Η απάτη με το "άγιο" φως

Τελετή Αγίου φωτός (θαύμα ή απάτη) ;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 440)
  • Θαύμα

  • Απάτη

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με λίγα λόγια, η επιστήμη καταστρέφει το υπερφυσικό κομμάτι της θρησκείας και η φιλοσοφία αντικαθιστά ότι μένει από αυτήν. Καμία χρησιμοτητα δεν έχει η θρησκεία. Καταστρέφεται ολοσχερώς από την επιστήμη και την φιλοσοφία.

Η φιλοσοφία δεν σου λέει πως πρέπει να ζήσεις. Η φιλοσοφία είναι απλά λογική. Με την φιλοσοφία μπορείς να ξεχωρίσεις το καλό από το κακό, αλλά δεν μπορείς να απαντήσεις στο ερώτημα γιατί να είμαι καλός. Επίσης θα ήθελα πολύ να σε δω να προσπαθείς να περάσεις έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής δια μέσω φιλοσοφικού διαλόγου στην χώρα που έβγαλε πρωθυπουργό τον Τσίπρα δυο φορές για να σκίσει τα μνημόνια. Η θρησκεία από την άλλη το κατάφερε με την απλή εντολή "κάντο γιατί το λέει ο Θεός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Η φιλοσοφία δεν σου λέει πως πρέπει να ζήσεις. Η φιλοσοφία είναι απλά λογική.
Η ηθική, ως κομμάτι της φιλοσοφίας, είναι "απλά λογικη"; Δεν σου λέει "πως να ζήσεις";

Με την φιλοσοφία μπορείς να ξεχωρίσεις το καλό από το κακό, αλλά δεν μπορείς να απαντήσεις στο ερώτημα γιατί να είμαι καλός.
Η φιλοσοφία δεν σε βοηθά να ξεχωρίσεις το "καλό" από το "κακό". Είναι περισσότερα από αυτό. Μια φιλοσοφική, συλλογιστική πορεία μπορεί να σε οδηγήσει στην υπόθεση πως δεν υπάρχει καλό και κακό. Είναι πολύ πιο πολύπλοκο από απλά "καλό-κακό" και σίγουρα είναι πιο σύνθετο από οποιαδήποτε θρησκεία. Ουσιαστικά, η φιλοσοφία είναι υπερσύνολο των θρησκειών.

Επιπλέον, φυσικά και μπορείς να απαντήσεις ερωτήματα του τυπου "γιατί να είμαι καλός". Το επιχειρούν πολλοί φιλόσοφοι.
Η αγαπημένη μου, λίγο καυστική απάντηση στο συγκεκριμένο ερώτημα είναι η "Είμαι καλός γιατί έτσι θέλω". Δυτυχώς, δεν θυμάμαι ποιος το είχε πει αλλά δεν έχει και σημασία. Προσωπικά, δεν θεωρώ πως το "γιατί" είναι ένα ουσιαστικό ερώτημα. Είναι το ίδιο ανούσιο να ρωτάς "γιατί πρέπει να είμαι καλός" όπως και να ρωτάς "ποιος ειναι ο σκοπος της ζωής μου". Ακόμα και αν θέλεις απάντηση στο ερώτημα "γιατί να είμαι καλός", δεν θα σου έλεγα να ψάξεις στην θρησκεία να το βρρεις. Οι περισσοτερες θρησκειες θα σου πουν "γιατί θα πας στην κολαση". Πολύ ηλίθια απάντηση αν με ρωτάς.

Επίσης θα ήθελα πολύ να σε δω να προσπαθείς να περάσεις έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής δια μέσω φιλοσοφικού διαλόγου στην χώρα που έβγαλε πρωθυπουργό τον Τσίπρα δυο φορές για να σκίσει τα μνημόνια. Η θρησκεία από την άλλη το κατάφερε με την απλή εντολή "κάντο γιατί το λέει ο Θεός".

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Ο σκοπός είναι να φοβίσεις τον λαό ώστε να τον κάνεις να ζει με ένα συγκεκριμένο τρόπο; Αυτό είναι άθλιο επιχείρημα υπερ των θρησκειών.
Όχι, δεν με αφορά καθόλου να προσπαθήσω να πείσω κανέναν και καμία χώρα. Με ενδιαφέρει να αναζητώ την αλήθεια και να απορρίπτω άλογες ιδεολογίες. Αν δικός σας σκοπός είναι να υποστηρίζετε μια θρησκεία ώστε όλοι να φοβούνται και να υπακουν, θα σας πρότεινα το Ισλαμ ή τον τοτεμισμό. Αλλά ξαναλέω, αυτός είναι άθλιος λόγος για να υποστηρίζεις την θρησκεία. Ο Νίτσε απεχθανόταν τέτοιου είδους νόθευση του μυαλού στο όνομα του "ομοιόμορφου τρόπου σκέψης".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Το κράτος έχει ως επίσημη θρησκεία την ορθοδοξία. Aυτό σημαίνει ότι το κράτος αναγνωρίζει de facto τις αποφάσεις και τα πιστεύω της ελληνικής ορθόδοξης εκκλησίας. Αυτό ισχύει και για την πλειοψηφία των κατοίκων της Ελλάδα που στη πλειοψηφία μας είμαστε βαπτισμένοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί.

Το λίγότερο που έχουμε να κάνουμε για το Θεάνθρωπο που θυσιάστηκε για να μας σώσει είναι να υποδεχόμαστε το Άγιο Φως που μας στέλνει κάθε χρόνο με τιμες αρχηγού κράτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Το κράτος έχει ως επίσημη θρησκεία την ορθοδοξία. Aυτό σημαίνει ότι το κράτος αναγνωρίζει de facto τις αποφάσεις και τα πιστεύω της ελληνικής ορθόδοξης εκκλησίας. Αυτό ισχύει και για την πλειοψηφία των κατοίκων της Ελλάδα που στη πλειοψηφία μας είμαστε βαπτισμένοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί.

Το λίγότερο που έχουμε να κάνουμε για το Θεάνθρωπο που θυσιάστηκε για να μας σώσει είναι να υποδεχόμαστε το Άγιο Φως που μας στέλνει κάθε χρόνο με τιμες αρχηγού κράτους.

Τα έξοδα είναι σωστό να τα πληρώνουν και όσοι δεν είναι χριστιανοί; Ή μήπως στο όνομα της πλειοψηφίας τα δικαιώματα της μειοψηφίας εκμηδενίζονται;
Το λιγότερο που μπορούν να κάνουν όσοι πιστεύουν είναι να πληρώνουν για τις τιμές αρχηγού κράτους. Εμείς οι βλάσφημοι δεν έχουμε λόγο να πληρώνουμε καθώς δεν πιστεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τα έξοδα είναι σωστό να τα πληρώνουν και όσοι δεν είναι χριστιανοί; Ή μήπως στο όνομα της πλειοψηφίας τα δικαιώματα της μειοψηφίας εκμηδενίζονται;
Το λιγότερο που μπορούν να κάνουν όσοι πιστεύουν είναι να πληρώνουν για τις τιμές αρχηγού κράτους. Εμείς οι βλάσφημοι δεν έχουμε λόγο να πληρώνουμε καθώς δεν πιστεύουμε.

Τα έξοδα αυτά που είναι ελάχιστα και δεν τα πληρώνουν οι κάτοικοι της Χώρας (π.χ. δεν βρίσκεται το κόστος στο λογαριασμό της ΔΕΗ όπως η ΕΡΤ), αλλά το κράτος. Καλώς ή κακώς το σύνταγμα μας αποδέχεται την Ορθοδοξία. Οι μη Χρηστιανοί πρέπει να το αποδεχτούν και να σεβαστούν τους κανόνες της Χώρας όπου κατοικούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Τα έξοδα αυτά που είναι ελάχιστα και δεν τα πληρώνουν οι κάτοικοι της Χώρας (π.χ. δεν βρίσκεται το κόστος στο λογαριασμό της ΔΕΗ όπως η ΕΡΤ), αλλά το κράτος. Καλώς ή κακώς το σύνταγμα μας αποδέχεται την Ορθοδοξία. Οι μη Χρηστιανοί πρέπει να το αποδεχτούν και να σεβαστούν τους κανόνες της Χώρας όπου κατοικούν.

Δεν έχει σημασία το χρηματικό ποσό. Το πρόβλημα που προκείπτει είναι ιδεολογικό. Η έμμεση φορολόγηση για την διατήρηση και την επέκταση της οργανωμένης θρησκειας μεσω ανθρώπων που δεν δηλώνουν θρήσκοι, είναι ανελεύθερο και θα έπρεπε να απαγορεύεται. Σε ελεύθερα κράτη, υπάρχει διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας και η δεύτερη χρηματοδοτείται από τους πολίτες κατ'ευθείαν, όχι με αναγκαστική φορολόγηση.

Εγω θα πω κακώς είναι έτσι το σύνταγμα και θα πρέπει να αλλάξει. Πολύ εύκολα προτείνεις την συμμόρωση με τους νόμους. Αν, όμως, άνηκες εσύ στην μειωψηφία, δεν νομίζω να ήσουν τόσο δεκτικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Akikos πες μου κιόλας ότι ακούμπησες το φως και δεν κάηκες :P
Κατά τα άλλα, όποτε μας βολεύει τα χρήματα είναι "ελάχιστα", ας πληρώνει το κράτος. Έτσι. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Akikos πες μου κιόλας ότι ακούμπησες το φως και δεν κάηκες :P

Θυμάμαι που μας το έλεγαν όταν είμασταν παιδιά και εμείς σαν βλαμμένα βάζαμε το χέρι στη φλόγα.
Καλή ανάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία το χρηματικό ποσό. Το πρόβλημα που προκείπτει είναι ιδεολογικό. Η έμμεση φορολόγηση για την διατήρηση και την επέκταση της οργανωμένης θρησκειας μεσω ανθρώπων που δεν δηλώνουν θρήσκοι, είναι ανελεύθερο και θα έπρεπε να απαγορεύεται. Σε ελεύθερα κράτη, υπάρχει διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας και η δεύτερη χρηματοδοτείται από τους πολίτες κατ'ευθείαν, όχι με αναγκαστική φορολόγηση.

Εγω θα πω κακώς είναι έτσι το σύνταγμα και θα πρέπει να αλλάξει. Πολύ εύκολα προτείνεις την συμμόρωση με τους νόμους. Αν, όμως, άνηκες εσύ στην μειωψηφία, δεν νομίζω να ήσουν τόσο δεκτικός.

To Athens Pride είχε χορηγό το Δήμο Αθηναίων. Παρόλα αυτά δεν είδα κανένα να γκρινιάζει για την έμμεση φορολογία.

Μην είστε κλειστόμυαλοι. Έχουμε στη διοίκηση της Χώρας ένα αντιχριστιανικό κόμμα που εκλέκτηκε δημοκρατικά. Παρόλα αυτά έχει κάνει ελάχιστα πράγματα εναντίον της εκκλησίας. Ο λόγος που το κάνει αυτό είναι ότι το κράτος κερδίζει περισσότερα από την εκκλησία από ότι το αντίθετο.

Το σύνταγμα δεν είναι κάτι στάσιμο αλλάζει σύμφωνα με τη θέληση των εκλεγμένων αντιπροσώπων μας. Αν ήμουν στη μειοψηφία θα σεβόμουνα την πλειοψηφία. Αντίστοιχα και εμένα δεν μου αρέσει που είμαι στη μειοψηφία που έχει αφορολόγητο στα 0 ευρώ αλλά σέβομαι την απόφαση της πλειοψηφίας που διαμαρτύρεται για το αφρολόγητο των 5900 ευρώ.



Akikos πες μου κιόλας ότι ακούμπησες το φως και δεν κάηκες :P
Κατά τα άλλα, όποτε μας βολεύει τα χρήματα είναι "ελάχιστα", ας πληρώνει το κράτος. Έτσι. :worry:
Δεν το δοκίμασα ποτέ. Θα το δοκιμάσω φέτος. Εδώ πληρώνω 200 ευρώ/μήνα ΕΦΚΑ με το έτσι θέλω για μια πτήση κάνεις έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Για μια πτήση κάνεις έτσι" μα δεν με ενδιαφέρει διόλου το κόστος φίλε μου, αλά καρτ αντιμετώπισή του ανάλογα την περίσταση από τη δική σου πλευρά βλέπω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Είναι τόσο τρομερό για κάποιον που πιστεύει στον Χριστό να μη πιστεύει στο άγιο φως; Δηλαδή να πεις ότι είναι μια παράδοση θα κλονιστεί και όλη η πίστη τους πια; :P Πάλι στα ίδια θα πιστεύουν δε νομίζω να είναι τόσο τρομερό το συγκεκριμένο.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βεβαία ο καθένας έχει τις απόψεις του.
για τους περισσότερους συμπολίτες μας άγιο φως=απόδειξη ύπαρξης θεού
το χρησιμοποιούν και ώς επιχείρημα σε συζήτηση με αθέους.
αν βγει ο πατριάρχης άυριο και παραδεχτεί την αλήθεια θα γίνει ενας μεγάλος χαμός γιατί τόσα χρόνια καλλιεργήθηκε και απο την επίσημη εκλησία ακόμα, οτι είναι ένα θάυμα και το κερί ανάβει μόνο του.
έχει χτιστεί ολόκληρος μύθος γύρω απο το άγιο φως.

η καθολική εκκλησία και ο πάπας ήδη απο τον μεσαίωνα απαγόρευσε στους πιστούς της να συμετέχουν στην συγκεκριμένη τελετή και αποκύρηξε το άγιο φώς ώς απάτη.
και εδω στην ελλάδα απο το 1988 και μετα ο παπανδρέου καθιέρωσε την μεταφορά με αεροπλάνο και την υποδοχή ως αρχηγού κράτους!κάτι το οποίο δεν γίνεται σε καμία άλλη χώρα ορθόδοξη και μη.

για μένα όπως είπα παραπάνω είναι ντροπή, θεοπαιγνία, και καπίλευση των αφελών πιστών
προσωπικά πιστεύω στον χριστιανισμό αλλα ξέρω οτι το άγιο φώς είναι μια απάτη.

ακούστε αυτο το βίντεο απο το 1964 οπου διάκονος του πατριαρχείου εξηγεί ακριβώς τον τρόπο που ανάβει το φώς
θα λυθούν όλες οι απορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
"Για μια πτήση κάνεις έτσι" μα δεν με ενδιαφέρει διόλου το κόστος φίλε μου, αλά καρτ αντιμετώπισή του ανάλογα την περίσταση από τη δική σου πλευρά βλέπω...

Το κράτος μόνο και μόνο από την πώληση των λαμπάδων βγαίνει κερδισμένο από το Άγιο Φως. Αυτό δεν πάει για σένα αλλά γι αυτούς που τους ενδιαφέρει το κόστος της πτήσης λες και την πληρώνουν από την τσέπη τους.

Το Άγιο Φως ίσως και να είναι ψέματα ή αλήθεια. Aπό την στιγμή που το αποδέχεται το κράτος μας μου είναι αδιάφορο το πως έρχεται στη χώρα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Το κράτος μόνο και μόνο από την πώληση των λαμπάδων βγαίνει κερδισμένο από το Άγιο Φως. Αυτό δεν πάει για σένα αλλά γι αυτούς που τους ενδιαφέρει το κόστος της πτήσης λες και την πληρώνουν από την τσέπη τους.

Το Άγιο Φως ίσως και να είναι ψέματα ή αλήθεια. Aπό την στιγμή που το αποδέχεται το κράτος μας μου είναι αδιάφορο το πως έρχεται στη χώρα μας.

με θαύμα έρχεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι πως το μείζον είναι αυτό: Πότε θα αποβάλει το κράτος από το Σύνταγμά του πρώτα πρώτα αυτά τα θρησκοληπτικά στοιχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το κράτος έχει ως επίσημη θρησκεία την ορθοδοξία. Aυτό σημαίνει ότι το κράτος αναγνωρίζει de facto τις αποφάσεις και τα πιστεύω της ελληνικής ορθόδοξης εκκλησίας. Αυτό ισχύει και για την πλειοψηφία των κατοίκων της Ελλάδα που στη πλειοψηφία μας είμαστε βαπτισμένοι Ορθόδοξοι Χριστιανοί.

Το λίγότερο που έχουμε να κάνουμε για το Θεάνθρωπο που θυσιάστηκε για να μας σώσει είναι να υποδεχόμαστε το Άγιο Φως που μας στέλνει κάθε χρόνο με τιμες αρχηγού κράτους.
Είπες την μαγική λέξη: "βαπτισμένοι" - ΔΗΛΩΝΟΥΝ Χριστιανοί. Πόσοι από αυτούς πιστεύουν; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η αλήθεια είναι πως το μείζον είναι αυτό: Πότε θα αποβάλει το κράτος από το Σύνταγμά του πρώτα πρώτα αυτά τα θρησκοληπτικά στοιχεία.

Όταν θα αποβάλλει και τα αντίστοιχα κομμουνιστικά του στοιχεία.

Τα έξοδα είναι σωστό να τα πληρώνουν και όσοι δεν είναι χριστιανοί; Ή μήπως στο όνομα της πλειοψηφίας τα δικαιώματα της μειοψηφίας εκμηδενίζονται;
Το λιγότερο που μπορούν να κάνουν όσοι πιστεύουν είναι να πληρώνουν για τις τιμές αρχηγού κράτους. Εμείς οι βλάσφημοι δεν έχουμε λόγο να πληρώνουμε καθώς δεν πιστεύουμε.

Το κράτος δεν μπορεί να αποσχιστεί από την εκκλησία διότι αν γινόταν κάτι τέτοιο θα έπρεπε να πληρώσει τρελά ποσά σε αποζημιώσεις. Ο λόγος που οι παπάδες και λοιπές τελετές όπως το άγιο φως πληρώνονται από το κράτος είναι διότι έχουν γίνει πολύ μεγάλες επιτάξεις εκκλησιαστικής περιουσίας στο παρελθόν δίχως να δοθούν οι αντίστοιχες αποζημιώσεις και έτσι αντί το κράτος να πληρώσει μερικά εκατοντάδες δις αναλαμβάνει να πληρώνει τους κληρικούς κάθε μήνα.

Επίσης αν όσοι δεν είχαν λόγο να πληρώνουν κάτι στον κρατικό μηχανισμό δεν πλήρωναν δεν θα υπήρχε κράτος αλλά θα ήταν όλα ιδιωτικά. Δεν λειτουργεί έτσι το κράτος. Εγώ δεν θέλω να πληρώνω ούτε για ασφάλειες, ούτε για νοσοκομεία, ούτε για σχολεία, ούτε για την ΕΡΤ, ούτε τις συντάξεις των υπαλλήλων ΔΕΚΟ αλλά θα πληρώσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Πιστεύω οτι το άγιο Φως δεν ειναι απάτη και πρεπει νηστεύουμε τουλάχιστον όλη την Μεγσλη έβδομαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το Άγιο Φως είναι απάτη και δεν χρειάζεται να νηστεύουμε ούτε το Σάββατο το βράδυ, πριν την Ανάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω ότι σας έχει χτυπήσει η νηστεία κατακέφαλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Πιστεύω ότι το "άγιο" φως ταιριάζει με τη πρωταπριλιά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top