Έξοδος μόνος/μόνη

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Σας εχει τυχει ποτε να θελετε να πατε σε ενα μπαρ μονος/μονη ;
Εμενα προσωπικα ολο και τελευταια μου βγαινει αυτη η διαθεση, να παω μονος σε ενα bar . Τις περισσοτερες φορες ομως κολωνω.Δεν ξερω τι μαγαζι να επιλεξω, με πιανει ενας φοβος για το πως θα με κοιτανε οι αλλοι, πως θα περασει η ωρα και τις περισσοτερες φορες την βγαζω με τρεξιμο , αλλα εχουμε μπει στα καλα κρυα και ειναι δυσκολο πλεον.
Με προβληματιζει η διαθεση που βγαζω τελευταια που μαλλον θα προκυπτει απο τις πολλες απογοητευσεις που εχω προσφατα.
Ποια ειναι η γνωμη σας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Σας εχει τυχει ποτε να θελετε να πατε σε ενα μπαρ μονος/μονη ;
Εμενα προσωπικα ολο και τελευταια μου βγαινει αυτη η διαθεση, να παω μονος σε ενα bar . Τις περισσοτερες φορες ομως κολωνω.Δεν ξερω τι μαγαζι να επιλεξω, με πιανει ενας φοβος για το πως θα με κοιτανε οι αλλοι, πως θα περασει η ωρα και τις περισσοτερες φορες την βγαζω με τρεξιμο , αλλα εχουμε μπει στα καλα κρυα και ειναι δυσκολο πλεον.
Με προβληματιζει η διαθεση που βγαζω τελευταια που μαλλον θα προκυπτει απο τις πολλες απογοητευσεις που εχω προσφατα.
Ποια ειναι η γνωμη σας ;

Φυσικα,αρκετες φορες μπορω να πω :D Ενταξει ρε συ και να μην εχεις παρεα τι σε πειραζει;Αν περνας ευχαριστα τον χρονο σου με την μπυριτσα σου τοτε δεν τιθεται ζητημα και ασε τους αλλους να κοιτανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξαρτάται την έξοδο.Αν είναι σε κάτι που υπάρχει happening(μια θεατρική παράσταση ή συναυλία ξέρω γω) μου φαίνεται οκ. Τώρα για μπαρ ή καφετέρια που η φάση περιστρέφεται γύρω από το χαβαλέ της παρέας θα είναι λίγο αμήχανα αν πας μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanar96

Νεοφερμένος

Ο thanar96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τελικα δεν μας ειπες πηες;;;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelina95

Νεοφερμένος

Η angelina95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Εμενα μ αρεσει να βγαινω και να περπαταω σε μαγαζι δεν ξερω αν θα καθομουν...........τελικα δεν μας ειπες πηγες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σας εχει τυχει ποτε να θελετε να πατε σε ενα μπαρ μονος/μονη ;
Εμενα προσωπικα ολο και τελευταια μου βγαινει αυτη η διαθεση, να παω μονος σε ενα bar . Τις περισσοτερες φορες ομως κολωνω.Δεν ξερω τι μαγαζι να επιλεξω, με πιανει ενας φοβος για το πως θα με κοιτανε οι αλλοι, πως θα περασει η ωρα και τις περισσοτερες φορες την βγαζω με τρεξιμο , αλλα εχουμε μπει στα καλα κρυα και ειναι δυσκολο πλεον.
Με προβληματιζει η διαθεση που βγαζω τελευταια που μαλλον θα προκυπτει απο τις πολλες απογοητευσεις που εχω προσφατα.
Ποια ειναι η γνωμη σας ;


Ναι ρε φίλε. Εννοείται ότι αξίζει την προσπάθεια γιατί:
α. η ζωή είναι δική σου
β. το μαγαζί δεν είναι κοινόβιο ή δημόσιο αγαθό
γ. υπάρχει υποκειμενισμός τι θεωρείτε αποδεκτή διασκέδαση και τι εννοώ: αν οι άλλοι έχουν πρόβλημα, θα μπορούσαν να προτείνουν κάτι όμορφο, οπότε η οποιαδήποτε άλλη πιθανή σκέψη που μπορεί να κάνουμε αν είμαστε σε διαφορετική θέση ως προς τον περιβάλλοντα χώρο, είναι λίγο πιθανοτική και μη ρεαλιστική.

Hence, άσε τους άλλους να διασκεδάζουν όπως αυτοί νομίζουν και φυσικά, διασκεδάζεις όπως εσύ νομίζεις. Ένα καλοκαίρι είχα βρεθεί περαστικός τουρίστας στην Λευκάδα, στο Νυδρί, σε ένα πάρτι με dj. Ήμουν χωρίς παρέα αλλά συμμετείχα στο κέφι στο συγκεκριμένο κλάμπ. Πέρασα πολύ όμορφα γιατί το όλο κλίμα ήταν πολύ όμορφο και διασκέδασα όπως προσωπικά μου άρεσε ακούγοντας διάφορες ωραίες επιτυχίες σε ρεμιξαρισμένη μορφή, χωρίς τις διάφορες διασπάσεις από μια μεγάλη παρέα. Αν και είναι από τις λίγες φορές που μου συνέβη, σε σχέση με άλλες παρεϊιστικες εξόδους είναι από τις λίγες αναμνήσεις της ζωής μου που ακόμη και τώρα νοσταλγώ ξανά.

Μεταφέρω την εμπειρία μου γιατί υπάρχει ένα γενικό φοβικό σύνδρομο στην Ελλάδα σε πολλά θέματα για το πως θα μας χαρακτηρίσουν άνθρωποι (που δεν μας ξέρουν και δεν ξέρουμε). Η παραμονή μου στο εξωτερικό, με βοήθησε πολύ να αποβάλλω κόμπλεξ ψυχοσωματικά και υπαρξιακά σχετικά με την ψευτοηθική μιας ατσαλάκωτης εικόνας στους άλλους, όταν οι άλλοι είναι άγνωστοι ακόμη και στην απλή βόλτα στο δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Σας εχει τυχει ποτε να θελετε να πατε σε ενα μπαρ μονος/μονη ;
Εμενα προσωπικα ολο και τελευταια μου βγαινει αυτη η διαθεση, να παω μονος σε ενα bar . Τις περισσοτερες φορες ομως κολωνω.Δεν ξερω τι μαγαζι να επιλεξω, με πιανει ενας φοβος για το πως θα με κοιτανε οι αλλοι, πως θα περασει η ωρα και τις περισσοτερες φορες την βγαζω με τρεξιμο , αλλα εχουμε μπει στα καλα κρυα και ειναι δυσκολο πλεον.
Με προβληματιζει η διαθεση που βγαζω τελευταια που μαλλον θα προκυπτει απο τις πολλες απογοητευσεις που εχω προσφατα.
Ποια ειναι η γνωμη σας ;
Το ξέρω οτι το ποστ είναι παλιό αλλά θέλω να συμφωνήσω με τον nPb και να προσθέσω οτι πρέπει να σταματήσουμε να ετεροπροσδιοριζόμαστε, τουτέστιν να βλέπουμε πώς ζουν οι γύρω μας και να προσπαθούμε να ταιριάξουμε και τη δική μας ζωή με τη δική τους αφού εκείνοι δείχνουν ευτυχισμένοι έτσι οπότε θα γίνουμε κι εμείς. Δεν ισχύει αυτό. Ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και διασκεδάζει με διαφορετικά πράγματα. Πρέπει να κάνουμε τη χάρη στον εαυτό μας να ακούσουμε τις ανάγκες του και να προσπαθήσουμε να τον ευχαριστήσουμε. Αν θες να πας σε ένα μπαρ μόνος, φυσικά να πας. Αν θες να βρεθείς σε πάρτι με δεκάδες κόσμου, γιατί όχι; Ας μην περιμένουμε από τους άλλους να μην κρίνουν τη ζωή μας. Εμείς πρέπει να σταματήσουμε να επηρεαζόμαστε από αυτό. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Εμένα μου αρέσει ιδιαίτερα να πηγαίνω σε καφέ ή να κάθομαι στη σχολή σε μια ωραία άκρη πίνοντας καφέ και τσεκάροντας σημειώσεις, ακούγοντας μουσική ή ακόμα και να είμαι με το laptop και να δουλεύω εργασίες.

Δεν το θεωρώ "περίεργο", αλλά ίσα - ίσα αρκετά productive μιας και μπορώ να βγάλω δουλειά πίνοντας τον καφέ μου ή χαλαρώνοντας κάπου χωρίς να έχω κάποιον από δίπλα να με ενοχλεί.

Σε bar/ταινίες κλπ δεν πηγαίνω μόνη μου, προτιμώ να έχω μια παρέα αλλά δεν είναι καθόλου απαγορευτικό για όσους θέλουν να το κάνουν. Το να μπορείς να κάνεις πράγματα μόνος σου χωρίς να έχεις κανέναν ανάγκη,-ειδικά αν δεν σου αρέσει και η παρέα τους - είναι απλά priceless και δείχνει πως τα έχει κανείς καλά με τον εαυτό του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά η μόνη έξοδος που μου αρεσει να κάνω μόνη μου είναι να πηγαίνω στο πάρκο η στα μαγαζιά με ένα καφεδάκι και να περπατάω ....μου καθαρίζει το μυαλό ....τώρα αν μέτρα σα έξοδος μου αρέσει να πηγαίνω στη βιβλιοθήκη και ναν
Κάθομαι να μελεταω...τώρα για καφέ έξοδος σινεμά κλπ δε νομίζω ότι λέει γιατί εκεί βγαίνεις για να κοινωνικοποίηθεις και να διευρύνεις τις γνωριμίες σού....και όχι για να πας να καθίσεις μόνος σου...εκτός αν είσαι τυχερός και γνωρίσεις μέσα : D
Ίσως να φταίει το ότι είμαι μοναχοπαίδι αλλά δε μου αρέσει να κάνω πολλές δραστηριότητες μονη μου...θέλω τη παρέα μου να κάνω μια κουβέντα να περάσει η ώρα ...γιατί το να είσαι μόνος σου με τα ακουστικά 1-2 θα χαλαρώσεις θα σου αρεσει .αλλά δε θα βαρεθεις?δε θα προτιμούσες να είχες βγειε το φιλο-η να λέγατε κάτι και να περνούσατε καλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Εγώ πηγαίνω για περπάτημα μόνη μου, για ποδήλατο, για ψωνια ή στο καφε της σχολής και στην βιβλιοθήκη. Έχω και τα ακουστικά μαζί μου και ακούω μουσική. Πάντως δεν θα πήγαινα μόνη μου σε μπαρ ή σε καφετέριες με πολύ κόσμο. Εκεί θα ένιωθα λίγο άβολα γιατί ο σκοπός ετσι και αλλιως εκεί είναι να πας με παρεα και να περάσεις όμορφα. Θα μου πείτε οκ, αν είσαι μόνη σου μπορεί να σε πλησιάσει κάποιος και να γνωρίσεις κόσμο αλλά εμενα αυτού του είδος το πέσιμο δεν μου αρέσει όποτε δεν χρειάζεται :P
Στο εξωτερικό από την άλλη δεν έχω θέμα να κάνω οτιδήποτε μόνη μου. Και σε καφε κάθομαι μόνη μου, και για φαγητό. Είναι θέμα ψυχολογίας, στο εξωτερικό είσαι άγνωστος ουσιαστικά όποτε δεν σε νοιάζει τι θα σκεφτούν οι άλλοι. Στην Ελλάδα νιώθεις κάπως διαφορετικά :hmm:
Πάντως δεν καταλαβαινω τους ανθρώπους που λένε ότι βαριούνται μόνοι τους και ποιο το νοημα να μην έχεις έναν άνθρωπο να πεις μια κουβέντα κτλ. Δεν λέω, σίγουρα είναι ωραίο να είσαι με φίλους και να συζητάτε. Αλλά αν χρειαστεί να κανεις κάτι μόνος σου; Δεν νιώθεις άνετα με τον ίδιο σου τον εαυτό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα του ischool.

Η άποψη μου είναι ότι είναι θέμα συνήθειας. Προσωπικα θεωρώ πολύ ωραίο ο καθένας να μπορεί να απολαμβάνει από μόνος του τον εαυτό του και να περνάει ωραία μόνος του. Οκ, σίγουρα χρειάζεσαι και μια κοινωνικοποιηση και μια επικοινωνία με τους άλλους, δεν είμαστε ζώα. Αλλά το να κάνεις πράγματα μόνος σου (ακόμα και για μια απλή βόλτα) μπορεί να σε οδηγήσει να αγαπήσεις τον εαυτό σου και να αντιληφθείς πόσο ωραίος τύπος είσαι, αλλά και να βγεις από το comfort zone και να βάλεις λίγη "ενταση και χρώμα" στην καθεμερινοτητα σου.
Awkard είναι πάντα όταν κάνεις κάτι πρώτη φορά (πόσο μάλλον απ τη στιγμή που αυτό που κάνεις δε συνηθίζεται να γινεται από άλλους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sapphire

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Sapphire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.
Εγω θα σε συμβουλευα να κανεις αυτο που θελεις και να μην σε νοιαζει για το πως το βλεπουν οι αλλοι.

Προσωπικα, εγω θα εβγαινα ανετα μονη μου, χωρις κανεναν δισταγμο για το πως θα με αντιμετωπισουν οι αλλοι στον χωρο που θα παω.

Εχω δει κοσμο που ειναι μονοι τους σε εξοδο και περνουσαν τελεια, γιατι γνωρισαν εκεινη την ωρα στο μαγαζι που ηταν κοσμο και επιαναν κουβεντα με αυτους, οταν ηθελαν να μιλησουν.

Δεν το βρισκω περιεργο. Ασε που δεν νομιζω να καθεται ο κοσμος να ασχολειται με εσενα στο μαγαζι που βγηκες μονος σου και να σχολιαζει. Αλλα και αυτο να γινει, πολυ απλα δεν τους ξερεις, δεν θα τους ξανα δεις, οποτε απλα αδιαφορησε για αυτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλησπέρα στην παρέα του ischool.

Η άποψη μου είναι ότι είναι θέμα συνήθειας. Προσωπικα θεωρώ πολύ ωραίο ο καθένας να μπορεί να απολαμβάνει από μόνος του τον εαυτό του και να περνάει ωραία μόνος του. Οκ, σίγουρα χρειάζεσαι και μια κοινωνικοποιηση και μια επικοινωνία με τους άλλους, δεν είμαστε ζώα. Αλλά το να κάνεις πράγματα μόνος σου (ακόμα και για μια απλή βόλτα) μπορεί να σε οδηγήσει να αγαπήσεις τον εαυτό σου και να αντιληφθείς πόσο ωραίος τύπος είσαι, αλλά και να βγεις από το comfort zone και να βάλεις λίγη "ενταση και χρώμα" στην καθεμερινοτητα σου.
Awkard είναι πάντα όταν κάνεις κάτι πρώτη φορά (πόσο μάλλον απ τη στιγμή που αυτό που κάνεις δε συνηθίζεται να γινεται από άλλους)


Το πρόβλημα νομίζω είναι ότι στην Ελλάδα γενικά ο κόσμος δίνει βάση τι θα πει ο κόσμος περισσότερο από αυτό νιώθει εκείνη τη στιγμή να κάνει. Βέβαια, ακόμη δεν έμαθα τι είπε τελικά ο κόσμος. Εσείς μάθατε; :lol: Είναι λίγο θέμα ιδιοσυγκρασίας και κοινωνικών στερεοτύπων. Στην Ελλάδα, τα στερεότυπα είναι πολύ πιο πάνω από την προσωπικότητα και από αυτό που κάποιος έχει ως αρχές πολλές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top