Τμήματα Ιστορίας-Αρχαιολογίας

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
επειδη υπαρχουν πολλες παρανοησεις ας ξεδιαλυνω λιγο τη κατασταση.ειμαι 2 ετος στη σχολη και θα παρω ειδικευση αρχαιολογια στο αλλο εξαμηνο επειδη μου αρεσει πολυ το αντικειμενο.δεν θα πω ψεμματα θελει πολυ διαβασμα και η παρακολουθηση των μαθηματων ειναι απαραιτητη.ωστοσο,προσφερει περισσοτερες επιλογες στην αγορα εργασιας οχι τοσο στο εσωτερικο αλλα στο εξωτερικο αλλα πρεπει να το ψαξεις πολυ.πρεπει επισης να τονισω οτι ολοκληρωμενα η ειδικευση ειναι αρχαιολογια και ιστορια της τεχνης.αυτο σημαινει οτι μπορεις να δουλεψεις σε πινακοθηκες και εκτος απο αρχαιολογιες υπαρχουν και μαθηματα σχετικα με τη τεχνη.Στην ειδικευση ιστορια ναι μεν ειναι πιο ευκολα τα μαθηματα σε σχεση με αυτα της αρχαιολογιας αλλα δεν εχει τοσες επαγγελματικες διεξοδους.παντως οταν θα παρουμε πτυχιο δεν αναγραφεται πανω τη ειδικευση ειμαστε παρα μονο οτι ειμαστε αποφοιτοι ιστορικου αρχαιολογικου οποτε ανεξαρτητως την ειδικευση θεωρησε κι ιστορικος και αρχαιολογος.ομως πιστευω οτι καποιος που εχει παρει ειδικευση αρχαιολογια μπορει πιο ευκολα να εργαστει και ως φιλολογος και ως αρχαιολογος και ως ιτορικος τεχνης στις πινακοθηκες απο εναν που εχει παρει ειδικευση ιστορια που μπορει να εργαστει μονο ως φιλολογος.παρολαυτα αυτα οι περισοτεροι διαλεγουν ειδικευση ιστοριας παρα αρχαιολογιας γιατι οπως προανεφερα ειναι πιο απαιτιτικη.η συμβουλη μου ειναι να ακολουθησεις αυτο που θες και η επαγγελματικη αποκατασταση πλεον δεν ειναι σημαντικη γιατι τα ποσοστα ανεργιας την ελλαδα τεινουν να μεγαλωνουν.εδω στην ελλαδα οσον αφορα την αρχαιολογια μπορεις να δουλεψεις με συμβασεις 3μηνες ή 6μηνες ή αν εισαι τυχερος να σε παρουν στην αρχαιολογικη υπηρεσια που απο οτι ξερω θελει να εχεις βυσμα εκτος αν εισαι τοσο καλος που περασεις στις εξετασεις που απο σο ξερω δεν γινονται και πολυ συχνα.τα λεφτα δεν ειναι πολυ καλα αλλα το καλο ειναι οτι ιδιαιτερα ως φιλολογος θα μπορεις να κανεις.ελπιζω να σε καλυψα;)
Απλά μια παρατήρηση.Για την ιστορία της τέχνης δεν ισχύει ότι πρέπει να πάρεις αναγκαστικά αρχαιολογική κατεύθυνση αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς.Βάση νόμου και ώς ιστορικός μπορείς να λάβεις μέρος σε ασεπ ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΤΕΧΝΗΣ.Αλλωστε ιστορία είναι και η ιστορία της τέχνης....Θεωρώ ότι η ιστορία ανοίγει περισσότερες πόρτες γενικότερα,είναι σαφώς πιο εύκολο να βρείς δουλειά σε φροντιστήρια και σε εκδοτικούς οίκους,εφημερίδες καθώς έχεις καλύτερη γλωσσική κατάρτηση απο τον αρχαιολόγο.Απλά δεν μπορείς να δουλέψεις ώς αρχαιολόγος στο υππο σε ανασκαφές.Σε μουσεία διορίζονται και ιστορικοί,λιγότεροι βέβαια.Η κατεύθυνση αναγράφεται στο πτυχίο κανονικά.Τώρα για το ποιά κατεύθυνση είναι δυσκολότερη οι γνώμες ποικίλουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mustikos kosmos

Νεοφερμένος

Ο mustikos kosmos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα!να ρωτησω.θελω να περασω στο ιστορικο αρχαιολογικο!Μπορει κανεις να με κατατοπισει λιγο??ειδικα αν εχει τελειωσει αυτη τη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Καλησπέρα!να ρωτησω.θελω να περασω στο ιστορικο αρχαιολογικο!Μπορει κανεις να με κατατοπισει λιγο??ειδικα αν εχει τελειωσει αυτη τη σχολη.

τι ακριβως θελεις να μαθεις; να δω αν μπορω να σε βοηθησω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Εχω μια απορία σχετικά με το ιστορικό. Απ' όσο ξέρω, βγαίνεις φιλόλογος.
Αν τελειώσω ιστορικό, τα μεταπτυχιακά που θα μπορώ να κάνω θα αφορούν μόνο την ιστορία; Δηλαδή αν εγώ θέλω να κάνω μεταπτυχιακό σε λογοτεχνία, αρχαία ή λατινική φιλολογία δε θα μπορώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mεταπτυχιακό θεωρητικά μπορείς να κάνεις ακόμα και στην Ιατρική:P.Δε μετράει η σχολή που έχεις βγάλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί στη σελίδα της σχολής, στο πρόγραμμα των μεταπτυχιακών, έχει μόνο μαθήματα ιστορίας και όχι λατινικά/αρχαία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Μπορείς να παραθέσεις το λινκ;
Μήπως κοίταξες τι μεταπτυχιακά μπορείς να κάνεις μέσα στο τμήμα Ιστορίας-Αρχαιολογίας, και όχι τι μεταπτυχιακά μπορείς να κάνεις έχοντας αυτό το πτυχίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί στη σελίδα της σχολής, στο πρόγραμμα των μεταπτυχιακών, έχει μόνο μαθήματα ιστορίας και όχι λατινικά/αρχαία

Aυτό που λες είναι το Μεταπτυχιακό που προσφέρει το Ιστορικό Αρχαιολογικό.Λινκ δεν έχω να βάλω αλλά είμαι 1000% σίγουρος γιατί σκεφτόμουν να γιά μένα αν μείνω στη σχολή μου να κάνω μεταπτυχιακό σε οικονομικό τμήμα για Φυσικούς Πόρους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ναι, αυτό που έγραψα παραπάνω έγινε. Εκεί σου δείχνει τα μεταπτυχιακά που μπορείς να κάνεις μέσα στο τμήμα, και όχι τα μεταπτυχιακά που μπορείς να κάνεις έχοντας το πτυχίο από αυτό το τμήμα.

Δηλαδή:
Έχεις πτυχίο φιλολογίας, π.χ., και μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην ιστορία-αρχαιολογία στα:
Α)Ιστορίας με ειδικεύσεις:1)Αρχαία Ιστορία 2)Βυζαντινή και Μεσαιωνική Ιστορία 3)Νεώτερη και Σύγχρονη Ελληνική και Παγκόσμια Ιστορία 4)Ιστορία Χωρών Χερσονήσου του Αίμου Τουρκολογία 5)Λαογραφία και Κοινωνική Ανθρωπολογία
Β)Αρχαιολογίας με ειδικεύσεις:1)Προϊστορική Αρχαιολογία 2)Κλασική Αρχαιολογία 3)Βυζαντινή Αρχαιολογία 4)Ιστορία της Τέχνης 5)Ιστορία του Ανθρωπογενούς Περιβάλλοντος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Θέλω να το ψάξω γιατί την άλλη εβδομάδα κάνουμε μηχανογραφικά. Αν όντως θα μπορέσω να ακολουθήσω μεταπτυχιακά σε αρχαία και λατινική φιλολογία, τότε θα βάλω ιστορικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ευχαριστώ. Θέλω να το ψάξω γιατί την άλλη εβδομάδα κάνουμε μηχανογραφικά. Αν όντως θα μπορέσω να ακολουθήσω μεταπτυχιακά σε αρχαία και λατινική φιλολογία, τότε θα βάλω ιστορικό :)

Την άλλη βδομάδαααα;; :eek: :eek: :eek: :eek:
Wtf?
Δεν το είχα σκεφτεί έτσι! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Απο τις 18 δε ξεκινάμε;

Δεν έχω ιδέα. Δεν το έχω ψάξει.
Από 18 μέχρι πότε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Είναι σίγουρο αυτό; Γιατί στη σελίδα της σχολής, στο πρόγραμμα των μεταπτυχιακών, έχει μόνο μαθήματα ιστορίας και όχι λατινικά/αρχαία

Για να λυθεί η απορία σου κυττάς στις προϋποθέσεις εισαγωγής, όχι τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Για να λυθεί η απορία σου κυττάς στις προϋποθέσεις εισαγωγής, όχι τα μαθήματα.

Στον Α΄ Κύκλο Σπουδών γίνονται δεκτοί/ές πτυχιούχοι Α.Ε.Ι. της
ημεδαπής και ειδικότερα πτυχιούχοι Τμήματος Φιλολογίας ή ενιαίου
Φιλοσοφικού Τμήματος (για την περίοδο 1982-83) ή Φιλοσοφικής Σχολής
ειδικότητας Κλασικών Σπουδών, Βυζαντινών και Νεοελληνικών Σπουδών (με
τις επιμέρους ειδικότητες Νεοελληνικών Σπουδών και Μεσαιωνικών
Ελληνικών Σπουδών) και Γλωσσολογίας (για την περίοδο έως και το 1981),
καθώς και πτυχιούχοι αντίστοιχων Τμημάτων ομοταγών αναγνωρισμένων
ιδρυμάτων της αλλοδαπής. Ύστερα από αιτιολογημένη εισήγηση της
Συντονιστικής Επιτροπής γίνονται δεκτές και υποψηφιότητες πτυχιούχων
άλλων Τμημάτων της Φιλοσοφικής ή άλλων Σχολών.

Με λίγα λόγια, δεν αναγράφεται κάτι για ιστορικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ακριβώς. Δε γίνονται δεκτοί.

Υγ. Διορθώνω, οι ενδιαφερόμενοι να το ψάχνουν, καθώς μπορεί να υπάρχουν αποκλίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ποιά η ένστασή σου;

Θεωρώ ότι δεν μπορείς να είσαι τόσο απόλυτος, πόσω μάλλον όταν δεν γνωρίζεις, δεν έχεις ψάξει, δεν είναι το αντικείμενό σου κ.τ.λ. .
Ευχαρίστως να ακούσω την γνώμη σου για τη νομική. Δε μπορείς, όμως, βασιζόμενος σε ένα απόσπασμα από ένα κείμενο να βγάζεις συμπεράσματα, και ιδίως με τέτοια σιγουριά!

Ίσως σου διέφυγε αυτό:
Ύστερα από αιτιολογημένη εισήγηση της
Συντονιστικής Επιτροπής γίνονται δεκτές και υποψηφιότητες πτυχιούχων
άλλων Τμημάτων της Φιλοσοφικής ή άλλων Σχολών

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έχει τελειώσει κάποιος Ιστορικό-Αρχαιολογικό και να μην μπορεί να σπουδάσει Αρχαία Ελληνική Φιλολογία σε μεταπτυχιακό.
Απλά, δεν γίνεται.
Στο συγκεκριμένο τμήμα διδάσκονται αρκετά μαθήματα που σχετίζονται με την Αρχαία γλώσσα, κ.τ.λ. .
Επιπλέον, αναφερόμαστε σε δύο τμήματα που έχουν πολλά κοινά μαθήματα, και δανείζονται το ένα από το άλλο.
Είναι σαν να μου λες ότι κάποιος πτυχιούχος πολιτικών επιστημών (ή οικονομικών) δε μπορεί να σπουδάσει ύστερα στη νομική.
Ισχύει κάτι τέτοιο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top