Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εγω θεωρω οτι μπορει και πρεπει,αν θελει,ενας αλλοδαπος να γινει σημαιφορος στην παρελαση.Στο κατω κατω εγω ο "γνησιως"Ελληνας,που μονο ελληνικες ριζες δεν εχω γκουχ γκουχ,τι παραπανω εχω απο το αλλο παιδακι; Επειδη ειναι Αφγανος τι παει να πει; Αν γεννηθηκε και μεγαλωσε εδω ειναι εξισου Ελληνας με μενα.Στο κατω κατω παιδια να λεμε και του στραβου το δικιο συνηθως οι "αλλοδαποι" ξερουν καλυτερα την ιστορια "μας" σε σχεση με εμας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AK-92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AK-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 156 μηνύματα.
παιδια εγω πιστεω οτι οι Ελληνες εχουν μεγαλη ιδεα για τον ευατο τους σαν λαος. Με λιγα λογια, νομιζουμε οτι ειμαστε το κεντρο του κοσμου λογο των αρχαιων ελληνων. Αλλαξαν οι εποχες ομως, ο πολιτισμος της μοντερνας ελλαδας δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο να προσφερει, σε σχεση με μοντερνους πολιτισμους οπως οι γερμανοι, γαλλοι, πχ σινεμα, αυτοκινηση, μουσικη οπως trance music που μου αρεσει!Τη να θαυμασεις στην μοντερνα ελλαδα, περα απο την κουζινα, τον ρουβα και το απιστευτω συστημα εκπαιδευσης lol Με λιγα λογια, πρεπει να πουμε ενα μεγαλο ΟΧΙ στον ηλιθιο ελληνικο εθνικισμο. Ακουγα και στο στρατο, οι Τουρκοι ειναι οι εχθροι μας! αφου ειμαστε τοσο γενναοι, ας μπουμε μεσα στην Πολη να την παρουμε χαχαχαχα ελεος εχουμε μινει με αντιλιψεις του 18ο αιωνα ακομα, we gotta move on. Diversity is beautiful!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Αυτο λέω και εγώ σε σχέση με την Γερμανια και Γαλλία η Ελλάδα από τον 20ο αιώνα και μετά δεν έχει κάνει τίποτα το ιδιαίτερο.Ακουω που λένε αγοράστε ελληνικά προϊόντα.Τι αυτοκίνητο το αγοράσω αφού η Ελλάδα δεν έχει η τι ηλεκτρικά είδη να αγοράσω αφού δεν βγάζει η Ελλάδα τίποτα.Καλυτερα να σοβαρευτούμε γιατί όλοι οι Έλληνες λένε(η ευρωπαίοι θέλουν την καταστροφή μας)κανείς δεν λέει για το που κάνουμε λάθος εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βάσια Λαζαρίδου

Νεοφερμένος

Η Βάσια Λαζαρίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κάθε χρόνο σε κάθε επέτειο ο νεοέλληνας αςχολειται με οτιδήποτε άλλο εκτός από την ίδια την επέτειο. Άλλοτε θα ασχοληθεί με το ποσό κοντές ήταν οι φούστες των μαθητριών και άλλοτε (όπως ιδιαίτερα φέτος ) με αυτές των καθηγητριών.Ας αφήσουμε ότι κάθε χρόνο ανεβαίνει και από ένα βιντεάκι με θέμα <<Δείτε την γενναία τούμπα μαθήτριας στην παρέλαση>>. Ξεφτυλιζουμε την γιορτή χρόνια τώρα και μετά όταν βλέπει ο νεοέλληνας ένα αλλοδαπό παιδάκι να κρατάει την σημαία αισθάνεται ότι θίγεται ο πατριωτισμός του.Δεν το καταλαβαίνω είναι πολύ όμορφο όταν βλέπεις άτομα με διαφορετική πολιτιςμικη κουλτούρα να τιμούν έτσι τους προγόνους μας. Αλλά,Το ξένο παιδί που κρατάει την σημαία τους πειράζει και όχι ο κανακαρης τους που χασκογελάει την ώρα της παρέλασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
παιδια εγω πιστεω οτι οι Ελληνες εχουν μεγαλη ιδεα για τον ευατο τους σαν λαος. Με λιγα λογια, νομιζουμε οτι ειμαστε το κεντρο του κοσμου λογο των αρχαιων ελληνων. Αλλαξαν οι εποχες ομως, ο πολιτισμος της μοντερνας ελλαδας δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο να προσφερει, σε σχεση με μοντερνους πολιτισμους οπως οι γερμανοι, γαλλοι, πχ σινεμα, αυτοκινηση, μουσικη οπως trance music που μου αρεσει!Τη να θαυμασεις στην μοντερνα ελλαδα, περα απο την κουζινα, τον ρουβα και το απιστευτω συστημα εκπαιδευσης lol Με λιγα λογια, πρεπει να πουμε ενα μεγαλο ΟΧΙ στον ηλιθιο ελληνικο εθνικισμο. Ακουγα και στο στρατο, οι Τουρκοι ειναι οι εχθροι μας! αφου ειμαστε τοσο γενναοι, ας μπουμε μεσα στην Πολη να την παρουμε χαχαχαχα ελεος εχουμε μινει με αντιλιψεις του 18ο αιωνα ακομα, we gotta move on. Diversity is beautiful!!!

Το κιτς της Ελληνική τηλεόρασης νομίζω ότι διαμόρφωσε αρκετά τη συνείδηση στην μεταπολιτευτική Ελλάδα. Από εκεί που οι Έλληνες έτρωγαν φασουλόζουμο και δεν είχαν παπούτσι πολλοί να φορέσουν (σε κάποια μέρη της χώρας μας μέχρι το 1970, αρκετοί πήγαιναν σχολείο με πλαστικές γαλότσες από καουτσούκ, σκεφτείτε τι ζημιά είχαν τα πόδια τους) βρέθηκαν να τους απασχολεί πόσα tag και likes την ημέρα έχουν. Οι επέτειοι και το όλο ξεκατίνιασμα με δόση από ρατσιστικά παραληρήματα είναι απλά τα επακόλουθα. Ξέρετε, ο μεγαλοϊδεάτης ανοιχτοχέρης Έλληνας, που πάντα οι άλλοι φταίνε, μόλις βγει στο εξωτερικό και βιώσει λίγο ψυχρή συμπεριφορά άλλων λαών γιατί έτσι είναι η ιδιοσυγκρασία τους, το παίζει κότα. Η μαγκιά κλανιά είναι μόνο εκεί που τον παίρνει, στη χώρα του. Δυστυχώς όσοι βρεθείτε στο εξωτερικό και στην περιοχή που θα μένετε δεν θα υπάρχουν άλλοι Έλληνες, αναγκαστικά θα εκπροσωπείτε μια χώρα κυρίως για τα αρνητικά της, καθώς αυτά απασχολούν τα ξένα ΜΜΕ. Είναι πολύ άσχημο να κομπάζουμε για τον αρχαίο κόσμο με μια παύλα της Βυζαντινής περιόδου λόγω ιδεοληψιών που επικρατούν και μετά ο υπόλοιπος κόσμος έξω από την Ελλάδα να αγνοεί το παρόν του σύγχρονου Ελληνικού κράτους, μετά το πρωτόκολλο του Λονδίνου. Δεν είναι κάπως αστείο; :P Η σημερινή Ελλάδα τι ακριβώς προσφέρει στον Ευρωπαϊκό και ανθρώπινο πολιτισμό αφού μας φταίνε οι "ακροδεξιοί" Γερμανοί ή Ολλανδοί; Εμείς τι αντιπροτάσσουμε; Για παράδειγμα, κάθε χρόνο κάνουμε παρελάσεις φιέστας όπου το 95% των παρευρισκομένων δεν έχει ιδέα τι ακριβώς γιορτάζουμε, ή για ποιο λόγο συμμετέχει εκτός από το να τραβήξει φωτογραφίες ή να γίνει κανένα σόου με τη Λουκά και τους διάφορους καραγκιόζηδες της Ελληνικής κοινωνίας. Μια χαζεύουμε πόσο πιέζει το κοντάρι τη φούστα της μαθήτριας, μια τη μούτζα του μαθητή και ούτω καθεξής. Η επόμενη μέρα τι ακριβώς προβάλλει για την Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Εγω θεωρω οτι μπορει και πρεπει,αν θελει,ενας αλλοδαπος να γινει σημαιφορος στην παρελαση.Στο κατω κατω εγω ο "γνησιως"Ελληνας,που μονο ελληνικες ριζες δεν εχω γκουχ γκουχ,τι παραπανω εχω απο το αλλο παιδακι; Επειδη ειναι Αφγανος τι παει να πει; Αν γεννηθηκε και μεγαλωσε εδω ειναι εξισου Ελληνας με μενα.Στο κατω κατω παιδια να λεμε και του στραβου το δικιο συνηθως οι "αλλοδαποι" ξερουν καλυτερα την ιστορια "μας" σε σχεση με εμας

Υπαρχει ομως κι ενα αντεπιχειρημα. Δωσε σε καθε μεταναστη που μενει στην Ελλαδα και "νιωθει Ελληνας" αδεια παραμονης στο Ηνωμενο Βασιλειο ή τη Γερμανια να δεις για ποτε ξεχναει τη "νεα του πατριδα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Darth εξαρταται αυτό που λες. Αν μιλάμε για κάποιον που είναι Ελλάδα 20 χρόνια τότε μπορεί νιώθει Έλληνας και να μην φύγει. Αν κάποιος μένει 1 χρόνο λογικό δεν είναι φυγει; στην θέση του τι θα έκανες; Προφανώς και αν πρόκειται για άτομο με άλλη κουλτούρα χρειάζεται πολύ χρόνο για να νιώσει Έλληνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Υπαρχει ομως κι ενα αντεπιχειρημα. Δωσε σε καθε μεταναστη που μενει στην Ελλαδα και "νιωθει Ελληνας" αδεια παραμονης στο Ηνωμενο Βασιλειο ή τη Γερμανια να δεις για ποτε ξεχναει τη "νεα του πατριδα".

Οταν δεν του δινεις λογους για να μεινει και του συμπεριφερεσαι σαν τερας της φυσης(δεν το λεω συγκεκριμενα για σενα),γιατι να κατσει; Καλα κανει που σηκωνεται και φευγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπαρχει ομως κι ενα αντεπιχειρημα. Δωσε σε καθε μεταναστη που μενει στην Ελλαδα και "νιωθει Ελληνας" αδεια παραμονης στο Ηνωμενο Βασιλειο ή τη Γερμανια να δεις για ποτε ξεχναει τη "νεα του πατριδα".

Και Έλληνες το κάνουν, όχι μόνο αλλοδαποί. Όλο για το brain drain μιλάμε. Δε λέει τίποτα αυτό, ούτε συνδέεται με το σεβασμό που δείχνει κάποιος απέναντι στην ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top