Tμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο τμήμα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Καλησπέρα! Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Για το συγκεκριμένο επάγγελμα, είναι υποχρεωτικό στο Λύκειο να επιλέξει κάποιος τις Παιδαγωγικές σπουδές; (μαθηματικά, φυσική, ιστορία κ.λπ.) ή μπορεί και από Ανθρωπιστικές σπουδές;
Ευχαριστώ!

Ετσι όπως ειναι το συστημα σημερα, ναι, θα πρεπει να επιλέξει τις Παιδαγωγικές Σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Γεια σας...εχω περασει νηπιαγωγος στη ροδο αλλα επειδη περιμένω μετεγγραφη για αθηνα παρακολουθώ στο εκπα....θα ηθελα να ρωτησω ποσα απο τα μαθηματα επιλογης πρεπει να διαλεξουμε για να ξερω ποσα να παρακολουθησω(σε περίπτωση που παρω τη μετεγγραφη ??????) απο οτι ειδα ειναι καπου στα 5 αυτα που δίνονται....α και αν γίνεται να τα παρακολουθώ αυτα ενω δεν ειμαι γραμμενη επειδή μπορει να εχουν εργαστήρια η κατι τετοιο....για τα αλλα μου ειπαν οτι γίνεται....ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επαμεινώνδας25

Νεοφερμένος

Ο Επαμεινώνδας25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ρε παιδια το τεαπυ τι σημαινει??και επισης το ιδιο με το νηπιαγωγων δεν ειναι??το λεω γτ ακουω οτι εκει βαζουν ευκολα βαθμους.ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
ρε παιδια το τεαπυ τι σημαινει??και επισης το ιδιο με το νηπιαγωγων δεν ειναι??το λεω γτ ακουω οτι εκει βαζουν ευκολα βαθμους.ισχυει?

Νηιαγωγική τελειωσα και εγώ. Μετονομάστηκε η νηπιαγωγική σε ΤΕΑΠΗ (Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία) το 1999, αν δεν κάνω λάθος, τη χρονιά που πήρα πτυχίο. Οι βαθμοί έμπαιναν σχετικά εύκολα, αλλά αν κάποιος/α θέλει να εμβαθύνει στο αντικείμενό του, χρειάζεται αρκετό διάβασμα. Εγώ είχα βγάλει μέσο όρο 9,53, που στη νηπιαγωγική είναι απλώς ένας πολύ καλός βαθμός. Η πρώτεύσασα έβγαλε καθαρό δεκάρι. Οι βαθμοί αυτοί θα έμπαιναν πολύ δύσκολα σε μια άλλη σχολή ή δεν θα έμπαιναν και καθόλου. Στην κτηνιατρική, ένας 1ος μου εξάδελφος έβγαλε το 2000 μέσο όρο 7,3 και διάβασε τον όρκο. Εκεί έμπαιναν πολύ δύσκολα οι βαθμοί. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει τώρα σ' αυτές τις δύο σχολές. Μιλάω για τα δικά μου χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Νηιαγωγική τελειωσα και εγώ. Μετονομάστηκε η νηπιαγωγική σε ΤΕΑΠΗ (Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία) το 1999, αν δεν κάνω λάθος, τη χρονιά που πήρα πτυχίο. Οι βαθμοί έμπαιναν σχετικά εύκολα, αλλά αν κάποιος/α θέλει να εμβαθύνει στο αντικείμενό του, χρειάζεται αρκετό διάβασμα. Εγώ είχα βγάλει μέσο όρο 9,53, που στη νηπιαγωγική είναι απλώς ένας πολύ καλός βαθμός. Η πρώτεύσασα έβγαλε καθαρό δεκάρι. Οι βαθμοί αυτοί θα έμπαιναν πολύ δύσκολα σε μια άλλη σχολή ή δεν θα έμπαιναν και καθόλου. Στην κτηνιατρική, ένας 1ος μου εξάδελφος έβγαλε το 2000 μέσο όρο 7,3 και διάβασε τον όρκο. Εκεί έμπαιναν πολύ δύσκολα οι βαθμοί. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει τώρα σ' αυτές τις δύο σχολές. Μιλάω για τα δικά μου χρόνια.

Νομίζω πως όντως, από την φύση του αυτή η ειδικότητα είναι εύκολη.
Δεν μπορώ να ξέρω αν το 9-10ρη πιάνεται με ένα συστηματικό και ίσως παραπάνω διάβασμα, αλλά σε μια σχολή τύπου φυσικομαθηματικό, ιατρική, πληροφορική κι άλλες θετικών επιστημών το καθαρό 10 μάλλον δεν πιάνεται ούτε σε σενάριο επιστημονικής φαντασίας. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Νηιαγωγική τελειωσα και εγώ. Μετονομάστηκε η νηπιαγωγική σε ΤΕΑΠΗ (Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία) το 1999, αν δεν κάνω λάθος, τη χρονιά που πήρα πτυχίο. Οι βαθμοί έμπαιναν σχετικά εύκολα, αλλά αν κάποιος/α θέλει να εμβαθύνει στο αντικείμενό του, χρειάζεται αρκετό διάβασμα. Εγώ είχα βγάλει μέσο όρο 9,53, που στη νηπιαγωγική είναι απλώς ένας πολύ καλός βαθμός. Η πρώτεύσασα έβγαλε καθαρό δεκάρι. Οι βαθμοί αυτοί θα έμπαιναν πολύ δύσκολα σε μια άλλη σχολή ή δεν θα έμπαιναν και καθόλου. Στην κτηνιατρική, ένας 1ος μου εξάδελφος έβγαλε το 2000 μέσο όρο 7,3 και διάβασε τον όρκο. Εκεί έμπαιναν πολύ δύσκολα οι βαθμοί. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει τώρα σ' αυτές τις δύο σχολές. Μιλάω για τα δικά μου χρόνια.

Καθαρό 10άρι? :eek:
Αυτά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Επαμεινώνδας25

Νεοφερμένος

Ο Επαμεινώνδας25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Νηιαγωγική τελειωσα και εγώ. Μετονομάστηκε η νηπιαγωγική σε ΤΕΑΠΗ (Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία) το 1999, αν δεν κάνω λάθος, τη χρονιά που πήρα πτυχίο. Οι βαθμοί έμπαιναν σχετικά εύκολα, αλλά αν κάποιος/α θέλει να εμβαθύνει στο αντικείμενό του, χρειάζεται αρκετό διάβασμα. Εγώ είχα βγάλει μέσο όρο 9,53, που στη νηπιαγωγική είναι απλώς ένας πολύ καλός βαθμός. Η πρώτεύσασα έβγαλε καθαρό δεκάρι. Οι βαθμοί αυτοί θα έμπαιναν πολύ δύσκολα σε μια άλλη σχολή ή δεν θα έμπαιναν και καθόλου. Στην κτηνιατρική, ένας 1ος μου εξάδελφος έβγαλε το 2000 μέσο όρο 7,3 και διάβασε τον όρκο. Εκεί έμπαιναν πολύ δύσκολα οι βαθμοί. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει τώρα σ' αυτές τις δύο σχολές. Μιλάω για τα δικά μου χρόνια.

τι να σου πω ακουγεται απιστευτο αυτο που λες.ειδικα αυτο που λες οτι θελαν αριστα 10.τι σημαινει αυτο δηλαδη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Νηιαγωγική τελειωσα και εγώ. Μετονομάστηκε η νηπιαγωγική σε ΤΕΑΠΗ (Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία) το 1999, αν δεν κάνω λάθος, τη χρονιά που πήρα πτυχίο. Οι βαθμοί έμπαιναν σχετικά εύκολα, αλλά αν κάποιος/α θέλει να εμβαθύνει στο αντικείμενό του, χρειάζεται αρκετό διάβασμα. Εγώ είχα βγάλει μέσο όρο 9,53, που στη νηπιαγωγική είναι απλώς ένας πολύ καλός βαθμός. Η πρώτεύσασα έβγαλε καθαρό δεκάρι. Οι βαθμοί αυτοί θα έμπαιναν πολύ δύσκολα σε μια άλλη σχολή ή δεν θα έμπαιναν και καθόλου. Στην κτηνιατρική, ένας 1ος μου εξάδελφος έβγαλε το 2000 μέσο όρο 7,3 και διάβασε τον όρκο. Εκεί έμπαιναν πολύ δύσκολα οι βαθμοί. Δεν ξέρω βέβαια τι ισχύει τώρα σ' αυτές τις δύο σχολές. Μιλάω για τα δικά μου χρόνια.
Τελείωσα το καλοκαίρι του 2015 και η πρωτεύσασά μας έβγαλε 9,52. Ισχύει πως είναι ευκολότερο από άλλες σχολές να πάρεις βαθμό πτυχίου Άριστα (δηλαδή πάνω από 8,5) στο δικό μας τμήμα, αλλά σίγουρα χρειάζεται συνέπεια και ενασχόληση, για να το καταφέρεις αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Υπαρχει κανεις απο τη σχολη εδω;
Θελω να ρωτησω για μετα τι σχολη τι παιζει.Αν γινει κανενας διορισμος στο Δημοσιο πως ακριβως γινεται;για εναν που μενει Αθηνα ας πουμε
σε στελνουν απαραιτητα επαρχια καποια χρονια και αν ναι ποσα και μετα Αθηνα; Η μπορεις να διοριστεις κατευθειαν Αθηνα;
Ειναι ''καλυτερα'' σε ιδιωτικο;Και αν υπαρχει καποιος που την τελειωσε υπαρχουν καθολου δουλειες;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Merendaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Merendaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 252 μηνύματα.
Παιδια υπαρχουν καποιοι που να εχουν τελειωσει το τμημα μας να μου λυσουν κατι αποριες που εχω? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top