[22/5/2013] Νεοελληνική Λογοτεχνία

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 10 22.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 22 48.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 7 15.6%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 6.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 2.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 4.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Η εικονα ειναι εκφραστικο μεσο και οχι σχημα λογου.

Πιάνετε και στα σχήματα λόγου. Δε το έβαλα εγώ, αλλά σε πολλές απαντήσεις και στα φροντιστήρια, το θεωρούν σωστή απάντηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Η μία απο τις δύο διαφορες που εβαλα ειναι πως τα γεγονότα που διαδραματίζονται στο κείμενο του Σολωμού στηρίζονται στην πραγματικότητα ενώ στο κείμενο του Λαπαθιώτης όλα τα γεγονότα που περιγράφονται είναι φανταστικά, στηρίζονται δηλαδη στο όνειρο της Ρηνούλας. Γενικά το ανέπτυξα περεταίρω. Τι λέτε; Είναι σωστό;

Ε φυσικα και ειναι .Πως να μην ειναι;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Με συγχωρείτε, προς τί η έκπληξη?

Technically τίποτε δεν τους εμποδίζει να βάλουν το ίδιο κείμενο με την προηγούμενη χρονιά, ίδιο απόσπασμα ή ακόμα και παρόμοιες ερωτήσεις...

Koίτα όταν φτάνεις στην τελευταία επανάληψη δε δίνεις και τόσο βάρος σε κείμενο των 2 προηγούμενων ετών όπως και του ΟΕΦΕ. Υποτίθεται όμως ότι τα χεις διαβάσει και τα έχεις κάνει ήδη μια επανάληψη πριν αρχίσουν οι πανελλήνιες.
Νομίζω πως εκεί ήταν το όλο θέμα, ότι δεν ήταν όλοι καλά προετοιμασμένοι. Φυσικά αυτοί που πήγαν με 5 κείμενα απορρίποτωντας περσυνό, προπέρσινο, αντιπρωπέρσυνο, ΟΕΦΕ και ως καρασός την Πολυδούρη την πάτησαν στο μεγαλύτερο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Ειμαι άσχημα σκασκμενος. Οτι θα με κήδευε η Λογοτεχνία δεν το πίστευα ποτέ. Με τον chaos τα λεγαμε χθες αλλα δεν πιστεψα οτι θα πεσει ο μαλακας ο Κρητικός και οι μαλακίες του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ο σωτήρης ήταν σίγουρα γκόμενος της ρηνούλας; :P Επειδή δεν το λέει ξεκάθαρα προτίμησα να μην βάλω ερωτισμό στην ατμόσφαιρα. Γιατί να μην ήταν ο πατέρας της; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ε φυσικα και ειναι .Πως να μην ειναι;:P
ΤΕΛΕΙΑ! Ευχαριστω για την απάντηση, είχα ένα αγχος για αυτο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Με βλέπω στα ΤΕΦΑΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Πιάνετε και στα σχήματα λόγου. Δε το έβαλα εγώ, αλλά σε πολλές απαντήσεις και στα φροντιστήρια, το θεωρούν σωστή απάντηση. :)

https://filologein.blogspot.gr/2012/09/blog-post.html

Γενικα,νομιζω οτι δεν αποτελει.Τωρα οι απαντησεις που βαζουν πιστευω ειναι ενδεικτικες,οχι απολυτες.Εγκειται στο βαθμολογητη τι θα κοψει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dickensian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dickensian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
εγω διαφορες εβαλα για να τα πω συνοπτικα οτι απο την μια εχουμε ηχο στην πραγματικοτητα και απο την αλλη στο ονειρο,και διαφορα ως προς την λειτουργια:ο ηχος στον κρητικο λειτουργει ως πειρασμος (ως κατι κακο δλδ) ενω στου Λαπαθιωτη ως κατι που προσφερει ψυχικη πληροτητα και ευδαιμονια(κατι καλο).Ελπιζω να ειναι σωστα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Κάποιοι στην τάξη μου χτυπιόντουσαν, κάποιοι κλαίγανε, λυποθυμίες δεν είχαμε.

Εγώ σοκαρίστηκα. Μακάρι να 'χω γράψει 12, θα κάνω πάρτι. Πάμε δυναμικά για τα επόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CLONOA

Νεοφερμένος

Ο CLONOA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Στη θάλασσα έβαλες το χιαστό?? Και γω εκεί την πάτησα. Η εικόνα δεν είναι σχήμα λόγου, εκφραστικό μέσο είναι. Τα άλλα 2 που είπες σωστά ήταν συν την υπερβολή με το αηδόνι που αντηβουίζει και την επανάληψη αντί χιαστού.
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Η επανάληψη αντί για το χιαστό θεωρείται σωστό δηλαδή;

Δε σώζεται η κατάσταση με τίποτα φίλε μου, σίγουρα θα συνεχίσω να δίνω και θα συνεχίσω το διάβασμα.
Αλλά όταν έχεις κάνει λάθη στο Α και στο Β δεν έχεις τύχη...
Μην το πας έτσι φίλε μου! Κι εγώ με την έκθεση που ήταν από τα πλεονεκτήματα μου τη πάτησα αλλά ανέκαμψα με βιολογία και σχετικά με λογοτεχνία

Η αληθεια είναι και να μην είχε διαβάσει κανείς, ενα 14-15 μπορούσε να το γράψει
Υπερβάλλες...Απλά έπρεπε να είχες μπει στο πνεύμα του ποιήματος και της λογοτεχνίας, κάτι που απαιτεί φυσικά και διάβασμα. Άλλωστε υπήρχαν κάποιοι στίχοι που αν δεν είχες διαβάσει την ανάλυση δεν έπιανες το νόημα ή δεν έλγες αυτό που έπρεπε να πεις.

@mathitis13 Το ξέρω αλλά στην απόγνωσή μου έβαλα αυτή τη μαλακία...
Το 1ο τουλάχιστον ως προς την κατάληξη των 2 (Ρηνούλα,αγαπημένη Κρητικού) στέκει ή είναι παπαριά κι αυτό?
Εγώ αυτό το σύνδεσα με τη δυναμικότητα που είχε ο κάθε χαρακτήρας (Κρητικός, δυναμικός, συνέχισε, έφτασε στον γιααλό - Ρηνούλα, αδύναμη, νοσταλγία για το όνειρο, κουκούλωμα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Ο σωτήρης ήταν σίγουρα γκόμενος της ρηνούλας; :P Επειδή δεν το λέει ξεκάθαρα προτίμησα να μην βάλω ερωτισμό στην ατμόσφαιρα. Γιατί να μην ήταν ο πατέρας της; :P

Φαντάζομαι ότι το παιδί που έγραψε οτι ηταν γκομενος της το ειπε για πλακα...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Φαντάζομαι ότι το παιδί που έγραψε οτι ηταν γκομενος της το ειπε για πλακα...!!!

δεν θα εγραψε γκομενος θα εγραψε αγαπημενος ρε :D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τελικά μόνο στη διατύπωση ήταν εύκολες όπως βλέπω. Όλοι διαφορετικά γράψαμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Τελικά μόνο στη διατύπωση ήταν εύκολες όπως βλέπω. Όλοι διαφορετικά γράψαμε :P

καλα δεν γραψαμε ολοι διαφορετικα!αν εχεις γραψει τελειως διαφορετικα τοτε κατι παει στραβα!γενικα δεν ηταν κι τα ευκολοτερα που μπορουσαν να βαλουν !Στην διατυπωση καλα ητανε!καλη τυχη σε ολους παιδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Μην το πας έτσι φίλε μου! Κι εγώ με την έκθεση που ήταν από τα πλεονεκτήματα μου τη πάτησα αλλά ανέκαμψα με βιολογία και σχετικά με λογοτεχνία

Ξέρεις τι γίνεται? Δεν έχω το άγνωστο στ'αρχαία. Και γι αυτο βασίζομαι στα υπόλοιπα μαθήματα. Οποιοδήποτε μου έφευγε κάτω από 15 είναι καταδικαστικό για τα ΜΜΕ που θέλω...
Τέλος πάντων, συνεχίζω. Και καλή συνέχεια σε όλους!

δεν θα εγραψε γκομενος θα εγραψε αγαπημενος ρε :D:D

Ο Σωτήρης ήταν γκόμενός της :P

χαχαχαχαχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ξέρεις τι γίνεται? Δεν έχω το άγνωστο στ'αρχαία. Και γι αυτο βασίζομαι στα υπόλοιπα μαθήματα. Οποιοδήποτε μου έφευγε κάτω από 15 είναι καταδικαστικό για τα ΜΜΕ που θέλω...
Τέλος πάντων, συνεχίζω. Και καλή συνέχεια σε όλους!

και εγω μμε ηθελα αλλα δυστυχως δεν μου φτανουν τα μορια!δεν το εχω με τις γλωσσες αρχαια και λατινικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
ΜΜΕ ενα 17000 να γραψεις μπαινεις ρε παιδια cool.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Στο υπερφυσικό στοιχείο έγραψα την περιγραφή των εικόνων υποστηρίζοντας πως θέλει να τονίσει πόσο ξεχοριστός και μαγευτικός ήταν αυτός μέσω της σύγκρισης και ότι το αναφέρει και ο ίδιος σε ένα στίχο (τον έβαλα ακριβώς, τώρα δε το θυμάμαι.
Η καθηγήτριά μου μου είπε πως είναι σωστό. Εσείς τι βάλατε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ΜΜΕ ενα 17000 να γραψεις μπαινεις ρε παιδια cool.

ναι ειναι πολυ ευκολο το 17000!!χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top