[22/5/2013] Νεοελληνική Λογοτεχνία

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 10 22.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 22 48.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 7 15.6%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 6.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 2.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 4.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Επιτρέψτε μου αλλά νομίζω αν πάρουμε τα θέματα από το 2003 με το Αμάρτημα και φτάσουμε στα σημερινά οι ερωτήσεις που βάζουν γίνονται όλο και πιο κατανοητές ώστε να σου δώσουν μια ιδέα τί περίπου να γράψεις. Δηλαδή τί πιο αναμενόμενο από σχήματα λόγου, ρομαντισμό και εικόνες φύσης στον Κρητικό[όλα τα "υπόλοιπα" τα έβαλαν το 2011]? Και πέρσι στον Καβάφη πάλι έγραφες άνετα.

Το αποκορύφωμα ήταν το 2010 με τον Κεμάλ που έχανες τον μπούσουλα με τα 1327497 υποερωτήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι το παιδί που έγραψε οτι ηταν γκομενος της το ειπε για πλακα...!!!

Χαχαχα το θέμα μου δεν ήταν στην διατύπωση, αλλά αν όντως υπήρχε κάτι ερωτικό μεταξύ τους ώστε να μπορεί κάποιος να αναφερθεί στον ερωτισμό των αποσπασμάτων ως ομοιότητα! Προσωπικά δεν μου φαίνεται να λέει κάτι τέτοιο ξεκάθαρα οπότε δεν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
ΜΜΕ ενα 17000 να γραψεις μπαινεις ρε παιδια cool.

Και λιγότερο για Πάντειο που θέλω... Διότι υπάρχει η ξένη γλώσσα που δίνει μόρια. Το θέμα όπως είπα είναι ότι δεν ξέρω άγνωστο. Και όταν πας αυτομάτως με 12 ταβάνι στα Αρχαία (με τον συντελεστή που έχουν) δεν πας παραπανω απο 16.000 μόρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Στο υπερφυσικό στοιχείο έγραψα την περιγραφή των εικόνων υποστηρίζοντας πως θέλει να τονίσει πόσο ξεχοριστός και μαγευτικός ήταν αυτός μέσω της σύγκρισης και ότι το αναφέρει και ο ίδιος σε ένα στίχο (τον έβαλα ακριβώς, τώρα δε το θυμάμαι.
Η καθηγήτριά μου μου είπε πως είναι σωστό. Εσείς τι βάλατε??


η καθηγητρια σου λογικο ειναι να σου πει καλα λογια για να μην σου ριξει το ηθικο!και καλα κανει!αν θες δες εδω τις απαντησεις αν και τα κειμενα ειναι υποκειμενικο μαθημα!αρα σωστο μπορει να πιαστει οτιδηποτε ειναι τεκμηριωμενο!

https://www.ert.gr/exams/images/stories/themata-lyseis-2012/_2013_.pdf

Χαχαχα το θέμα μου δεν ήταν στην διατύπωση, αλλά αν όντως υπήρχε κάτι ερωτικό μεταξύ τους ώστε να μπορεί κάποιος να αναφερθεί στον ερωτισμό των αποσπασμάτων ως ομοιότητα! Προσωπικά δεν μου φαίνεται να λέει κάτι τέτοιο ξεκάθαρα οπότε δεν :P

https://www.ert.gr/exams/images/stories/themata-lyseis-2012/_2013_.pdf
στις επισημες απαντησεις αναφερει ως ομοιοτητα το ερωτικο στοιχειο αρα ειναι σωστο!ο σωτηρης ηταν γκομενος της
χαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ κοιτάω και τις βάσεις 2004-2005 κάπου εκεί, που η βάση ΜΜΕ ήταν 15. Η μάνα μου φταίει που δε με γέννησε νωρίτερα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
η καθηγητρια σου λογικο ειναι να σου πει καλα λογια για να μην σου ριξει το ηθικο!και καλα κανει!αν θες δες εδω τις απαντησεις αν και τα κειμενα ειναι υποκειμενικο μαθημα!αρα σωστο μπορει να πιαστει οτιδηποτε ειναι τεκμηριωμενο!

https://www.ert.gr/exams/images/stories/themata-lyseis-2012/_2013_.pdf



https://www.ert.gr/exams/images/stories/themata-lyseis-2012/_2013_.pdf
στις επισημες απαντησεις αναφερει ως ομοιοτητα το ερωτικο στοιχειο αρα ειναι σωστο!ο σωτηρης ηταν γκομενος της
χαχαχα

•Ενδεικτικά θα μπορούσαν να αναφερθούν και οι
στίχοι 29, 35-36, 41-42

Σ αυτούς είμαι ευτυχώς!! Και γενικά είμαι πολύ κοντά στις συγκεκριμένες απαντήσεις. Άντε να δούμε...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Μας την έκαναν την έκπληξη! :whistle:
Βατά τα θέματα..αν τον είχε διαβάσει κανείς καλά στις επαναλήψεις έγραφε.. Και στο δικό μας το σχολείο πολλοί το είχαν αποκλείσει..κι όμως..την πάτησαν! Άλλοι διάβασαν μόνο πεζά...που πας ρε Καραμήτρο έτσι?? :confused: Πανελλαδικές πας να δώσεις..δε ρισκάρεις σε τέτοιο σημείο!! Τα μάτια τους 14 άλλη φορά.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

triantafullaki :)

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η triantafullaki :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Εν τω μεταξύ κοιτάω και τις βάσεις 2004-2005 κάπου εκεί, που η βάση ΜΜΕ ήταν 15. Η μάνα μου φταίει που δε με γέννησε νωρίτερα :P

Μόνο που τότε τα παιδιά έδιναν 9 μαθήματα και όχι 6 (μάλιστα έχω ακούσει πως τα μαθηματικά και η φυσική γενικής ήταν υποχρεωτικά ) χωρίς να είμαι σίγουρη 100% ,αλλά σίγουρα έδιναν 9 μαθήματα.Είχαν κ επιτάφιο στις πανελλήνιες ( το βλέπεις κ από παλιά θέματα των αρχαίων κατεύθυνσης τις χρονιές αυτές ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
η επιτροπή που έβαλε τον κρητικό ήθελε πολύ απλά να δει ποιος τα άκουγε βερεσέ τα σοσ και τα αντισοσ μια χρονια και ΔΙΑΒΑΖΕ ΣΟΒΑΡΑ τα παντα.. καλη μας επιτυχια και στα υπολοιπα και μη σκατε για τιποτε.. ειναι ΟΛΑ ΘΕΜΑ βαθμολογητη :)
...και συνεχίζουμεε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
ελπίζω να γράψετε καλά παιδιά...είδα έπεσε το κείμενο που έπεσε και στην δική μου χρονιά! Σίγουρα κάτι τέτοιο ήταν έκπληξη αλλά ένα ποστ που διάβασα στην πρώτη σελίδα για κλονισμούς και κλάμματα δεν το καταλαβαίνω,..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
ελπίζω να γράψετε καλά παιδιά...είδα έπεσε το κείμενο που έπεσε και στην δική μου χρονιά! Σίγουρα κάτι τέτοιο ήταν έκπληξη αλλά ένα ποστ που διάβασα στην πρώτη σελίδα για κλονισμούς και κλάμματα δεν το καταλαβαίνω,..
έγινε ένας κακός χαμός σήμερα γιατί δεν τον περίμενε κανείς.
Όλοι ήθελαν πολυδούρη ή ιωάννου (δε νομίζω να σ'ενδιαφέρουν βασικά :P ),αλλά ναι,αν έδινες το '11 ήταν τότε το κείμενο αυτό...
δεν έχει ξαναγίνει,η αλήθεια είναι, μετά από 2 χρόνια το ίδιο κείμενο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Κάτι μου το έλεγε μέσα μου τις τελευταίες μέρες για Κρητικό ..αφού 2 μέρες πριν την έκθεση διάβαζα φεγγαροντυμένη και μοτιβό της σιγής του κόσμου ..μόνο τον ήχο είχα αφήσει ...είχα πει χθες το βράδυ ότι θα το διαβάσω αλλά επηρεάστηκα απ όλους και διάβασα πεζά ...μ@λακία μου! :whistle:
Το όνειρο στο κύμα και οι προσφυγικοί είχαν ακουστεί τόσο ..!! Όλοι είχαμε προετοιμαστεί και για την πιο δύσκολη ερώτηση :spasiklas:...το πιστεύω ότι παίζει να μην τα κληρωσαν καν! :whistle:

Ο Θεός με φώτισε και το έκανα μία ανάγνωση το 5 το πρωί πριν φύγω ...δεν συγκράτησα τίποτα αλλά το θυμήθηκα λίγο ..τα θέματα ήταν εύκολα ...έγραψα καλά ..κι αν το είχα διαβάσει πιο καλά θα έγραφα ακόμη καλύτερα..
Η βλακεία μου ήταν στην άσκηση με τα σχήματα λόγου ....δεν είδα το "διαφορετικά" ...κι έβαλα επάναληψη(αναδίπλωση) και 3 μεταφορές η μία εκ των οποίων ήταν συνεκδοχή αλλά οκ ...:redface: :angel: χοχοχο ..

Πολλά παιδιά την πάτησαν ..λίγοι είχαν κοιτάξει ...ούτε καν διαβάσει Κρητικό ...

Ότι έγινε έγινε κι ας ελπίσουμε να πέσουμε σε καλό βαθμολογητή ...αυτό το κωλομάθημα είναι χειρότερο κι από την έκθεση ...:kill:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constadinos

Νεοφερμένος

Ο Constadinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Τα θέματα ΔΕΝ ήταν ευκολα.Δεν θα έλεγα οτι ήταν πολύ δύσκολα,αλλά θα τα έλεγα απαιτητικά που αν κάποιος δεν είχε διαβάσει έστω μέτρια τον Κρητικο,δεν θα πήγαινε καλά.
Καλα νομίζω πάντως οτι έγραψα αλλα στα σχήματα λόγου την πάτησα..όπως και να'χει,καλή επιτυχία σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
έγινε ένας κακός χαμός σήμερα γιατί δεν τον περίμενε κανείς.
Όλοι ήθελαν πολυδούρη ή ιωάννου (δε νομίζω να σ'ενδιαφέρουν βασικά :P ),αλλά ναι,αν έδινες το '11 ήταν τότε το κείμενο αυτό...
δεν έχει ξαναγίνει,η αλήθεια είναι, μετά από 2 χρόνια το ίδιο κείμενο...

Ποια 2η χρόνια? Εδώ από το 2002 βάζουν έχουν βάλει κάθε χρόνο διαφορετικό! Ή είσαι λαμόγιο ή δεν είσαι! Αυτοί το κερδίζουν με το σπαθί τους το τίτλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Ποια 2η χρόνια? Εδώ από το 2002 βάζουν έχουν βάλει κάθε χρόνο διαφορετικό! Ή είσαι λαμόγιο ή δεν είσαι! Αυτοί το κερδίζουν με το σπαθί τους το τίτλο...
μα το ιδιο δε λεμε; οτι καθε χρονο διαφορετικο επεφτε και δεν εχει ξαναγινει το φετινο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντρεας7

Νεοφερμένος

Ο Αντρεας7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Και εγω ημουν της αποψης οτι δεν θα πεσει με τιποτα, Καββαφης,ουτε Κρητικος,ουτε Αντικλειδια!!! Το πρωτο ουτε που το διαβασα φετος, τα αντικλειδια τα καψε ο οεφε! και ευτυχως που διαβασα χτες στο blog απο τον chaos για τον Κρητικο , και γενικα ολες τις αποψεις οτι αν θελουν να εκπληξουν αυτο θα κανουν,και τελικα το διαβασα χτες το βραδυ το 4 και το 5 και παρολο που μου κοπηκε το αιμα οταν ηρθαν τα θεματα και ακουσα κρητικο μετα τα εγραψα ολα! Λιγο τα σχηματα λογου τωρα που διαβαζω τι κανανε περιπου ολοι με προβληματισαν! με ενα 14-15 ειμαι ικανοποιημενος,μπορουσα και παραπανω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Κάτι μου λέει οτι και του χρόνου θα ξαναπέσει Κρητικός, Οπότε μην παραξενευτείτε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasIraklio

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Πάλι καλά που μου ήρθε χθες η θεία φώτιση και διάβασα τη τελευταία στιγμή χθες, πριν παραδοθώ στην αγκαλιά του ορφέα, για κανα 20λεπτο τον Σολωμό !
Τον διάβασα κι ένα 20λεπτάκι ακόμα το πρωί και ήμουνα -σχεδόν- κομπλέ :slourp:

Οι ερωτήσεις τώρα μην λέμε και ότι θέλουμε, δεν ήταν και οι πιο εύκολες, θέλανε λεπτομέρεια και ένα καλού επιπέδου διάβασμα για να γράψεις καλό βαθμό... Μεγάλη πληγή η λειτουργία εκφραστικών μέσων και εικόνων...

Και επειδή παρατήρησα ότι έχει γίνει λόγος για το συγκεκριμένο θέμα με τις εικόνες και τα σχήματα λόγου, η εικόνα τυπικά δεν είναι σχήμα λόγου, είναι εκφραστικό μέσο, αλλά πλέον σχήματα λόγου/εκφραστικά μέσα θεωρούνται το ίδιο πράγμα
Οπότε κουλάρετε , σίγουρα δεν πρόκειται να το πάρουν λάθος :clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Λοιπόν τα θέματα ήταν γελοιότατα και αρκετά προβλεπόμενα για 'μενα.
Ηταν καρα σοσάρα για 'μενα, απο χθες στο ischool έλεγα αφήστε παπαδιαμάντη, εγγονόπουλο-αναγνωστάκη, προσφυγικούς και αμάρτημα και πιάσε πολυδούρη και κρητικό που κανένα φροντιστήριο δεν τον έχει στα σος. (Ψάξτε και στα μηνύματα μου τα προηγούμενα)
Φυσικά όταν πήρα τα θέματα δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα, γιατί αφενώς κόσμος θα κάηκε κόσμος και κοσμάκης (πολλοί σχολείο μου δε τον είχαν διαβάσει καν), αφετέρου είχα προετοιμαστεί καλά.
Ούτε χρονικά επίπεδα, ούτε τίποτα ακραίο δεν έβαλαν, ήταν νορμάλ ως εύκολα για κάποιον που είχε προετοιμαστεί αρκετά καλά.
Εξάλλου χθες ξεκίνησε η μάχη της Κρήτης, ε... δε θέλει και πολυ μυαλό !

Πήγα απ' το φροντ, είδα λύσεις, αλλά οκ επειδή είναι υποκειμενικά τα θέματα, στην πολύ χειρότερη θα πω ενα 17.

Πραγματικά θεός είσαι ρε. Τρομερή πρόβλεψη!

Τα θέματα ΔΕΝ ήταν ευκολα.Δεν θα έλεγα οτι ήταν πολύ δύσκολα,αλλά θα τα έλεγα απαιτητικά που αν κάποιος δεν είχε διαβάσει έστω μέτρια τον Κρητικο,δεν θα πήγαινε καλά.
Καλα νομίζω πάντως οτι έγραψα αλλα στα σχήματα λόγου την πάτησα..όπως και να'χει,καλή επιτυχία σε όλους!

Τα θέματα δεν ήταν δύσκολα. Δεν λες απαιτητικά τα θέματα που είναι απαντημένα στο 90 % των βοηθημάτων.

15 μόρια
Η εισαγωγή... ευρωπαϊκός ρομαντισμός, εντάξει σας τα έδινε κιόλας. Δεν ζητούσε απλά από ποια έχει επηρεαστεί, έτσι ξερά. Τα έδινε!
20 μόρια
Για τις εικόνες (που στον κρητικό αν μη τι άλλο τα πάντα στρέφονται γύρω από τις εικόνες, ακουστικές, οπτικές, οσφρητικές), τις οποίες εικόνες έλεγε και που να τις βρεις.
20 μόρια
Για 4 σχήματα λόγου.
25 μόρια για τους δύο τελευταίους στίχους (που όποιο βοήθημα να ανοίξεις τα γράφει)
20 μόρια για το παράλληλο το οποίο ήταν αρκετά βατό (το οποίο μόλις είδα ήταν σε διαγώνισμα στον σαββάλα)

Όσο για τη λειτουργία των σχημάτων και των εικόνων το γράφουν όλα τα βοηθήματα για τη διττή φύση της φύσης, για το πως μπορεί να φανεί από τη μία μαγευτική και από την άλλη τρομακτική και σκοτεινή ή για το πώς τα σχήματα λόγου οι παρομοιώσεις και οι υπερβολές δίνουν έμφαση στην επίπτωση που είχε ο ήχος στον κρητικό.

Ήταν ένα καλό διαγώνισμα σε ένα δύσκολο αντικειμενικά κείμενο. Θα μπορούσαν να βάλουν και χειρότερα.
Αυτό που αποδεικνύεται περίτρανα είναι ότι στις πανελλήνιες δεν λειτουργούμε με sos. Δεν υπάρχουν αουτσάιντερ κείμενα. Όλα παίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν τα θέματα ήταν γελοιότατα και αρκετά προβλεπόμενα για 'μενα.
Ηταν καρα σοσάρα για 'μενα, απο χθες στο ischool έλεγα αφήστε παπαδιαμάντη, εγγονόπουλο-αναγνωστάκη, προσφυγικούς και αμάρτημα και πιάσε πολυδούρη και κρητικό που κανένα φροντιστήριο δεν τον έχει στα σος. (Ψάξτε και στα μηνύματα μου τα προηγούμενα)
Φυσικά όταν πήρα τα θέματα δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα, γιατί αφενώς κόσμος θα κάηκε κόσμος και κοσμάκης (πολλοί σχολείο μου δε τον είχαν διαβάσει καν), αφετέρου είχα προετοιμαστεί καλά.
Ούτε χρονικά επίπεδα, ούτε τίποτα ακραίο δεν έβαλαν, ήταν νορμάλ ως εύκολα για κάποιον που είχε προετοιμαστεί αρκετά καλά.
Εξάλλου χθες ξεκίνησε η μάχη της Κρήτης, ε... δε θέλει και πολυ μυαλό !

Πήγα απ' το φροντ, είδα λύσεις, αλλά οκ επειδή είναι υποκειμενικά τα θέματα, στην πολύ χειρότερη θα πω ενα 17.

Το έχω απορία ρε παιδί μου... Eσύ χαίρεσαι όταν οι άλλοι γράφουν χάλια; :confused:

Και ηρέμησε με τον Κρητικό. ;) Θα ήθελα να δω τι θα έλεγες αν τελικά δεν έπεφτε... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top