[22/5/2013] Νεοελληνική Λογοτεχνία

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 45)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 10 22.2%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 22 48.9%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 7 15.6%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 3 6.7%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 1 2.2%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 2 4.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ρε γαμω τον θεουλη τους τι εκαναν σημερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.

Imagica

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Imagica αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
νταξει σοκ,εμας ολοι κλαιγανε,αλλοι λυποθημουσαν,χαμος για τουαλετα να πληνουν το προσωπο τους κ να αρχισουν τα θεματα...οπως ειπε μια κοπελα δν ηταν δυσκολα,ηταν αδιαβαστα...κ εγω εγραψα γτ το περιμενα,αλλα ηταν πλ λυπηρο το ολο σκηνικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Λοιπόν τα θέματα ήταν γελοιότατα και αρκετά προβλεπόμενα για 'μενα.
Ηταν καρα σοσάρα για 'μενα, απο χθες στο ischool έλεγα αφήστε παπαδιαμάντη, εγγονόπουλο-αναγνωστάκη, προσφυγικούς και αμάρτημα και πιάσε πολυδούρη και κρητικό που κανένα φροντιστήριο δεν τον έχει στα σος. (Ψάξτε και στα μηνύματα μου τα προηγούμενα)
Φυσικά όταν πήρα τα θέματα δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα, γιατί αφενώς κόσμος θα κάηκε κόσμος και κοσμάκης (πολλοί σχολείο μου δε τον είχαν διαβάσει καν), αφετέρου είχα προετοιμαστεί καλά.
Ούτε χρονικά επίπεδα, ούτε τίποτα ακραίο δεν έβαλαν, ήταν νορμάλ ως εύκολα για κάποιον που είχε προετοιμαστεί αρκετά καλά.
Εξάλλου χθες ξεκίνησε η μάχη της Κρήτης, ε... δε θέλει και πολυ μυαλό !

Πήγα απ' το φροντ, είδα λύσεις, αλλά οκ επειδή είναι υποκειμενικά τα θέματα, στην πολύ χειρότερη θα πω ενα 17.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Πάντως πολλοί κάηκαν εδώ σύμφωνα με αυτά που διαβάζω στο φουμπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Παιδιά, κι εμένα σχετικά βατό μου φάνηκε το διαγώνισμα. Στη Β1 όμως τι έπρεπε να απαντήσουμε ως προς τη λειτουργία των εικόνων; Στη Β2, ποια ήταν τα τέσσερα σχηματα λόγου; Εγώ βρήκα μεταφορά, προσωποποίηση, σχήμα χιαστό και ...εικόνα. Αλλά η εικόνα μου είπαν δεν συμπεριλαμβάνετεαι στα σχήματα λόγου. Εσείς τι βάλατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Το χειρότερο απ'όλα είναι ότι πρέπει να κρατήσεις όρθια την ψυχολογία σου γιατί υπάρχει συνέχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
:)


Συγχαρητήρια, αυτές έχουν πέσει. 4,5 διαβασε.


Κρητικός θα πέσει 4-5. Στάνταρ :P
Ούτε 1 φροντιστήριο τον έχει στα προτεινόμενα. Νομίζετε αυτοί δεν κοιτάνε τι προτείνουν τα φροντιστήρια; Και αυτοί έχουν ανθρώπους που τα ψάχνουν. ;) Δεν είναι στην κοσμάρα τους. Οπως κοιτάνε τι βάζει κάθε χρόνο ο ΟΕΦΕ, έτσι κοιτάνε και τα φροντιστήρια.
Πέρσι κανένα φροντιστήριο δεν είχε προτείνει ηθικά 4-5, και να που έπεσαν. Το ίδιο με τον Καβάφη. Το ίδιο με την έκθεση (πέρσι ήταν παγκόσμια μέρα πολιτισμού και τα περισσότερα φροντιστήρια είχαν προτείνει μνημεία και παράδοση, τέχνη δε πρότεινε κανένα)
Φέτος το ίδιο, όλα τα φροντιστήρια τουρισμό, αθλητισμό, εθελοντισμό και κάτι ακυριές. Να που έπεσε περιβάλλον :P :P :P
Φέτος στα προτεινόμενα παίζει πολύ Ιωάννου, προσφυγικοί, εγγονόπουλος-αναγνωστάκης, αμάρτημα

Αρα ή όνειρο στο κύμα ή αμάρτημα ή κρητικός. Τα άλλα δεν έχουν πέσει (εκτός απο τον Εγγονόπουλο που έπεσε μόνος του χωρίς τον Αναγνωστάκη) και τον Κεμάλ που έπεσε ολόκληρο.
Εγώ πολυδούρη πιστεύω και θέλω να πέσει.

Το 11 μπήκαν οι ενότητες 1,2,3
Οι 4,5 δεν έχουν μπει

Γιά λογοτεχνία που ειπώθηκε πριν... Όλοι περιμένουν όνειρο ή ιωάννου. Σε όλα τα προτεινόμενα αυτά τα 2 έχουν. Εγώ πιστεύω πολυδουρη ή κρητικός. Κάνεις δε τα περιμένει. Στην έκθεση όλα τα φροντιστήρια είχαν στα προτεινόμενα τουρισμό μνημεία, αθλητισμό και εθελοντισμο. Και έπεσε κάτι άσχετο. Κάνεις δεν περίμενε πέρσι λογοτεχνία τον καβάφη. Κανένα φροντηστηριο δεν τον είχε στα σος-προτεινόμενα. Κ όμως έπεσε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vHSdis

Νεοφερμένος

Ο vHSdis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Λοιπόν τα θέματα ήταν γελοιότατα και αρκετά προβλεπόμενα για 'μενα.
Ηταν καρα σοσάρα για 'μενα, απο χθες στο ischool έλεγα αφήστε παπαδιαμάντη, εγγονόπουλο-αναγνωστάκη, προσφυγικούς και αμάρτημα και πιάσε πολυδούρη και κρητικό που κανένα φροντιστήριο δεν τον έχει στα σος. (Ψάξτε και στα μηνύματα μου τα προηγούμενα)
Φυσικά όταν πήρα τα θέματα δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα, γιατί αφενώς κόσμος θα κάηκε κόσμος και κοσμάκης (πολλοί σχολείο μου δε τον είχαν διαβάσει καν), αφετέρου είχα προετοιμαστεί καλά.
Ούτε χρονικά επίπεδα, ούτε τίποτα ακραίο δεν έβαλαν, ήταν νορμάλ ως εύκολα για κάποιον που είχε προετοιμαστεί αρκετά καλά.
Εξάλλου χθες ξεκίνησε η μάχη της Κρήτης, ε... δε θέλει και πολυ μυαλό !

Πήγα απ' το φροντ, είδα λύσεις, αλλά οκ επειδή είναι υποκειμενικά τα θέματα, στην πολύ χειρότερη θα πω ενα 17.

Νταξει θεος.:P Διαβασα τα μηνυματα απο χτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Mας αιφνιδίασαν για τα καλά!! Ευτυχώς την Δευτέρα του είχα αφιερώσει χρόνο αλλά σαν καλός μ.....ας σε πολλά σημεία παρέλειψα κάποια πραγματάκια. Οι ερωτήσεις ήταν σαφείς και καθόλου απαιτητικές αλλά στο φροντιστήριο 3 άτομα δε συμφωνούσαμε σε όλα στις απαντήσεις ενώ ήταν πάνω κάτω σωστές. Ειδικά στο Δ1 με ομοιότητες/ διαφορές το θέμα ήταν αρκετά υποκειμένικό. Δυστυχώς λόγο της φύσης του μαθήματος δεν μπορώ να υπολογίσω που είμαι περίπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Γενικα οταν βλεπετε ολοι να λενε ''θα πεσει αυτο'' και να λενε το ιδιο συνηθως συμβαινει το αντιθετο.
Και αυτοι που βαζουν τα θεματα λογικο ειναι να ακουνε τι παιζει. Επομενο δεν ειναι να βαλουν κατι μη αναμενομενο;
Καλη συνεχεια σε ολους!
3 ή 4 μαθηματα (για οσους εχουν ΑΟΘ εμειναν) !
Σκιστε! Wipe out!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BloodSparrow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BloodSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Λοιπόν τα θέματα ήταν γελοιότατα και αρκετά προβλεπόμενα για 'μενα.
Ηταν καρα σοσάρα για 'μενα, απο χθες στο ischool έλεγα αφήστε παπαδιαμάντη, εγγονόπουλο-αναγνωστάκη, προσφυγικούς και αμάρτημα και πιάσε πολυδούρη και κρητικό που κανένα φροντιστήριο δεν τον έχει στα σος. (Ψάξτε και στα μηνύματα μου τα προηγούμενα)
Φυσικά όταν πήρα τα θέματα δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα, γιατί αφενώς κόσμος θα κάηκε κόσμος και κοσμάκης (πολλοί σχολείο μου δε τον είχαν διαβάσει καν), αφετέρου είχα προετοιμαστεί καλά.
Ούτε χρονικά επίπεδα, ούτε τίποτα ακραίο δεν έβαλαν, ήταν νορμάλ ως εύκολα για κάποιον που είχε προετοιμαστεί αρκετά καλά.
Εξάλλου χθες ξεκίνησε η μάχη της Κρήτης, ε... δε θέλει και πολυ μυαλό !

Πήγα απ' το φροντ, είδα λύσεις, αλλά οκ επειδή είναι υποκειμενικά τα θέματα, στην πολύ χειρότερη θα πω ενα 17.

εισαι ωραιος παικτης.Και οντως τα ελεγες χθες και χαρη σε σενα διαβασα 4-5 κρητικο.Εχω την αισθηση ομως οτι συνεχεια επαναλαμβανα τα ιδια πραγματα για τον ηχο... να τα πεις μια και αναλυτικοτατα οκ , δεκα και αναλυτικα ειναι βαρετο.
τεσπα

:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

ΟΕΟΕΟΕΟΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕΟΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Για πείτε μου δύο διαφορές για το Δ έτσι για να ολοκληρώσω την επιμνημόσυνη δέηση μου. Έβαλα 1. Η καταληξη της Ρηνουλας και της αγαπημενης του Κρητικου ειναι διαφορετικεσ κτλ. 2. Υπαρχει διαφορα ως προς τον τροπο αφηγησης κτλ.
0 ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george398

Νεοφερμένος

Ο george398 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδιά, κι εμένα σχετικά βατό μου φάνηκε το διαγώνισμα. Στη Β1 όμως τι έπρεπε να απαντήσουμε ως προς τη λειτουργία των εικόνων; Στη Β2, ποια ήταν τα τέσσερα σχηματα λόγου; Εγώ βρήκα μεταφορά, προσωποποίηση, σχήμα χιαστό και ...εικόνα. Αλλά η εικόνα μου είπαν δεν συμπεριλαμβάνετεαι στα σχήματα λόγου. Εσείς τι βάλατε;

Στη θάλασσα έβαλες το χιαστό?? Και γω εκεί την πάτησα. Η εικόνα δεν είναι σχήμα λόγου, εκφραστικό μέσο είναι. Τα άλλα 2 που είπες σωστά ήταν συν την υπερβολή με το αηδόνι που αντηβουίζει και την επανάληψη αντί χιαστού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στεφανία Ζγ

Νεοφερμένος

Η Στεφανία Ζγ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Φυσιολογικά τα θέματα, δεν τσιμπούσε κάποιο ιδιαίτερα αλλά πανελλήνιες σαφώς και δεν πας με την εις άτοπο απαγωγή αφού ποτέ δεν ξέρεις και αποδείχθηκε σήμερα. Όποιος το χε διαβάσει πιστεύω έγραφε πιο εύκολα αφού βέβαια ξεπερνούσε το σοκ με το αντίκρυσμα του κρητικού :P Ικανοποιημένη, πάραυτα εύχομαι καλό πνιγμό στον κρητικό γιατί βασανίζει όποιον δεν του αρέσει.
Το παράλληλο νταξ δεν με ξετρέλανε ιδιαίτερα η αλήθεια είναι. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis_Vl

Δραστήριο μέλος

Ο Μάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Το χειρότερο απ'όλα είναι ότι πρέπει να κρατήσεις όρθια την ψυχολογία σου γιατί υπάρχει συνέχεια...
Οτι έγινε έγινε!Το ξεχναμε και προχωράμε! :)
Κι εγώ πέρυσι δεν ειχ γραψει λογοτεχνία και δεν ήθελα να πάω να δώσω Αρχαία!
Τελικά πήγα,έγραψα και αρκετά καλά και Λογοτεχνία πήγα καλύτερα απ ότι περίμενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

derron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο derron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Οτι έγινε έγινε!Το ξεχναμε και προχωράμε! :)
Κι εγώ πέρυσι δεν ειχ γραψει λογοτεχνία και δεν ήθελα να πάω να δώσω Αρχαία!
Τελικά πήγα,έγραψα και αρκετά καλά και Λογοτεχνία πήγα καλύτερα απ ότι περίμενα!

Δε σώζεται η κατάσταση με τίποτα φίλε μου, σίγουρα θα συνεχίσω να δίνω και θα συνεχίσω το διάβασμα.
Αλλά όταν έχεις κάνει λάθη στο Α και στο Β δεν έχεις τύχη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ααααχ κρητικουλης <3 τι ανακουφιση!!!
εγω δενε ιχα διαβασει καθολου κεμαλ και καβαφη και ελαχιστα ανγνωστακη και παυλοπουλο....
κρητικο ιωαννου και παπαδιαμαντη τους ειχα ξεσκισει!
τωρα το πως θα βαθμολογηθω ειναι αλλο θεμα...λογοτ ειναι αυτη! παντως εγω ειμαι ικανοποιημενη ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Στη θάλασσα έβαλες το χιαστό?? Και γω εκεί την πάτησα. Η εικόνα δεν είναι σχήμα λόγου, εκφραστικό μέσο είναι. Τα άλλα 2 που είπες σωστά ήταν συν την υπερβολή με το αηδόνι που αντηβουίζει και την επανάληψη αντί χιαστού.

Όπως βλέπω από απαντήσεις στο διαδικτυο, αυτό με τη θάλασσα σωστό είναι, χιαστό. Απλά αντί για εικόνα, έπρεπε να γράψω υπερβολή με το αηδόνι ;) 3/4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
ααααχ κρητικουλης <3 τι ανακουφιση!!!
εγω δενε ιχα διαβασει καθολου κεμαλ και καβαφη και ελαχιστα ανγνωστακη και παυλοπουλο....
κρητικο ιωαννου και παπαδιαμαντη τους ειχα ξεσκισει!
τωρα το πως θα βαθμολογηθω ειναι αλλο θεμα...λογοτ ειναι αυτη! παντως εγω ειμαι ικανοποιημενη ! ;)

Ετσι ρε !!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top