Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 66,081 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,762 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 497 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστό Θέμα

Το παρόν θέμα είναι κλειδωμένο! Δεν μπορείτε να απαντήσετε σε αυτό.

[23/5/2012] Βιολογία Γενικής Παιδείας

Πως θεωρείτε ότι τα πήγατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 91)
Άριστα 18-20
30
32,97%
Πολύ καλά 15-18
17
18,68%
Καλά 12-15
20
21,98%
Μέτρια 10-12
16
17,58%
Όχι καλά 5-10
6
6,59%
Καθόλου καλά 0-5
2
2,20%

Nikos Sitys

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Nikos Sitys
Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ΤΕΙ Καβάλας και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,542 μηνύματα.

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 11:57, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από dimijim
Μίλησα με τη Βιολόγο μου
Να σας πω ένα καλό νέο;

Στο Δ1 θα θεωρηθούν μάλλον και οι δύο απαντήσεις σωστές με αιτιολόγηση το φαινόμενο του ευτροφισμού
Αυτό συμβαίνει γιατί η εκφώνηση είναι ασαφής και δε μας δίνει το μέγεθος της απόστασης
Αν η απόσταση είναι μερικά cm απ το σημείο ρίψης τότε οι αποικοδομητές είναι πολλοί και το οξυγόνο λίγο ενώ αν η απόσταση είναι πολύ μεγάλη τότε αντίστροφα
Οπότε απ το Υπουργείο μάλλον θα θεωρηθούν και οι δύο απαντήσεις σωστές εφόσον έχεις αιτιολογήσει σωστά με τον ευτροφισμό
Enough...
ΝΑ ΣΕ ΦΙΛΗΣΩ ΜΑΝΑΡΙ ΜΟΥ!!!!ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!!!!ΕΛΑ ΕΔΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΕΛΑ ΕΔΩ!!!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

tiramisuu

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tiramisuu
H tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.

H tiramisuu έγραψε στις 11:57, 23-05-12:

Με μπερδέψατε! Εγώ μπήκα προετοιμασμένη να σας δω όλους να πανηγυρίζετε, αλλά... δεν! Θεωρώ ότι για έναν καλά διαβασμένο, τα θέματα ήταν πολύ απλά. Εγώ ομολογώ ότι δεν είχα διαβάσει, δύο φορές είχα βγάλει το βιβλίο όλο κι όλο, αλλά τουλάχιστον έγραψα τη θεωρία... όσο για τα θέματα Γ και Δ, στη δικαιολόγηση είχα ένα πρόβλημα... όμως νομίζω πως είναι καθαρά από δική μου αδιαφορία, και όχι λόγω δυσκολίας θεμάτων.

Το λέω αυτό από την άποψη ότι περίμενα πχ ασκήσεις όπου θα χρειάζεται και καμιά μαθηματική πραξούλα, όχι μόνο θεωρία...

Αλλά πράγματι θεωρείτε ότι ήταν απαιτητικά;; (με βολεύει!)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

lordi13 (φίλιππος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη lordi13
Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 208 μηνύματα.

O lordi13 έγραψε στις 11:58, 23-05-12:

YEAAAAAAAH! THANKS DUDE!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

Kostas741

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Kostas741
Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων ΤΕΙ ΑΘήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O Kostas741 έγραψε στις 11:58, 23-05-12:

Εμεις που δε γραψαμε για το σημειο ριψης και αρκεστηκαμε μονο στον ευτροφισμο?
Λε πουλε?

ΝικοςΡ (Νίκος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη ΝικοςΡ
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

O ΝικοςΡ έγραψε στις 11:58, 23-05-12:

ενταξει οπως τα βλεπω απο τις λυσεις και οπως τα σηζυτησα με τον καθηγητη μου πιστευω οτι το μοναδικο λαθος μου ειναι στο θεμα δ το πρωτο με τα διαγραμματα.. νταξει να μου κοψουν και τπτ ψιλα απο τα αλλα υπολογιζω γυρω στο 18 και...

BLaZy8 (Μαρία)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη BLaZy8
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διδακτικής της Τεχνολογίας και Ψηφιακών Συστημάτων Πειραιά . Έχει γράψει 420 μηνύματα.

H BLaZy8 Ninja Coder wannabe... έγραψε στις 12:00, 23-05-12:

Τι σκατά ρε;... απάντηση είναι αυτή που δίνουν στο Γ2; Και τι ηθελε δηλαδή να γράψουμε τα συμπεράσματα και τις παρατηρήσεις του Δαρβίνου;
πως διάολο απαντούν αυτά στο ερώτημα!
ελεος

επίσης στη δομή του ιού Hiv δεν ανέφερα ποια κύτταρα προσβάλλει (δεν θεώρησα πως έχει σχέση με τη δομή του ιού)

Το θέμα Δ το έχω όλο σωστό

DrHouse (intelligentsia)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 12:00, 23-05-12:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrHouse : 23-05-12 στις 13:13.

ninio

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninio
H ninio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H ninio θελω να παω στη σχολη μου!!!! έγραψε στις 12:00, 23-05-12:

μακαρι να ναι ετσι δημητρη!!! μακαρι...

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stathakis
Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 12:02, 23-05-12:

συγνωμη δηλαδη στο α διαγραμμα δινει αλλες απαντησεις σχετικα με ποιο αναπαριστα τι??

Nikos Sitys

Φοιτητής

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου ΤΕΙ Καβάλας και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,542 μηνύματα.

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 12:03, 23-05-12:

Ενταξει οι λυσεις αυτες που βλεπω ειναι οτι να ναι ειδικα στο Γ1-Γ2.Εγω απλα εξηγησα με ωραια και απλα λογια πως δημιουργηθηκαν αυτοι οι πλυθησμοι με διαφορετικα χαρακτηριστικα.Αυτο που με ρωτουσε δηλαδη.Απλα απο κατω πρεπει να το εχω κανει σωστο μονο το μισο..γιατι ειχα γραψει καποια συμπερασματα του δαρβινου.Παντως σιγουρα το Γ1 το απαντουσες δικαιολογοντας το πως και τι δημιουργουνται τα χαρακτηριστικα και περνανε απο γενια σε γενια τα ευνοικα και μπλα μπλου μπλι

stathakis (ευσταθιος)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη stathakis
Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.

O stathakis έγραψε στις 12:03, 23-05-12:

μακαρι να μην παρουν λαθος το διαγραμμα

lordi13 (φίλιππος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη lordi13
Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 208 μηνύματα.

O lordi13 έγραψε στις 12:06, 23-05-12:

MAKAPI!

Nikos Sitys

Φοιτητής

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 12:06, 23-05-12:

Τωρα που ειδα και τις λυσεις εχω μια συγκεντρωμενη εικονα για εμενα.Λοιπον..
Θεμα Α
Μια μαλακια εκανα την ειχα βαλει σωστο στηνα ρχη και πηγα ο βλακας και την αλλαξα στο τελος και το εβαλα α οτι ειναι μονο για ιους η πορδη αυτη η προπερδινη πως σκατα γραφετε τεσπα.
Θεμα Β
Ολα σωστα το καθαρισα αυτο
Θεμα Γ
Οι απαντησεις μου ειναισ ωστες και πολυ καλα αιτιολογημενες στα μουτρα τους.Μονο το Γ2 ισως χασω κανενα μοριακι
Θεμα Δ
Οπως φαινεται το Δ1 ειναι σωστο απο ολες τις αποψεις γιατι ειναι ΤΟΣΟ ζωα που εβαλαν τελειως αοριστη εκφωνηση!Οποτε την πατησαν γιατι εμεις παντα βγαινουμε κερδισμενοι στο τελος.(Λυπαμαι τα θετικα που θα δωσουν βιολογια κατ)
Δ2 πρεπει να το εχω χασει ολο αν οχι ολο να παρω 3 μοναδες η 4
Δ3 ολοσωστο
Συνολο??? 15+ 18- και αντε γεια!

Kostas741

Φοιτητής

Ο Kostas741 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Τεχνολογίας Ιατρικών Οργάνων ΤΕΙ ΑΘήνας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O Kostas741 έγραψε στις 12:06, 23-05-12:

Οι λυσεις διαφερουν απο φροντιστηριο σε φροντιστηριο και η αξιολογηση τους απο βαθμολογητη σε βαθμολογητη!
Εγω κρεμομαι πολυ απο τον ευτροφισμο γτ ανησυχω αρκετα...
Δεν εγραψα τι γινεται στο σημειο ριψης και φοβαμαι για το ποσοστο μειωσης των μοριων

Bill_13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Bill_13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Bill_13 έγραψε στις 12:06, 23-05-12:

Μου φαίνεται μ*λ*κία το να δεχτούν και τις δύο απαντήσεις, πάντως.

Θάλεια

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής Ιωαννίνων . Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 12:08, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_13
Μου φαίνεται μ*λ*κία το να δεχτούν και τις δύο απαντήσεις, πάντως.
Ας περιμένουμε τις λύσεις του υπουργείου. Κάθε φροντιστήριο δίνει τις δικές του λύσεις.

StratosRIP

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη StratosRIP
Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 399 μηνύματα.

O StratosRIP έγραψε στις 12:08, 23-05-12:

Λοιπον για οσους δεν ειχατε το διαγραμμα α λεει βγηκε ανακοινωση απο το υπουργειο οτι ειναι ασαφες και καθε απαντηση θα θεωρηθει σωστη... Εγω εγραψα και τα συμπερασματα στο Γ1 ωστοσο στο Γ2 εκανα παραπομπη και ειπα οπως προανεφερα και μαλιστα ΚΥΡΙΩΣ απο το συμπερασμα 3 (που λεει για αναπτυξη ενος νεου ειδους) μπλα μπλα κ μετα εγραψα κι αλλα δικα μου... Υπαρχει περιπτωση να μου το κοψουν?

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 12:09, 23-05-12:

Παιδιά οι λύσεις αυτές είναι ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΕΣ, αν θέλετε να ψάξετε στο ιντερνετ θα βρείτε πολλών φροντιστηρίων οι οποίες θα παρουσιάζουν ακόμα και σημαντικές διαφορές μεταξύ τους!!

Kostas741

Φοιτητής

O Kostas741 έγραψε στις 12:11, 23-05-12:

Στρατο σε ποια ασαφεια αναφερεσαι?

KathrineDestiny

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KathrineDestiny
H KathrineDestiny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H KathrineDestiny New Here! έγραψε στις 12:11, 23-05-12:

Πφφ.. ανάλογα και τον διορθωτή!

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 12:11, 23-05-12:

παιδια που επαιξε ευτροφισμος?
δε το ανεφερα πουθενα...

Nikos Sitys

Φοιτητής

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 12:11, 23-05-12:

Στο Δ1 επαιξε.Μπορει να το εξηγησες και να μην καταλαβες οτι το ειπες..

Bill_13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Bill_13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη) και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Bill_13 έγραψε στις 12:12, 23-05-12:

Απλώς η μόρφη της καμπύλης δεν αφήνει καμία υπόψια ότι μιλάμε για τα επόμενα 5 μέτρα π.χ. Προφανώς απεικονίζει μέχρι και τέλος του ποταμού. άρα η Α πρέπει να είναι το οξυγόνο και μόνο αυτό. Τέλος πάντων, φύγαμε για Φυσική.

StratosRIP

Φοιτητής

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλονίκης και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 399 μηνύματα.

O StratosRIP έγραψε στις 12:12, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas741
Στρατο σε ποια ασαφεια αναφερεσαι?
Στο Δ1 καθε απαντηση ειναι σωστη....

Οπα σε λαθος ατομο απαντησ
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Εχέμυθη : 23-05-12 στις 12:23. Αιτία: Merge συνεχομενων posts :) και διόρθωση παράθεσης

Kostas741

Φοιτητής

O Kostas741 έγραψε στις 12:18, 23-05-12:

Ναι ρε στρατο απλα ρωταω.
Η δικη μου απαντηση ηταν: Αυξανονται οι αποικοδομητες και μειωνεται το οξυγονο και το δικαιολογησα με τον ευτροφισμο.
Συνεπως οι καμπυλες πανε αναλογα.
Θα το πιασει σωστο?

StratosRIP

Φοιτητής

O StratosRIP έγραψε στις 12:21, 23-05-12:

Ναι λεει γιατι δεν διευκρινιζει αν η αποσταση ειναι μεγαλη η μικρη... Καθε απαντηση θεωρειται τλκ σωστη...

Nikos Sitys

Φοιτητής

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 12:22, 23-05-12:

Αφου αυτο λεει ο ευτροφισμος ρε παιδια.Ειναι γελοια η ερωτηση για αυτο δηλαδη λες για τον ευτροφισμο.Λες οτι αυξανονται αλλα εσυ θα βαλεις στο διαγραμμα χωρις ΜΕΤΡΑ αποσταση συγκεκριμενοι αριθμοι τιποτα απολυτως παραπανω απο ενα ποταμι που τρεχει και εσυ πρεπει αν φανταστεις τι θα πουν???Εγω απαντησα συμφωνα με αυτα που μου εδωσαν δεν θα κατσω να φανταστω οτι το ποταμι τρεχει με ταχυτητα 100000000000000 μετρα το δευτερολεπτο και μαλακιες μπλε
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό

ΝικοςΡ (Νίκος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ και μας γράφει απο Ψαχνά (Εύβοια). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

O ΝικοςΡ έγραψε στις 12:23, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από StratosRIP
Ναι λεει γιατι δεν διευκρινιζει αν η αποσταση ειναι μεγαλη η μικρη... Καθε απαντηση θεωρειται τλκ σωστη...

στρατο που ακριβως την ειδες την ανακοινωση ?

StratosRIP

Φοιτητής

O StratosRIP έγραψε στις 12:25, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Nikos Sitys
Αφου αυτο λεει ο ευτροφισμος ρε παιδια.Ειναι γελοια η ερωτηση για αυτο δηλαδη λες για τον ευτροφισμο.Λες οτι αυξανονται αλλα εσυ θα βαλεις στο διαγραμμα χωρις ΜΕΤΡΑ αποσταση συγκεκριμενοι αριθμοι τιποτα απολυτως παραπανω απο ενα ποταμι που τρεχει και εσυ πρεπει αν φανταστεις τι θα πουν???Εγω απαντησα συμφωνα με αυτα που μου εδωσαν δεν θα κατσω να φανταστω οτι το ποταμι τρεχει με ταχυτητα 100000000000000 μετρα το δευτερολεπτο και μαλακιες μπλε
Εγω διαφωνω παντως σε αυτο... Οταν σ δινουν συναρτηση της αποστασης σημαινει ναι μεν στο σημειο το αρχικο ισχυει ο ευτροφισμος οταν απομακρυνεσαι ομως το φαινομενο αυτο εξασθενει.. Αλλιως δεν εχει νοημα να σου δωσουν αποσταση ας εδιναν καλυτερα συναρτηση με το χρονο... Τεσπα αφου τα θεωρουν σωστα και τα 2 ομως ολοι ευχαριστημενοι

MolecularMary

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MolecularMary
H MolecularMary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H MolecularMary έγραψε στις 12:25, 23-05-12:

Παιδια πιστευω θα παρουν σωστες και τις δυο απαντησεις στο Δ1. Παντως δινω βιολογια κατ. και τα θεματα της γενικης με φοβισαν! αν μας κανουν τετοιες μαλακιες στην κατευθυνση παει!

Αγγελος23

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Αγγελος23
Ο Αγγελος23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Σχολή Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού Γενική Σειρά . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Αγγελος23 έγραψε στις 12:25, 23-05-12:

ηταν τα πιο δυσκολα θεματα που εχουν πεσει ποτε στη βιολογια,παντως μονο το γ1 οπως φαινεται δν εχω κανει τελειως σωστο αλλα μ βγηκε η ψυχη να κανω τα αλλα

StratosRIP

Φοιτητής

O StratosRIP έγραψε στις 12:26, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από ΝικοςΡ
στρατο που ακριβως την ειδες την ανακοινωση ?
Η καθηγητρια μου μου ειπε...

Kostas741

Φοιτητής

O Kostas741 έγραψε στις 12:28, 23-05-12:

Γεια σου ρε Στρατο με τα ωραια σου!
Παω να φαω και να κοιμηθω ησυχος!
Φιλια πολλα

hurricane (supergirl)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη hurricane
H supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 2,150 μηνύματα.

H hurricane έγραψε στις 12:34, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από Αγγελος23
ηταν τα πιο δυσκολα θεματα που εχουν πεσει ποτε στη βιολογια,παντως μονο το γ1 οπως φαινεται δν εχω κανει τελειως σωστο αλλα μ βγηκε η ψυχη να κανω τα αλλα
διόρθωση: τα 2α πιο δύσκολα. :Ρ 2 ερωτήματα ήταν τα δύσκολα, ΟΧΙ ΟΛΑ... αλλά μην ασχολείστε με αυτά που πέρασαν, περιμένετε να τελειώσετε με τις πανελλήνιες κ μετά... καταλαβαίνω το άγχος σας να δείτε τι περίπου γράψατε αλλά κι εγώ το είχα κάνει όταν έδινα φυσική που νόμιζα ότι δεν έγραψα και τελικά είχα γράψει μια χαρά και επειδή ήμουν χάλια μου κόστισε στο επόμενο μάθημα που ήταν και με το μεγαλύτερο συντελεστή -.-

κωσ

Μαθητής Γ' λυκείου

Το avatar του χρήστη κωσ
Ο κωσ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O κωσ έγραψε στις 12:34, 23-05-12:

Το δ2 μπορει κάποιος να πει πως το δικαιολογουμε;;;
ακόμα στην ερωτηση με τον κκλο του ανρθακα δεν εγραψα πως παραγονται τα ορυκτα καυσιμα επρεπε να το γράψω;;

GioA

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη GioA
H GioA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H GioA έγραψε στις 12:37, 23-05-12:

1ον τα θέματα ήταν δύσκολα. Τα Α και Β ήταν νορμάλ και είναι απαράδεκτο να μην πάρεις όλες τις μονάδες από εκεί, το Γ για εμάς που διδάξαμε την Εξέλιξη αναλυτικά και επιμείναμε στις ερωτήσεις τέτοιου τύπου δε μας παραξένεψε. Απλά πρέπει να σημειωθεί πως η φυσική επιλογή δρα στον πληθυσμό και σε αυτούς τους 2 πληθυσμούς η φυσική επιλοή ευνοοεί τα καταλληλότερα χαρακτηριστικά σε κάθε περίπτωση, ενώ τα νέα είδη θα προκύψουν από τους 2 αυτούς πληθυσμούς όταν συσσωρευτούν τόσα διαφορετικά χαρακτηριστικά που θα κάνουν αυτούς τους 2 πληθυσμούς ανίκανους να αναπαραχθούν μεταξύ τους (όσο υπάρχει η ικανότητα αναπαραγωγής έχουμε ΕΝΑ είδος)
2ον το τέταρτο θέμα το θεωρώ απαράδεκτο. Το κομμάτι με το φωτοχημικό νέφος ήταν αναπάντεχο αλλά εν τέλει δεν ήταν τρομερά δύσκολο αρκεί να είχες την κριτική ικανότητα να διακρίνεις γιατί οι πρωτογενείς ρύποι αυξάνονται τις πρωινές ώρες. Αλλά το Δ1 είναι δύσκολο, ασαφές και δεν είχε κανένα λόγο να μπερδέψει τους υποψήφιους με την απόσταση. Οι απαντήσεις που έχω δει δεν είναι λογικές, σε ένα διάγραμμα, όταν ο άξονας των χ μας δίνει μια συνιστώσα, αυτή αυξάνεται όσο προχωράς προς τα δεξιά. Άρα λογικά η απόσταση αυξάνεται είτε είναι μακριά είτε είναι κοντά στο σημείο ρίψης. Παρόλα αυτά η απόσταση αυτή θα μπορούσε κάλλιστα να θεωρεί από κάποιους και σαν βάθος, απόσταση δηλαδή κάθετη από το σημείο ρίψης, όσο πιο βαθειά τόσο λιγότερο οξυγόνο. Τα πράγματα θα ήταν πιο νορμάλ αν είχαν χρόνο, δε θα διακριθεί ο άριστος μαθητής από αυτό το θέμα. Απλά θα υπάρχουν ενστάσεις και γκρίνια.
Για μια ακόμη φορά οι υπεύθυνοι δεν μπορούν να λειτουργήσουν φυσιολογικά και να βγάλουν θέματα που να μπορούν να τα απαντήσουν οι μαθητές ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΙΔΑΧΘΕΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. Κρίμα.
3ον Που είδατε αυτή την ανακοίνωση του Υπουργείου;

Nikos Sitys

Φοιτητής

O Nikos Sitys Ελλας ! το μεγαλειο σου . . έγραψε στις 12:38, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από κωσ
ακόμα στην ερωτηση με τον κκλο του ανρθακα δεν εγραψα πως παραγονται τα ορυκτα καυσιμα επρεπε να το γράψω;;
Δεν ηθελε κυκλο του ανθρακα πρωτα απο ολα ηθελε την ανθρωπινη παρεμβαση το κομματακι δηλαδη διπλα απο τον κυκλο.Το δ2 το εξηγουσες με το γωτοχημικο νεφος

~Dream~

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ~Dream~
H ~Dream~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H ~Dream~ έγραψε στις 12:39, 23-05-12:

εγω παντως το Γ1 δεν το απαντησα ετσι...εγραψα την παρατηρηση 3 και το αντιστοιχο συμπερασμα του Δαρβινου και το συνδυασα αναφεροντας στοιχεια απο το πινακακι σελ 131 της Θ. του Βαρδινου προσαρμοζοντας το στα δεδομενα της ασκησης με την πεστροφα... Υπηρχαν πεστροφες με διαφορετικα χαρακτηριστικα,εξαιτιας των συνθηκων επιβιωσαν οσες ειχαν χαρακτηριστικα που ανταποκρινονται περισσοτερο στο περιβαλλον που βρισκονταν και αναπαραχθηκαν οποτε εξαιτιας των διαφορετικων συνθηκων που ειχαν οι 2 λημνες ανεπτυξαν και διαφορετικα χαρακτηριστικα...
Στο Γ2 επισης καταλαβα οτι ζηταει την παρατηρηση 4 και το συμπερασμα...δεν καταλαβαινω τη σχεση εχουν οι 2 πρωτες που λενε για τον σταθερο πληθυσμο εφοσον μιλαει για ειδος [τελευταια προταση του συμπερασματος 3]
ααα και κατι αλλο στο Β3 αφου αναφερει να γραψουμε τη δομη γιατι πρεπει να γραψουμε και ποια κυτταρα προσβαλλει?? εγω το ειχα γραψει και το εσβησα για να μην βγω εκτος θεματος

Rainbowarrior

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Rainbowarrior
Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 1,989 μηνύματα.

O Rainbowarrior έγραψε στις 12:39, 23-05-12:

Δύσκολα...
Ελπίζω όχι κάτω από 15. Έκανα λάθος και ένα πολλαπλής...
Τεσπα, πάμε γι'άλλα!

Miss Brightside (Ahri)

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Miss Brightside
H Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας . Έχει γράψει 1,279 μηνύματα.

H Miss Brightside έγραψε στις 12:40, 23-05-12:

Δυσκολάκια ήταν, το 4ο θέμα ειδικά , με μπέρδεψε αρκετά μέχρι να σκεφτώ τη λύση
Δε ξέρω, μου φάνηκαν πιο απαιτητικά από πέρσι για κάποιον λόγο.
Αλλά ήταν καλά θεματάκια, οι διαβασμένοι έγραφαν.

ΝικοςΡ (Νίκος)

Μαθητής Γ' λυκείου

O ΝικοςΡ έγραψε στις 12:41, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από StratosRIP
Η καθηγητρια μου μου ειπε...

παντως στρατο κομματακι δυσκολο το βλεπω να εβγαλε ανακοινωση το υπουργειο...αφου μαλακιες κανει καθε χρονο σε διαφορα μαθηματα φετος θα του ρθει?? μακαρι να ισχυει βεβαια...αν ισχυει ειμαι στο 19

AntGuRu

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη AntGuRu
Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Θεσσαλονίκης . Έχει γράψει 139 μηνύματα.

O AntGuRu έγραψε στις 12:43, 23-05-12:

Αρχική Δημοσίευση από κωσ
Δες τις απαντήσεις στο πρώτο post.
Στην ουσία λες, ότι αφού το όζον αποτελεί δευτερογενή ρύπο, και παράγεται σαν προϊόν της αντίδρασης των οξειδίων του αζώτου με το οξυγόνο, η παραγωγή του θα ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ. Οποτε είναι λογικό, στο διάγραμμα, πρώτα να αυξάνεται η συγκέντρωση των οξειδιων του αζώτου και μετά να αυξάνεται το όζοντος. Πράγμα και λογικό τις πρωινές ώρες, σε μία πόλη όπως η Αθήνα, με τόσες μηχανές εσωτερικής καύσης. Απλώς το λες πιο κομψά.

Πάντως έλεος σε αυτό με το ξενοδοχείο και τα λύματα, εγώ με το που το είδα είπα ότι είναι παγίδα, για αυτούς που δεν θα διαβάσουν οτι είναι διάγραμμα ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ και θα νομίσουν ότι είναι χρόνου. Γιατί υπάρχουν και αυτοί, που δεν το δικαιολόγησαν έτσι, και όμως μπορεί να έχουν κάνει σωστά την αντιστοίχηση. Το θεωρώ πολύ αδικία, να το μπερδέψει κάποιος με το χρόνο και να πει "πρώτα αυξάνονται οι αποικοδομητές και μετά μειώνεται το οξυγόνο" και να το πιάσει, παρά όσοι το πρόσεξαν ότι είναι απόστασης.

Γιατί δεν είναι λογικό εκεί που υπάρχει η αποχέτευση, να πάνε τα ψάρια και να αναπνέουν οξυγόνο. Έλεος δηλαδή.

Παιδιά είναι 1000% σίγουρο αυτό για την ανακοίνωση του υπουργείου; Στο site τους δεν βρήκα κάτι, και ο βιολόγος μου μου είπε πως το σωστό είναι αυτό με την μικρή απόσταση. Επίσης, έχουν βγάλει άλλα φροντιστήρια απαντήσεις; Εγώ μόνο αυτό στην πρώτη σελίδα έχω βρει.

nicool

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nicool
H nicool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H nicool έγραψε στις 12:46, 23-05-12:

αν ισχυει η ανακοινωση πανω απο 17 ...αν δεν ισχυει τη γ@μ......

Kostas741

Φοιτητής

O Kostas741 έγραψε στις 12:48, 23-05-12:

Ναι κι εγω ανησυχω...
Στρατοοοοοοοο πες στην καθηγητρια σου να κανει register στο site να το επιβεβαιωσει

StratosRIP

Φοιτητής

O StratosRIP έγραψε στις 12:51, 23-05-12:

Χαχαχαχα παιδια σορρυ δεν φταιω Oτι ξερω σας λεω... Εγω παντως ειτε ετσι ειτε αλλιως καλα ειμαι με το Δ1

Kostas741

Φοιτητής

O Kostas741 έγραψε στις 12:52, 23-05-12:

Ναι ρε αγορι μου αλλα εμεις δεν ειμαστε ενταξει γτ παιζονται αρκετα μορια
Παρε τηλ και βαλε ανοιχτη ακροαση

Johnnaousa

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,019 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 12:55, 23-05-12:

Αν βγεί ανακοίνωση από το υπουργείο τότε εντάξει, μην αναπαράγεται φήμες ρε παιδιά

XARA62

Φοιτητής

Το avatar του χρήστη XARA62
H XARA62 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής Αθήνας και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H XARA62 έγραψε στις 12:57, 23-05-12:

Λιγοστές οι πιθανότητες να βγάλει αποσαφηνιστική ανακοίνωση του Υπουργείου. Περιμένετε 2-3 μέρες που θα κυκλοφορήσουν οι οδηγίες που θα δοθούν στους διορθωτές στα βαθμολογικά κέντρα. Πέρισυ είχαν πέσει παραιτήσεις ορισμένων διορθωτών που διαφωνούσαν με την επίσημη γραμμή, πράγμα που -μάλλον- θα επαναληφθεί και φέτος. Τι τους θέλανε πάλι τους αβαθμονόμητους άξονες, αφού τους χαλάνε?

tezu586

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tezu586
H tezu586 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H tezu586 -.- έγραψε στις 12:58, 23-05-12:

Πιστεύω οτι είμαι η χειρότερη από όλους.. Στην αρχή τα ήξερα όλα.. και ήμουν σίγουρη για το 19.. Αυτά που έπεσαν τα ήξερα όλα..[έτσι πιστεύω] Και μετά κοίταξα ξανά το Δ2-3[Γιατί γαμώωωω;] και λέω... δεν είναι οξείδια του αζώτου όξινη βροχή; ε; Μετά ήρθε η καταστροφή και έπεσα αυτόματα στο 17. Τέρμα απλά νιώθω να πεθαίνω σιγ'ά σιγά
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάσος97 : 23-05-12 στις 13:12. Αιτία: Απαγορεύονται τα Κεφαλαία

Kostas741

Φοιτητής

O Kostas741 έγραψε στις 13:00, 23-05-12:

Αφηστε να υπαρχουν φημες.
Και θετικες κιολας
Απο τη στιγμη που το ειπε καθηγητης ελπιζω οτι θα βασιζεται καπου...
Αναμενουμε νεα απο τον Στρατο ή απο rest guys in here!

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους