Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής

Rk15

Νεοφερμένος

Ο Rk15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...εγώ μολις έδωσα πανελλήνιες και «ψαχνωμαι» για το τι να δηλώσω στο μηχανογραφικό και με ποια σειρά...εμένα προτιστως με ενδιαφέρουν ηλεκτρολόγοι , μηχανολόγοι αλλά και χημικοί μηχανικοί και λίγο λιγοτερο το φυσικό...Δεν πιάνω όμως Αθήνα γιατί έγραψα γύρω στα 16.300 πιστεύω οπότε ψάχνω να δω τι παίζει και με το ΠΑΝΔΑ και τα επαγγελματικά δικαιώματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...εγώ μολις έδωσα πανελλήνιες και «ψαχνωμαι» για το τι να δηλώσω στο μηχανογραφικό και με ποια σειρά...εμένα προτιστως με ενδιαφέρουν ηλεκτρολόγοι , μηχανολόγοι αλλά και χημικοί μηχανικοί και λίγο λιγοτερο το φυσικό...Δεν πιάνω όμως Αθήνα γιατί έγραψα γύρω στα 16.300 πιστεύω οπότε ψάχνω να δω τι παίζει και με το ΠΑΝΔΑ και τα επαγγελματικά δικαιώματα

Μπορείς να πας και σε πολυτεχνείο εκτός Αθήνας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν είναι καλύτερος εγώ προτιμώ τα 4ετή προγράμματα.

Θα συμφωνήσω :)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...εγώ μολις έδωσα πανελλήνιες και «ψαχνωμαι» για το τι να δηλώσω στο μηχανογραφικό και με ποια σειρά...εμένα προτιστως με ενδιαφέρουν ηλεκτρολόγοι , μηχανολόγοι αλλά και χημικοί μηχανικοί και λίγο λιγοτερο το φυσικό...Δεν πιάνω όμως Αθήνα γιατί έγραψα γύρω στα 16.300 πιστεύω οπότε ψάχνω να δω τι παίζει και με το ΠΑΝΔΑ και τα επαγγελματικά δικαιώματα

Καλά αποτελέσματα αρχικά. Θα σε συμβούλευα προτού δεις τα μόρια μην κάνεις υποθέσεις ότι δεν τα πιάνεις γιατί μπορεί να τα έχεις πάει καλύτερα. Μα το ΠΑΝΔΑ Αθήνα είναι το ένα παράρτημα πρώην ΤΕΙ Αθήνας το άλλο ΤΕΙ Πειραιά. Έχεις δει το νέο ΠΣ των μηχανολόγων μηχανικών του ΠΑΝΔΑ; Πάντως μου έλεγαν στο φροντιστήριο και λέω σε όσους γνωρίζω, δηλώστε και τμήμα που δεν νομίζετε ότι τα πιάνετε, γιατί δεν ξέρετε καμία φορά τι γίνεται. ;)

Αν θες πολυτεχνείο ντε και καλά δες αν συμφέρει για εκτός Αθηνών και σκέψου πόσο αξίζουν τα 5ετές προγράμματα. Τώρα εάν περνάς ΕΜΠ και είσαι και σε δίλημμα και για ΠΑΝΔΑ θα σου απαντήσουν παιδιά που είναι φοιτητές και στα 2 τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rk15

Νεοφερμένος

Ο Rk15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Μπορείς να πας και σε πολυτεχνείο εκτός Αθήνας.

Το γνωρίζω και μάλλον κατά εκεί οδευω απλά ρωτάω γιατί αν έχουν τα ίδια δικαιώματα δεν νομίζω να αξίζει να χαλάω τζάμπα λευτα κάπου εκτός Αθηνών..

Θα συμφωνήσω :)



Καλά αποτελέσματα αρχικά. Θα σε συμβούλευα προτού δεις τα μόρια μην κάνεις υποθέσεις ότι δεν τα πιάνεις γιατί μπορεί να τα έχεις πάει καλύτερα. Μα το ΠΑΝΔΑ Αθήνα είναι το ένα παράρτημα πρώην ΤΕΙ Αθήνας το άλλο ΤΕΙ Πειραιά. Έχεις δει το νέο ΠΣ των μηχανολόγων μηχανικών του ΠΑΝΔΑ; Πάντως μου έλεγαν στο φροντιστήριο και λέω σε όσους γνωρίζω, δηλώστε και τμήμα που δεν νομίζετε ότι τα πιάνετε, γιατί δεν ξέρετε καμία φορά τι γίνεται. ;)

Αν θες πολυτεχνείο ντε και καλά δες αν συμφέρει για εκτός Αθηνών και σκέψου πόσο αξίζουν τα 5ετές προγράμματα. Τώρα εάν περνάς ΕΜΠ και είσαι και σε δίλημμα και για ΠΑΝΔΑ θα σου απαντήσουν παιδιά που είναι φοιτητές και στα 2 τμήματα.

Καταρχήν ευχαριστώ πολυ για την ευχή. Γνωρίζω ότι το ΠΑΝΔΑ προέρχεται από συγχώνευση 2 ΤΕΙ αλλά δεν ξέρω αν από τον τίτλο πανεπιστήμιο που δίνει αλλάζει τίποτα σε σχέση με πριν..Νέες πληροφορίες για αυτές τις σχολές δεν μπόρεσα να βρω (ίσως γιατί δεν έχουν βγάλει και οδηγό σπουδών ακόμα) και οι απόψεις που έχω ακούσει μέχρι τώρα αυτοανερουμται.Γιαυτο και ρώτησα εδώ πέρα για να βγάλω μια άκρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καταρχήν ευχαριστώ πολυ για την ευχή γνωρίζω ότι ΠΑΝΔΑ προέρχεται από συγχώνευση 2 ΤΕΙ αλλά δεν ξέρω αν από τον τίτλο πανεπιστήμιο που δίνει αλλάζει τίποτα σε σχέση με πριν..Νέες πληροφορίες για αυτές τις σχολές δεν μπόρεσα να βρω (ίσως γιατί δεν έχουν βγάλει και οδηγό σπουδών ακόμα) και οι απόψεις που έχω ακούσει μέχρι τώρα αυτοανερουμται.Γιαυτο και ρώτησα εδώ πέρα για να βγάλω μια άκρη

Τίποτα :)

Μπορείς να δεις εδώ που είναι γενικά για το ΠΑΝΔΑ.

Για νέο ΠΣ Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρολόγων Μηχανικών εδώ

Δεν ξέρω για τα άλλα τμήματα που λες , αλλά έχε υπόψη σου την γενική ιστοσελίδα του uniwa.gr και τις ιστοσελίδες των τμημάτων. Βλέπε και τις παλιές τους, όσον αφορά ανακοινώσεις αλλά και ως ΤΕΙ και του τώρα ;)

Για αυτό σου λέω να πάρεις και γνώμες άλλων παιδιών που είναι φοιτητές στα τμήματα ήδη και ρώτα και καθηγητές. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Το γνωρίζω και μάλλον κατά εκεί οδευω απλά ρωτάω γιατί αν έχουν τα ίδια δικαιώματα δεν νομίζω να αξίζει να χαλάω τζάμπα λευτα κάπου εκτός Αθηνών..



Καταρχήν ευχαριστώ πολυ για την ευχή. Γνωρίζω ότι το ΠΑΝΔΑ προέρχεται από συγχώνευση 2 ΤΕΙ αλλά δεν ξέρω αν από τον τίτλο πανεπιστήμιο που δίνει αλλάζει τίποτα σε σχέση με πριν..Νέες πληροφορίες για αυτές τις σχολές δεν μπόρεσα να βρω (ίσως γιατί δεν έχουν βγάλει και οδηγό σπουδών ακόμα) και οι απόψεις που έχω ακούσει μέχρι τώρα αυτοανερουμται.Γιαυτο και ρώτησα εδώ πέρα για να βγάλω μια άκρη

Να ξερεις οτι το τμημα των ηλεκτρολογων μαζι με των βιοιατρικων μηχανικων τα θεωρω τα πιο δυναμικα και πολλα υποσχομενα τμηματα του νεου πανεπιστημιου τοσο λογο της ιδιαιτεροτητας των αντικειμενων τους που εχουν παρει φωτια διεθνως απο αποψη ερευνητικου και βιομηχανικου ενδιαφεροντος αλλα και επειδη οι καθηγητες ξερουν πολυ καλα το αντικειμενο τους και ειναι παντα ενημερωμενοι για τις εξελιξεις στον χωρο. Οσο για τα επαγγελματικα δικαιωματα, κανονικα οπως ειπε και ο Τζοννυ ειναι οκει, επιπεδου 6 του ΠΑΝΔΑ αφου ειναι 4ετης και επιπεδου 7 των πολυτεχνειων με τα 5ετη. Εδω περα ισως υπαρξουν διακρισεις ως συνηθως,εξω ομως μπορω να σου πω οτι θα αναγνωριζεσαι κανονικα και με την βουλα. Οποτε η αποψη μου ειναι πως εαν θες παρα παρα πολυ να σπουδασεις ηλεκτρολογος,ειναι προτιμοτερο σαν πανδιτης απο το να περασεις μια αλλη ειδικοτητα για 5 ετη να σκας λεφτα(ειδικα στις εποχες που ζουμε...) και στο τελος να μην ξερεις και εαν θα βρεις δουλεια. Δεν θελω να σε επηρεασω γιατι φοιτω ηδη στο τμημα,απλα σου λεω στην θεση σου τι θα εκανα και με ποιο σκεπτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Για το Μαθηματικό Τμήμα του Παν.Πατρών που έχει τη χειρότερη αξιολόγηση από τη ΜΟΔΙΠ (εξωτερική αξιολόγηση από καθηγητές Αμερικάνικων Πανεπιστημίων) δεν είδα να πάρει θέση ούτε η κομματική και διαπλεκόμενη διοίκηση του Πανεπιστημίου, ούτε και η πολιτεία γενικότερα. Το συμπέρασμα των αξιολογητών ήταν ότι το Τμήμα πάσχει από μεταστατικό καρκίνο τελευταίου σταδίου. Από εκεί και πέρα καταλαβαίνετε. Πιο συγκεκριμένα, στο Τμήμα επικρατούν κομματικές κλίκες μεταξύ καθηγητών, μέλη ΔΕΠ ασαφούς επιστημονικής παρουσίας με ανεπάρκεια, εμμονικές συμπεριφορές, πρόγραμμα μαθημάτων-οφφίκια στα μέτρα του κάθε καθηγητή, κλίκες ευνοούμενων φοιτητών, φοιτητοπατέρων, μεταπτυχιακών φοιτητών το παίζουν λατζέρες, διδάκτορες με ύφος μέγα τιτουλάριου του ανακτόρου του Μπάκιγχαμ και γενικά μια κατάσταση όπου οι ιθύνοντες τα σπρώχνουν όλα κάτω από το χαλί. Γιατί δεν υπάρχουν ποινές για τέτοιες περιπτώσεις; Γιατί η χώρα να είναι μόνιμα στο αυτόματο πιλότο;

Η ΜΟΔΙΠ δεν αποτελείται από καθηγητές Αμερικανικών Πανεπιστημίων. Συγκεκριμένα η σύσταση της ΜΟΔΙΠ του Πανεπιστημίου Πατρών είναι εδώ. Στα συμπεράσματα της πιο πρόσφατης έκθεσης δεν βλέπω καμία αναφορά ούτε σε καρκίνους ούτε σε μεταστάσεις (η έκθεση εδώ). Και τέλος πάντων, δεν μπορεί, κάτι θα έκανε σωστά το Τμήμα που αγαπάς τόσο να μισείς, για να έβγαλε αποφοίτους οι οποίοι μια χαρά μπορούν και αντεπεξέρχονται στις απαιτήσεις "μη καρκινοπαθών" μεταπτυχιακών προγραμμάτων σπουδών στο εξωτερικό, ένας εκ των οποίων είσαι κι εσύ, αν δεν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια ποσο μορια λετε να ανεβει το τμημα λογιστικης και χρηματοοικονομικης του Πανεπιστημιου Δυτικης Αττικης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια ποσο μορια λετε να ανεβει το τμημα λογιστικης και χρηματοοικονομικης του Πανεπιστημιου Δυτικης Αττικης;

Δεν υπάρχει τέτοιο τμήμα από όσο ξέρω στο ΠΑΝΔΑ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τέτοιο τμήμα από όσο ξέρω στο ΠΑΝΔΑ :redface:

Υπαρχει ειναι απο το ΤΕΙ του Πειραια αυτο το τμημα περσι ειχε 11.000 και κατι μορια.Τωρα θα γινει Πανεπιστημιο ομως και δεν ξερω ποσο θα ανεβει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Υπαρχει ειναι απο το ΤΕΙ του Πειραια αυτο το τμημα περσι ειχε 11.000 και κατι μορια.Τωρα θα γινει Πανεπιστημιο ομως και δεν ξερω ποσο θα ανεβει :/:

Ομολογώ δεν το ήξερα :bleh: Από κτίριο Αιγάλεω βλέπεις . χιχιχχ !!

Πόσο υπολογίζεις να έχεις γράψει εσύ, πότε βγαίνουν ξέρουμε ; Αν σε ενδιαφέρει δήλωσέ το πάντως και γενικά δήλωσε τμήματα που σου αρέσουν και ας νομίζεις ότι δεν τα πιάνεις ;) Δεν έχω ιδέα πόσο θα ανέβουν, αλλά διάβασε τις εκτιμήσεις των μαθημάτων που έδωσες και πάνω κάτι θα καταλάβεις τι παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ομολογώ δεν το ήξερα :bleh: Από κτίριο Αιγάλεω βλέπεις . χιχιχχ !!

Πόσο υπολογίζεις να έχεις γράψει εσύ, πότε βγαίνουν ξέρουμε ; Αν σε ενδιαφέρει δήλωσέ το πάντως και γενικά δήλωσε τμήματα που σου αρέσουν και ας νομίζεις ότι δεν τα πιάνεις ;) Δεν έχω ιδέα πόσο θα ανέβουν, αλλά διάβασε τις εκτιμήσεις των μαθημάτων που έδωσες και πάνω κάτι θα καταλάβεις τι παίζει.

Λογιστικη θελω αλλα δεν νομιζω να πιανω την ΑΣΟΕΕ οποτε το επομενο τμημα ειναι αυτο για Αθηνα ας ελπισω να μην περασει τα 14000 μορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Λογιστικη θελω αλλα δεν νομιζω να πιανω την ΑΣΟΕΕ οποτε το επομενο τμημα ειναι αυτο για Αθηνα ας ελπισω να μην περασει τα 14000 μορια.

Κατάλαβα, κοίτα όσα και να πιάσεις δήλωσέ τα και τα 2 , ποτέ δεν ξέρεις ;)
Όπως και να έχει καλή επιτυχία !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Κατάλαβα, κοίτα όσα και να πιάσεις δήλωσέ τα και τα 2 , ποτέ δεν ξέρεις ;)
Όπως και να έχει καλή επιτυχία !

ευχαριστω πολυ καλη συνεχεια. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καταρχάς συγχαρητήρια στα παιδιά που φοιτούν σε αυτό το Πανεπιστήμιο (όσο και αν δεν αρέσει σε μερικούς είναι Πανεπιστήμιο και αυτόματα έχετε προβάδισμα εναντίον των αλλων παιδιών στις αντίστοιχες σχολές κάνατε πολύ καλό deal στο μηχανογραφικό σας. Πάντα έλεγα στα παιδιά να διαλέγετε Αθήνα εναντίον του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης δυστυχώς κάποιοι θέλανε φοιτητική ζωή Αθήνας.

Όσα παιδιά ορκίστηκαν πρόσφατα σε αυτες τισ σχολές δυστυχώς κάνατε κακή επιλογή (αφού ακουγόταν έπρεπε να καθυστερήσετε την ορκωμοσία σας), Τώρα για να Πανεπιστημιοποιήσετε το πτυχίο σας πρέπει να δώσετε εξετάσεις κάτι σαν κατατακτήριες μετά την εισαγωγή σας να κάνετε κάποια επιπλέον μαθήματα τα παιδιά που ορκίστηκαν θα μπορούν να κάνουν αυτά τα μαθήματα χωρίς διαγωνισμό.

Σχολές που ωφελούνται κυρίως

Νοσηλευτική
= Ουσιαστικά εξισώνονται με το ΕΚΠΑ και το τμήμα της Σπάρτης διεκδικείτε διαφορετικές θέσεις στο δημόσιο και με την επόμενη προκήρυξη είναι πολυ΄πιο εύκολο για εσας να ορκιστείτε.
Φυσικοθεραπεία- Εργοθεραπεία --> Εφοσον δεν έχει ακόμα ΑΕΙ στα τμήματα αυτά την διαφορά θα αργήσετε να την δείτε αλλά σύντομα θα την δείτε αφού το προσωπικό του τμήματος σας θα διεκδικήσουν την διαφοροποίηση σας από τους άλλους. Εύκολο διορισμός και πιο εύκολη εξέλιξη.

Τμήματα Μηχανικών
Θα γίνουν ΑΕΙ και με ένα Master ουσιαστικά θα εξισώνεσαι με το Μετσόβιο και τα άλλα Πολυτεχνικά θέματα της χώρας. Κατ εμε δε θα έχει διαφορά αφού η χώρα μας έχει κορεσθεί απο μηχανικούς και δεν έχει ανάγκη από αλλους.

Τμήματα διατροφής= Το να εξισωθεί με ένα τμήμα σαν αυτό του Χαροκοπείου καθιστά ένα πολύ καλό deal για τα παιδιά.

Οι φετινές βάσεις στα τμήματα αυτά θα είναι ψηλές όμως τα παιδιά επειδή το εξισώνουν ακόμα με ΤΕΙ τα επόμενα χρόνια θα αυξηθούν και άλλο και χρόνο με το χρόνο θα αυξάνονται οι βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καταρχάς συγχαρητήρια στα παιδιά που φοιτούν σε αυτό το Πανεπιστήμιο (όσο και αν δεν αρέσει σε μερικούς είναι Πανεπιστήμιο και αυτόματα έχετε προβάδισμα εναντίον των αλλων παιδιών στις αντίστοιχες σχολές κάνατε πολύ καλό deal στο μηχανογραφικό σας. Πάντα έλεγα στα παιδιά να διαλέγετε Αθήνα εναντίον του ΤΕΙ Θεσσαλονίκης δυστυχώς κάποιοι θέλανε φοιτητική ζωή Αθήνας.

Όσα παιδιά ορκίστηκαν πρόσφατα σε αυτες τισ σχολές δυστυχώς κάνατε κακή επιλογή (αφού ακουγόταν έπρεπε να καθυστερήσετε την ορκωμοσία σας), Τώρα για να Πανεπιστημιοποιήσετε το πτυχίο σας πρέπει να δώσετε εξετάσεις κάτι σαν κατατακτήριες μετά την εισαγωγή σας να κάνετε κάποια επιπλέον μαθήματα τα παιδιά που ορκίστηκαν θα μπορούν να κάνουν αυτά τα μαθήματα χωρίς διαγωνισμό.

Σχολές που ωφελούνται κυρίως

Νοσηλευτική
= Ουσιαστικά εξισώνονται με το ΕΚΠΑ και το τμήμα της Σπάρτης διεκδικείτε διαφορετικές θέσεις στο δημόσιο και με την επόμενη προκήρυξη είναι πολυ΄πιο εύκολο για εσας να ορκιστείτε.
Φυσικοθεραπεία- Εργοθεραπεία --> Εφοσον δεν έχει ακόμα ΑΕΙ στα τμήματα αυτά την διαφορά θα αργήσετε να την δείτε αλλά σύντομα θα την δείτε αφού το προσωπικό του τμήματος σας θα διεκδικήσουν την διαφοροποίηση σας από τους άλλους. Εύκολο διορισμός και πιο εύκολη εξέλιξη.

Τμήματα Μηχανικών
Θα γίνουν ΑΕΙ και με ένα Master ουσιαστικά θα εξισώνεσαι με το Μετσόβιο και τα άλλα Πολυτεχνικά θέματα της χώρας. Κατ εμε δε θα έχει διαφορά αφού η χώρα μας έχει κορεσθεί απο μηχανικούς και δεν έχει ανάγκη από αλλους.

Τμήματα διατροφής= Το να εξισωθεί με ένα τμήμα σαν αυτό του Χαροκοπείου καθιστά ένα πολύ καλό deal για τα παιδιά.

Καλησπερα φιλε για το τμημα λογιστικης τι γνωμη εχεις; Μπορει να πλησιασει το πτυχιο της ΑΣΟΕΕ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Καλησπερα φιλε για το τμημα λογιστικης τι γνωμη εχεις; Μπορει να πλησιασει το πτυχιο της ΑΣΟΕΕ;

Θεωρω πως αυτός είναι ο σκοπός τους και δε βρίσκω τον λόγω να μην το καταφέρουν. :thumbup:

Πάντως στην ιστοσελίδα ακόμα δεν έχουν προσθέσει πληροφορίες για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Θεωρω πως αυτός είναι ο σκοπός τους και δε βρίσκω τον λόγω να μην το καταφέρουν. :thumbup:

Πάντως στην ιστοσελίδα ακόμα δεν έχουν προσθέσει πληροφορίες για αυτό.

Ναι δεν εχουν ουτε τα μαθηματα γιατι ειναι καινουργια ιστοσελιδα.Ελπιζω στην πορεια να τα βαλουνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τμήματα Μηχανικών Θα γίνουν ΑΕΙ και με ένα Master ουσιαστικά θα εξισώνεσαι με το Μετσόβιο και τα άλλα Πολυτεχνικά θέματα της χώρας. Κατ εμε δε θα έχει διαφορά αφού η χώρα μας έχει κορεσθεί απο μηχανικούς και δεν έχει ανάγκη από αλλους.
Συγνώμη αλλά δεν ξέρεις καν για τι πράγμα μιλάς...καμία σχέση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα, όπως ξέρετε όλοι σας σήμερα θα πήγαινα στην σχολή μου για να ενημερωθώ για το νέο πρόγραμμα σπουδών του τμήματός μου. Γύρισα σπίτι με έντονο προβληματισμό και εκνευρισμό!! Το πρόγραμμα δεν το ανέβασαν ακόμα στο διαδίκτυο αλλά μόνο μας το έδειξαν.

Τελικά το τμήμα μου, ΔΕΝ θα έχει 10 μαθήματα αλλά 4 όπως είχε αρχικά πρωτακουστεί. Τα 3 θα τα κάνουμε το χειμερινό και το 1 στο εαρινό. Σημειώνω για εμάς, που είμαστε 4ο έτος, έχουμε την επιβάρυνση καθώς τα παιδιά από το 3ο έτος και πριν και όσοι μπουν τώρα θα έχουν μόνο 1 επιπλέον μάθημα καθώς τα υπόλοιπα 3 από τα δικά μας θα τα παρακολουθήσουν κανονικά από Οκτώβρη στο νέο πσ. Επίσης μας είπανε ότι όσοι φοιτητές έχουν μπει από το 2012(v+2) και μετά έχουν επίσης το δικαίωμα να επιλέξουν να πάρουν πτυχίο ΠΕ και όχι ΤΕ.

Οι προβληματισμοί μου αφορούν 4 τομείς:

1. Μαθήματα

Λοιπόν προσωπικά θεωρώ ότι δεν άλλαξε και τίποτα ουσιαστικό με τα 4 "καινούργια" μαθήματα που μπήκαν. Δεν τα θεωρώ καν καινούργια, απλά πήγαν και τους άλλαξαν τίτλο και το περίγραμμα αυτών των μαθημάτων θα είναι πιο εξειδικευμένο χωρίς όμως να μαθαίνουμε ως φοιτητές κάτι καινούργιο. Αναβάθμιση ενός ΠΣ για εμένα, σημαίνει παραγωγή νέας γνώσης και όχι επανάληψη της παλιάς της ήδη κατεχόμενης. Για να σας δώσω να καταλάβετε σε ένα μάθημα Δ εξάμηνο μάθαμε τον τρόπο οργάνωσης πληροφοριών σε συμβατικό ή ηλεκτρονικό περιβάλλον στους χώρους μίας βιβλιοθήκης, ενός αρχείου, ή ενός μουσείου ή και πληροφοριακού οργανισμού. Διδαχτήκαμε διάφορα προγράμματα και πρότυπα πάνω σε αυτά. Τώρα τι πάνε και κάνουνε ; Αφήνουν το μάθημα του Δ όπως έχει αλλά πάνε και κολλάνε δύο μαθήματα στα οποία ένα εξάμηνο ουσιαστικά θα γίνεται ναι μεν περισσότερη εμβάθυνση στα προγράμματα αυτά αλλά δεν μάθουμε κάτι καινούργιο, παρά θα κάνουμε περισσότερη εξάσκηση και γνωριμία πάνω σε αυτά. Και τα άλλα 2 μαθήματα είναι πάνω κάτω τα ίδια με άλλα 2 μαθήματα που ήδη είχαμε διδαχθεί. Θεωρώ ότι και με λύπη το λέω ότι απλά έκαναν πρόχειρη δουλειά στο τμήμα μου απλά για να πούνε ότι αναβάθμισαν ένα ΠΣ, ενώ στην τελική απλά το τροποποίησαν. Εγώ όσο είμαι φοιτήτρια θέλω το τμήμα να μου δίνει νέες γνώσεις και να μην μου ανακυκλώνει τις παλιές. Περίμενα κάτι το διαφορετικό, κάτι πιο νέο, κάτι πιο σύγχρονο κάτι που αυτά τα 4 χρόνια δεν το έχω ξανακάνει όχι κάτι που το έχω κάνει με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο. Το μόνο θετικό είναι ότι προστέθηκαν 2 μαθήματα όσον αφορά το μουσειολογικό κομμάτι που με το παλιό ΠΣ δεν ήταν τόσο εμπλουτισμένο.

Αλλά γενικά το πρόγραμμα για εμένα ΑΠΛΑ ΚΟΡΟΙΔΕΙΑ .... Να μου πείτε τότε πάρε πτυχίο ΤΕΙ. Πραγματικά εάν δεν με ένοιαζε ο Μ.Ο αλλά ούτε και ως επιστήμη, δεν θα συνέχιζα ένα χρόνο επιπλέον και θα έπαιρνα πτυχίο ΤΕ και θα έφευγα. ! Τώρα επειδή θέλω να αυξήσω κι άλλο τον Μ.Ο για αυτό θα πάω αλλά ξέρω ότι ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι στην ποιότητα ΠΕ και ΤΕ του τμήματός μου, έτσι όπως διαμορφθώθηκε το ΠΣ. ! Είχα ενθουσιαστεί με το νέο ΠΣ αλλά μου κόπηκε μαχαίρι η χαρά μου. Συνεχίζω να λέω ότι μετράει η ποιότητα αντί της ποσότητας και δυστυχώς αυξήσανε την ποσότητα και την ποιότητα την γκρέμισαν. :cray:

2. Πτυχιακή

Βάζουν την πτυχιακή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ μάθημα και πλέον σε 2 εξάμηνα και όχι σε ένα. Αυτό είναι και καλό και κακό πιστεύω. Ωστόσο, επειδή έπεσα πάνω στην αλλαγή, κατά το 90% με επηρεάζει αρνητικά αυτό γιατί δεν μπορώ να παρουσιάσω την πτυχιακή μου φέτος τον Νοέμβρη γιατί μου λένε ότι πρέπει να περάσω και τα 4 μαθήματα επειδή είναι ειδικότητας. Ωστόσο μου είπε ο καθηγητής μου μπορώ να την συνεχίσω να την δουλεύω απλά να μην βιαστώ και να μην τη τρέχω με γρήγορους ρυθμούς το μόνο που μου είπε είναι να κάνω συνάντηση με έναν απλά για να μου δώσει μία κατεύνθυση. Εάν όντως ισχύει αυτό ότι δηλαδή εκεί που παρουσίαζα Νοέμβρη, πάω ή για το καλύτερο Μάιο ή στην χειρότερη και το πιο πιθανό του χρόνου Νοέμβρη. Όπως και να έχει αυτό το νέο ΠΣ με πάει πίσω και στην πτυχιακή μου. Οπότε Νοέμβρη φέτος σε καμία περίπτωση δεν βλέπω να παρουσιάζω . Όσοι δεν έχουν πάρει ακόμα πτυχιακή καθώς δίνουν ακόμα μαθήματα δεν θα έχουν κάποιο θέμα δεν τους επηρεάζει σε κάτι. Κουλό αλλά όμως ισχύει.

3. Πρακτική

Την έβαλαν κατ' επιλεγήν υποχρεωτικό. Δηλαδή ή θα κάνει κάποιος πρακτική ή αν δεν θέλει θα κάνει 2 μαθήματα. Δεν μας έχει εξασφαλιστεί ότι θα είναι με μισθό η πρακτική αλλά είπαν με ασφάλιση σίγουρα. Από 6 μήνες την έκαναν 3 πράγμα για εμένα αποτελεί το μεγαλύτερο φάουλ. Και πόσο μάλλον είναι τραγικό να μας λένε προσπαθούμε να πετύχουμε να σας πληρώνουν οι φορείς αλλά και ακόμα εάν δεν το πετύχουμε σας προτείνουμε να την πάρετε επειδή και καλά ανοίγουν δρόμοι εργασίας από το να πάρετε μαθήματα. Σίγουρα με την πρακτική ανοίγονται δρόμοι και πόρτες και χρησιμεύει ως προϋπηρεσία αλλά κατά πόσο αξίζει να πας να δουλέψεις 3 μήνες κάπου απλά για την εμπειρία και το χαρτί αμισθί και τελικά να μην σε κρατήσει ο φορέας και να μην βρεις δουλειά και ποτέ ; Δεν συμφέρει καλύτερα να πάρεις πχ 2 μαθήματα εάν θέλεις να αυξήσεις τον Μ.Ο σου ; Παρόλο θεωρώ ότι η επανάληψη της ίδιας γνώσης είναι χάσιμο χρόνου. Ούτε βέβαια ένας υψηλότερος βαθμός εξασφαλίζει και περισσότερες πιθανότητες για δουλειά αλλά αν σκεφτώ και την άλλη επιλογή που έχω είναι μία η άλλη. :(

4. Αλλαγή εγκαταστάσεων - Εκπαιδευτικό προσωπικό

Ρωτήσαμε τι θα γίνει τελικά με αυτά τα 2 ζητήματα και μας τα μάσαγαν ότι και καλά προσπαθούν να διαπραγματευτούν μην αλλάξουμε εγκαταστάσεις και ακόμα τελικά δεν ξέρουν τι θα γίνει και μας προέτρεψαν μην κάνουμε φασαρία εκ των προτέρων ώστε να πάει καλά η διαπραγμάτευση. Και εάν είναι να μας αλλάξουν τότε θα μας πουν τι θα γίνει. Αν όντως τελικά μας αλλάξουν εγκαταστάσεις και πάμε Πειραιά -Ρέντη, εγώ πρέπει να φεύγω από το σπίτι μου 1,5 μιση ώρα νωρίτερα και όχι 45 λεπτά όπως έφευγα όσο ήμουν Αιγάλεω. Και όσο να ναι ρε παιδιά καμία σχέση τα κτίρια της Αθήνας από αυτά του Πειραιά πως να το κάνουμε ; :'(

Ρωτήσαμε επίσης για το τι θα γίνει με το εκπαιδευτικό προσωπικό, καθώς δυστυχώς το τμήμα μας έχει περισσότερους έκτακτους από μόνιμους με αποτέλεσμα αν φύγουν που θα φύγουν πολλοί έκτακτοι, και δεν προσληφθεί κάποιος καινούργιος θα αργήσουμε να ξεκινήσουμε τα νέα μαθήματα από την νέα χρονιά όπως βέβαια αυτό συνέβαινε κάθε χρόνο. Αλλά πως κάνεις αναβάθμιση όταν σου λείπει εκπαιδευτικό προσωπικό αφού δεν έχεις μόνιμο κινδυνεύουν να φύγουν συνεργάτες ; Τα μάσησαν και αυτά ότι και καλά κάθε χρόνο τα ίδια ναι οκ έχουν δίκιο σε αυτό. Αλλά για να υλοποιηθεί ένα "αναβαθμισμένο" ΠΣ χρειάζεται και προσωπικό καταρτισμένο. Τεσπα. Τα ίδια παντελάκη μου , τα ίδια παντελή μου. :cray:

Αυτούς τους προβληματισμούς δεν πρόλαβα να τους συζητήσω με τα παιδιά, ωστόσο με 2-3 που μίλησα και τα είπα μου έφεραν ως απάντηση "ε δεν χαίρεσαι που θα είναι πιο εύκολα και δεν θα μάθεις και άλλα" ή "δεν μπορούσαν να σου μάθουν και κάτι άλλο" και το τραγικό αυτό μου είπε και η μάνα μου και κάνει αν δεν σου αρέσει πάρε πτυχίο ΤΕ. Αυτή η νοοτροπία του εύκολου μας μάρανε!!

Αλλά ρε παιδιά δεν είναι έτσι, επειδή είναι εύκολα να χαρώ που θα πάρω πτυχίο πιο εύκολα και γρήγορα, επειδή ανακυκλώνω ίδιες γνώσεις. Εγώ απαιτούσα και απαιτώ από τμήμα μου να μου μαθαίνει νέα πράγματα , πιο εξελιγμένα και πιο δύσκολα όχι μόνο του να πάρω ένα εύκολο πτυχίο σύμφωνα με την νοοτροπία παλιών. Σίγουρα εάν θέλω κάτι παραπάνω μπορώ μόνη μου να ψαχτώ παραπάνω και αυτό θα κάνω γιατί εάν περιμένω από το νέο ΠΣ άστα ....Αλλά άλλο να πατάς σε γερές βάσεις και άλλο να είσαι μόνη σου!

Είμαι παράλογη , έχω κάπου λάθος ; Εγώ απλά αυτά πιστεύω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top