Τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το κείμενο που παρέθεσες είναι ξεκάθαρο. Είναι στη διακριτική ευχέρεια της Επιτροπής. Νομίζω απέχει παρασάγγας από το "μπορώ να κάνω ανεμπόδιστα αίτηση κι ας είμαι από άλλη σχολή". Στα λοιπά συμφωνάμε.

Η απάντηση στην ερώτηση σου είναι ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω, γιατί μάλλον δεν έγινα κατανοητός:
Δεν αναφερόμαστε σε ένα οποιοδήποτε τμήμα, άρα και άσχετο.
Αναφερόμαστε στην Ιστορία-Αρχαιολογία, που είναι παρεμφερής σχολή με αυτή της Φιλολογίας.
Χωρίς να έχω ψάξει, πιστεύω ότι -σίγουρα- μπορεί κάποιος πτυχιούχος Ι.Α. να κάνει μεταπτυχιακό σε αυτό το αντικείμενο.

Ας μας πει καλύτερα κάποιος που γνωρίζει, και ας μη λέμε αερολογίες, χωρίς να ξέρουμε.



Υ.Γ. Κι εμένα πολύ ξεκάθαρο μου φαίνεται αυτό που παρέθεσα. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Για να βγάλουμε άκρη.

Το κάθε πανεπιστήμιο έχει τις δικές του προϋποθέσεις και προσπαθεί να έχει ως μεταπτυχιακούς άτομα αποφοίτους του. Λογικό. Μπορεί να δοθούν θέσεις σε ατομα άλλων σχολών, παρεμφερών ή μη, αλλά αυτο είναι στην ευχέρεια της σχολής.
Ο Chaos ρώτησε σχετικά για ιστορία- αρχαιολογία και φιλολογία. Τον προέτρεψα να συμβουλευτεί τον κανονισμό του ΠΜΣ που είναι η πιο έγκυρη πηγή. Βάσει του αποσπάσματος που παρέθεσε, δε γίνεται.
Βάσει του αποσπάσματος που παρέθεσες εσύ, ναι μεν είναι εφικτό, αλλά θα πρέπει να συμφωνήσει η Επιτροπή. Άρα όχι σίγουρη εισαγωγή.
Από περιέργεια κύτταξα τη φετινή προκυρηξη του πανεπιστημίου Αθηνών και το επιτρέπει: https://www.phil.uoa.gr/files/pmsprok2012-2013.pdf
Άρα ο κάθε ενδιαφερόμενος το ψάχνει διεξοδικά καθώς ενδέχεται να υπάρχουν αποκλίσεις από πόλη σε πόλη και από χρονιά σε χρονιά.

Οκ τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή ξέρω το θέμα απο μια φίλη μου.Είναι δύσκολο όχι όμως αδύνατο να σε πάρουν σε μεταπτυχιακό αρχαίων και γλωσσολογίας απο ιστορικό-αρχαιολογικό.Πιο εύκολο σε μεταπτυχιακό νεοελληνικής φιλολογίας που άπο ότι έχω καταλάβει αρκετοί του ιστορικού επιλέγουν αλλά και κάποια άλλα πχ διδασκαλία ελληνικής,ιστορία κινηματογράφου κτλ.Το ίδιο ισχύει και για μεταπτυχιακά ιστορίας(αρχαιολογίας δεν έχει νόημα) για τους αποφοίτους φιλολογικού.Μην πώ ότι είναι ακόμα πιο δύσκολο επειδή τα μαθήματα ιστορίας είναι ελάχιστα.Αν σε δεχτούν παρακολουθείς προπτυχιακά σεμινάρια στο αντικείμενο.Εννοείτε ότι στο εξωτερικό είναι σαφώς πιο εύκολο.Αλλά και εδώ άν κάποιος θέλει πραγματικά να κάνει ένα μεταπτυχιακό άλλου τμήματος Φιλοσοφικής δεν χάνει να δοκιμάσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Το απόσπασμα που παρέθεσα εγώ, είναι μέρος του αποσπάσματος που παρέθεσε ο Chaos.(!)

Nαι, εντάξει.
Απλώς, αν δεν έψαχνες, μπορεί κάποιος να διάβαζε το άκυρο προηγούμενο σχόλιό σου και να νόμιζε ότι ισχύει.

Adios:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
nafasskataa,

Ορθώς, παρέλειψα να το διευκρινίσω, καθώς είχα κατά νου τις παραθέσεις και των δυο σας. Αυτό που ανέφερε ο Kirdou το έχω ακούσει και εγώ. Ίσως γι' αυτό το μπέρδεμα.

Τschüß.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δεν είναι κακό να παραδεχθείς ότι δεν είσαι ειδικός επί του θέματος.
Το λέω γιατί απάντησες κατηγορηματικά "Όχι" στην αρχή, και φάνηκε, τελικά, ότι έκανες λάθος.

Εdit: Κάπως καλύτερα με την διόρθωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Τι νόημα έχει όμως να κάνεις μεταπτυχιακό αρχαίων απο ιστορικό;Μόνο για γνώσεις παραπάνω και μόρια στον ασέπ;.Καλύτερα να κάνεις ένα μεταπτυχιακό πχ αρχαίας ιστορίας και να ασχοληθείς με έρευνα.Απο όσο ξέρω κάνουν αρκετά αρχαία πηγές,επιγραφές κτλ.Δεν εστιάζεις στην γλώσσα βέβαια αλλά το βρίσκω πιο σωστό "δρόμο".Περι ορέξεως βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Σε 4-5 μέρες πρέπει να κάνω μηχανογραφικό, γιατί μετά θα παω διακοπές.
Θέλω να μου πει κάποιος με σιγουριά. Δηλαδή κάποιος απόφοιτος φιλοσοφικής σχολής ή κάποιος που γνωρίζει με σίγουρη πηγή.

Απο το τμήμα Ιστορίας κ Αρχαιολογίας μπορεί κανείς να κάνει μεταπτυχιακό σε Λατινική Φιλολογία/Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ή περιορίζεται μόνο στα μεταπτυχιακά που αφορούν την ιστορία;

Όσοι μόνο γνωρίζετε σίγουρα πείτε μου. Γιατί είναι σημαντικό για 'μενα.


Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Σε 4-5 μέρες πρέπει να κάνω μηχανογραφικό, γιατί μετά θα παω διακοπές.
Θέλω να μου πει κάποιος με σιγουριά. Δηλαδή κάποιος απόφοιτος φιλοσοφικής σχολής ή κάποιος που γνωρίζει με σίγουρη πηγή.

Απο το τμήμα Ιστορίας κ Αρχαιολογίας μπορεί κανείς να κάνει μεταπτυχιακό σε Λατινική Φιλολογία/Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ή περιορίζεται μόνο στα μεταπτυχιακά που αφορούν την ιστορία;

Όσοι μόνο γνωρίζετε σίγουρα πείτε μου. Γιατί είναι σημαντικό για 'μενα.


Ευχαριστώ.

Φυσικά και μπορείς να κάνεις! Αν μπεις σε κάποιο τμήμα Φιλολογίας και δεις μια προκήρυξη Μεταπτυχιακών Σπουδών (π.χ. αυτή της Φιλολογίας Αθήνας https://www.phil.uoa.gr/files/pmsprok2012-2013.pdf) στο αντικείμενο που σε ενδιαφέρει, θα δεις ότι αναφέρει : γίνονται δεκτοί απόφοιτοι των λοιπών τμημάτων των Φιλοσοφικών Σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Σε 4-5 μέρες πρέπει να κάνω μηχανογραφικό, γιατί μετά θα παω διακοπές.
Θέλω να μου πει κάποιος με σιγουριά. Δηλαδή κάποιος απόφοιτος φιλοσοφικής σχολής ή κάποιος που γνωρίζει με σίγουρη πηγή.

Απο το τμήμα Ιστορίας κ Αρχαιολογίας μπορεί κανείς να κάνει μεταπτυχιακό σε Λατινική Φιλολογία/Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ή περιορίζεται μόνο στα μεταπτυχιακά που αφορούν την ιστορία;

Όσοι μόνο γνωρίζετε σίγουρα πείτε μου. Γιατί είναι σημαντικό για 'μενα.


Ευχαριστώ.
Ναί λέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ρε παιδια σας παρακλαω χρειαζομαι βοηθεια
όταν εδω λεει στη σελιδα 14 για τις ομαδες α/β/γ εννοει οτι ο φοιτητης του ιστορικου αρχαιολογικου μετα ας πουμε τη δευτερη χρονια ακολουθει μια τετοια πορεια-ομαδα ή αναλύει τους τομεις / τμηματα της φιλοσοφικης???
σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος γνωστης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
ρε παιδια σας παρακλαω χρειαζομαι βοηθεια
όταν εδω λεει στη σελιδα 14 για τις ομαδες α/β/γ εννοει οτι ο φοιτητης του ιστορικου αρχαιολογικου μετα ας πουμε τη δευτερη χρονια ακολουθει μια τετοια πορεια-ομαδα ή αναλύει τους τομεις / τμηματα της φιλοσοφικης???
σας παρακαλω ας μου απαντησει καποιος γνωστης!
Το τμήμα έχει αρκετούς τομείς αρχαία ιστορία,ιστορία τέχνης,προιστορική αρχαιολογία κοκ,αλλά οι κατευθύνσεις είναι δύο.Επιλέγεις ιστορία η αρχαιολογία στο τρίτο έτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
aaa ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
ισχυει οτι απο εδω μπορούν να ακολουθήσουν δημοσιογραφική καριέρα, και δίνουν εξετάσεις για το διπλωματικό σώμα ή κάνουν μεταπτυχιακό στις πολιτικές επιστήμες,ή να εξειδικευτούν αργότερα σε οικονομικά ή κοινωνιολογία ή ο,τι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
ισχυει οτι απο εδω μπορούν να ακολουθήσουν δημοσιογραφική καριέρα, και δίνουν εξετάσεις για το διπλωματικό σώμα ή κάνουν μεταπτυχιακό στις πολιτικές επιστήμες,ή να εξειδικευτούν αργότερα σε οικονομικά ή κοινωνιολογία ή ο,τι αλλο?
1. Δημοσιογράφος γίνεσαι από παντού.
2. Οι εξετάσεις του διπλωματικού σώματος δεν έχουν καμία σχέση με το είδους του πτυχίου που έχεις στα χέρια σου. Όποιος θέλει δίνει.
3. Όσον αφορά στις πολιτικές επιστήμες και στην κοινωνιολογία νομίζω ότι γίεται. Για το θέμα της εξειδίκευσης στα οικονομικά, όμως, (μάλλον υπονοείς μέσω μεταπτυχιακού) δε νομίζω να είναι εφικτό. Κυρίως για το λόγο ότι δε θα τους δεχτεί ένα τμήμα οικονομικών επιστημών. Μολαταύτα, δεν το έχω ψάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ισχυει οτι απο εδω μπορούν να ακολουθήσουν δημοσιογραφική καριέρα, και δίνουν εξετάσεις για το διπλωματικό σώμα ή κάνουν μεταπτυχιακό στις πολιτικές επιστήμες,ή να εξειδικευτούν αργότερα σε οικονομικά ή κοινωνιολογία ή ο,τι αλλο?

Δημοσιογραφία: ναι.
Διπλωματκό: ναι.
ΠΜΣ Πολιτικές Επιστήμες: ίσως, καλύτερα να δεις σχετικές προκυρήξεις.
Οικονομικά: δύσκολο.
Κοινωνιολογία: πιθανόν.
Άλλο: εξαρτάται από τη φύση του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
με μεταπτυχιακο παντα ετσι?σχετικα με το επαγγελμα του ξεναγου?βγαινεις και ξεναγος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
με μεταπτυχιακο παντα ετσι?σχετικα με το επαγγελμα του ξεναγου?βγαινεις και ξεναγος?

Διευκρίνισε αυτό για το μεταπτυχιακό. Για ξεναγός, δε γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
με μεταπτυχιακο μονο μπορεις να εξειδικευτεις ωστε να γινεις διπλωματης,δημοσιογραφος να ασχοληθεις με πολιτικες επιστημες...ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top