Επιπολαιότητα στις σχέσεις

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει σε φίλους,-ες, γνωστούς,-ες ,κυρίως σε ηλικίες 14-25 κτλ να αλλάζουν συνέχεια σύντροφο και δεν είναι λίγες οι φορές που βλέπω να υπάρχει ένας ανταγωνισμός με τους πρώην του στυλ ότι τώρα-είμαι-καλλίτερα ή χα-χα-αυτός/η-είναι-καλλιτερος/η-από-εσένα.
Επίσης έχω παρατηρήσει ότι για τον σύντροφο τους δεν αισθάνονται τίποτα περισσότερο από μια περηφάνια.
Και γενικά βλέπω να κυριαρχεί στις σχέσεις μόνο το φαίνεσθε και θα αρχίσω να πιστεύω ότι δεν είναι λίγοι αυτή που δημιουργούν μια σχέση για το image τους :(

Δλδ μια κατάσταση που εγώ προσωπικά την σιχαίνομαι
Αυτό συμβαίνει γενικά ή απλώς έτυχε στον μικρόκοσμο που ζω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αυτό συμβαίνει γενικά εκτός αν ζούμε στον ίδιο μικρόκοσμο.Μην βάζεις ηλικιακά όρια,εγώ που συναναστρέφομαι και μεγαλύτερες ηλικίες μπορώ να σου πω ότι οι άνθρωποιπου έχουνμάθει να λειτουργούν έτσι εξακολουθούν και στα χρόνια της υποτιθέμενης ωριμότητας.Δεν θα το χαραχτήριζα επιπολαιότητα αλλά κάτι βαθύτερο φόβος της μοναξιάς.Κάποιοι έχουν ανάγκη να έχουν πάντα δίπλα τους σύντροφο ακόμη κι αν δεν τους καλύπτει.Δεν θέλουν να είναι μόνοι.Πιστεύω πως είναι πιο δυστυχισμένοι γιατί όντως είναι μόνοι τους.Κάπου είχα διαβάσει πως υπάρχουν δυο είδη μοναξιάς:η φυσική και η συναισθηματική.Η φυσική είναι το να είσαι όντως μόνος σου ενώ η συναισθηματική είναι το να έχεις μια σχέση που δεν σε γεμίζει απλα για να έχεις σχέση.Και δυστυχώς πολλοί διατηρούν και μακροχρόνιες σχέσεις με αυτό και μόνο το κριτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Αυτό συμβαίνει γενικά εκτός αν ζούμε στον ίδιο μικρόκοσμο.Μην βάζεις ηλικιακά όρια,εγώ που συναναστρέφομαι και μεγαλύτερες ηλικίες μπορώ να σου πω ότι οι άνθρωποιπου έχουνμάθει να λειτουργούν έτσι εξακολουθούν και στα χρόνια της υποτιθέμενης ωριμότητας.Δεν θα το χαραχτήριζα επιπολαιότητα αλλά κάτι βαθύτερο φόβος της μοναξιάς.Κάποιοι έχουν ανάγκη να έχουν πάντα δίπλα τους σύντροφο ακόμη κι αν δεν τους καλύπτει.Δεν θέλουν να είναι μόνοι.Πιστεύω πως είναι πιο δυστυχισμένοι γιατί όντως είναι μόνοι τους.Κάπου είχα διαβάσει πως υπάρχουν δυο είδη μοναξιάς:η φυσική και η συναισθηματική.Η φυσική είναι το να είσαι όντως μόνος σου ενώ η συναισθηματική είναι το να έχεις μια σχέση που δεν σε γεμίζει απλα για να έχεις σχέση.Και δυστυχώς πολλοί διατηρούν και μακροχρόνιες σχέσεις με αυτό και μόνο το κριτήριο.
Δεν πρέπει να έχεις άδικο ότι φοβούνται την μοναξία δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Κάνουν δλδ μια σχέση, για να μην νιώθουν μόνη και να έχουν το θαυμασμό από την παρέα τους. Έχω δει ότι πολλές φορές θαυμάζουν κάποιον μόνο και μόνο επειδή έχει σχέση. Σορρύ αλλά σίγουρα θα φάνω πολύ κακός :( : Σιγά την σχέση που έχουν ώστε να αξίζει τον θαυμάσμό. Προσωπικά , ναι θαυμάζω όταν κάποιος έχει σχέση αλλά μόνο εαν φαίνετε ότι στηρίζεται στην αγάπη, ή γενικά σε συναισθήματα.
Προσωπικά δεν θα έκανα πότε μια σχέση να μονο και μόνο να μην νίωθω μόνος , όχι γιατι δεν φοβάμαι την μοναξία , την φοβάμαι και πολύ μάλιστα αλλά γιατί εαν έκανα μια τέτοια σχέση είμαι σίγουρος ότι θα ένιωθα και μοναξία αλλά απαίσια με τον ευατό μου που "παίζω" με τα συναισθήματα μιας κοπέλας :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Δυστηχώς έχεις δίκιο exp... έχω μια ξαδέλφη [15 χρονών]... παλαιότερα [πριν κάτι μήνες] όταν την επισκεπτόμουν, η πρώτη ερώτηση που της έκανα πάντα ήταν ''με ποιόν τα έφτιαξες σήμερα?'' :whistle::hehe: και πάντα μου έδινε και μια διαφορετική απάντηση! :tongue: Και όταν τη ρώταγα ''γιατί'' χώρισε τον προηγούμενο μου απάνταγε ''άσε μας μωρέ με τον μ@***α''. Δε ξέρω αν φταίει η ηλικία για αυτή την επιπόλαιη συμπεριφορά, αλλά ένα κορίτσι 15 χρονών + πιστεύω πως μπορεί να ερωτευθεί ''σοβαρά''...
Ποτέ δε θα έκανα σχέση ''για τα μάτια του κόσμου''. Έστω και gay μου έχουν γίνει κάποιες προτάσεις :whistle::redface: αλλά ποτέ δεν έκανα κάτι εφόσον δεν το αισθάνομαι.
Γενικά αυτή η κατάσταση δεν είναι καθόλου καλή, καθώς αν δε ζείς με τον /την σύντροφό σου ''το πραγματικό'' έρωτα δεν έχει νόημα η σχέση... τα πράγματα διαφέρουν κατα πολύ!
Πάντως τέτοιου είδους σχέσεις, είναι σχέσεις χωρίς αγάπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Δε ξέρω αν φταίει η ηλικία για αυτή την επιπόλαιη συμπεριφορά, αλλά ένα κορίτσι 15 χρονών + πιστεύω πως μπορεί να ερωτευθεί ''σοβαρά''...
Εδώ θα διαφωνήσω. Όπως έχω ξαναπει δεν έχει σχέση η ηλικία αλλά πως τα βλέπει κάποιος τα πράγματα. Δεν παίζει ρόλο με την ηλικία. Αν υποθέσουμε ότι κάποιος που είναι στα 15 δεν μπορεί να ερωτευτεί αυτό δεν σημαίνει ότι στα 30 μπορεί αν δεν αλλάξει ο τρόπος που βλέπει τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δλδ μια κατάσταση που εγώ προσωπικά την σιχαίνομαι

Έχεις να σιχαθεις ακόμα καταστάσεις... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Έχεις να σιχαθεις ακόμα καταστάσεις... :)
Εύχομαι πως όχι, μιας και για εμένα π κατάσταση αυτή είναι το απόλυτο μηδέν :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
κατάσταση αυτή είναι το απόλυτο μηδέν



Μη το λες, υπάρχουν χειρότερες κατάντιες. Το θέμα είναι, πως όλοι κατακρίνουν, αλλά όλοι τα κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Μη το λες, υπάρχουν χειρότερες κατάντιες. Το θέμα είναι, πως όλοι κατακρίνουν, αλλά όλοι τα κάνουν.
Νομίζω ότι το γενικεύεις παρά πολύ και βάζεις και άλλους στο χωρό που δεν πρέπει.
Προσωπικά ναι τα κατακρίνω, αλλα δεν τα κάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes:
Μη το λες, υπάρχουν χειρότερες κατάντιες. Το θέμα είναι, πως όλοι κατακρίνουν, αλλά όλοι τα κάνουν.

Ούτε εγώ νομίζω ότι το κάνουν όλοι.Ισως κάποια στιγμή στη ζωή μας και μετά απο διάστημα που δεν έχουμε κάνει σχεση μπλεχτούμε με κάποιον/α που δεν μας συγκινεί ιδιαίτερα,αλλά κι αυτό αργά η γρήγορα θα τελειώσει δεν γίνεται τρόπος ζωής.Προσωπικά ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που έχουν ζήσει μεγάλες περιοδους μοναξιάς μόνο και μόνο για να μην μπλέξουν σε μια σχέση που δεν τους καλύπτει.Και δεν το μετανοιώνω γιατί έτσι ουτε τον εαυτό μου κοροιδεύω ούτε τον άλλο.Ακόμη κι όταν όλοι γύρω μου είναι ζευγαρωμένοι κι εγώ μόνη νοιώθω καλά γιατί δεν καταπιέζομαι να κάνω και να διατηρήσω μια σχέση που δεν με γεμίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Εγώ θα συμφωνήσω με την κλέφτρα σε αυτάπου είπε να μην τα ξαναγράφω με άλλα λόγια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει σε φίλους,-ες, γνωστούς,-ες ,κυρίως σε ηλικίες 14-25 κτλ να αλλάζουν συνέχεια σύντροφο και δεν είναι λίγες οι φορές που βλέπω να υπάρχει ένας ανταγωνισμός με τους πρώην του στυλ ότι τώρα-είμαι-καλλίτερα ή χα-χα-αυτός/η-είναι-καλλιτερος/η-από-εσένα.
Επίσης έχω παρατηρήσει ότι για τον σύντροφο τους δεν αισθάνονται τίποτα περισσότερο από μια περηφάνια.
Και γενικά βλέπω να κυριαρχεί στις σχέσεις μόνο το φαίνεσθε και θα αρχίσω να πιστεύω ότι δεν είναι λίγοι αυτή που δημιουργούν μια σχέση για το image τους :(

Δλδ μια κατάσταση που εγώ προσωπικά την σιχαίνομαι
Αυτό συμβαίνει γενικά ή απλώς έτυχε στον μικρόκοσμο που ζω;

Δυστηχώς, συμβένει παντού, χωρίς φυσικά να σκέυτοντε ότι το υποτηθέμενο καλύτερο μετά τον χωρισμό θα είναι πάλι χειρότερο για κάτι νέο, λυπάμε για αυτή την νοοτροπία, είναι λάθος, η κάθε σχέση έχει υπέρ και κατά, άν τώρα εγω είμαι κακόψυχος και τα υπέρ τα κάνω κατά γιατί δεν μπορώ να βλέπω τι έχασα ή επειδή θέλω να ανεβάσω τον τωρινό και να ανεβάσω το πρεστίζ μου, σημαίνει ότι είμαι άρρωστος ψυχικά,ανασφαλής και ανώριμος, καλό είναι να κάνεις σχάσεις άλλα όχι για να ανέβεις αλλα για να βρείς αυτό που σε κάνει να νοιώθεις ολοκλρομένος και όχι ανώτερος στα μάτια των άλλων;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
τουλαχιστον exposed εσυ εισαι τυχερος και ζεις κατι αληθινο και ουσιαστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Ούτε εγώ νομίζω ότι το κάνουν όλοι.Ισως κάποια στιγμή στη ζωή μας και μετά απο διάστημα που δεν έχουμε κάνει σχεση μπλεχτούμε με κάποιον/α που δεν μας συγκινεί ιδιαίτερα,αλλά κι αυτό αργά η γρήγορα θα τελειώσει δεν γίνεται τρόπος ζωής.Προσωπικά ανήκω στην κατηγορία των ανθρώπων που έχουν ζήσει μεγάλες περιοδους μοναξιάς μόνο και μόνο για να μην μπλέξουν σε μια σχέση που δεν τους καλύπτει.Και δεν το μετανοιώνω γιατί έτσι ουτε τον εαυτό μου κοροιδεύω ούτε τον άλλο.Ακόμη κι όταν όλοι γύρω μου είναι ζευγαρωμένοι κι εγώ μόνη νοιώθω καλά γιατί δεν καταπιέζομαι να κάνω και να διατηρήσω μια σχέση που δεν με γεμίζει.

Πολύ σημαντικό θεωρώ το ότι δεν θέλω ποτέ να κοροιδευω κανέναν... για να κλεισω τις πληγές μου..
Μπορώ και μονη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top