Σχολές Δημοσιογραφίας

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ευχαριστω παρα πολυ γα τις πληροφοριες μου ξεκαθαρισατε αρκετα το πεδιο αλλα μια τελευταια ερωτηση γιατι θεωρειται το επαγγελμα του δημοσιογραφου επικινδυνο οταν αποκαλυπτει τετοια σκανδαλα αφου ειναι ηδη γνωστα απο την αστυνομια?(σχετικα με αυτο ειχα ακουσει στις ειδησεις για ενα δημοσιογραφο που τον σκοτωσαν επειδη αποκαλυψε σκανδαλα για μια εταιρια)

Όλα τα επαγγέλματα, αν ανακατεύονται με σκάνδαλα και εγκλήματα γίνονται αυτομάτως επικίνδυνα. Το ίδιο και του δημοσιογράφου.

Δεν ξέρω σε ποιον δημοσιογράφο αναφέρεσαι, αλλά πολλές φορές οι δημοσιογράφοι κάνουν πράγματα εξίσου άσχημα και κατακριτέα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Αν μετα αποφοιτησεις απο καποιο ΑΕΙ,πώς γινεται να ασχοληθεις με εναν τομεα ρεπορταζ μονο(πχ μεσω μεταπτυχιακου,ξερω γω)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η εξειδίκευση στην δημοσιογραφία έρχεται κυρίως με την τριβή. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχεις τις "εγκυκλοπαιδικές" γνώσεις και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν πάνω στην δουλειά, στην συναναστροφή με συναδέλφους κλπ. Διαλέγεις αυτό που σου αρέσει, που θεωρείς ότι σου ταιριάζει και το εξασκείς. Για να σοθ αρέσει, σημαίνει ότι το έχεις ψάξει κιόλας, άρα έχεις και τις αρχικές, απαραίτητες γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Και μετα πώς κατατασσεται κανεις σε ενα ειδος ρεπορταζ (πχ αθλητικο?)οταν δουλευει σε ενα ΜΜΕ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό λέω, δεν υπάρχει επίσημη κατάταξη. Αν μια ζωή δουλεύεις σε αθλητική εφημερίδα και γράφεις αθλητικά, προφανώς και θα λέγεσαι αθλητικός δημοσιογράφος. Αυτό όμως, θα αλλάξει αν μετά πας στο...cosmopolitan!!!:P

Απλά η πιάτσα θα σε ξέρει εκεί που τα πήγες καλύτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakiiilove

Νεοφερμένος

Η marakiiilove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Αυτό λέω, δεν υπάρχει επίσημη κατάταξη. Αν μια ζωή δουλεύεις σε αθλητική εφημερίδα και γράφεις αθλητικά, προφανώς και θα λέγεσαι αθλητικός δημοσιογράφος. Αυτό όμως, θα αλλάξει αν μετά πας στο...cosmopolitan!!!:P

Απλά η πιάτσα θα σε ξέρει εκεί που τα πήγες καλύτερα!

γινεται να γινει καποιος δημοσιογραφος απο το πολιτικο της παντειου η την κοινωνιολογια??(με μετεκπαιδευση σε ιδιωτικη σχολη εννοω) .ποια απο τα 2 τμηματα θα μου συστηνατε ως καλυτερο για την ενασχοληση μου με την δημοσιογραφια?? (απαντηστε μουυυυ):/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για να γίνεις δημοσιογράφος κανένα δεν σου προτείνω. :( Είναι άλλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο...

Αλλά επειδή βλέπω ότι το θέλεις πολύ, πήγαινε πολιτικό καλύτερα και κάνε ένα ΙΕΚ. Μην περιμένεις πολλά, είναι και ακριβά και κάνουν και πασαλείματα...Πρέπει εσύ πολύ να προσπαθήσεις, πολύ περισσότερο από όσο θα προσπαθούσες σε νορμάλ καταστάσεις.

Το καλύτερο θα ήταν να κάνεις κατατακτήριες μετά, αυτό θα ήταν ιδανικό. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
παιδια για τις σχολες δημοσιογραφιας χρειαζεται να δωσουμε στις πανελληνιες αγγλικα;
το ιδιο ισχυει και για τη σχολη μεσων μαζικης ενημερωσης στη θεσ/νικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι, για όλες τις σχολές ΜΜΕ θέλει ειδικό μάθημα ξένη γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
γενικα στις πανελληνιες, τι επιπεδου ασκησεις βαζουν στα αγγλικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ανάλογη συζήτηση εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=66801

Μην βγείτε εκτός θέματος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margy Ar

Νεοφερμένος

Η Margy Ar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά ! είμαι θεωρητική και σκέφτομαι άμα με το καλό γράψω καλά να πάω δημοσιογραφία ΑΠΘ γιατί μου αρέσουν και τα αγγλικά πολύ και θα ήθελα να δουλέψω σαν αρθογράφος σε περιοδικά κλπ....αλλά όλοι μου λένε ότι η δημοσιογραφία έχει πολλά τρεξήματα , θέλει μέσο για να βρεις δουλειά και κυρίως ο μισθός είναι χαμηλός..ποια είναι η γνώμη σας ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
αλλά όλοι μου λένε ότι η δημοσιογραφία έχει πολλά τρεξήματα , θέλει μέσο για να βρεις δουλειά και κυρίως ο μισθός είναι χαμηλός..ποια είναι η γνώμη σας ? :)

smells like Greece!!!!!!Οπως σε όλα τα επαγγέλματα!!!!!:(:(:(:(:( Με άλλα όνειρα όμως ξεκινάς τις σπουδές σου....!!Κάνε αυτό που θες!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά ! είμαι θεωρητική και σκέφτομαι άμα με το καλό γράψω καλά να πάω δημοσιογραφία ΑΠΘ γιατί μου αρέσουν και τα αγγλικά πολύ και θα ήθελα να δουλέψω σαν αρθογράφος σε περιοδικά κλπ....αλλά όλοι μου λένε ότι η δημοσιογραφία έχει πολλά τρεξήματα , θέλει μέσο για να βρεις δουλειά και κυρίως ο μισθός είναι χαμηλός..ποια είναι η γνώμη σας ? :)

Μπες φιλολογία να μάθεις να γράφεις σωστά και με ωραίο λεξιλόγιο, πήγαινε μετά σε ένα ΙΕΚ δημοσιογραφίας και είσαι κομπλέ! :) Δεν αξίζει καν να πας σε πανεπιστήμιο για δημοσιογραφία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πότε θα σταματήσει αυτή η καραμέλα φίλε Chaos;

Μια χαρά ελληνικά θα μάθει και στα τμήματα Επικοινωνίας.
Αντιθέτως στα ΙΕΚ δεν θα μάθει άλλα βασικά πράγματα.

Για τομείς, που δεν γνωρίζετε, μην συμβουλεύετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Πότε θα σταματήσει αυτή η καραμέλα φίλε Chaos;

Μια χαρά ελληνικά θα μάθει και στα τμήματα Επικοινωνίας.
Αντιθέτως στα ΙΕΚ δεν θα μάθει άλλα βασικά πράγματα.

Για τομείς, που δεν γνωρίζετε, μην συμβουλεύετε.

Στην Ελλάδα για να γίνεις ενας γνωστός δημοσιογράφος θέλει ΚΟΝΕ! Αν δε το έχεις, δύσκολο. Το πολύ πολύ να γράφεις σε μια εφημερίδα της περιοχής σου, και να παίρνεις 100 ευρώ το μήνα.
Γι' αυτό ας πάρει ενα άλλο πτυχίο, ώστε σε περίπτωση που αποτύχει ως δημοσιογράφος, να έχει μια καβάτζα την φιλολογία, ή όποια άλλη σχολή θέλει.
Κι εγώ θέλω να γίνω σκηνοθέτης.Το έχω όνειρο. Δε θα παω να δηλώσω στο μηχανογραφικό τη σχολή "Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης".
Γιατί και αυτή η δουλειά θέλει γνωριμίες και δεν είναι εύκολο αυτό. Θέλω να περάσω φιλολογία, και μετά να παω σε ένα ΙΕΚ για σκηνοθεσία. Ετσι ώστε σε περίπωση που δω οτι δεν τραβάνε τα πράγματα ως σκηνοθέτης, να υπάρχει μια εναλλακτική, μια καβάτζα πως αλλιώς να το πω. :)
Με τέτοια κρίση, που θα δουλέψει ο άλλος ως δημοσιογράφος ή ως επικοινωνιολόγος στην Ελλάδα;

Σε κάποια ΙΕΚ διδάσκουν κάποιοι γνωστοί δημοσιογράφοι. Συγνώμη αλλά εγώ προτιμώ να με διδάξει ενας γνωστός δημοσιογράφος που είναι κάθε μέρα στη δουλειά, την ζει, ξέρει τι γίνεται απο πρώτο χέρι, παρά ένας που έχει πάρει διακτορικό και διδάσκει σε πανεπιστήμιο.
Αλλο η θεωρία και άλλο η πράξη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Προσπαθείς να με πείσεις για το επάγγελμά ΜΟΥ ή είναι η ιδέα μου; :)

Πολύ απλά ΔΕΝ γνωρίζεις όπως γνωρίζω εγώ. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα. Όπως δεν εκφέρω άποψη για την σκηνοθεσία που θες εσύ (και είναι και τέλεια!!) ή για την φιλολογία, έτσι δεν θα έπρεπε να εκφέρεις και εσύ για τη δημοσιογραφία που έχεις ΑΚΟΥΣΕΙ τι γίνεται.

Γιατί πολύ απλά και στα ΑΕΙ γνωστοί δημοσιογράφοι διδάσκουν. Αλλά βέβαια, γνωστοί για τους μη γνώστες είναι οι μούρες που φαίνονται στην τηλεόραση. Γνωστοί όμως για τους γνώστες είναι αυτοί που αξίζουν. Και αν αξίζουν, τους καλούν και στα ΑΕΙ για να διδάξουν. Γιατί προφανώς δεν μπορούν να διδάξουν όλοι.

Οι σχολές επικοινωνίας έχουν ένα εύρος διεξόδων. Τα έχουμε ξαναπεί.
Η επικοινωνιολογία που απλά ανέφερες, περιλαμβάνει ένα κάρο πράγματα.
Στο ΙΕΚ δεν διδάσκονται πολύ βασικά πράγματα και γνώσεις. Γίνονται μισές δουλειές. Και εκεί, ναι, είσαι περιορισμένος. Στο ΑΕΙ, δεν είσαι.

Περί γνωστών δημοσιογράφων, ιδιωτικής τηλεόρασης, αποφοίτων ΑΕΙ τα έχω πει και ξαναπεί και ξαναπεί. ΕΛΕΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antonis93aris

Νεοφερμένος

Ο Antonis93aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα
ονομάζομαι Αντώνης και είμαι 18 χρονών.. όνειρο μου ήταν να γίνω δημοσιογράφος απο την σχολή ΑΕΙ δημοσιογραφίας αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να πιάσω (για λίγο:() τα μόρια και έτσι παρόλο που οι δεύτερες επιλογές μου ήταν αξίσου καλές σχολές, δεν ήθελα να πάω γιατί προτιμώ να ακολουθήσω κάτι που μου αρέσει πραγματικά (μιας και υπάρχει η δυνατότητα εκτός ΑΕΙ)

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι που είναι καλύτερα να σπουδάσει κάποιος την δημοσιογραφία έτσι ώστε να έχει και ένα πτυχίο στο πλάι του?
Έχω σχεδόν αποκλείσει κάτι περι δημοσιογραφικά εργαστήρια κτλ. γιατί μόνο αρνητικά σχόλια έχω ακούσει..

Οπότε είμαι ανάμεσα σε κάποιο ΙΕΚ, και συγκεκριμένα στο ΙΕΚ ακμή.
οποιεσδήποτε άλλες πρότασεις σχετικά με το που αλλού μπορεί να απευθυνθεί κάποιος εκτός απο ΙΕΚ, δεκτές. ευχαριστώ:)

Σημείωση συντονιστή : Τα μηνύματα 59 ως 86 προήλθαν από thread με παρόμοιο περιεχόμενο με το παρόν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι να κάνεις ένα πτυχίο είτε σε μμε είτε σε κάτι άλλο πχ ιστορία,φιλολογία,πολιτικές επιστήμες να έχεις μια ευρύτερη μόρφωση και παράλληλα σπουδάζεις και σε ένα ΙΕΚ η ακόμα καλύτερα κάνεις ένα μεταπτυχιακό.Στα ΙΕΚ δεν μαθαίνεις τίποτα είναι μόνο για δημόσιες σχέσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top