Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η πρακτική θα είναι 3 μήνες ή 2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Η πρακτική θα είναι 3 μήνες ή 2;

** Ο φοιτητής που επιλέγει να πραγματοποιήσει πρακτική άσκηση, έχει το δικαίωμα απαλλαγής από δύο κατ’ επιλογήν υποχρεωτικά μαθήματα του 7ου ή του 8ου εξαμήνου. Η πρακτική άσκηση μπορεί να γίνει τμηματικά. Η δήλωση της πρακτικής άσκησης γίνεται στο 6ο εξάμηνο και δεν ανακαλείται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Η πρακτική θα είναι 3 μήνες ή 2;

Θα είναι 3 μήνες ..

Samael σε εμάς πρακτική μπορείς να δηλώσεις όποτε θέλεις. Πχ εγώ μπορώ να κάνω πτυχιακή, να περάσω και τα μαθήματα τα "καινούργια" και να την πάρω στο τέλος, εάν την πάρω δεν ξέρω τι συμφέρει γιατί πρέπει να ρωτήσω και αυτά πως θα μοιραστούν στα 2 εξάμηνα. Αλλά το ένα επιλογής το είχα πάρει και το είχα περάσει με 10. Τώρα πρέπει αναγκαστικά να κάνω πρακτική ή εάν δεν θέλω μπορώ να κάνω και το άλλο μάθημα; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θα είναι 3 μήνες ..

Samael σε εμάς πρακτική μπορείς να δηλώσεις όποτε θέλεις. Πχ εγώ μπορώ να κάνω πτυχιακή, να περάσω και τα μαθήματα τα "καινούργια" και να την πάρω στο τέλος, εάν την πάρω δεν ξέρω τι συμφέρει γιατί πρέπει να ρωτήσω και αυτά πως θα μοιραστούν στα 2 εξάμηνα. Αλλά το ένα επιλογής το είχα πάρει και το είχα περάσει με 10. Τώρα πρέπει αναγκαστικά να κάνω πρακτική ή εάν δεν θέλω μπορώ να κάνω και το άλλο μάθημα; :(

Λεει εχεις δικαιωμα επιλογης,οποτε νομιζω εδω το κλειδι ειναι το ΕΑΝ θες να απαλλαγεις απο μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Λεει εχεις δικαιωμα επιλογης,οποτε νομιζω εδω το κλειδι ειναι το ΕΑΝ θες να απαλλαγεις απο μαθηματα.

Κοίτα τα 4 μαθήματα για όσους θέλουμε πτυχίο ΠΕ, είναι υποχρεωτικά. Απλά εννοούσα θα κάνουμε +2 παραπάνω , δηλαδή 6, εάν δεν θέλουμε να κάνουμε πρακτική. Αν κάνουμε πρακτική δηλαδή και αντίστροφα, τα 4 πρέπει να τα κάνουμε.
Απλά δεν θα πάρουμε τα 2 επιπλέον !

Αλλά έχω μία απορία, έχουν βάλει 2 επιλογής για όποιον δεν θέλει να πάρει πρακτική. Εγώ το ένα το έχω ήδη περάσει στο πλαίσιο του παλιού ΠΣ. Δεν μπορώ να πάρω τώρα, το άλλο, αφού έχω ήδη περασμένο ένα, πρέπει αναγκαστικά να κάνω πρακτική ή αφού έχω περασμένο ήδη το ένα, είναι σαν να δήλωσα τώρα το μάθημα στην θέση της πρακτικής, άρα ούτε και αυτή μπορώ να κάνω εάν θέλω ;

Δεν ξέρω αν πρέπει να την κάνω και τι συμφέρει, με βάση το αρχικό μου ποστ, βέβαια. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Κοίτα τα 4 μαθήματα για όσους θέλουμε πτυχίο ΠΕ, είναι υποχρεωτικά. Απλά εννοούσα θα κάνουμε +2 παραπάνω , δηλαδή 6, εάν δεν θέλουμε να κάνουμε πρακτική. Αν κάνουμε πρακτική δηλαδή και αντίστροφα, τα 4 πρέπει να τα κάνουμε.
Απλά δεν θα πάρουμε τα 2 επιπλέον !

Αλλά έχω μία απορία, έχουν βάλει 2 επιλογής για όποιον δεν θέλει να πάρει πρακτική. Εγώ το ένα το έχω ήδη περάσει στο πλαίσιο του παλιού ΠΣ. Δεν μπορώ να πάρω τώρα, το άλλο, αφού έχω ήδη περασμένο ένα, πρέπει αναγκαστικά να κάνω πρακτική ή αφού έχω περασμένο ήδη το ένα, είναι σαν να δήλωσα τώρα το μάθημα στην θέση της πρακτικής, άρα ούτε και αυτή μπορώ να κάνω εάν θέλω ;

Δεν ξέρω αν πρέπει να την κάνω και τι συμφέρει, με βάση το αρχικό μου ποστ, βέβαια. :(

Δεν με επιασες.Ειπα οτι λενε εχεις το δικαιωμα απαλλαγης.Ωστοσο δεν σου απαγορευουν να τα παρακολουθησεις εαν θες.Τουλαχιστον ετσι οπως το εχουν γραψει δεν νομιζω οτι λεω κατι που αποκλειουν,διαφορετικα ας διευκρινιζαν :oops: :hehe: .
Παντως οσο για το αλλο που ρωτας οχι απλα,εαν θες δεν κανεις πρακτικη γιατι εχεις περασει ηδη το μαθημα αλλα εαν θες αφου το εχεις περασει κανεις κιολας(lucky).Ολα αυτα θεωρητικα ομως εννοειται οτι πρεπει να γινουν ερωτησεις στις γραμματειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν με επιασες.Ειπα οτι λενε εχεις το δικαιωμα απαλλαγης.Ωστοσο δεν σου απαγορευουν να τα παρακολουθησεις εαν θες.Τουλαχιστον ετσι οπως το εχουν γραψει δεν νομιζω οτι λεω κατι που αποκλειουν,διαφορετικα ας διευκρινιζαν :oops: :hehe: .
Παντως οσο για το αλλο που ρωτας οχι απλα,εαν θες δεν κανεις πρακτικη γιατι εχεις περασει ηδη το μαθημα αλλα εαν θες αφου το εχεις περασει κανεις κιολας(lucky).Ολα αυτα θεωρητικα ομως εννοειται οτι πρεπει να γινουν ερωτησεις στις γραμματειες.

Ναι έπρεπε να το διευκρίνιζαν, αλλά δεν την σκέφτηκα εκείνη την ώρα την ερώτηση, άλλες έκανα ! :sly: Τί να διευκρινίσουν και αυτοί έκαναν ένα πρόγραμμα, σαν τα μούτρα τους :(

Πω πω θα τους κατακλύζουμε με ερωτήσεις :P και θα βρίζουν μας είπαν να είμαστε ανεχτικοί οι καθηγητές τόσο σε αυτούς όσο και στην γραμματεία για να τα πάμε καλά! Εάν και πρακτική τελευταίο εξάμηνο του χρόνου χειμώνα θα την αφήσω. Εσύ πρακτική θα έκανες ε και αμισθί ακόμα ;

Εσύ με την περιγραφή που έκανα πως βλέπεις το δικό μου ΠΣ ; :( Μόλις το κάνουν διαθέσιμο και online, θα το ανεβάσω!!

Με την άποψη των παιδιών διαφωνώ απόλυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Ναι έπρεπε να το διευκρίνιζαν, αλλά δεν την σκέφτηκα εκείνη την ώρα την ερώτηση, άλλες έκανα ! :sly: Τί να διευκρινίσουν και αυτοί έκαναν ένα πρόγραμμα, σαν τα μούτρα τους :(

Πω πω θα τους κατακλύζουμε με ερωτήσεις :P και θα βρίζουν μας είπαν να είμαστε ανεχτικοί οι καθηγητές τόσο σε αυτούς όσο και στην γραμματεία για να τα πάμε καλά! Εάν και πρακτική τελευταίο εξάμηνο του χρόνου χειμώνα θα την αφήσω. Εσύ πρακτική θα έκανες ε και αμισθί ακόμα ;

Εσύ με την περιγραφή που έκανα πως βλέπεις το δικό μου ΠΣ ; :( Μόλις το κάνουν διαθέσιμο και online, θα το ανεβάσω!!

Με την άποψη των παιδιών διαφωνώ απόλυτα!

Θα επαιρνα τα 2 μαθηματα του 7ου και 8ου γιατι θα ηθελα ρομποτικη + Σχεδιασμος VLSI που τα θεωρω σημαντικα και μου τραβουν το ενδιαφερον. But that just me.
Η πρακτικη ακομα και αμισθη ειναι κατι στο βιογραφικο σου οποτε εχει μια αξια απο μια αποψη.
Δεν μπορω να κρινω ακομα,ας περιμενουμε να ανεβει το νεο προγραμμα σπουδων του τμηματος σου και επισημα και μετα θα κοιταξω και το παλιο και θα σου πω τι πιστευω.

Να ενημερωσω οτι υπαρχει η ιστοσελιδα για το τμημα των Μηχανικων πληροφορικης για οσους ενδιαφερονται εδω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Θα επαιρνα τα 2 μαθηματα του 7ου και 8ου γιατι θα ηθελα ρομποτικη + Σχεδιασμος VLSI . But that just me.But that's just me.
Η πρακτικη ακομα και αμισθη ειναι κατι στο βιογραφικο σου οποτε εχει μια αξια απο μια αποψη.
Δεν μπορω να κρινω ακομα,ας περιμενουμε να ανεβει το νεο προγραμμα σπουδων του τμηματος σου και επισημα και μετα θα κοιταξω και το παλιο και θα σου πω τι πιστευω.

Να ενημερωσω οτι υπαρχει η ιστοσελιδα για το τμημα των Μηχανικων πληροφορικης για οσους ενδιαφερονται εδω .

Mα εμάς από επιλογής είναι ένα μάθημα από Ζ αυτό που έχω περάσει ή ένα καινούργιο, αντί για πρακτική :redface:
Ναι έχεις δίκιο. Αλλά θεωρείς ότι παίζει σημαντικότερο bonus μία πρακτική στο πλαίσιο ενός τμήματος ως προϋπηρεσία ή ένας υψηλός Μ.Ο ; Καλά ο συνδυασμός τους θα ήταν ιδανικός !!

Ξέρεις τι άλλο δεν ρώτησα αν τώρα με το νέο ΠΣ, θα αλλάξουν οι ΔΜ και τα ECTS που επηρεάζουν και την βαθμολογία.
Διότι με το νέο ΠΣ επειδή μπαίνουν "νέα" μαθήματα αν γίνει "αντιστοίχηση", δεν θα πρέπει να αλλάξουν οι ΔΜ ;
Εάν ναι αλλάζει και ο βαθμός. Γιατί πχ εκεί που ένα μάθημα είχε 4 δμ και τώρα πχ γίνει 6 αυτό θα πολλαπλασιαστεί με τον βαθμό και το γινόμενο θα είναι διαφορετικό επομένως και το άθροισμα των δμ άρα και ο Μ.Ο !! Γιατί αν θυμάμαι καλά ο Μ.Ο = ΔΜ x ΒΑΘΜΟΣ / ΣΥΝΟΛΟ ΔΜ . !

Ναι όταν ανέβει, ελπίζω σύντομα να μου πεις γνώμη!

Έλα ρε ωραία η ρομποτική, γιατί όχι :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
3. Πρακτική

Την έβαλαν κατ' επιλεγήν υποχρεωτικό. Δηλαδή ή θα κάνει κάποιος πρακτική ή αν δεν θέλει θα κάνει 2 μαθήματα. Δεν μας έχει εξασφαλιστεί ότι θα είναι με μισθό η πρακτική αλλά είπαν με ασφάλιση σίγουρα. Από 6 μήνες την έκαναν 3 πράγμα για εμένα αποτελεί το μεγαλύτερο φάουλ.

Πλήρης επιβεβαίωση...το έλεγα απ' την πρώτη στιγμή, σιγά μην άφηναν την υποχρεωτική, εξάμηνη & επί πληρωμή πρακτική άσκηση (με εξασφαλισμένο το 80% του κατώτατου μισθού) στα καινούργια 4ετή προγράμματα σπουδών μηχανικών που διαμορφώνονται μετά από συγχωνεύσεις κ.λπ. τμημάτων μηχανικών Τ.Ε.!:thumbup:
Και να σκεφτείς ότι κάποιοι μπουνταλάδες χαίρονται θεωρώντας ότι "αναβαθμίζονται" οι σπουδές τους μόνο και μόνο λόγω της μετονομασίας από "Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα" σε "Πανεπιστήμιο"!:whatever:
Και πόσο μάλλον είναι τραγικό να μας λένε προσπαθούμε να πετύχουμε να σας πληρώνουν οι φορείς αλλά και ακόμα εάν δεν το πετύχουμε σας προτείνουμε να την πάρετε επειδή και καλά ανοίγουν δρόμοι εργασίας από το να πάρετε μαθήματα. Σίγουρα με την πρακτική ανοίγονται δρόμοι και πόρτες και χρησιμεύει ως προϋπηρεσία αλλά κατά πόσο αξίζει να πας να δουλέψεις 3 μήνες κάπου απλά για την εμπειρία και το χαρτί αμισθί και τελικά να μην σε κρατήσει ο φορέας και να μην βρεις δουλειά και ποτέ ;

Του κώλου τα εννιάμερα "ανοίγουν" με πρακτική 2 ή 3 μηνών όπου κανένας εργοδότης δε θα κάτσει να ασχοληθεί σοβαρά μαζί σου κι ΑΝ τύχει και πάρεις κάνα € θα το πάρεις όταν (και ΑΝ) θυμηθεί ο εργοδότης να σου δώσει κάτι απ' το ΕΣΠΑ που εισέπραξε!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Πλήρης επιβεβαίωση...το έλεγα απ' την πρώτη στιγμή, σιγά μην άφηναν την υποχρεωτική, εξάμηνη & επί πληρωμή πρακτική άσκηση (με εξασφαλισμένο το 80% του κατώτατου μισθού) στα καινούργια 4ετή προγράμματα σπουδών μηχανικών που διαμορφώνονται μετά από συγχωνεύσεις κ.λπ. τμημάτων μηχανικών Τ.Ε.!:thumbup:
Και να σκεφτείς ότι κάποιοι μπουνταλάδες χαίρονται θεωρώντας ότι "αναβαθμίζονται" οι σπουδές τους μόνο και μόνο λόγω της μετονομασίας από "Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα" σε "Πανεπιστήμιο"!:whatever:


Του κώλου τα εννιάμερα "ανοίγουν" με πρακτική 2 ή 3 μηνών όπου κανένας εργοδότης δε θα κάτσει να ασχοληθεί σοβαρά μαζί σου κι ΑΝ τύχει και πάρεις κάνα € θα το πάρεις όταν (και ΑΝ) θυμηθεί ο εργοδότης να σου δώσει κάτι απ' το ΕΣΠΑ που εισέπραξε!:rolleyes:

Που λες εγω ο μπουνταλας χαιρομαι επειδη βλεπω οτι το προγραμμα σπουδων εξανθρωπιστηκε και διορθωθηκαν οι ελλειψεις του,διοτι ακομα και χωρις παραπανω δικαιωματα τουλαχιστον ας εχουμε ενα legit προγραμμα,ειναι μια αναβαθμιση οπως και να το κανεις,απο το τιποτα :happy: .
Αυτο για την πρακτικη ωστοσο ειναι θλιβερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Πλήρης επιβεβαίωση...το έλεγα απ' την πρώτη στιγμή, σιγά μην άφηναν την υποχρεωτική, εξάμηνη & επί πληρωμή πρακτική άσκηση (με εξασφαλισμένο το 80% του κατώτατου μισθού) στα καινούργια 4ετή προγράμματα σπουδών μηχανικών που διαμορφώνονται μετά από συγχωνεύσεις κ.λπ. τμημάτων μηχανικών Τ.Ε.! Και να σκεφτείς ότι κάποιοι μπουνταλάδες χαίρονται θεωρώντας ότι "αναβαθμίζονται" οι σπουδές τους μόνο και μόνο λόγω της μετονομασίας από "Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα" σε "Πανεπιστήμιο"!

Αυτό για την πρακτική το ξέραμε πριν γίνει όλο αυτό και προβληματιζόμουν από την αρχή. Απλά τώρα αυξήθηκε ο προβληματισμός μου, για τον λόγο ότι ακόμα είναι σε διαπραγμάτευση και τίποτα δεν είναι σίγουρο και για αυτό το ζήτημα αλλά και για άλλα ενώ έπρεπε αυτά να είχαν λυθεί και εξασφαλιστεί προτού ψηφισθεί το νομοσχέδιο παρότι που ακόμα και τώρα είμαι ΥΠΕΡ του.

Όσον αφορά το ΠΣ διότι δεν περίμενα να πούνε και καλά προσπαθήσαμε αρκετά με πολλές συνελεύσεις και καλά ώστε να ανταποκρίνονται οι απαιτήσεις του, στα διεθνή άλλων πανεπιστημίων ίδιων τμημάτων αλλά να καταλήγει για εμένα να είναι μία προχειράντζα που αντί να παράγει νέα γνώση απλά ανακυκλώνει και ειδικεύει την ήδη κατεχόμενη. Διέψευσαν τις προσδοκίες μου. Και πράγματι αυτό που έκανε το τμήμα μου, ως τώρα τουλάχιστον που έχω πάρει μία εικόνα για το τι είναι το νέο ΠΣ δεν θεωρώ ότι αναβαθμίστηκε, απλά τροποποιήθηκε.

ΑΛΛΑ ...

Αυτό δεν σημαίνει ότι άλλα τμήματα δεν έκαναν πραγματική ποιοτική αναβάθμιση του ΠΣ τους. Δεν μπορείς να παίρνεις από ένα παράδειγμα του συνόλου και να καταλήγεις σε έναν καθολικό συμπέρασμα. Μερικοί φοιτητές όντως θα πάρουν αναβαθισμένα πτυχία γιατί όντως μπορεί πραγματικά να έχουν πλέον ένα ποιοτικό ΠΣ στα άλλα τμήματα.

Εγώ μίλησα για το δικό μου, ότι δεν ανταποκρίθηκε κατά την δική μου ματιά έτσι όπως έπρεπε ή τουλάχιστον έτσι όπως πίστευα ότι έπρεπε. Θεωρώ "λίγη" έως και ανεπαρκή την "αναβάθμιση" έως και κοροϊδεία. Αλλά μιλάω για το δικό μου τμήμα μόνο.

Του κώλου τα εννιάμερα "ανοίγουν" με πρακτική 2 ή 3 μηνών όπου κανένας εργοδότης δε θα κάτσει να ασχοληθεί σοβαρά μαζί σου κι ΑΝ τύχει και πάρεις κάνα € θα το πάρεις όταν (και ΑΝ) θυμηθεί ο εργοδότης να σου δώσει κάτι απ' το ΕΣΠΑ που εισέπραξε!

Σε αυτό έχεις δίκιο που λες ότι ίσως να μην ασχοληθεί κανείς με πρακτική 2 ή 3 μήνες διότι δεν έχεις κακά ψέματα την πείρα την 6άμηνη που και αυτήν ακόμα παρότι πιάνονταν ως προϋπηρεσία, δεν την λάμβαναν και σημαντικά υπόψη εκτός εάν ήσουν τυχερός σε κράταγε ο φορέας ή απλά πληρωνόσουν καλά. Αλλά μετά κατέληγες τις περισσότερες φορές άνεργος ή στην χειρότερη να κάνεις άλλη δουλειά από αυτό που σπούδασες. Όσα είναι με ΕΣΠΑ μαύρο χάλι ... !

Που λες εγω ο μπουνταλας χαιρομαι επειδη βλεπω οτι το προγραμμα σπουδων εξανθρωπιστηκε και διορθωθηκαν οι ελλειψεις του,διοτι ακομα και χωρις παραπανω δικαιωματα τουλαχιστον ας εχουμε ενα legit προγραμμα .
Αυτο για την πρακτικη ωστοσο ειναι θλιβερο

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Αυτο για την πρακτικη ωστοσο ειναι θλιβερο.

Όποιος έχει σπουδάσει σε Τ.Ε.Ι. (ή αλλού αλλά έχει τη στοιχειώδη αντίληψη) καταλαβαίνει πόσο σημαντική ήταν η πρακτική άσκηση έτσι όπως γινόταν!
Αλλά όπως έχω πει πολλάκις, εφόσον φτάσαμε στο σημείο όπου όλη η εκπαιδευτική κοινότητα των Τ.Ε.Ι. ΞΕΒΡΑΚΩΘΗΚΕ (καθηγητές, φοιτητές κ.λπ.) απλά και μόνο για μια μετονομασία, ΜΗΝ περιμένετε μετά σεβασμό από κανέναν!
Ό,τι συγκριτικό πλεονέκτημα είχαν τα Τ.Ε.Ι. έναντι των Πανεπιστημίων θα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ...
Σε αυτό έχεις δίκιο που λες ότι ίσως να μην ασχοληθεί κανείς με πρακτική 2 ή 3 μήνες διότι δεν έχεις κακά ψέματα την πείρα την 6άμηνη που και αυτήν ακόμα παρότι πιάνονταν ως προϋπηρεσία, δεν την λάμβαναν και σημαντικά υπόψη εκτός εάν ήσουν τυχερός σε κράταγε ο φορέας ή απλά πληρωνόσουν καλά. Αλλά μετά κατέληγες τις περισσότερες φορές άνεργος ή στην χειρότερη να κάνεις άλλη δουλειά από αυτό που σπούδασες. Όσα είναι με ΕΣΠΑ μαύρο χάλι ... !

Άνεργος μπορεί να καταλήξεις ανά πάσα στιγμή ακόμη και σύμβαση αορίστου χρόνου να έχεις και μάλιστα χωρίς αποζημίωση...δεν μιλάμε γι' αυτό όμως!
Μιλάμε για την ποιότητα της πρακτικής άσκησης, που δεν έχει να κάνει τόσο με τη χρονική της διάρκεια όσο με το ότι ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος εφόσον σε δέχτηκε ως ασκούμενη να σε εκπαιδεύσει στην ειδικότητά σου!
Οι περισσότεροι φοιτητές Τ.Ε.Ι. δεν το γνωρίζουν αλλά κατά την πρακτική τους άσκηση τυπικά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο πέραν του αντικειμένου τους (π.χ. φραπέδες, φωτοτυπίες κ.λπ.) και μπορούν ανά πάσα στιγμή εφόσον το επιθυμούν θα αιτηθούν στη σχολή τους αλλαγή εργοδότη γι' αυτό το λόγο!
Κι αν αναλογιστούμε ότι ακόμη και κάτω απ' αυτές τις συνθήκες τέτοια περιστατικά αποτελούσαν ήδη την πλειοψηφία, σκέψου τι θα γίνεται από εδώ και πέρα που η χρονική διάρκεια μειώνεται τουλάχιστον κατά 50% κι οι υποχρεώσεις του εργοδότη απέναντι σου ελαχιστοποιούνται!
Σ' όλα αυτά βάλε και το οικονομικό, όπου ενώ παλιά είχες εξασφαλισμένα περίπου 2.700€ για όλο το εξάμηνο (80% του βασικού μισθού αν θυμάμαι καλά) πλέον θα πηγαίνεις στους εργοδότες και θα τους λες "ό,τι έχετε (και ΟΠΟΤΕ έχετε) ευχαρίστηση"!:rolleyes:
Έτσι λοιπόν πλέον θα γίνεται ακριβώς ότι γίνεται και κατά την 2μηνη πρακτική άσκηση των πανεπιστημίων (όσα έχουν), δηλαδή θα παίρνουν τα παιδιά για αγγαρείες το καλοκαίρι που θα έχουν ανάγκη λόγω αδειών κ.λπ. και θα τους δίνουν ένα κομμάτι ψωμί από το ΕΣΠΑ που θα εισπράττουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όποιος έχει σπουδάσει σε Τ.Ε.Ι. (ή αλλού αλλά έχει τη στοιχειώδη αντίληψη) καταλαβαίνει πόσο σημαντική ήταν η πρακτική άσκηση έτσι όπως γινόταν!;-)
Αλλά όπως έχω πει πολλάκις, εφόσον φτάσαμε στο σημείο όπου όλη η εκπαιδευτική κοινότητα των Τ.Ε.Ι. ΞΕΒΡΑΚΩΘΗΚΕ (καθηγητές, φοιτητές κ.λπ.) απλά και μόνο για μια μετονομασία, ΜΗΝ περιμένετε μετά σεβασμό από κανέναν!
Ό,τι συγκριτικό πλεονέκτημα είχαν τα Τ.Ε.Ι. έναντι των Πανεπιστημίων θα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ...

Το θέμα είναι να είναι ίσα απέναντι στα ΑΕΙ και όχι να είναι ανώτερα ή κατώτερα. Πραγματικά βλέπεις όλες τις αλλαγές με αρνητικό μάτι. Εγώ πιστεύω ότι πλέον θα σταματήσει το τμήμα να θεωρείται υποδεέστερο μιας και βρίσκεται στην Αθήνα και γρήγορα οι βάσεις του θα ανέβουν σε επίπεδο ΑΕΙ, επίσης θα μαζεύει καλύτερους φοιτητές.

Σ' όλα αυτά βάλε και το οικονομικό, όπου ενώ παλιά είχες εξασφαλισμένα περίπου 2.700€ για όλο το εξάμηνο (80% του βασικού μισθού αν θυμάμαι καλά) πλέον θα πηγαίνεις στους εργοδότες και θα τους λες "ό,τι έχετε (και ΟΠΟΤΕ έχετε) ευχαρίστηση"!
Θα πληρώνονται με ΕΣΠΑ 500 ευρώ το δίμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,345 μηνύματα.
Το θέμα είναι να είναι ίσα απέναντι στα ΑΕΙ και όχι να είναι ανώτερα ή κατώτερα. Πραγματικά βλέπεις όλες τις αλλαγές με αρνητικό μάτι. Εγώ πιστεύω ότι πλέον θα σταματήσει το τμήμα να θεωρείται υποδεέστερο μιας και βρίσκεται στην Αθήνα και γρήγορα οι βάσεις του θα ανέβουν σε επίπεδο ΑΕΙ, επίσης θα μαζεύει καλύτερους φοιτητές.
"Ισα" ήταν και ως Τ.Ε.Ι. (ακαδημαϊκά τουλάχιστον)...
Δε με νοιάζει τι "θεωρεί" ο καθένας ούτε ασχολούμαι με βάσεις εισαγωγής...εγώ κοιτάω την ουσία!
Και η ουσία είναι ότι από εκπαιδευτικής πλευράς όχι απλά δεν βελτιώνεται κάτι (ίδιοι καθηγητές, ίδια υλικοτεχνική υποδομή κ.λπ.) αλλά χάνονται και τα όποια πλεονεκτήματα ήδη υπήρχαν (μην τυχόν και υπάρξει ανταγωνισμός με Μετσόβιο κ.α.)...
Θα πληρώνονται με ΕΣΠΑ 500 ευρώ το δίμηνο.
Δεν κατάλαβες...ο εργοδότης θα παίρνει λεφτά από το ΕΣΠΑ!:rolleyes:
Οι φοιτητές θα υπογράφουν ιδιωτικά συμφωνητικά με τους εργοδότες για το μέρος των χρημάτων που τους αναλογεί ως αμοιβή...άρα αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ο εργοδότης α)θα μπορεί να καθυστερήσει όσο γουστάρει την εξόφληση προφασιζόμενος ένα σωρό λόγους και β)ότι τα ποσά αυτά θα υπόκεινται σε πενταετή παραγραφή (χρέη μεταξύ ιδιωτών)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
΄Οσους φίλους έχω που σπουδάζουν στα ΤΕΙ είναι ασυζητητί ΚΑΤΑ της αλλαγής και περιμένουν πότε θα ανακοινωθεί η διορία υποβολής της δήλωσης ώστε να δηλώσουν ότι θέλουν να πάρουν πτυχίο ΤΕΙ (είχαν πει μέχρι 30 Σεπτεμβρίου αλλά δεν υπάρχει κάποια περαιτέρω ανακοίνωση). Καθόλου δεν τους ενδιαφέρει το πτυχίο ΠΑΝΔΑ και είναι ευτυχείς που έχουν την επιλογή να παραμείνουν όπως είναι. Το θέμα είναι ότι προκύπτουν πολλά πρακτικά προβλήματα. Πού θα βρεθούν οι υποδομές για να τρέξουν συγχρόνως 2 προγράμματα σπουδών; Γιατί κάποια μαθήματα από τα υπάρχοντα θα καταργηθούν και κάποια θα αντικατασταθούν. Θα τρέχουν να παρακαλάνε τους καθηγητές να κάνουν τα εργαστήρια των μαθημάτων που θα σταματήσουν να υπάρχουν; Η πρακτική τους θα συνεχίσει να είναι εξάμηνη αφού θα ακολουθήσουν το πρόγραμμα των ΤΕΙ ή θα τους καπελώσουν κι αυτούς με τρίμηνη ή με την αντικατάστασή της με 2 μαθήματα; Οι συμφωνίες που υπήρχαν για erasmus θα συνεχίσουν να υφίστανται ή θα πρέπει να γίνουν από την αρχή οπότε χάνεται πολύτιμος χρόνος για κάποιον που θέλει να πάει άμεσα; Αυτά είναι κάποια από τα θέματα που τους προβληματίζουν αλλά υπάρχουν και χιλιάδες άλλες ερωτήσεις χωρίς απαντήσεις. Και ενώ προσπαθούν να τις εκμαιεύσουν από τους καθηγητές τους, αυτοί τελούν εν πλήρει αγνοία. Δεν έχουν ιδέα οι άνθρωποι για το τι μέλλει γενέσθαι! Εν τω μεταξύ μέσα Ιουλίου τελειώνει οι εξεταστική, όλοι θα πάνε διακοπές και όταν ξανανοίξουν που υποτίθεται ότι όλα θα πρέπει να είναι τακτοποιημένα και να δουλέψουν ρολόι, θα γίνει το μεγάλο μπάχαλο!΄Αντε να προγραμματίσεις μετά τη ζωή σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
΄Οσους φίλους έχω που σπουδάζουν στα ΤΕΙ είναι ασυζητητί ΚΑΤΑ της αλλαγής και περιμένουν πότε θα ανακοινωθεί η διορία υποβολής της δήλωσης ώστε να δηλώσουν ότι θέλουν να πάρουν πτυχίο ΤΕΙ (είχαν πει μέχρι 30 Σεπτεμβρίου αλλά δεν υπάρχει κάποια περαιτέρω ανακοίνωση). Καθόλου δεν τους ενδιαφέρει το πτυχίο ΠΑΝΔΑ και είναι ευτυχείς που έχουν την επιλογή να παραμείνουν όπως είναι. Το θέμα είναι ότι προκύπτουν πολλά πρακτικά προβλήματα. Πού θα βρεθούν οι υποδομές για να τρέξουν συγχρόνως 2 προγράμματα σπουδών; Γιατί κάποια μαθήματα από τα υπάρχοντα θα καταργηθούν και κάποια θα αντικατασταθούν. Θα τρέχουν να παρακαλάνε τους καθηγητές να κάνουν τα εργαστήρια των μαθημάτων που θα σταματήσουν να υπάρχουν; Η πρακτική τους θα συνεχίσει να είναι εξάμηνη αφού θα ακολουθήσουν το πρόγραμμα των ΤΕΙ ή θα τους καπελώσουν κι αυτούς με τρίμηνη ή με την αντικατάστασή της με 2 μαθήματα; Οι συμφωνίες που υπήρχαν για erasmus θα συνεχίσουν να υφίστανται ή θα πρέπει να γίνουν από την αρχή οπότε χάνεται πολύτιμος χρόνος για κάποιον που θέλει να πάει άμεσα; Αυτά είναι κάποια από τα θέματα που τους προβληματίζουν αλλά υπάρχουν και χιλιάδες άλλες ερωτήσεις χωρίς απαντήσεις. Και ενώ προσπαθούν να τις εκμαιεύσουν από τους καθηγητές τους, αυτοί τελούν εν πλήρει αγνοία. Δεν έχουν ιδέα οι άνθρωποι για το τι μέλλει γενέσθαι! Εν τω μεταξύ μέσα Ιουλίου τελειώνει οι εξεταστική, όλοι θα πάνε διακοπές και όταν ξανανοίξουν που υποτίθεται ότι όλα θα πρέπει να είναι τακτοποιημένα και να δουλέψουν ρολόι, θα γίνει το μεγάλο μπάχαλο!΄Αντε να προγραμματίσεις μετά τη ζωή σου!

Σε αυτό φταίει η κυβέρνηση Συριζα που για ακόμη μια φορά κάνει τσαπατσούλικη δουλειά. Αν ήθελαν από το νέο ακαδημαϊκό έτος να είναι ήδη έτοιμο το ΠΑΝΔΑ θα έπρεπε όλα αυτά να είχαν τακτοποιηθεί μισό χρόνο πριν! Ο Συριζα για άλλη μια φορά μας δείχνει πόσο χαοτικά δουλεύει το δημόσιο, τα φορτώνουν όλα στον κόκορα και πάλι θα τρέχουν τελευταία στιγμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε αυτό φταίει η κυβέρνηση Συριζα που για ακόμη μια φορά κάνει τσαπατσούλικη δουλειά. Αν ήθελαν από το νέο ακαδημαϊκό έτος να είναι ήδη έτοιμο το ΠΑΝΔΑ θα έπρεπε όλα αυτά να είχαν τακτοποιηθεί μισό χρόνο πριν! Ο Συριζα για άλλη μια φορά μας δείχνει πόσο χαοτικά δουλεύει το δημόσιο, τα φορτώνουν όλα στον κόκορα και πάλι θα τρέχουν τελευταία στιγμή.

Το θέμα αγαπητέ είναι τι θα κάνουν οι άμεσα ενδιαφερόμενοι. Αυτοί πάντα τρώνε τα αγγούρια και κάθε άλλο παρά δροσίζονται! Γι αυτούς που παίρνουν τις αποφάσεις (όποιοι κι αν κατά καιρούς είναι αυτοί) τα θέματα θεωρούνται λήξαντα μετά την υπογραφή! Βόμβες έπεφταν και θα πέφτουν πανταχόθεν! ΄Αλλοι είναι αυτοί που μαζεύουν τα συντρίμμια και προσπαθούν να ξαναβάλουν σε τάξη τη ζωή τους! Και γι αυτούς μιλάμε τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες...ο εργοδότης θα παίρνει λεφτά από το ΕΣΠΑ!:rolleyes:
Οι φοιτητές θα υπογράφουν ιδιωτικά συμφωνητικά με τους εργοδότες για το μέρος των χρημάτων που τους αναλογεί ως αμοιβή...άρα αυτό πρακτικά σημαίνει ότι ο εργοδότης α)θα μπορεί να καθυστερήσει όσο γουστάρει την εξόφληση προφασιζόμενος ένα σωρό λόγους και β)ότι τα ποσά αυτά θα υπόκεινται σε πενταετή παραγραφή (χρέη μεταξύ ιδιωτών)...

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από το 2015 που είχα κάνει την πρακτική μου μέσω ΕΣΠΑ, αλλά στη σύμβαση που υπογράφαμε γινόταν σαφές ότι η πληρωμή θα γινόταν μέσω του Πανεπιστημίου κι όχι μέσω του φορέα, όπως και έγινε. Με καθυστέρηση μεν (νομίζω 1-2 μήνες μετά την ολοκλήρωση της πρακτικής), αλλά ο φορέας δεν είχε καμία σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Όποιος έχει σπουδάσει σε Τ.Ε.Ι. (ή αλλού αλλά έχει τη στοιχειώδη αντίληψη) καταλαβαίνει πόσο σημαντική ήταν η πρακτική άσκηση έτσι όπως γινόταν! Αλλά όπως έχω πει πολλάκις, εφόσον φτάσαμε στο σημείο όπου όλη η εκπαιδευτική κοινότητα των Τ.Ε.Ι. ΞΕΒΡΑΚΩΘΗΚΕ (καθηγητές, φοιτητές κ.λπ.) απλά και μόνο για μια μετονομασία, ΜΗΝ περιμένετε μετά σεβασμό από κανέναν! Ό,τι συγκριτικό πλεονέκτημα είχαν τα Τ.Ε.Ι. έναντι των Πανεπιστημίων θα ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ...

Κωσταντίνε, ξέρω και ακόμα πιστεύω ότι η 6άμηνη πρακτική ήταν όντως από τα μία μεγάλα bonus της φοίτησης σε ένα ΤΕΙ για πολλούς λόγους τους οποίους και καταλαβαίνουμε. Και σου ξαναλέω ότι επειδή το δικό μας τμήμα, κατά την γνώμη τουλάχιστον έτσι όπως είδα εγώ τον τρόπο που προσάρμοσε το ΠΣ του στα νέα δεδομένα δεν ικανοποίησε εμένα και και μόνο εμένα δεν σημαίνει κάτι για τα υπόλοιπα για το τμήματα που υπάρχουν στο ίδρυμα. Σου ξαναείπα και χθες μην βγάζεις καθολικά συμπεράσματα από ένα και μόνο γεγονός. Καθώς δεν είναι μόνο η μετονομασία που άλλαξε μόνο για να γίνει ΠΑΝΔΑ, υπενθυμίζω ότι εγώ αυτό το είπα μόνο αποκλειστικά για το δικό μου τμήμα. !

Και όπως είπε και ο Γιάννης μην βλέπεις κάθε αλλαγή με αρνητικό μάτι. Κάθε αλλαγή σίγουρα έχει και κάποια αρνητικά απομηνάρια δεν μπορούν να είναι όλα θετικά. Αλλά αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πρέπει να φοβόμαστε την αλλαγή, αλλά να μπορούμε να προσαρμοζόμαστε όπως καλύτερα μπορούμε στα νέα δεδομένα.

Άνεργος μπορεί να καταλήξεις ανά πάσα στιγμή ακόμη και σύμβαση αορίστου χρόνου να έχεις και μάλιστα χωρίς αποζημίωση...δεν μιλάμε γι' αυτό όμως! Μιλάμε για την ποιότητα της πρακτικής άσκησης, που δεν έχει να κάνει τόσο με τη χρονική της διάρκεια όσο με το ότι ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος εφόσον σε δέχτηκε ως ασκούμενη να σε εκπαιδεύσει στην ειδικότητά σου! Οι περισσότεροι φοιτητές Τ.Ε.Ι. δεν το γνωρίζουν αλλά κατά την πρακτική τους άσκηση τυπικά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να ασχολούνται με οτιδήποτε άλλο πέραν του αντικειμένου τους (π.χ. φραπέδες, φωτοτυπίες κ.λπ.) και μπορούν ανά πάσα στιγμή εφόσον το επιθυμούν θα αιτηθούν στη σχολή τους αλλαγή εργοδότη γι' αυτό το λόγο! Κι αν αναλογιστούμε ότι ακόμη και κάτω απ' αυτές τις συνθήκες τέτοια περιστατικά αποτελούσαν ήδη την πλειοψηφία, σκέψου τι θα γίνεται από εδώ και πέρα που η χρονική διάρκεια μειώνεται τουλάχιστον κατά 50% κι οι υποχρεώσεις του εργοδότη απέναντι σου ελαχιστοποιούνται! Σ' όλα αυτά βάλε και το οικονομικό, όπου ενώ παλιά είχες εξασφαλισμένα περίπου 2.700€ για όλο το εξάμηνο (80% του βασικού μισθού αν θυμάμαι καλά) πλέον θα πηγαίνεις στους εργοδότες και θα τους λες "ό,τι έχετε (και ΟΠΟΤΕ έχετε) ευχαρίστηση"! Έτσι λοιπόν πλέον θα γίνεται ακριβώς ότι γίνεται και κατά την 2μηνη πρακτική άσκηση των πανεπιστημίων (όσα έχουν), δηλαδή θα παίρνουν τα παιδιά για αγγαρείες το καλοκαίρι που θα έχουν ανάγκη λόγω αδειών κ.λπ. και θα τους δίνουν ένα κομμάτι ψωμί από το ΕΣΠΑ που θα εισπράττουν!

Να σου πω όσον αφορά την ποιότητα της εκπαίδευσης που αναφέρεις καθώς όσο για την χρονική διάρκεια για την επαγγελματική αποκατάσταση συμφωνούμε. Το να κάνει κάποιος πρακτική άσκηση στο πλαίσιο ενός ΠΣ τεχνολογικής εκπαίδευσης δεν σημαίνει ότι αυτή ντε και καλά, θα είναι και ποιοτική. Ξέρω παιδιά που κάνουν πρακτική δηλαδή σε φορείς και όχι μόνο ο εργοδότης δεν του εξασκεί παρά τους έχει για δουλειές όπως αναφέρεις εσύ που καμία σχέση δεν έχουν, με τον σκοπό για τον οποίο πάει ο φοιτητής στον εκάστοτε φορέα. Δεν αντιλέγω με όσα λες μαζί σου είμαι, σε όσα λες, συμφωνώ. Αλλά καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι η πρακτική έχει φάουλ και σε επίπεδο ΑΕΙ και σε ΤΕΙ , απλά η του ΤΕΙ αλλά η του τελευταίου είναι καλύτερη.

@Λένω καλημέρα, νομίζω ότι όσοι δεν είναι σύμφωνοι με τις αλλαγές έχουν βγάλει ένα καθολικό συμπέρασμα χωρίς καν να βλέπουν και τα θετικά τους. Μπορεί να κάνω λάθος, εάν κάνω σχωράτε με, αλλά αυτοί που αντιδρούν περισσότερο σε κάθε αλλαγή είναι οι φοιτητές που είναι ενταγμένοι σε κομματικές παρατάξεις και ως γνωστό αυτοί περισσότερο ενδιαφέρονται για το κόμμα τους και όχι για τα εκπαιδευτικά θέματα που προφασίζονται. Στο κάτω κάτω οι κομματικές φοιτητικές παρατάξεις για εμένα ΔΕΝ έχουν κανένα δικαίωμα να εμπλέκονται στα εκπαιδευτικά θέματα των ιδρυμάτων και πρέπει να διαφοροποιούνται από τον φοιτητικό σύλλογο κάθε σχολής και όχι να λένε ότι τον εκπροσωπούν γιατί δεν το κάνουν ούτε έχουν την δικαιοδοσία να το κάνουν.

Τώρα εάν πω, πως πιστεύω ότι πρέπει να λειτουργεί ο φοιτητικός σύλλογος και πως οι φοιτητικές παρατάξεις θα βγω off topic παρότι είναι ωραίο θέμα προς συζήτηση ;) Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι αντιδρούν αν όχι μόνο, περισσότερο φοιτητές μέλη παρατάξεων ή κομματικοποιημένοι και όχι πολιτικοποιημένοι φοιτητές, παρά οι φοιτητές που είναι πολιτικοποιημένοι αλλά ενδιαφέρονται παράλληλα για τις σπουδές τους και βλέπουν την κάθε αλλαγή με 2 οπτικές γωνίες και είναι ρεαλιστές.

Όσο για το άλλο που λες όσοι μπαίνουν τώρα θα έχουν μόνο την δυνατότητα να πάρουν πτυχίο ΑΕΙ. Όσοι φοιτούμε αυτήν την στιγμή και έχουμε εισαχθεί από το 2012 και μετά μπορούμε να επιλέξουμε εάν θα πάρουμε χαρτί ΑΕΙ ΤΕΙ, αλλά μιλώντας για το τμήμα μου όλοι αυτοί που έκαναν καταλήψεις ενταγμένοι σε κομματικές παρατάξεις δεν τους είδα να αρνούνται να πάρουν πτυχίο ΑΕΙ εν τέλει μια χαρά τους άρεσε η ιδέα. Συμπέρασμα έκαναν φασαρία για την ανάγκη κομματικής επίδειξης περισσότερο παρά για κάθε τι άλλο. Έτσι όπως το βλέπω εγώ, τουλάχιστον :)

Τώρα για τα υπόλοιπα που λες έχεις ένα Point και το έχω δηλώσει και εγώ που παρότι είμαι ΥΠΕΡ του ΠΑΝΔΑ όπως και για αυτά τα ζητήματα όπως και για την πρακτική πχ έπρεπε να είχαν λυθεί και να είχαν εξασφαλισθεί προτού ψηφιστεί το νομοσχέδιο και συμφωνώ ότι έγινε πολύ γρήγορο όλο αυτό και χωρίς αναγκαίες προϋποθέσεις. Αλλά αφού τα πράγματα έχουν 2 όψεις πρέπει να τις ζυγίζουμε και θα ξεκαθαριστούν στην συνέχεια αυτά τα θέματα. Παρότι που όντως έπρεπε να έχει γίνει ήδη αφού ψηφίστηκε Νόμος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top