜΥ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Παιδάκια μου καλά, σας εύχομαι καλή επιτυχία και καλή ξεκούραση!:) Τις προηγούμενες χρονιές έχει παρατηρηθεί το φαινόμενο παιδιά που ήξεραν πολύ καλά τις σχολές που τους ενδιαφέρουν (που για την εισαγωγή τους σε αυτές τις σχολές μόχθησαν), την τελευταία στιγμή να αλλάζουν γνώμη με αποτέλεσμα μετά να το μετανοιώνουν. Μετά την ανακοίνωση των μορίων έχουν κάποιες δεύτερες σκέψεις, επηρεάζονται από γονείς και φίλους κτλ. Θα ήθελα λοιπόν να σας προτείνω τώρα που είστε χαλαροί να καθήσετε και να γράψετε τις σχολές με τη σειρά επιθυμίας σας.΄Ετσι να τις δηλώσετε και στο μηχανογραφικό σας! Πιθανόν κάποιος που δεν έπιασε τα μόρια που επιθυμούσε, να δηλώσει και κάποιες επιπλέον παρεμφερείς σχολές με χαμηλότερα μόρια. Αλλά ποτέ μα ποτέ δεν αλλάζουμε τις αρχικές μας επιλογές! Μην κάνετε το λάθος να θέλατε σαν τρελοί να μπείτε πχ στο τμήμα των χημικών μηχανικών και επειδή πιάσατε 19000 να δηλώσετε ΗΜΜΥ!

Ελπιζω να μην πηγαινε για μενα χεχεχε (αστειευομαι) :P
Παιδια αυτο που λεει η Λενω ισχυει.Εχω ακουσει απο πολλα ατομα να κανουν αυτην την βλακεια και μετα να τρεχουν για 10%.Πρωτα δηλωνουμε τι σχολη που θελουμε και μετα τις υπολοιπες,διοτι για να την θελαμε κατι ξεραμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελπιζω να μην πηγαινε για μενα χεχεχε (αστειευομαι) :P

Ασφαλώς και δεν πήγαινε σε σένα! Γιατί; Μην μου πεις ότι την είχες πατήσει μ΄αυτόν τον τρόπο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ασφαλώς και δεν πήγαινε σε σένα! Γιατί; Μην μου πεις ότι την είχες πατήσει μ΄αυτόν τον τρόπο;

Χαχαχα οχι για πλακα το λεω επειδη στοχευω χημικων μηχανικων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Παιδιά εννοείται πως ισχύει αυτό που λέει η Λένω.

Βάζουμε τα τμήματα στο μηχανογραφικό με σειρά προτίμησης, όχι βάσει του τι γράψαμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra_2000

Νεοφερμένος

Η Dimitra_2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το πρώτο μου μήνυμα σε αυτήν την σχολική κοινότητα με ψυχολογικά ξεκίνησε οπότε ας συνεχίσω...την παράδοση!; :laugh: Πάνω κάτω πιστεύω πως ξέρω τι έχω γράψει...προβλέπω γύρω στα 15.500 μόρια αντε το πολύ 16.000 αν ο Θεός με αγαπάει τόσο πολύ. Το άγχος με έφαγε και έκανα λάθη για τα οποία χτυπάω ακόμη το κεφάλι μου στον τοίχο. Το καλό όμως είναι πως 3 σχολές μου αρέσουν και οι 2 είναι κάτω από 16.000 μόρια (έτυχε :playboy: ) ...αλλα ρε παιδιά μέχρι τον Αύγουστο αν με ρωτάνε πως τα πήγα αναγκαστικά θα πρέπει να πω την βαθμολογία μου. Όπως και αν ακουστεί...ντρέπομαι ήδη που θα βγάλω τόσα...πως θα λεω στον άλλον ότι έβγαλα 15.000+ μόρια; πιστευω πως μπροστά στα μόρια της αδελφης μου 17,500 (φιλολογία Αθήνας) θα λένε ότι δεν είμαι καλή μαθήτρια...αλλά τα όνειρα μας όπως φαίνεται είναι διαφορετικά και δεν στοχευα και σε σχολές με 16.000 μόρια και παραπάνω επειδή δεν μου άρεσε κάποια. Η μαμά μου πήγε στην δουλειά της και είπε ότι λογικά θα περάσω Πάντειο και μια συνάδελφος της είπε πως είναι η χειρότερη σχολή και να μην με στείλει εκεί με τίποτα....μετά από αυτά είναι λογικό να αισθάνομαι άσχημα. Λέτε να δώσω ξανά δεύτερη χρονιά ώστε να περάσω εκπα; δεν ξέρω τι να κάνω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Το πρώτο μου μήνυμα σε αυτήν την σχολική κοινότητα με ψυχολογικά ξεκίνησε οπότε ας συνεχίσω...την παράδοση!; :laugh: Πάνω κάτω πιστεύω πως ξέρω τι έχω γράψει...προβλέπω γύρω στα 15.500 μόρια αντε το πολύ 16.000 αν ο Θεός με αγαπάει τόσο πολύ. Το άγχος με έφαγε και έκανα λάθη για τα οποία χτυπάω ακόμη το κεφάλι μου στον τοίχο. Το καλό όμως είναι πως 3 σχολές μου αρέσουν και οι 2 είναι κάτω από 16.000 μόρια (έτυχε :playboy: ) ...αλλα ρε παιδιά μέχρι τον Αύγουστο αν με ρωτάνε πως τα πήγα αναγκαστικά θα πρέπει να πω την βαθμολογία μου. Όπως και αν ακουστεί...ντρέπομαι ήδη που θα βγάλω τόσα...πως θα λεω στον άλλον ότι έβγαλα 15.000+ μόρια; πιστευω πως μπροστά στα μόρια της αδελφης μου 17,500 (φιλολογία Αθήνας) θα λένε ότι δεν είμαι καλή μαθήτρια...αλλά τα όνειρα μας όπως φαίνεται είναι διαφορετικά και δεν στοχευα και σε σχολές με 16.000 μόρια και παραπάνω επειδή δεν μου άρεσε κάποια. Η μαμά μου πήγε στην δουλειά της και είπε ότι λογικά θα περάσω Πάντειο και μια συνάδελφος της είπε πως είναι η χειρότερη σχολή και να μην με στείλει εκεί με τίποτα....μετά από αυτά είναι λογικό να αισθάνομαι άσχημα. Λέτε να δώσω ξανά δεύτερη χρονιά ώστε να περάσω εκπα; δεν ξέρω τι να κάνω....


Τρομερό πρόβλημα στην ζωή σου αυτό με το πως θα πρέπει να λες πόσα μόρια έχεις βγάλει και ντρέπεσαι.
Νομίζω πρέπει να στείλεις μήνυμα στον υπουργό να παραπονεθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top