Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες;

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Αν ξέρεις κάποιους άλλους λόγους για τους οποίους μπλοκάρεται η εισαγωγή των υποψηφίων, θα ήθελα πραγματικά πολύ να τους μάθω. Με την απλή λογική αν σε κάποιο τμήμα εισάγονται με πανελλαδικές πχ 170 φοιτητές δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο να μην εισαχθούν και 20 επιπλέον με κατατακτήριες. Η διαφορά είναι μικρή και δεν νομίζω ότι επιβαρύνεται σε κάποιον τομέα η λειτουργία της σχολής.

Κι όμως,(στην περίπτωση του τμήματος της Ψυχολογίας Κρήτης, όπου από τα 94 άτομα , τα οποία έδωσαν εξετάσεις, μόνο 1 κρίθηκε άξιο να περάσει), παραπάνω φοιτητές θα τοποθετούνται σε εργαστήρια και θα πρέπει να πάρουν σεμινάρια(ενώ υπάρχει ήδη μεγάλη δυσκολία να πάρουν τα απαιτούμενα σεμινάρια για τη λήψη πτυχίου και οι φοιτητές, οι οποίοι ήδη είναι εγγεγραμμένοι στο τμήμα). Συν τοις άλλοις, πάλι αναφερόμενος στις περυσινές κατατακτήριες εξετάσεις του τμήματος Ψυχολογίας Κρήτης, η ώρα εξέτασης για κάθε μάθημα μειώθηκε σε μόνο 1 από 3 που ήταν μέχρι πρόπερσι και στα 2 από τα 3 εξεταζόμενα μαθήματα, 1 θέμα υπήρχε προς εξέταση , (άρα η διαφορά από το 9 μέχρι το 10, δηλαδή από την αποτυχία μέχρι την επιτυχία αντιπροσώπευε στο γραπτό ένα μικρό-θεωρητικά κομμάτι της σωστής απάντησης). Επομένως, δε νομίζω ότι ευθύνεται (αποκλειστικά, τουλάχιστον) το επίπεδο των φοιτητών για την αποτυχία τους. Περισσότερες πληροφορίες για τις κατατακτήριες εξετάσεις της Ψυχολογίας Κρήτης, εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ωραία η αναφορά σου Νίκο.
Γενικά παιδιά ένας θεσμός στον οποίο δεν υπάρχει διαφάνεια,θεωρείται αναξιόπιστος.
Και μερικές φορές μπορεί να υπάρχουν και τεχνικές δυσκολίες στα τμήματα και όντως να μην χωράνε πολλά άτομα. Κάτι τέτοιο παρατηρώ και στο τμήμα που με ενδιαφέρει να δώσω κατατακτήριες για να πώ την αλήθεια.
Τώρα γιατί όμως ο αριθμός αυτός θα πρέπει να περιοριστεί από τις θέσεις των εισακτέων από κατατακτήριες,ένας Θεός ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ωραία η αναφορά σου Νίκο.
Γενικά παιδιά ένας θεσμός στον οποίο δεν υπάρχει διαφάνεια,θεωρείται αναξιόπιστος.
Και μερικές φορές μπορεί να υπάρχουν και τεχνικές δυσκολίες στα τμήματα και όντως να μην χωράνε πολλά άτομα. Κάτι τέτοιο παρατηρώ και στο τμήμα που με ενδιαφέρει να δώσω κατατακτήριες για να πώ την αλήθεια.
Τώρα γιατί όμως ο αριθμός αυτός θα πρέπει να περιοριστεί από τις θέσεις των εισακτέων από κατατακτήριες,ένας Θεός ξέρει.

Όλα αυτά που συζητάμε , δεν έχουν σκοπό να αποθαρρύνουν τον καθένα από το να διαβάσει και να δώσει εξετάσεις στο τμήμα που επιθυμεί. Αλλά, καλό είναι, προτού αποφασίσει κάποιος σε ποιο τμήμα θα δώσει, ας ενημερωθεί τουλάχιστον για το ιστορικό του αριθμού των συμμετεχόντων και των επιτυχόντων(πόσοι είναι οι επιτυχόντες τα τελευταία χρόνια), καθώς και τις προτιμήσεις των καθηγητών , ως προς τα θέματα που βάζουν(για παράδειγμα, σε ένα από τα τρία μαθήματα που έδωσα πέρυσι για κατατακτήριες-συγκεκριμένα τη Γνωστική Ψυχολογία, μου είπαν-αφού είχαμε εξεταστεί :P-ότι ο καθηγητής που το δίδασκε, του άρεσε πάντα να βάζει πειράματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εξακολουθώ να πιστεύω πάντως ότι οι κατατακτηριες είναι πιο εύκολες από τις Πανελλήνιες. Οι Πανελλήνιες είναι για 17 χρονών παιδιά, δεν είναι για 23+ χρονών με πτυχίο που έχουν μάθει να σκέπτονται, έχουν γνώσεις και θέλουν να ασχοληθούν με κάτι που έχει σχέση με το αντικείμενο τους η που μπορούν λόγω ενδιαφεροντος να δομήσουν τις βασεις και να φτάσουν σε ένα Α επίπεδο στο εν λόγω αντικείμενο. (Οι πανελληνιες ειναι συνηθως πιο ευκολη διοδος για χαμηλοβαθμες σχολες οι οποιες ειναι δυσκολες σε επιπδο) Όσο αφορά την Ψυχολογία Ρεθύμνου, πιστεύω ότι παίζει ρόλο ότι απευθύνεται και σε συγκεκριμένα άτομα ενώ τα κεντρικά τμήματα είναι ανοιχτά σε πολύ δυνατούς υποψήφιους. Δεν θα θελήσει ο άλλος εύκολα για 2ο πτυχίο να πάει στην Κρήτη, εκτός αν σπούδασε στην Κρήτη Η είναι από Κρήτη. + που κάποιοι πάνε με ελλειπή προετοιμασία, άτομα που πήγαν απλά για να δουν τι φάση η άτομα που δεν πήγαν καθόλου επειδή έδωσαν σε τμηματα Ψυχολογίας στην Αθήνα λχ και τα πήγαν καλά η επειδή το μετανιωσαν.

Το καλύτερο που έχει να κάνει κάποιος είναι να παρακολουθησει κανονικά στο εξάμηνο, να συμβουλευτεί τους καθηγητές του,να πάρει σημειώσεις από παλαιά εξάμηνα διδασκαλίας και έχοντας προετοιμαστει κατάλληλα να πάει να δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Όσο αφορά την Ψυχολογία Ρεθύμνου, πιστεύω ότι παίζει ρόλο ότι απευθύνεται και σε συγκεκριμένα άτομα ενώ τα κεντρικά τμήματα είναι ανοιχτά σε πολύ δυνατούς υποψήφιους. Δεν θα θελήσει ο άλλος εύκολα για 2ο πτυχίο να πάει στην Κρήτη, εκτός αν σπούδασε στην Κρήτη Η είναι από Κρήτη. + που κάποιοι πάνε με ελλειπή προετοιμασία, άτομα που πήγαν απλά για να δουν τι φάση η άτομα που δεν πήγαν καθόλου επειδή έδωσαν σε τμηματα Ψυχολογίας στην Αθήνα λχ και τα πήγαν καλά η επειδή το μετανιωσαν.

Υπήρχαν άτομα πέρυσι, τα οποία ήρθαν από Αθήνα να δώσουν στο Ρέθυμνο, άρα δε νομίζω ότι έχει καθολική ισχύ ο ισχυρισμός ότι τα περιφερειακά τμήματα προσελκύουν υποψηφίους μόνο με βάση το κριτήριο της εγγύτητας. Φυσικά, στα τμήματα της Αθήνας ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγαλύτερος από όσο στην Κρήτη, σε βαθμό μάλιστα που πολλοί καταφεύγουν σε φροντιστήρια, πληρώνοντας ένα ικανό ποσό για μαθήματα και σημειώσεις. Και πάλι τα παραπάνω δε δικαιολογούν για εμένα, την απόφαση να εισαχθεί ένα άτομο μόνο, ενώ "πάτημα" για υποψίες μπορεί να δώσει και η μείωση του χρόνου εξέτασης από 3 ώρες σε 1, και το 1 θέμα ανά μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katia97

Νεοφερμένος

Η Katia97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στο φυσικό Αθήνας. Το 2015 έδωσα πανελλαδικές και το φυσικό ηταν η πρώτη μου επιλογή. Η αλήθεια είναι μεχρι και το καλοκαίρι πριν την τρίτη λυκείου στόχος μου ηταν η ιατρική. Λόγω μιας έπεμβασης-ρουτίνας που επρεπε να κάνω , που τελικά κατέληξε επίπονη λόγω λάθους του γιατρού, άλλαξε η γνώμη μου για την ιατρική.Λίγο ο δικός μου ο φοβος λίγο τα λεγόμενα της μητέρας μου οτι δεν θα άντεχα στην ιατρική, κατέληξα στο φυσικό. Δεν ηταν όμως μια τυχαία η επιλογη ουτε συμβιβαστική λύση. Η φυσικη παντα μάρεσε..κυριως η μηχανικη..Βεβαια τωρα που ειμαι στο 2ο ετος καταλαβα οτι η μηχανική αποτελει μολις το 1% της φυσικής και τα περισσοτερα μαθήματα δεν με ενθουσιαζουν.Και πλεον αρχιζω και σκεφτομαι ΑΝ ειχα επιλεξει την ιατρικη τοτε τι θα γινοταν? Θα είχε δίκιο η μητερα μου ή ηταν αυτο που πραγματικά μου ταιριαζε? Το ανακουφιστικο ειναι οτι και να την δηλωνα δεν θα την επιανα για 200 μορια..Και δω θελω την γνωμη σας...να τελιωσω την σχολη και να δωσω κατατακτηριες? να δωσω πανελλαδικες του χρονου? και σε μια ενδεχομενη απορυχία? θα ειμαι πισω 4 ολοκληρα χρονια...και εδω μιλαμε για μια σχολι 6 χρονω +4 χρονια ειδικοτητας...Τέλος αν εκανα το 10% πιστευω οτι δυσκολα θα μπορουσα να καλυψω τετοια διαφορα και να περασωΘα εκτιμουσα πραγματικά την γνωμη σας.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΈΡΩΝ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Καλησπέρα. Καταρχας ποτέ δεν είναι αργά. Ξέρω επιτυχημενους επαγγελματίες (ακόμα και γιατρούς) που το πήραν απόφαση αργότερα. Το πρώτο ερώτημα που θα εθετα στον εαυτό μου αν ήμουν στη θέση σου είναι, εφόσον το πηρες απόφαση, το φυσικό υπάρχει περίπτωση να το ακολουθησεις? Ή μήπως θα θέλεις να κάνεις μαθήματα σε παιδιά όσο θα σπουδαζεις? (Τα πρώτα χρόνια, μετά δεν γίνεται.) Αν ναι, τότε εγώ στην θέση σου θα τελειωνα πρώτα το φυσικό και μετά θα εδινα κατατακτηριες. Θα τελειωσεις στα 32-33 αντί τα 28 που τελειώνει κάποιος. Το δύσκολο με τις πανελληνιες είναι ότι πλέον έχεις μάθει άλλο τρόπο να λυνεις τις ασκησεις. Δεν μπορείς πχ να πας να γράψεις μαθηματικά όπως θα εγραφες Μ1, θα σε κοψουν. Πάντως πάντα πρέπει να κυνηγαμε τα θέλω μας γιατί αλλιώς αυτό το ΑΝ θα σε στοιχειωσει. Θα σκεφτεσαι μια ζωή τι θα γινόταν αν. Τώρα, αν νιωθεις ότι αν μεινεις στο φυσικό, δεν θα πας ποτέ στην Ιατρική, τότε ίσως είναι καλύτερα να δωσεις πανελληνιες. Κι αν δεν περασεις, επιστρεφεις στη σχολή. Τουλάχιστον θα έχεις προσπαθήσει. Το τελευταίο που θα ρωτουσα είναι το εξής: υπάρχουν μεν ειδικότητες που είναι πιο ανεκτές στα άτομα που δεν θέλουν τον πόνο, όμως θα διαλέξεις ειδικότητα με βάση το τι μπορείς ή το τι θέλεις? Αυτό που μπορείς, το θέλεις ή θα είναι συμβιβασμος? Γιατί αν είναι να πας και μετά από 6 χρόνια, να συμβιβαστεις με μια ειδικότητα επειδή δεν θα αντεχεις τις άλλες, τότε πρέπει να ξανασκεφτεις τι πραγματικά θέλεις. (Φυσικά δεν λέω να αποφασισεις την ειδικότητα απο τώρα, λέω να μην αποκλεισεις καμιά από τώρα) εγώ σου ευχομαι να αποφασισεις το καλύτερο για σένα, χωρίς να επηρεαζεσαι από εξωτερικούς παράγοντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Νομιζως πως πρωτου παρεις μια βιαστικη αποφαση καλο θα ηταν να ψαξεις να βρεις την ομορφια της επιστημης που εχεις επιλεξει. Ισως η αποψη σου να ειναι biased λογω της δυσκολιας που πιθανως αντιμετωπιζεις σε καποια μαθηματα και σε κανουν να σκεφτεσαι μηπως τελικα αυτη η σχολη δεν ειναι για σενα.

Ξερεις, λένε πως δεν μας αρεσει κατι οταν μας δυσκολευει, οταν δεν το καταλαβαινουμε. Αλλα αυτο πολλες φορες μας οδηγει σε λαθος αποφασεις. Λες πως σου αρεσει η μηχανικη αλλα αυτη αποτελει μονο το 1%. Αλλα δεν μπορω να δεχτω οτι επελεξες το φυσικο μονο λογω της μηχανικης. Ισως στη διαρκεια των σπουδων σου ανακαλυψεις πως υπαρχουν αλλοι τομεις οι οποιοι σε εξιταρουν πολυ περισσοτερο απο τη μηχανικη γι αυτο δωσε χρονο στον εαυτο σου. Πηγαινε παρακολουθησε αλλα μαθηματα, οχι μονο του ετους σου, σιγουρα θα υπαρχει κατι που θα σου αρεσει.

Κι εγω πριν καποια χρονια, οταν περασα στη σχολη ολα μου φαινονταν αδιαφορα και ειχα ξενερωσει απιστευτα, ειδικα τα 2 πρωτα ετη. Εδωσα ομως χρονο στον εαυτο μου, βρηκα αυτο που μου αρεσει και τωρα εχω φτασει σε σημειο να αναζηταω σε ποιο πανεπιστημιο θα κανω phd :)

Οποτε μη βιαζεσαι. Και να θυμασαι πως για τα ονειρα μας ποτε δεν ειναι αργα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κοίτα το πρακτικά. Αν σου αρέσει η φυσική, τελείωσε φυσική και δώσε κατατακτήριες. Αν δώσεις πανελλήνιες θα χάσεις άλλον έναν χρόνο. Αν τελειώσεις τη σχολή σου θα χάσεις 2 χρόνια. Δεν έχει και τόση διαφορά. Για μένα θα ήταν κρίμα να παρατήσεις τη σχολή σου επειδή δε θες να χάσεις 1 χρόνο, το οποίο εμπεριέχει τον κίνδυνο να μην περάσεις καν ιατρική. Μόλις μπεις ιατρική θα είσαι ιατρός for life, δηλαδή ο ένας ή τα δυο χρόνια που έχασες δεν είναι τίποτα αν το δεις μακροπρόθεσμα.

Από την άλλη, αν δε σου αρέσει καθόλου η σχολή ή δεν μπορέσεις να τελειώσεις στα 4, θα σε καθυστερήσει περισσότερο. Ζύγισε τις επιλογές σου και προσπάθησε να βρεις μόνη σου αυτό που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας.
Είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στο φυσικό Αθήνας. Το 2015 έδωσα πανελλαδικές και το φυσικό ηταν η πρώτη μου επιλογή. Η αλήθεια είναι μεχρι και το καλοκαίρι πριν την τρίτη λυκείου στόχος μου ηταν η ιατρική. Λόγω μιας έπεμβασης-ρουτίνας που επρεπε να κάνω , που τελικά κατέληξε επίπονη λόγω λάθους του γιατρού, άλλαξε η γνώμη μου για την ιατρική.Λίγο ο δικός μου ο φοβος λίγο τα λεγόμενα της μητέρας μου οτι δεν θα άντεχα στην ιατρική, κατέληξα στο φυσικό. Δεν ηταν όμως μια τυχαία η επιλογη ουτε συμβιβαστική λύση. Η φυσικη παντα μάρεσε..κυριως η μηχανικη..Βεβαια τωρα που ειμαι στο 2ο ετος καταλαβα οτι η μηχανική αποτελει μολις το 1% της φυσικής και τα περισσοτερα μαθήματα δεν με ενθουσιαζουν.Και πλεον αρχιζω και σκεφτομαι ΑΝ ειχα επιλεξει την ιατρικη τοτε τι θα γινοταν? Θα είχε δίκιο η μητερα μου ή ηταν αυτο που πραγματικά μου ταιριαζε? Το ανακουφιστικο ειναι οτι και να την δηλωνα δεν θα την επιανα για 200 μορια..Και δω θελω την γνωμη σας...να τελιωσω την σχολη και να δωσω κατατακτηριες? να δωσω πανελλαδικες του χρονου? και σε μια ενδεχομενη απορυχία? θα ειμαι πισω 4 ολοκληρα χρονια...και εδω μιλαμε για μια σχολι 6 χρονω +4 χρονια ειδικοτητας...Τέλος αν εκανα το 10% πιστευω οτι δυσκολα θα μπορουσα να καλυψω τετοια διαφορα και να περασωΘα εκτιμουσα πραγματικά την γνωμη σας.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΈΡΩΝ

Κάνε 10% για αρχή και βλέπεις. Μην τολμήσεις και δεν κάνεις, η διαφορά δεν είναι τόσο τραγική όσο νομίζεις. Δες και πού κυμαίνονταν οι διαφορές στις βάσεις κι άλλες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.
Είμαι 20 χρονών και σπουδάζω στο φυσικό Αθήνας. Το 2015 έδωσα πανελλαδικές και το φυσικό ηταν η πρώτη μου επιλογή. Η αλήθεια είναι μεχρι και το καλοκαίρι πριν την τρίτη λυκείου στόχος μου ηταν η ιατρική. Λόγω μιας έπεμβασης-ρουτίνας που επρεπε να κάνω , που τελικά κατέληξε επίπονη λόγω λάθους του γιατρού, άλλαξε η γνώμη μου για την ιατρική.Λίγο ο δικός μου ο φοβος λίγο τα λεγόμενα της μητέρας μου οτι δεν θα άντεχα στην ιατρική, κατέληξα στο φυσικό. Δεν ηταν όμως μια τυχαία η επιλογη ουτε συμβιβαστική λύση. Η φυσικη παντα μάρεσε..κυριως η μηχανικη..Βεβαια τωρα που ειμαι στο 2ο ετος καταλαβα οτι η μηχανική αποτελει μολις το 1% της φυσικής και τα περισσοτερα μαθήματα δεν με ενθουσιαζουν.Και πλεον αρχιζω και σκεφτομαι ΑΝ ειχα επιλεξει την ιατρικη τοτε τι θα γινοταν? Θα είχε δίκιο η μητερα μου ή ηταν αυτο που πραγματικά μου ταιριαζε? Το ανακουφιστικο ειναι οτι και να την δηλωνα δεν θα την επιανα για 200 μορια..Και δω θελω την γνωμη σας...να τελιωσω την σχολη και να δωσω κατατακτηριες? να δωσω πανελλαδικες του χρονου? και σε μια ενδεχομενη απορυχία? θα ειμαι πισω 4 ολοκληρα χρονια...και εδω μιλαμε για μια σχολι 6 χρονω +4 χρονια ειδικοτητας...Τέλος αν εκανα το 10% πιστευω οτι δυσκολα θα μπορουσα να καλυψω τετοια διαφορα και να περασωΘα εκτιμουσα πραγματικά την γνωμη σας.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΈΡΩΝ

Συμφωνώ με την spy. 10 τοις εκατο για φέτος αρχικά.

Τώρα σχετικά με το δίλημμα κατατακτήριες vs πανελλήνιες....
Για εσένα πανελλήνιες 101%. Και τώρα, όχι να περιμένεις να τελειώσεις το φυσικό. Παραθέτω τους λόγους:

1) Κανείς δεν σου εγγυάται τις αντοχές σου μετά το φυσικό. Είναι μια παλούκι σχολή που θα σου γαμήσει το είναι (πιθανόν) μέχρι να την βγάλεις. Άσε που μπορεί να σκαλώσεις με κανέναν αλήτη καθηγητή και να σε πάει τρένο. Και τα χρόνια να αυξάνονται....
2)Στην τελική αν δεν περάσεις γυρνάς στο φυσικό, δεν χάνεις τη θέση σου.
3) Είσαι ακόμη 20, που σημαίνει ότι είσαι σχετικά κοντά στη λογική των σχολικών μαθημάτων.
4) Οι κατατακτήριες ιατρικής είναι απίστευτα σοβαρές εξετάσεις. Αν στις πανελλήνιες έδινες όλο σου τον εαυτό, εδώ χρειάζεται να δώσεις τη μάνα σου, τον πατέρα σου....
-Περίπου 3500 σελίδες ύλη που πρέπει να ξέρεις ΤΕΛΕΙΑ γιατί εξετάζουν το ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ (και εκτός ύλης)
-Γιγαντιαίος ανταγωνισμός (για Αθήνα περίπου 250-300 υποψήφιοι για 20 θέσεις). Πολλά άτομα δίνουν ακόμη και 4 φορές.
-Για να αυξήσεις τις πιθανότητες εισαγωγής σου, πρέπει να δίνεις και σε άλλες σχολές. Που σημαίνει ότι πρέπει να κάτσουν οι ημερομηνίες και εάν κάτσουν, να ξαναδώσεις τα απαιτούμενα μαθήματα, έχοντας να πας πχ από Αθήνα-Αλεξανδρούπολη σε 1 ή μισή μέρα.
-Οι μόνες ιατρικές που έχουν ίδια μαθήματα (όχι όμως και απόλυτα επικαλυπτόμενη ύλη) είναι Αθήνα-Ιωάννινα-Αλεξανδρούπολη-Κρήτη. Η Αθήνα έχει στρωτή ύλη. Ιωάννινα & Κρήτη ελιτίζουν. Παράδειγμα στα Ιωάννινα, στη φυσική ξέρω ότι αλλάζουν το σύγγραμμα κάθε χρόνο και βάζουν κάθε φορά και άλλο κομμάτι (ώστε να αναγκάζονται οι υποψήφιοι να το αγοράσουν;;; ). Βιολογία το τερματίζει το ζήτημα στη δυσκολία. Κοιτάζοντας τα αποτελέσματα, μπορεί με μία πρώτη ματιά να θεωρήσεις ότι δεν γράφουν καλά και δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός, αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι δεν έχουν διαβάσει καλά οι υποψήφιοι. (Λάρισα, Πάτρα έχουν διαφορετικά μαθήματα).
-Οι εξετάσεις αυτές θέλουν τεράστια αποθέματα αντοχής. Αν βγήκες μόλις από μία παλούκι σχολή είναι πολύ δύσκολο να αντέξεις αυτό το δρόμο. Γι'αυτό τα καταφέρνουν κυρίως νοσηλευτές, φυσικοθεραπευτές κλπ.
-Τέλος, το φροντιστήριο είναι απαραίτητο για τις κατατακτήριες. Και μάλιστα για έναν ολόκληρο χρόνο. Όχι πως δεν υπάρχουν επιτυχόντες χωρίς, αλλά δεν είναι ο κανόνας.​

Τα παραπάνω αποτελούν καθαρά προσωπική γνώμη, όπως βίωσα το ζήτημα κατα την προετοιμασία μου για τις κατατακτήριες μέχρι τώρα. Αν επιλέξεις αυτό το δρόμο, φρόντισε να βρεις καλούς φροντιστές (και πράγματι υπάρχουν τόσο από θέμα γνώσεων όσο και παιδαγωγικό). Καλή τύχη σε ό,τι και αν κάνεις μαν!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Katia97

Νεοφερμένος

Η Katia97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο που αφιερώσατε.
Αν τελικά επιλέξω να δώσω Πανελλδικές ειναι μεγάλο ρίσκο γιατι τα μόρια είναι πολλά.Αν και έχοντας μια εμπειρία από τις προηγούμενες πανελλαδικές και απο τη σχολή,η εισαγωγών στην ιατρική κρίνεται στις λεπτομέρειες...
Δεν ξέρω πως θα διαχειριστώ μια πιθανή αποτυχία καθώς θα χω μείνει 3 ολόκληρα χρόνια πίσω (και λέω τόσα γιατι δεν εχω περάσει πολλά μαθήματα έως τωρα) και θα ειναι αρκετά δύσκολο να συνεχίσω την σχολή...Ακόμα, αν ξαναδωσω θα χρειαστεί να κανω ιδιαίτερα σε όλα τα μαθήματα ή μπορω να τα διαβάσω και μονη μου; Βέβαια αυτο που πραγματικά με προβληματίζει τωρα ειναι αυτο που έθιξε πιο πάνω ο Παναγιώτης..μήπως επειδή δεν ασχολήθηκα όσο έπρεπε με τα μαθήματα της σχολής και σε συνδυασμό οτι είναι αρκετά απαιτητικά,με έκανα να χάσω το ενδιαφέρον μου..δεν επέλεξα το φυσικό ούτε για να γίνω Καθηγητρια ούτε για να δουλέψω σε κάποια εταιρία κτλ (χωρίς να θέλω να μειώσω αυτούς που ακολουθούν αυτο τον δρόμο) Όνειρο μου ήταν καθαρά η έρευνα...αλλα μπαίνοντας στη σχολή σχημάτισα την εξής γνώμη ...μπορει κάποιος να ειναι έξυπνος αλλα για να ασχοληθεί με την έρευνα στην φυσική (και σε κάποιες άλλες επιστήμες) χρειάζεται αυτο το κάτι παραπάνω..εγω με θεωρώ ικανή να βγάλω την σχολή με ένα ικανοποιητικό βαθμό αλλα δεν νομίζω οτι θα μπορούσα να κανω έρευνα...και έτσι σκέφτηκα την παλιά μου επιλογή την ιατρική...τα μαθήματα ειναι μεν δύσκολα αλλα τα θεωρώ πιο εύκολα ως προς την κατανόηση.ειναι διαφορετικό να προσπαθείς να κατανοήσεις το ανθρώπινο σώμα και αλλιώς ολόκληρο το σύμπαν...ελπίζω να έγινα κατανοητή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας και για τον χρόνο που αφιερώσατε.
Αν τελικά επιλέξω να δώσω Πανελλδικές ειναι μεγάλο ρίσκο γιατι τα μόρια είναι πολλά.Αν και έχοντας μια εμπειρία από τις προηγούμενες πανελλαδικές και απο τη σχολή,η εισαγωγών στην ιατρική κρίνεται στις λεπτομέρειες...
Δεν ξέρω πως θα διαχειριστώ μια πιθανή αποτυχία καθώς θα χω μείνει 3 ολόκληρα χρόνια πίσω (και λέω τόσα γιατι δεν εχω περάσει πολλά μαθήματα έως τωρα) και θα ειναι αρκετά δύσκολο να συνεχίσω την σχολή...Ακόμα, αν ξαναδωσω θα χρειαστεί να κανω ιδιαίτερα σε όλα τα μαθήματα ή μπορω να τα διαβάσω και μονη μου; Βέβαια αυτο που πραγματικά με προβληματίζει τωρα ειναι αυτο που έθιξε πιο πάνω ο Παναγιώτης..μήπως επειδή δεν ασχολήθηκα όσο έπρεπε με τα μαθήματα της σχολής και σε συνδυασμό οτι είναι αρκετά απαιτητικά,με έκανα να χάσω το ενδιαφέρον μου..δεν επέλεξα το φυσικό ούτε για να γίνω Καθηγητρια ούτε για να δουλέψω σε κάποια εταιρία κτλ (χωρίς να θέλω να μειώσω αυτούς που ακολουθούν αυτο τον δρόμο) Όνειρο μου ήταν καθαρά η έρευνα...αλλα μπαίνοντας στη σχολή σχημάτισα την εξής γνώμη ...μπορει κάποιος να ειναι έξυπνος αλλα για να ασχοληθεί με την έρευνα στην φυσική (και σε κάποιες άλλες επιστήμες) χρειάζεται αυτο το κάτι παραπάνω..εγω με θεωρώ ικανή να βγάλω την σχολή με ένα ικανοποιητικό βαθμό αλλα δεν νομίζω οτι θα μπορούσα να κανω έρευνα...και έτσι σκέφτηκα την παλιά μου επιλογή την ιατρική...τα μαθήματα ειναι μεν δύσκολα αλλα τα θεωρώ πιο εύκολα ως προς την κατανόηση.ειναι διαφορετικό να προσπαθείς να κατανοήσεις το ανθρώπινο σώμα και αλλιώς ολόκληρο το σύμπαν...ελπίζω να έγινα κατανοητή!

Ειναι λογικο να σε εχει παρει απο κατω αλλα μην τα παρατας. Πιστεψε με υπαρχουν περιπτωσεις παιδιων που ηταν στη θεση σου και τωρα κανουν ερευνα σε κορυφαια πανεπιστημια ( Cornell, Caltech etc). Σιγουρα δεν ειναι ο κανονας αλλα υπαρχουν. Δεν το λεω για να σε παρηγορησω καθως μονο εσυ ξερεις αν πραγματικα σου αρεσει αυτο που κανεις αλλα τουλαχιστον να σκεφτεις καλα πριν κανεις το οτιδηποτε.

Νομιζεις πως δεν εισαι ικανη να κανεις ερευνα γιατι δεν εχεις αυτο το κατι παραπανω. Ωστοσο, για να βγαλεις αυτη τη σχολη με ικανοποιητικο βαθμο πρεπει να εχεις το κατι παραπανω. Και για να κανεις ερευνα, αυτα τα skills που θα αποκτησεις κατα τη διαρκεια των σπουδων σου ειναι που θα σε βοηθησουν, μην νομιζεις οτι οσοι κανουν ερευνα εχουν καποιο μαγικο χαρισμα (εκτος απο καποιες εξαιρεσεις)

Τελος, βλεπω πως σκεφτεσαι την παλια σου επιλογη επειδη σε δυσκολευει η τωρινη. Το ξερεις πως δεν ειναι ορθολογικο ετσι?
Εισαι σε συγχηση, προσπαθησε να ηρεμησεις και εδω ειμαστε να τα ξαναπουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitrakak

Νεοφερμένος

Η Dimitrakak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
χρειαζομαι την βοηθεια σας. Είμαι στο δεύτερο έτος της φυσικοθεραπείας και θέλω να περάσω στην ιατρική.Αλλά δεν ξερω τι να κανω να περιμενω μεχρι το πτυχιο και να δωσω κατατακτηριες ή να δωσω πανελλαδικές;;Να σημειωσω οτι οταν εδωσα εγραψα πολυ καλους βαθμους στην φυσικη την βιολογια και την χημεια αλλα πατωσα στην εκθεση και πραγματικα δεν ξερω αν θα καταφερω να αναπληρωσω αυτο το κενο μεσα σε ενα χρονο γεματο αγχος και πολλες πολλες θυσιες.

ΥΓ. οταν τελειωσω μπορει να μην υπαρχουν οι πανελλαδικες οπως τις ξερουμε οποτε αν δωσω αυτο πρεπει να γινει τωρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
χρειαζομαι την βοηθεια σας. Είμαι στο δεύτερο έτος της φυσικοθεραπείας και θέλω να περάσω στην ιατρική.Αλλά δεν ξερω τι να κανω να περιμενω μεχρι το πτυχιο και να δωσω κατατακτηριες ή να δωσω πανελλαδικές;;Να σημειωσω οτι οταν εδωσα εγραψα πολυ καλους βαθμους στην φυσικη την βιολογια και την χημεια αλλα πατωσα στην εκθεση και πραγματικα δεν ξερω αν θα καταφερω να αναπληρωσω αυτο το κενο μεσα σε ενα χρονο γεματο αγχος και πολλες πολλες θυσιες.

ΥΓ. οταν τελειωσω μπορει να μην υπαρχουν οι πανελλαδικες οπως τις ξερουμε οποτε αν δωσω αυτο πρεπει να γινει τωρα

επειδη τα πραγματα στην ελλαδα στο θεμα του εκπαιδευτικου συστηματος ειναι ευμεταβλητα οσο τιποτα δεν θα στο προτεινα ωστοσο υπαρχει και η εξης λυση.
Δινεις πανελληνιες φετος γραφεις οσο καλυτερα μπορεις. περιμενεις 2 χρονια. παιρνεις το πτυχιο φυσικοθεραπειας και κανεις και 10% κατευθειαν και μπαινεις ιατρικη.
Οποτε ετσι τελειωνεις την 1η σχολη και χωρις να χασεις χρονο μπαινεις και ιατρικη.
αυτο βεβαια προυποθετει να τελειωσεις την 1η σχολη στα 4 χρονια ακριβως και βέβαια να υπάρχει ακόμα το 10% :P
Παντως να ξερεις πως οι κατακτηριες για ιατρικη ειναι πολυ δυσκολες και συνηθως κανονισμενες θεσεις εκ τον προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά ! :)

Για την ολοκλήρωση του προπτυχιακού κύκλου των σπουδών μου, μου μένουν δύο μαθήματα (ένα σεμινάριο και ένα επιλογής). Λογικά, το Φεβρουάριο του 2019 ο προβλεπόμενος, για το πτυχίο μου, αριθμός μαθημάτων θα έχει συμπληρωθεί. Σκέφτομαι λοιπόν να δώσω τον Ιούνιο του 2019 Πανελλήνιες προκειμένου να εισαχθώ σε μια δεύτερη σχολή, συγκεκριμένα στη Νομική Αθηνών.

Αρχικά, είχα σκεφτεί να δώσω το 2020 αλλά επανεξετάζοντας το θέμα σκέφτηκα να δώσω το 2019. Εφόσον, θα έχω ολοκληρώσει τη σχολή μου το Φεβρουάριο του 2019 και θα έχω ορκιστεί Μάιο ή αρχές Ιουνίου του 2019 (ελπίζω να είναι Μάιο για να μην συμπίπτει με τις Πανελλαδικές η ορκωμοσία), και θα έχω αποκτήσει και το πτυχίο, μπορώ να εγγραφώ κανονικά σε νέα σχολή τον Σεπτέμβρη, έτσι δεν είναι;

Αν πάλι, δεν ολοκληρώσω τις σπουδές μου το Φεβρουάριο του 2019, αλλά τις ολοκληρώσω τον Ιούνιο του 2019, τότε η ορκωμοσία θα πραγματοποιηθεί τον Νοέμβριο του 2019. Ωστόσο, οι εγγραφές στις σχολές πραγματοποιούνται το Σεπτέμβρη. Θα είναι δυνατό να εγγραφώ σε καινούργια σχολή προσκομίζοντας βεβαίωση περάτωσης σπουδών και αναλυτική βαθμολογία της σχολής μου ή αυτά τα έγγραφα δίνονται μόνο όταν ο/η ενδιαφερόμενος-η φοιτητής-τρια έχει ορκιστεί και συνεπώς δεν θα δύναμαι να εγγραφώ (αφού δεν θα έχω ακόμη ορκιστεί);

Εσείς θα μου προτείνατε να δώσω του χρόνου ή το 2020;

Ευχαριστώ !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν τελειώσεις Μάιο-Ιούνιο, σίγουρα μπορείς να γραφτείς κανονικά τον Οκτώβρη. Αν τελειώσεις αργότερα θα σου πρότεινα να ρωτήσεις την γραμματεία ή κάποιον που ξέρει σίγουρα.

Εγώ θα σου έλεγα αν δεν έχεις θέμα με τρελό άγχος να δώσεις του χρόνου. Στην τελική δεν χάνεις τίποτα, αν χρειαστεί δίνεις και το 2020.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά ! :)
Αν πάλι, δεν ολοκληρώσω τις σπουδές μου το Φεβρουάριο του 2019, αλλά τις ολοκληρώσω τον Ιούνιο του 2019, τότε η ορκωμοσία θα πραγματοποιηθεί τον Νοέμβριο του 2019. Ωστόσο, οι εγγραφές στις σχολές πραγματοποιούνται το Σεπτέμβρη. Θα είναι δυνατό να εγγραφώ σε καινούργια σχολή προσκομίζοντας βεβαίωση περάτωσης σπουδών και αναλυτική βαθμολογία της σχολής μου ή αυτά τα έγγραφα δίνονται μόνο όταν ο/η ενδιαφερόμενος-η φοιτητής-τρια έχει ορκιστεί και συνεπώς δεν θα δύναμαι να εγγραφώ (αφού δεν θα έχω ακόμη ορκιστεί);

Εσείς θα μου προτείνατε να δώσω του χρόνου ή το 2020;

Ευχαριστώ !!

Εγώ ειχα δώσει την πρώτη φορα με βεβαιώση σπουδών αλλα ρωτά την γραμματεια της νομικής για σίγουρα καθε σχολη κάνει τα δικά της,

Εννοείται δΙνεις φέτος δεν έχεις να χάσεις τπτ μονο να κερδίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ροβερτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ροβερτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αν τελειώσεις Μάιο-Ιούνιο, σίγουρα μπορείς να γραφτείς κανονικά τον Οκτώβρη. Αν τελειώσεις αργότερα θα σου πρότεινα να ρωτήσεις την γραμματεία ή κάποιον που ξέρει σίγουρα.

Εγώ θα σου έλεγα αν δεν έχεις θέμα με τρελό άγχος να δώσεις του χρόνου. Στην τελική δεν χάνεις τίποτα, αν χρειαστεί δίνεις και το 2020.

Εγώ ειχα δώσει την πρώτη φορα με βεβαιώση σπουδών αλλα ρωτά την γραμματεια της νομικής για σίγουρα καθε σχολη κάνει τα δικά της,

Εννοείται δΙνεις φέτος δεν έχεις να χάσεις τπτ μονο να κερδίσεις.

Σας ευχαριστώ και τους δυο σας για τις απαντησούλες. :) Είναι πολύτιμες οι συμβουλές σας ! :) Θα συμμετάσχω λοιπόν λογικά στις Πανελλήνιες του 2019. Ξεκίνησα ήδη να διαβάζω το συντακτικό και τη γραμματική των αρχαίων (βοηθήματα, study4exams...). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά ! :)

Για την ολοκλήρωση του προπτυχιακού κύκλου των σπουδών μου, μου μένουν δύο μαθήματα (ένα σεμινάριο και ένα επιλογής). Λογικά, το Φεβρουάριο του 2019 ο προβλεπόμενος, για το πτυχίο μου, αριθμός μαθημάτων θα έχει συμπληρωθεί. Σκέφτομαι λοιπόν να δώσω τον Ιούνιο του 2019 Πανελλήνιες προκειμένου να εισαχθώ σε μια δεύτερη σχολή, συγκεκριμένα στη Νομική Αθηνών.

Αρχικά, είχα σκεφτεί να δώσω το 2020 αλλά επανεξετάζοντας το θέμα σκέφτηκα να δώσω το 2019. Εφόσον, θα έχω ολοκληρώσει τη σχολή μου το Φεβρουάριο του 2019 και θα έχω ορκιστεί Μάιο ή αρχές Ιουνίου του 2019 (ελπίζω να είναι Μάιο για να μην συμπίπτει με τις Πανελλαδικές η ορκωμοσία), και θα έχω αποκτήσει και το πτυχίο, μπορώ να εγγραφώ κανονικά σε νέα σχολή τον Σεπτέμβρη, έτσι δεν είναι;

Αν πάλι, δεν ολοκληρώσω τις σπουδές μου το Φεβρουάριο του 2019, αλλά τις ολοκληρώσω τον Ιούνιο του 2019, τότε η ορκωμοσία θα πραγματοποιηθεί τον Νοέμβριο του 2019. Ωστόσο, οι εγγραφές στις σχολές πραγματοποιούνται το Σεπτέμβρη. Θα είναι δυνατό να εγγραφώ σε καινούργια σχολή προσκομίζοντας βεβαίωση περάτωσης σπουδών και αναλυτική βαθμολογία της σχολής μου ή αυτά τα έγγραφα δίνονται μόνο όταν ο/η ενδιαφερόμενος-η φοιτητής-τρια έχει ορκιστεί και συνεπώς δεν θα δύναμαι να εγγραφώ (αφού δεν θα έχω ακόμη ορκιστεί);

Εσείς θα μου προτείνατε να δώσω του χρόνου ή το 2020;

Ευχαριστώ !!
πως και δεν δίνεις κατατακτήριες εφόσον θα είσαι πτυχιούχος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top