Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,947 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 278 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[25/5/2012] Νεοελληνική Λογοτεχνία

[25/5/2012] Νεοελληνική Λογοτεχνία

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 56)
Άριστα 18-20
14
25,00%
Πολύ καλά 15-18
33
58,93%
Καλά 12-15
5
8,93%
Μέτρια 10-12
1
1,79%
Όχι καλά 5-10
0
0%
Καθόλου καλά 0-5
3
5,36%

Ερις

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερις
H Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.

H Ερις έγραψε στις 20:28, 24-05-12:

Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2012, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια...

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί κατά τη διάρκεια της αυριανής εξέτασης.

Καλή επιτυχία!

Δείτε τα θέματα εδώ

Δείτε τις λύσεις εδώ

Προηγούμενα μαθήματα:
[23/5/2012] Φυσική Γενικής Παιδείας
[23/5/2012] Μαθηματικά Γενικής Παιδείας
[23/5/2012] Βιολογία Γενικής Παιδείας
[23/5/2012] Ιστορία Γενικής Παιδείας
[21/5/2012] Νεοελληνική Γλώσσα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnnaousa : 25-05-12 στις 12:09.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

_Morticia_

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Το avatar του χρήστη _Morticia_
H _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής . Έχει γράψει 5,245 μηνύματα.

H _Morticia_ Mayhem Mistress έγραψε στις 08:51, 25-05-12:

Το θέμα ξεκλειδώθηκε!!
Στο αρχικό πόστ του θέματος θα ανέβουν τα θέματα και προτεινόμενες λύσεις που θα κυκλοφορήσουν στο διαδίκτυο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

gregory, nub

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Εφαρμοσμένων Μαθηματικών & Φυσικών Επιστημών (ΕΜΠ/Αθήνα) . Έχει γράψει 2,424 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 09:09, 25-05-12:

Καλή επιτυχία στα παιδιά (νίκε, λάικ ε ράιτερ ε; )
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Nikos_T

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nikos_T
Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 304 μηνύματα.

O Nikos_T έγραψε στις 09:13, 25-05-12:

Καβάφης.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Miss Brightside (Ahri)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Miss Brightside
H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε στις 09:14, 25-05-12:

Ωραίος και ο Καβάφης μας.
Πάλι μέσα έπεσα
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Balthazor

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Balthazor
Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 979 μηνύματα.

O Balthazor έγραψε στις 09:19, 25-05-12:

http://www.alfavita.gr/artro.php?id=64951
Ευκολα θεωρω, καλη επιτυχια!

xrisopsaro

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη xrisopsaro
H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΤΕΙ Αθήνας . Έχει γράψει 196 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 09:58, 25-05-12:

ωωωωω ευκολα!!!πολυ ευκολα...λιγακι το παραλληλο ειναι τσιμπιμενο αλλα βγαινει με προσπαθεια!!!!! Θα σκισουν θελω να πιστευω!!!!!

{~*1rèNe*~} (Ειρήνη)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη {~*1rèNe*~}
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,015 μηνύματα.

H {~*1rèNe*~} έγραψε στις 10:11, 25-05-12:

Πράγματι, εύκολα, κείμενο από τα ΣΟΣ, οι αναμενόμενες ερωτήσεις για το συγκεκριμένο κείμενο, και θεωρώ ότι σε γενικές γραμμές μπορώ να τα απαντήσω κι εγώ, που έδινα πέρυσι.
(Μήπως να περιμένουμε κάποιο "παλουκάκι" στα επόμενα μαθήματα;; )

katerina16

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη katerina16
H katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας (ΑΕΙ/Κομοτηνή) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 518 μηνύματα.

H katerina16 ~Crazy Philologist~ έγραψε στις 10:14, 25-05-12:

Ο Καβάφης γενικά θεωρείτε από τους..εύκολους ποιητές.
Απ ότι έριξα μία ματιά στο κείμενο και στα θέματα μου φαίνονται καλά..!
Ελπίζω να γράψατε καλά παιδιά..!

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 10:24, 25-05-12:

Παλουκάκι φάγαμε οι θεωρητικοί στη βιολ. γενικής,δεν θέλουμε άλλο,φχαριστούμε.

Και για κείμενα ναι, καλά γράψαμε.

Μiss Brightshine τι θα πέσει αρχαία πες μας.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lordi13 (φίλιππος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη lordi13
Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 208 μηνύματα.

O lordi13 έγραψε στις 10:31, 25-05-12:

το ξερα ότι θα πέσει καβάφης μονο αυτό το ποίημα διάβασα...
η τύχη με ωφέλησε πολύ
ωστόσο δεν είμαι σίγουρος τι πήρα...
πάντως είναι από 15-20!
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

kelli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kelli
H kelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H kelli έγραψε στις 10:34, 25-05-12:

Ναιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!

ΚΑΒΑΦΗΣ!!!

Ολη η ταξη πανυγυριζε!
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stathakis
Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 10:35, 25-05-12:

παιδια ειχα παει με ψυχολογια χαλια.ευχομουν εστω ενα 30 να γραψω.αλλα ευτυχως ο καβαφης με ψιλοεσωσε.μια ρωτηση,στην ιδιοτυπη γλωσσα εβαλα τον στιχο 2 ειναι?(φρικτο μαχαιρι)

kelli

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kelli
H kelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 43 μηνύματα.

H kelli έγραψε στις 10:37, 25-05-12:

ιδιοτυπη γλωσσα ειναι οι λογιοι τυποι που ειχε , π.χ εις σε προστρεχω, εν φαντασια, αλγους κτλ

lordi13 (φίλιππος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 208 μηνύματα.

O lordi13 έγραψε στις 10:37, 25-05-12:

ας περιμένουμε καλύτερα απαντήσεις πρώτα,δεν μπορείς να είσαι σίγουρος στα κείμενα...

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stathakis
Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 10:39, 25-05-12:

για να δουμε...

lordi13 (φίλιππος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O lordi13 έγραψε στις 10:41, 25-05-12:

εγώ πάντως είμαι πολύ χαρούμενος ειδικά τις ασκήσεις που έπεσαν τις είχα διαβάσει...
βεβαια δεν μπορώ να είμαι υπεραισιόδοξος ποτε δεν ξέρεις...

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 10:46, 25-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από lordi13
εγώ πάντως είμαι πολύ χαρούμενος ειδικά τις ασκήσεις που έπεσαν τις είχα διαβάσει...
βεβαια δεν μπορώ να είμαι υπεραισιόδοξος ποτε δεν ξέρεις...
H αλήθεια είναι ότι στα κείμενα ποτέ δεν ξέρεις.
Και τώρα μπορείς να λές καλά έγραψα και να δείς τις λύσεις και όλα οκ και να σου έρθει ένας βαθμός και να τρίβεις τα μάτια σου.

Για αυτό γενικά να είστε συγκρατημένοι όταν πέφτουν "εύκολα". Αν και εγώ θεωρώ ότι λίγοι τον περίμεναν.
Μας είχαν πρίξει όλη την χρονιά με Όνειρο στο Κύμα,Αμάρτημα,Συνοικισμούς κλπ.

tiramisuu

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tiramisuu
H tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H tiramisuu έγραψε στις 10:54, 25-05-12:

Αφενός πράγματι πανηγυρίζουμε που έπεσε Καβάφης, αφετέρου τα ερωτήματα που αφορούσαν τα εκφραστικά μέσα και τον συμβολισμό/ιδιότυπο λόγο/πεζογραφία.... εγώ δεν τα είχα διαβάσει ούτε στις σημειώσεις του φροντιστηρίου, ούτε σε κάτι άλλες που κατέβασα από το νετ, άλλου φροντιστηρίου... true story!!

Αυτοσχεδίασα λοιπόν, και ελπίζω να έχω μείνει εντός θέματος... άλλα το παράλληλο ήταν εξαιρετικό! Είχε πολύ "ζουμί" και πιστεύω ότι ακόμα και κάποιος που είχε πάει αδιάβαστος, μπορούσε να εντοπίσει εύκολα ομοιότητες και κυρίως διαφορές!

Ελπίζω μετά τα σημερινά πανηγύρια να μην προσγειωθούμε απότομα τη Δευτέρα..

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 10:57, 25-05-12:

Αυτό για τα εκφραστικά μέσα,ισχύει.

Όσους ρώταγα μου έδωσαν και 4-5 διαφορετικές απαντήσεις για το τι έβαλαν.
Σε εμένα τα είχε στις σημειώσεις αλλά δεν τα έβαλα όλα,
χώρια που μου φάνηκαν και πολύ λίγα για να παίρνουν 20 μονάδες.

Έτσι και εγώ αυτοσχεδίασα κάπως. Αλλά πίστευω δεν έχω φύγει πολύ από την ερώτηση.
Τέσπα θα δούμε.

Miss Brightside (Ahri)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Miss Brightside
H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε στις 11:01, 25-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από aegloswen
Μiss Brightshine τι θα πέσει αρχαία πες μας.
Πρωταγόρας ενότητες 3-4
ή πολιτικά 15 ή 16 με την 11
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,221 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 11:12, 25-05-12:

Καλά ήταν. Είχαν μπόλικο γράψιμο, ειδικά η άσκηση με τον τίτλο. Το παράλληλο εντάξει όχι τόσο εύκολο ούτε τόσο δύσκολο, ήθελε λίγη προσοχή γιατί ήταν λίγο διφορούμενος ο Λειβαδίτης. Επίσης έχω να καταγγείλω ότι ήταν απαράδεκτος ο περιορισμός των 120 λέξεων στην ανάλυση στους ΠΙΟ ΜΕΣΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ του ποιήματος. Έχω πάρα πολλά νεύρα γιατί ο βλάκας ο επιτηρητής με ξέχεσε κανονικότατα μέσα στην τάξη γιατί είχα σημειώσει με μολύβι στο παράλληλο και τα είχα σβήσει. (δηλαδή τα άκουσα γιατί η γόμα δεν τα εξαφάνισε μαγικάαα ουυυυ!) Αφού τις φωτοτυπίες τις πετάνε μετά στο σχολείο οι ίδιοι τι μας πρίζουν;

Πάντως πολυ καλά έγραψα θα ήθελα λίγο πιο δύσκολο
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

KatiexXxMissMexX (Κατερινα)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη KatiexXxMissMexX
H Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H KatiexXxMissMexX έγραψε στις 11:18, 25-05-12:

Ηταν ευκολα θεματα, βατα ευτυχως. Εγραψα πολυ καλα, εχω δυο φοβους μονο. Ο πρωτος ειναι στα εκφραστικα μεσα που σιγουρα θα μου κοψουν γιατι δεν εγραψα πληρης απαντηση για την λειτουργια τους στο ποιημα(εγραψα για κανα δυο, και πεταξα κατι γενικουρες) και δευτερον, το οτι το ενα ποιημα ειναι αυτοβιογραφια και το αλλο οχι αφου χρησιμοποιει προσωπειο δεν ξερω κατα ποσο ειναι σωστο!

Αυτα τα δυο, κατα τα αλλα τα εχω σωστα ολα πιστευω.

tiramisuu

Δραστήριο Μέλος

H tiramisuu έγραψε στις 11:19, 25-05-12:

Eμένα τελικά με βόλεψαν οι 120 λέξεις.... σήμερα είχαμε πολλή φασαρία στην τάξη και έχανα συνεχώς τη συγκέντρωσή μου.. οπότε δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να γράψω παραπάνω εκείνη τη στιγμή

@Κατερίνα, νομίζω ότι το αυτοβιογραφικό στοιχείο είναι κοινό... απλά ο ένας το δηλώνει ευθαρσώς και ο άλλος χρησιμοποιεί το προσωπείο του Ιάσωνος... εγώ τουλάχιστον αυτό έγραψα (το συμπεριέλαβα στις ομοιότητες).

lordi13 (φίλιππος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O lordi13 έγραψε στις 11:21, 25-05-12:

εγώ μάλλον έγραψα παραπάνω.
βασικά έγραψα 8 σελίδες συνολικά, δε νομίζω τώρα να κάτσει ο άλλος να μετράει λέξεις αν είναι σωστά αυτά που γραφεις...

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 11:23, 25-05-12:

Χαλάλι το διάβασμα μέχρι τις 3.30 μωρέ. Αφού έπεσε Καβάφης και όχι κάνας συνοικοσμός, μια χαρά.
Εύκολα θεωρώ ήταν, αλλά έχω χάσει στάνταρ από μερικά, επειδή δε τα θυμόμουν καθόλου, αλλά εύκολα. Το παράλληλο, κι αυτό εύκολο, θα προτιμούσα κι εγώ όπως η τσουφου να' ταν ένα τσακ πιο δύσκολα, όπως περυσι πχ. αλλά οκ, είμαι μαζόχα.
Και ναι, είχε πάρα πολύ γράψιμο ρε φίλε.

Μαθητής Γ' λυκείου

H Κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 86 μηνύματα.

H KatiexXxMissMexX έγραψε στις 11:24, 25-05-12:

:S καλα θα δειξει

^Dark Angel^ (Χρυσα)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη ^Dark Angel^
H Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Κοινωνικής Διοίκησης Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 364 μηνύματα.

H ^Dark Angel^ έγραψε στις 11:26, 25-05-12:

Ευτυχως,επεσε Καβαφης!
Τα θεματα ηταν πολυ καλα και ευκολα! Δεν νομιζω πως υπηρχε κατι αλλο να βαλλουν.
Καλα,στην ερωτηση για τον τιτλο τα εγραψα ολα,δεν υπαρχει κατι που να μην εγραψα.
Το παραλληλο ηταν λιγο τσιμπημενο,αλλα εβγαινε.
Τα εχω παει πολυ καλα,για το μονο που ανησυχω ειναι στην ασκηση με τα εκφραστικα μεσα επειδη δεν εγραψα πολλα για τη λειτουργια τους.

Μαθητής Γ' λυκείου

H KatiexXxMissMexX έγραψε στις 11:28, 25-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από tiramisuu
Eμένα τελικά με βόλεψαν οι 120 λέξεις.... σήμερα είχαμε πολλή φασαρία στην τάξη και έχανα συνεχώς τη συγκέντρωσή μου.. οπότε δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να γράψω παραπάνω εκείνη τη στιγμή

@Κατερίνα, νομίζω ότι το αυτοβιογραφικό στοιχείο είναι κοινό... απλά ο ένας το δηλώνει ευθαρσώς και ο άλλος χρησιμοποιεί το προσωπείο του Ιάσωνος... εγώ τουλάχιστον αυτό έγραψα (το συμπεριέλαβα στις ομοιότητες).

Ναι αλλα τωρα που το σκεφτομαι μπορει να συμπεριληφθει στις διαφορες το γεγονος οτι ο ενας δηλωνει πως το ποιημα αφορα τα συναισθηματα του αφου δηλωνει οτι ειναι αυτοβιογραφια του, ενω ο αλλος κρυβεται πισω απο το προσωπειο και αποστασιοποιειται απο το προβλημα. Δεν ξερω εμενα μου κανει διαφορα, μου βγαζει περισσοτερη λογικη, σαν να εκανε πολυ μπαμ ..

+ το οτι ο τιτλος εμπεριεχεται στο περιεχομενο του κειμενο και οχι στην μορφη ή στα γραμματικα στοχεια για να πεις οτι ημουν εκτος
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SparklingGrey : 25-05-12 στις 13:50. Αιτία: Merge συνεχόμενων μηνυμάτων.

solonas07 (Σόλων)

Απόφοιτος

Το avatar του χρήστη solonas07
Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 386 μηνύματα.

O solonas07 έγραψε στις 11:33, 25-05-12:

έβαλα ομοιότητα το ότι δεν έχει εγκαρτέρησιν καμιά του Καβάφη με το "δίψασα για όλη τη ζωή κι όμως την άφησα για να αρπαχτώ απ τα πελώρια αγκάθια της αιωνιότητας" με την ιδέα ότι ούτε ο ένας ούτε ο άλλος έχουν υπομονη. Τι λέτε;

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 11:34, 25-05-12:

Καβάφηηηηηηηηης.
Θέλω να πιστεύω ότι έγραψα πολύ καλά!

Ελπίζω να μην μας μπει το παλούκι στα αρχαία.

tiramisuu

Δραστήριο Μέλος

H tiramisuu έγραψε στις 11:35, 25-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από KatiexXxMissMexX
Ναι αλλα τωρα που το σκεφτομαι μπορει να συμπεριληφθει στις διαφορες το γεγονος οτι ο ενας δηλωνει πως το ποιημα αφορα τα συναισθηματα του αφου δηλωνει οτι ειναι αυτοβιογραφια του, ενω ο αλλος κρυβεται πισω απο το προσωπειο και αποστασιοποιειται απο το προβλημα. Δεν ξερω εμενα μου κανει διαφορα, μου βγαζει περισσοτερη λογικη, σαν να εκανε πολυ μπαμ ..
Ναι, κι εγώ το είδα και έτσι και αλλιώς, αλλά τελικά με βόλεψε να το βάλω ως ομοιότητα. Αλλά και με την δική σου τεκμηρίωση βολεύει επίσης. Κι άλλα στοιχεία μπορούσες να τα θέσεις είτε ως ομοιότητες είτε ως διαφορές, ανάλογα με την τεκμηρίωση.

Πόσο μου αρέσει η λογοτεχνία!

Μαθητής Γ' λυκείου

H KatiexXxMissMexX έγραψε στις 11:36, 25-05-12:

Θα βγουν οι απαντησεις το μεσημερακι και θα δουμε .. Παντως ηταν μεγαλη βοηθεια που βαλανε ευκολο εδω, ας ελπισουμε να μην πεσει παλουκι στα αρχαια

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 11:38, 25-05-12:

Θα βγουν οι απαντησεις το μεσημερακι και θα δουμε .. Παντως ηταν μεγαλη βοηθεια που βαλανε ευκολο εδω, ας ελπισουμε να μην πεσει παλουκι στα αρχαια
Εγώ γιατί πιστεύω ότι τα αρχαία θα είναι φυσιολογικά και το σημερινό ήταν το αντιστάθμισμα για την βιολογία που καήκαμε όλοι οι θεωρητικοί?

Εδώ βρήκα κάποιες που έχουν απαντήσει btw,ρίξτε μια ματιά,δεν είναι όλα όμως.

Μαθητής Γ' λυκείου

H KatiexXxMissMexX έγραψε στις 11:40, 25-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από aegloswen
Εγώ γιατί πιστεύω ότι τα αρχαία θα είναι φυσιολογικά και το σημερινό ήταν το αντιστάθμισμα για την βιολογία που καήκαμε όλοι οι θεωρητικοί?

Εδώ βρήκα κάποιες που έχουν απαντήσει btw,ρίξτε μια ματιά,δεν είναι όλα όμως.
Δεν ξερω ευχομαι τον πρωταγορα στα αρχαια οσο τιποτα αλλο.. Και να ειναι ευκολα..

MangaLover

Μαθητής Β' λυκείου

Το avatar του χρήστη MangaLover
Ο MangaLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 57 μηνύματα.

O MangaLover έγραψε στις 11:40, 25-05-12:

Παιδιά έχω ερώτηση.. Έγραψα απίστευτα καλά αλλά στο τελευταίο θέμα εβαλα και στοιχεια μορφης(στιχο,υφος) τα οποια η καθηγητρια μου εμμενει οτι ειναι σωστα γιατι σε προηγουμενες χρονιες ειχαν ζητησει περιεχομενο και ηθελαν και απ'αυτα περαν των νοηματικων. Ωστοσο ολοι μου λενε οτι εχω κανει λαθος. Εν τελει τι ισχυει; θελω υπευθυνη απαντηση..

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

H aegloswen έγραψε στις 11:41, 25-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από MangaLover
Παιδιά έχω ερώτηση.. Έγραψα απίστευτα καλά αλλά στο τελευταίο θέμα εβαλα και στοιχεια μορφης(στιχο,υφος) τα οποια η καθηγητρια μου εμμενει οτι ειναι σωστα γιατι σε προηγουμενες χρονιες ειχαν ζητησει περιεχομενο και ηθελαν και απ'αυτα περαν των νοηματικων. Ωστοσο ολοι μου λενε οτι εχω κανει λαθος. Εν τελει τι ισχυει; θελω υπευθυνη απαντηση..
Όταν λέει περιεχόμενο,γράφεις μόνο για αυτό.

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 11:42, 25-05-12:

Εγώ ξέρω άλλο η μορφή, άλλο το περιεχόμενο...

paokathens

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη paokathens
H paokathens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H paokathens έγραψε στις 11:42, 25-05-12:

στον συμβολισμο η φαντασια και ο λογος ειναι σωστα ή οχι???

Μαθητής Γ' λυκείου

H KatiexXxMissMexX έγραψε στις 11:43, 25-05-12:

Παντως μην τρελενεστε με το τι λεει ο καθενας.. Στο τελος με τα αποτελεσματα θα φανει τι εχει γινει!
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 11:44, 25-05-12:

Την Β2 την έχω όλη λάθος.

Μαθητής Γ' λυκείου

H KatiexXxMissMexX έγραψε στις 11:44, 25-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Δεν πειραζει, παρακατω!

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 4,221 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 11:46, 25-05-12:

Πρέπει να γραψα κάπου στις 140 λέξεις. Θα με κατακεραυνώσουν;

Μαθητής Γ' λυκείου

H KatiexXxMissMexX έγραψε στις 11:46, 25-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
Πρέπει να γραψα κάπου στις 140 λέξεις. Θα με κατακεραυνώσουν;
Ουτε καν, σιγα μην σου μετρησουν και τις λεξεις ρε συ για 2.5 ευρω που περνουν.. Το νοημα να ναι κομπλε και εισαι οκ.. Και εγω στην εκθεση στην περιληψη ημουν κατω των λεξεων.. σιγα

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

H wolfe4ever έγραψε στις 11:47, 25-05-12:

Eγώ έγραψα παραπάνω. 160-175 κάπου εκεί.
Δε μπορούσα να παραλείψω ορισμένα στοιχεία με τίποτα.
Δεν έπρεπε να μπει περιορισμός. -.-

Μαθητής Γ' λυκείου

H KatiexXxMissMexX έγραψε στις 11:49, 25-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Εγω την Β2 εχασα στην λειτουργια των μεσων.. Εγραψα γενικα γλαφυροτητα παραστατικοτητα, και το μονο που εχω ακριβως και σωστο ειναι στην προσωποποιηση που ειπα οτι δινει αισθηση διαλογου αρα αμεσοτητα..
Ξεχασα να γραψω συνοχη κειμενου για την επαναληψη που βρηκα.. Ασε.

Εγω την Β2 εχασα στην λειτουργια των μεσων.. Εγραψα γενικα γλαφυροτητα παραστατικοτητα, και το μονο που εχω ακριβως και σωστο ειναι στην προσωποποιηση που ειπα οτι δινει αισθηση διαλογου αρα αμεσοτητα..
Ξεχασα να γραψω συνοχη κειμενου για την επαναληψη που βρηκα.. Ασε.

Λετε να μου κοψουν πολυ γιαυτο??
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SparklingGrey : 25-05-12 στις 11:57. Αιτία: Merge συνεχόμενων μηνυμάτων.

Δαλιδά (Cortana)

Φοιτητής

H Δαλιδά έγραψε στις 11:53, 25-05-12:

Εγώ έβαλα σε αυτή με τα μέσα:
μεταφορα με την πληγή κ το μαχαίρι -> για έμφαση στο δράμα και την οδύνη
υπερβατό νάρκης άλγους δοκιμές -> για να τονίσει ότι η ανακούφιση της ποίησης είναι προσωρινή
αποστροφή-> επικοινωνία/ α' + β' ενικό σαν επίκληση στη μούσα
κύκλος-> εγκλωβισμός, τραγικότητα, έμφαση στο πόσο απίθανο είναι να ξεφύγει κανείς από το γήρας

Μαθητής Γ' λυκείου

H KatiexXxMissMexX έγραψε στις 11:54, 25-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
Εγώ έβαλα
μεταφορα με την πληγή κ το μαχαίρι -> για έμφαση στο δράμα και την οδύνη
υπερβατό -> για να τονίσει ότι η ανακούφιση της ποίησης είναι προσωρινή
αποστροφή-> επικοινωνία/ α' + β' ενικό σαν επίκληση στη μούσα
κύκλος-> εγκλωβισμός, τραγικότητα, έμφαση στο πόσο απίθανο είναι να ξεφύγει κανείς από το γήρας
το κυκλος που φαινοταν?

Queen of Hearts

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Queen of Hearts
H Queen of Hearts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 714 μηνύματα.

H Queen of Hearts έγραψε στις 11:59, 25-05-12:

σ αυτο το παραλληλο δεν τα πηγα και πολυ καλα!!!! αλλα στα υπολοιπα ενταξει!!!! πρεπει να εχω γραψει 16-17!!!!

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 11:59, 25-05-12:

βλέπω αισιδιοδοξία εδώ πέρα, μπράβο παιδιά Το είπα χθες σε μια φίλη μου που δίνει ή Καβάφης ή Κρητικός(όχι ότι ήταν τα μονα 2 που ξέρω)

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους