Δημόσιας Διοίκησης Παντείου

CounterStrike95

Νεοφερμένος

Ο CounterStrike95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδιά και μένα με ενδιαφέρει το τμήμα Δημόσιας Διοίκησης στο Πάντειο είναι καλό;;από ότι έχω μάθει οι πτυχιούχοι αυτού του τμήματος γράφονται στο οικονομικό επιμελητήριο ως οικονομολόγοι άρα μπορούν να ασκήσουν το επάγγελμα του οικονομολόγου;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Μήπως κάποιος σπουδάζει στο τμήμα δημόσιας διοίκησης παντείου ή είναι απόφοιτος? Αν ναι, ας μου στείλει ένα πμ για να ρωτήσω κατι. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Έχω περάσει 1ος με το 10% στη Δημόσια Διοίκηση Παντείου (με περισσότερα μόρια και από τον 1ο του 90%)

Υπάρχει περίπτωση να πάρω κάποια χρήματα? Ξέρω ότι παλιά κάτι έπαιρναν γι αυτό ρωτάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Наташа

Νεοφερμένος

Η Наташа αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας Παντείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπέρα! δίνω για δεύτερη χρονιά πανελλήνιες και μέσα στις επιλογές μου είναι και το τμήμα Δημόσιας Διοίκησης. Θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος γνωρίζει, αν είναι βέβαια εφικτό φοιτητής ή απόφοιτος της σχολής, σχετικά με τις προοπτικές του τμήματος αυτού, την αποκατάσταση κλπ. Έχω ακούσει διάφορα που με απογοητεύουν, γιατί σκέφτομαι αυτή τη σχολή σαν πρώτη επιλογή σε περίπτωση που δεν τα πάω πολύ καλά! ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Όχι μόνο φοιτητές και απόφοιτοι, αλλά και όσοι γνωρίζουν γι'αυτή τη σχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αγαπητή gem θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις ένα πράγμα μέσα σου. Σε πρώτη φάση να αποδεχθείς ότι θα σπουδάσεις μια θεωρητική επιστήμη με την έννοια ότι δεν θα δεις άμεσα πρακτικές εφαρμογές ή κάτι που να έχει σχέση με την αγορά εργασίας. Δεν θα μάθεις να σχεδιάζεις ή να κατασκευάζεις κάτι. Μια επιστήμη θα σπουδάσεις και αυτό έχει διαφορά από μια τεχνική ειδικότητα. Σε δεύτερο στάδιο, αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να σκεφτείς ενδεχόμενα links για να στραφείς σε κάποιον κλάδο για να είσαι προσβάσιμη στην αγορά εργασίας. Αυτό μπορεί να σημαίνει κάποιο μεταπτυχιακό. Όμως καλώς ή κακώς, δεν ζούμε σε εποχές που όλες οι επιστήμες έχουν την ίδια δυναμική και προοπτικές εξέλιξης διότι οι προοπτικές εξέλιξης δεν εξαρτώνται εξ' ολοκλήρου από την επιστήμη που σπουδάζεις αλλά και από τις δυνατότητες που διαθέτεις η ίδια ως άνθρωπος, ως προσωπικότητα. Δυνητικά μπορεί να σ' αρέσει να γίνεις αστροναύτισσα. Κανείς δεν στο απαγορεύει. Το ζητούμενο είναι εσύ είσαι σε θέση να γίνεις αστροναύτισσα. Αν σου πάει στο χαρακτήρα. Αν διαθέτεις ειδικά χαρίσματα γι' αυτό. Προσωπικά παραδέχομαι ότι είμαι αρκετά στόκος. Δεν είναι κακό. Κάπου αλλού όμως είμαι καλός και επενδύω σ' αυτό, για να διαμορφώσω τη ζωή μου (αν μπορώ να πω αυτό το ρήμα). Έτσι να σκέφτεσαι. Σε κάθε περίπτωση σου έδωσα ένα τυχαίο παράδειγμα. Αν θέλεις να ακολουθήσεις αυτήν την επιστήμη τουλάχιστον για το πτυχίο να φροντίσεις να δεις τι επιλογές μαθημάτων θα κάνεις, ώστε να έχεις links για μετά. Στην Ελλάδα, ισχύει το τετριμμένο πλην αληθινό: δεν έχεις μέλλον. Πονάει ξεπονάει, είναι η πραγματικότητα. Πολλά πράγματα στην Ελλάδα δεν έχουν μέλλον. Πολλές επιστήμες και επαγγέλματα. Η Ελλάδα είναι Ελλάδα με τα γνωρίσματά της. Τα ξέρουμε όλοι και εσύ, οπότε είναι μάταιο να ελπίζουμε ότι αύριο το πρωί θα γίνουμε (σε οργάνωση και νοοτροπία χώρας) Γερμανία. Όμως επειδή δεν πρέπει να απελπιζόμαστε και αντιθέτως να κοιτάζουμε τη ζωή κατάματα, υπάρχει η ευελιξία του συγκεκριμένου πτυχίου σε χώρους της νομικής και της (θεωρητικής) οικονομίας. Μπορούν να μιλήσουν και παιδιά που σπουδάζουν νομική και οικονομία να πει ο καθένας πως η δημόσια διοίκηση μπορεί να συνδυαστεί. Στο εξωτερικό η δημόσια διοίκηση είναι ένα καλό εφόδιο για κάποιον που θέλει να αναλάβει κάποια θέση ευθύνης (διοίκησης) σε κάποιον οργανισμό ή εταιρία, αλλά με τα χρόνια και την ανάλογη εργασιακή εμπειρία. Μην περιμένεις να κάνεις καριέρα από τα 25 ή τα 30 σου έτη.

Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Наташа

Νεοφερμένος

Η Наташа αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας Παντείου (Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Αυτή ακριβώς είναι η αλήθεια, έχεις απόλυτο δίκιο. Φυσικά έχω σκεφτεί και όλες τις παραμέτρους, τις διεξόδους κλπ και ευελπιστώ να καταλήξω στην καλύτερη δυνατή απόφαση. Ειλικρινά με βοήθησαν πολύ οι απόψεις σου και οι συμβουλές σου. Σ'ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
μια φιλη περασε σε αυτη τη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ένας πτυχιούχος αυτής της σχολής μπορεί να εργαστεί στα ΜΜΕ με ή χωρίς μεταπτυχιακό στη δημοσιογραφία;
Εφάπτονται δηλαδή κάπου οι δύο επιστήμες;

Up.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Οποιος θελει αυτοανακυρησσεται σε δημοσιογραφος. Δεν υπαρχουν κατοχυρωμενα επαγγελαματικα δικαιωματα... Και οχι, δε νομιζω να εχει καποια σχεση η δημοσια διοικηση με τα ΜΜΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Πέραν αυτού, τι τμήμα είναι; Με τι έχει να κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Κοιταξε στο προγραμμα σπουδων του τμηματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ναι, χαίρω πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Το πρόγραμμα σπουδών κλπ. είναι τυπολογία.
Υπάρχει κανείς εδώ που σπουδάζει ή έχει άτομα που σπουδάζουν στο συγκεκριμένο τμήμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Απ'ότι είδα το τμήμα έχει πολλά οικονομικά μαθήματα και λογιστικά κλπ. ήδη από τα πρώτα δύο έτη (έπειτα παίρνει κανείς κατεύθυνση δημοσίων θεσμών) Τα μαθήματα αυτά, για κάποιον της θεωρητικής που δεν έχει επαφή με τα μαθηματικά κλπ. δεν θα είναι δύσκολα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Απ'ότι είδα το τμήμα έχει πολλά οικονομικά μαθήματα και λογιστικά κλπ. ήδη από τα πρώτα δύο έτη (έπειτα παίρνει κανείς κατεύθυνση δημοσίων θεσμών) Τα μαθήματα αυτά, για κάποιον της θεωρητικής που δεν έχει επαφή με τα μαθηματικά κλπ. δεν θα είναι δύσκολα;

Ας απαντησει οποιος γνωριζει , εχω ακριβως την ιδια απορια. Εμεις τα θεωρητικοπαιδια μπορουμε να την παρακολουθησουμε ανετα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Θέληση και ενδιαφέρον να υπάρχουν και όλες οι δυσκολίες ξεπερνιούνται.
Εξάλλου υπάρχει και η κατεύθυνση Δημοσίων Θεσμών :) :)
Όσο αφορά τις λογιστικές, δεν απαιτούν μαθηματικά, αλλά αριθμητική χαχα

Η αδερφή μου σπουδάζει στο τμήμα :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Θέληση και ενδιαφέρον να υπάρχουν και όλες οι δυσκολίες ξεπερνιούνται.
Εξάλλου υπάρχει και η κατεύθυνση Δημοσίων Θεσμών :) :)
Όσο αφορά τις λογιστικές, δεν απαιτούν μαθηματικά, αλλά αριθμητική χαχα

Η αδερφή μου σπουδάζει στο τμήμα :P :P

οκ ! σ ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Ψάχνοντας το τμήμα, ομολογώ πως έχω απογοητευθεί. Πολύ δύσκολη σχολή, χωρίς εξασφαλισμένη επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Με το νέο σύστημα γίνεται να περάσω εδώ από Ανθρωπιστικών σπουδών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top