Τελικές Εκτιμήσεις Βάσεων 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα,

Έχοντας ως βάση την ωραία ανάλυση που έκανε η Μυρτώ, έκανα ένα νέο excel με κάπως διαφοροποιημένη μεθοδολογία.

Πρώτα, έφτιαξα μια φθίνουσα κατανομή η οποία δεν είναι σταθερή αλλά συγκεντρώνει περισσότερες βαθμολογίες στο κάτω άκρο (18500) και λιγότερες στο άνω. Είμαι βέβαιος ότι τέτοια φθίνουσα θα είναι η κατανομή των πραγματικών βαθμολογιών, δεν ξέρω όμως αν υπερέβαλα στις συγκεντρώσεις στο κάτω άκρο.

Δεύτερον, υπολόγισα διαφορετικά την διαρροή. Αφαίρεσα, ισόποσα, διεκδικητές των θέσεων από κάθε κλάση.

Τρίτο, δεν καταλήγω ακριβώς σε κάποια συγκεκριμένη εκτίμηση για βάση, αλλά μπορεί κανείς να σχηματίσει εικόνα για το κατώτατο βαθμολογικό όριο κάθε σεναρίου.

Καλό βράδυ και καλή επιτυχία σε όλους.

Μ.


Μιχάλη καλησπέρα και σ' ευχαριστούμε για τον κόπο σου.
Μόλις τώρα δούλεψα τα στοιχεία του αρχείου σου για να εξαχθούν κάποια συμπεράσματα και έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις:
1) Η διαρροή σε ποσοστό 10% είναι περίπου 98+ άτομα, σε ποσοστό 20% 221+ και σε ποσοστό 25% 314+ (έναντι 106- 238- και 317- της δικιάς μου εκδοχής) δηλαδή ασήμαντες διαφορές.
2) Πολλαπλασίασα όλους τους συντελεστές σου με το 19,2 ώστε να μπορέσω να δουλέψω τις φόρμουλες του Excel για να υπολογίσω βάσεις (χωρίς να επηρεάζεται η φθίνουσα εκθετική σειρά τους).
Το αποτέλεσμα που εξάγεται (ως συνημμένο αρχείο) νομίζω ότι δεν παρουσιάζει μεγάλες διαφορές (με το δικό μου) στις βάσεις με διαρροή 20% και 25%, Ωστόσο με 0% και 10% εμφανίζεται πολύ αισιόδοξο και αυτό οφείλεται στους δυσανάλογα πολύ χαμηλούς συντελεστές από την κλάση 18750 και πάνω.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • βασεις ΔΠΘ 1.xlsx
    16.8 KB · Εμφανίσεις: 126
  • βασεις ΔΠΘ 1 (φθίνουσα εκθετική).xlsx
    15.4 KB · Εμφανίσεις: 125

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Με 13722 λέτε να πιάνω Πολιτικούς Μηχανικούς Ξάνθης ή Τοπογράφους Μηχανικούς ΑΠΘ; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Έχεις πιθανότητες και για τα 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marietaki22

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marietaki22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
γτ ο βαλαντης ειπε οτι βγαινουν αυριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μιχάλη καλησπέρα και σ' ευχαριστούμε για τον κόπο σου.
Μόλις τώρα δούλεψα τα στοιχεία του αρχείου σου για να εξαχθούν κάποια συμπεράσματα και έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις:
1) Η διαρροή σε ποσοστό 10% είναι περίπου 98+ άτομα, σε ποσοστό 20% 221+ και σε ποσοστό 25% 314+ (έναντι 106- 238- και 317- της δικιάς μου εκδοχής) δηλαδή ασήμαντες διαφορές.
2) Πολλαπλασίασα όλους τους συντελεστές σου με το 19,2 ώστε να μπορέσω να δουλέψω τις φόρμουλες του Excel για να υπολογίσω βάσεις (χωρίς να επηρεάζεται η φθίνουσα εκθετική σειρά τους).
Το αποτέλεσμα που εξάγεται (ως συνημμένο αρχείο) νομίζω ότι δεν παρουσιάζει μεγάλες διαφορές (με το δικό μου) στις βάσεις με διαρροή 20% και 25%, Ωστόσο με 0% και 10% εμφανίζεται πολύ αισιόδοξο και αυτό οφείλεται στους δυσανάλογα πολύ χαμηλούς συντελεστές από την κλάση 18750 και πάνω.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία.

Νομίζω ότι με ένα ημιάθροισμα των προσεγγίσεων σας φτάνεται στη δική μου κατανομή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εσυ δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι! :)
Με 18679 :P Τα έχουμε ξαναπεί!


Χρήστο καλησπέρα, χαίρομαι που είσαι μαζί μας.
Εμένα όμως δεν μου είπες. Τις δικές μου βαλίτσες να τις κατεβάσω από το πατάρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Χρήστο καλησπέρα, χαίρομαι που είσαι μαζί μας.
Εμένα όμως δεν μου είπες. Τις δικές μου βαλίτσες να τις κατεβάσω από το πατάρι;

Εννοείται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosaris

Νεοφερμένος

Ο panosaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σε ευχαριστω! Απλα το οτι υπαρχουν 1138 σε αυτη την κλιμακα με τρομαζει γιατι δεν ξερω τι θα επιλεξουν ολοι αυτοι και τι καταταξη εχω αναμεσα σε αυτους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδια καμια προβλεψη για το οικονομικων επιστημων στα Ιωαννινα;

Υπολόγισε 700-900 μόρια πτώση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Νομίζω ότι με ένα ημιάθροισμα των προσεγγίσεων σας φτάνεται στη δική μου κατανομή.


Και όχι μόνο θα σε φτάσουμε, δάσκαλε,
ΘΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Σε ευχαριστω! Απλα το οτι υπαρχουν 1138 σε αυτη την κλιμακα με τρομαζει γιατι δεν ξερω τι θα επιλεξουν ολοι αυτοι και τι καταταξη εχω αναμεσα σε αυτους!

Σίγουρα είναι αριθμός που τρομάζει και απορώ πως οι άλλοι εκτιμητές έχουν υποεκτιμήσει τόσο πολύ την άνοδο. Αλλά, η βάση του βιολογικού απθ πολύ δύσκολα θα πάει πάνω από 18.100.
Το πρόβλημα έχουν όλοι αυτοί που είναι κάτω από 18 :P

Και όχι μόνο θα σε φτάσουμε, δάσκαλε,
ΘΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΚΙΟΛΑΣ

Μακάρι, το εύχομαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosaris

Νεοφερμένος

Ο panosaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ξερεις τι τσεκουρι εφαγα απο τους βαθμολογητες ? Αλλιως τωρα θα ειχα και εγω δεν ξερω ποσο! Χωρις παρεξηγηση οι αθηναιοι με πετσοκοψαν( ειμαι απο θεσσαλονικη)! Ελπιζω προς το παρον! ελπιζω να πεσεις μεσα και να δικαιωθεις. Ας ειναι λοιπον κατω απο 18100!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
ξερεις τι τσεκουρι εφαγα απο τους βαθμολογητες ? Αλλιως τωρα θα ειχα και εγω δεν ξερω ποσο! Χωρις παρεξηγηση οι αθηναιοι με πετσοκοψαν( ειμαι απο θεσσαλονικη)! Ελπιζω προς το παρον! ελπιζω να πεσεις μεσα και να δικαιωθεις. Ας ειναι λοιπον κατω απο 18100!

Συμβαίνουν αυτά! Τι να κάνουμε....
Που να δεις εμάς...

Βασικά, ας είναι από 18121 και κάτω χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosaris

Νεοφερμένος

Ο panosaris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Δεν θελω να αποπροσανατολισω το θεμα του φορουμ και να πω τις διαφορές απο βαθμολογητες, αλλα σε καποια μαθηματα δεν δικαολογουνταν! (Ισως αν ηθελες σε προσωπικο μηνυμα) Ας ειναι και 18122 (χωρις ισοβαθμια)!:D:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st2000

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
ξερει κανεις παιδια τα παιδια που ειναι μουσουλμανοι αν εχουν αλλες βασεις και επιπλεον αν διαγωνιζονται για θεσεις αει και τει που διεκδικουμε εμεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos007

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nasos007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
ξερει κανεις παιδια τα παιδια που ειναι μουσουλμανοι αν εχουν αλλες βασεις και επιπλεον αν διαγωνιζονται για θεσεις αει και τει που διεκδικουμε εμεις
νομιζω ειναι ειδικη κατηγορια αρα εχουν ξεχωριστες βασεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ν.Χ.

Δραστήριο μέλος

Ο Ν.Χ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Καλησπέρα! Είχε ρωτήσει η Μυρτώ αλλά νομίζω απάντηση δεν πήρε. Ποσα μόρια διαφορα μπορεί να έχει το Ηράκλειο από Αλεξανδρούπολη?


... εγώ ρώτησα, αλλά τίποτα, :( never mind, που λένε και στο χωριό μου... καλή καρδιά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

st2000

Νεοφερμένος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
νομιζω ειναι ειδικη κατηγορια αρα εχουν ξεχωριστες βασεις..
ναι το εψαξα και οι βασεις εισαγωγης τους ειναι μικρες πραγμα αδικο ελπιζω αυτο να αλλαξει οπως υποσχεθηκαν οι πολιτικοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
... εγώ ρώτησα, αλλά τίποτα, :( never mind, που λένε και στο χωριό μου... καλή καρδιά :)

Το 2015 ήταν 85 μόρια διαφορά, το 2014 ήταν 76 μόρια, άρα εκεί στα 70-80 μόρια υπολογίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
... εγώ ρώτησα, αλλά τίποτα, :( never mind, που λένε και στο χωριό μου... καλή καρδιά :)


Νομίζω σου είχα απαντήσει για 60+ περίπου.
Εσύ τι λές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto 18676

Νεοφερμένος

Η myrto 18676 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top