Μετάβαση από ένα τμήμα σε ένα άλλο και απαλλαγή από μαθήματα

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά! :)
Έχω μια ερώτηση πάνω στις απαλλαγές μαθημάτων, κατά την μετάβαση από μια σχολή σε άλλη.
Είμαι στην Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων του ΟΠΑ (έχω βγάλει το 1/4 των μαθημάτων) και όπως ανέφερα σε άλλο θέμα, σκοπεύω να δώσω πανελλήνιες για Πληροφορική ΟΠΑ καθώς δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο της ΟΔΕ που είμαι τώρα. Τη σχολή την έχω αφήσει εδώ και χρόνια (αν και μόνο τα 3 τελευταία έτη έκανα αναστολή σπουδών).
Ξέρω από μία φίλη μου που είχε κάνει κάτι αντίστοιχο πριν αρκετά χρόνια ότι κάποια μαθήματα από αυτά που είχε περάσει στη Χ σχολή, της αναγνωρίστηκαν ως εξασφαλισμένα στη Υ σχολή ως σχετικού αντικειμένου/ ύλης.

Αν καταφέρω και πραγματοποιήσω το στόχο μου, μπορώ να κάνω κάτι αντίστοιχο μεταξύ των τμημάτων ΟΔΕ και Πληροφορική του ΟΠΑ κι αν ναι, πως προκύπτει η αντιστοιχία/ που μπορώ να το δω ή να απευθυνθώ; Απλά είμαι σε φάση έρευνας.

Τα μαθήματα που έχω περάσει στην ΟΔΕ είναι τα εξής:
  • Αστικό Δίκαιο Ι (Α' εξάμηνο)
  • Οικονομική των Επιχειρήσεων Ι (Α' εξάμηνο)
  • Μικροοικονομική Ι (Α' εξάμηνο)
  • Ποσοτικές Μέθοδοι Ι (Α' εξάμηνο)
  • Στοιχεία Υπολογιστικών Συστημάτων (Β' εξάμηνο)
  • Ποσοτικές Μέθοδοι ΙΙ (Στατιστική - Β' εξάμηνο)
  • Γενικές Αρχές Διοίκησης Επιχειρήσεων (Β' εξάμηνο)
  • Πληροφοριακά Συστήματα (Γ' εξάμηνο)
  • Χρηματοδοτική Διοίκηση Ι (Δ' εξάμηνο)
  • Αρχές Κοινωνιολογίας (Επιλογής από άλλα τμήματα - στη προκειμένη από το Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης)

Και κάτι άλλο. Δικαιούμαι βιβλία από τον Εύξοδο αν περάσω στο νέο αυτό τμήμα ή όχι λόγω του ότι είχα πάρει βιβλία από την ΟΔΕ;
Ξέρω ότι για 2ο πτυχίο το υπουργείο δεν παρέχει βιβλία, απλά ρωτάω λόγω της λεπτής γραμμής που δεν τελείωσα την πρώτη σχολή.

Αυτά. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1) Στην περίπτωσή σου η αναγνώριση των περασμένων μαθημάτων, επαφίεται στη διακριτική ευχέρεια των καθηγητών που τα διδάσκουν (δεν υπάρχει κάποια διάταξη που ν΄αναφέρεται στην αναγνώριση μαθημάτων από μια σχολή από την οποία δεν αποφοίτησες). Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι αφού τα τμήματα ανήκουν στην ίδια σχολή, οι διαδικασίες διευκολύνονται. Για να δεις αν προκύπτει αντιστοιχία θα πρέπει να αντιπαραβάλεις το περιεχόμενο των μαθημάτων που σε ενδιαφέρουν μέσω των οδηγών σπουδών των δύο τμημάτων. Θα πρέπει να είναι ακριβώς το ίδιο ή με μικρές διαφορές. Σε περίπτωση που σου απαντήσουν θετικά θα πρέπει να υποβάλεις μια αίτηση, μια βεβαίωση αναλυτικής βαθμολογίας και το περιεχόμενο σπουδών των προς αναγνώριση μαθημάτων αναφέροντας και το όνομα του διαδάσκοντος καθηγητή. Για το τελευταίο μπορεί να τους είναι αρκετή μια φωτοτυπία του οδηγού σπουδών του τμήματος.
2) Δικαιούσαι κανονικά να πάρεις βιβλία από τον Εύδοξο (τώρα πλέον παρέχονται βιβλία ακόμα και για 2ο πτυχίο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Λένω σε ευχαριστώ για την απάντηση! Κι αυτό για τον Εύδοξο δεν το ήξερα!
Όσο για τα μαθήματα, και η φίλη μου δεν είχε τελειώσει την πρώτη σχολή, αλλά ναι, ειδικά εφόσον μιλάμε για ίδιο πανεπιστήμιο πιστεύω θα καταφέρω να συνεννοηθώ. :)

Έχουμε καιρό βέβαια μέχρι τότε (ας πραγματοποιήσω για αρχή το στόχο).

Thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρακαλώ! Καλή επιτυχία! ΄Οσο για τα δωρεάν συγγράμματα για το 2ο πτυχίο, ναι ισχύει. Τσέκαρε εδώ το άρθρο 65 https://www.gsrt.gr/News/Files/New1230/Ν 4386 ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top