Συγχώνευση και κατάργηση Πανεπιστημίων

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
@econ

δεν ειπα το αντιθετο ρε,απλα σ αυτον τον κλαδο θα εργαστω και γω.αν κατσουμε και μετρησουμε ποσα επαγγελματα θα επρεπε να ειναι στα βαρεα,θα τελειωσουμε αυριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν πήγαινε προσωπικά Πάνο.Μια διαπίστωση έκανα.Μου φάνηκε περίεργο να βάζουν τώρα τους νοσηλευτές τη στιγμή που βγάζουν άλλες ειδικότητες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα με αυτους που λενε οτι πρεπει να καταργηθουν πολλα τμηματα και να μειωθουν δραματικα οι εισακτεοι στις εναπομειναντες σχολες.
Το μεγαλο κριμα ειναι να βλεπεις νεα παιδια να "λιωνουν" στα κυλικεια των σχολων αντι να ειναι παραγωγικα.Ενας κυριος λογος ειναι οτι οι πολλοι φοιτητες των θετικων επιστημων ή των πολυτεχνιων(για να ανφερθω στο δικο μου συναφι) δεν θελουν να γινουν επιστημονες,θελουν απλα να αποκτησουν καποια αναγκαια εφοδια,ωστε να βγουν στην αγορα εργασιας.Υπο αυτη την εννοια νομιζω οτι πρεπει να αναβαθμιστει ο ρολος των ΤΕΙ .Γιατι για παραδειγμα θα πρεπει ο καθηγητης μαθηματικων σε ενα γυμνασιο ή λυκειο να εχει βγαλει μια σχολη οπου διδασκονται μερικες διαφορικες εξισωσεις ή επιχειρισιακη ερευνα;

Θα μπορουσαν λοιπον εκτος απο τα τμηματα μαθηματικων οπως τα γνωριζουμε σημερα,να υπαρχουν τα ΤΕΙ μαθηματικων με πιο ελαφρη προγραμμα σπουδων (για παραδειγμα διετους ή τριετους φοιτησης) και απο τα οποια θα βγαινουν αποκλειστικα καθηγητες.Ετσι ο καθενας αναλογα με τα ενδιαφεροντα και τις απαιτησεις του θα επιλεγει αυτο που του ταιριαζει.

Κατι αντιστοιχο θα μπορουσε να γινει με τα περισσοτερα επαγγελματα.Αλλο παραδειγμα:Οι γνωσεις που παιρνει καποιος απο το ΤΕΙ μηχανολογιας επαρκουν για να κανει απλες τεχνικες μελετες.Γιατι λοιπον να μην εχει εργασιακα δικαιωματα;

Απο την αλλη οι γνωσεις ενος μηχανικου αποφοιτου πολυτεχνικης σχολης και ενος μαθηματικου προσταζουν να εργαστει σε ερευνητικα κεντρα ή σε καλες εταιριες.Οτιδηποτε αλλο αποτελει πισωγυρισμα.Εφοσον οι αποφοιτοι ειναι λιγοτεροι θα μπορουν να απορροφηθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Το πρόβλημα chainsaw δεν είναι να υπάρξει ΤΕΙ Μαθηματικών, αλλά να αναρωτηθούμε ως ακαδημαϊκή κοινότητα για ποιο λόγο να υπάρχει το Τμήμα Μαθηματικών (στην σημερινή του μορφή) από την στιγμή που η πλειοψηφία των φοιτητών του, δεν το θέλει και δεν το στηρίζει; :hmm:Είναι αδικία να λιώνεις στην μελέτη δυναμικών συστημάτων, κβαντομηχανικής ή τεχνολογίας λογισμικού και να μην υπάρχει "κατεύθυνση" προς σαφείς εργασιακές περιοχές πέραν του αχανούς και απροσδιόριστου χώρου της μέσης εκπαίδευσης (κυρίως παραπαιδεία). Είναι αδικία να υποβάλλεις φοιτητές του Μαθηματικού με το ζόρι, να κόβονται και ξανακόβονται, να μαθαίνουν κακήν κακώς πολύ υψηλού επιπέδου μαθηματικά και τις εφαρμογές αυτών σε κλασικές θετικές επιστήμες (π.χ. στατιστική φυσική) και να μην υπάρχει περεταίρω όραμα αλλά μια στάσιμη λογική: να πάρουν ένα πτυχίο. Το ίδιο γίνεται και στο Τμ.Φυσικής αλλά και στο «διαφημισμένο» Πολυτεχνείο, εφόσον υπάρχει μεγάλη κρίση στην αγορά εργασίας της Ελλάδας. Από την άλλη μιας και μιλάμε για προοπτικές και εξωτερικό, όταν μια πολυεθνική εταιρεία πάνω στην τεχνολογία συμπίεσης εικόνων, ζητάει προγραμματιστές με (α). πτυχίο θετικής επιστήμης και (β). ισχυρό μαθηματικό υπόβαθρο και (γ). εργασιακή εμπειρία σε ανάλογη θέση, πόσοι μέσοι Έλληνες Μαθηματικοί, Φυσικοί,..κτλ είναι σε θέση να στηρίξουν την προσφερόμενη αυτή προοπτική; Με τα 4-5άρια σε μαθήματα προγραμματισμού; Με τα καφριλίκια ορισμένων μελών ΔΕΠ; Με τις χαμμένες διδακτικές ώρες λόγω καταλήψεων κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ακριβως.Το θεμα ειναι οσοι επιλεγουν μια θετικη επιστημη να εχουν αυτογνωσια και να δινονται σε αυτο ολοκληρωτικα.Τοτε θα ανεβει το επιπεδο των φοιτητων και θα παψουν οι διαφορες δυναμεις που με τις οπισθοδρομικες τους αντιληψεις και πρακτικες καταδυναστεουν τα πανεπιστημια,γιατι πολυ απλα δεν θα τροφοδοτουνται εκ νεου.

Αν αυτο συνδιαστει με μια πολιτικη προσελκυσης εταιριων που να ευνοει το πανεπιστημιο και οχι μονο τον ιδιωτη,τοτε θα εχει γινει ενα αποφαστικο βημα προς τα εμπρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Εγω παντως δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε με τις βασεις του 2010 οπου 'σπρωχνανε' τους χαμηλοβαθμους σε καποιες συγκεκριμενες πολεις με 0.6 και 0.9 βασεις.Λιγο καλα να χες γραψει με ενα λαθος στο μηχανογραφικο σε πεταγαν αλλου για αλλου.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Πάντως εγώ είμαι υπέρ αυτών των αλλαγών και συγκεκριμένα:

1) Αξιολόγηση καθηγητών και τμημάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης

2) Να ξαναφέρουν το μέτρο της βάσης του 10. Δε νοείται να βγεις επιστήμονας και να έχεις γράψει 2 στις πανελλάδικές. Είναι ανήκουστο και άδικο για όσους έχουν βγάλει τα μάτια τους στα βιβλία και έχουν στόχους!

3)Κατάργηση ή ενοποίηση τμημάτων ούτως ώστε τα κονδύλια που θα περισσέψουν αν διατεθούν για την αναβάθμιση του εκπαιδευτικού έργου των πανεπιστημίων

4) Υπέρ του ορίου όσο αφορά τα χρόνια φοίτησης.

5)Και σύμφωνος στο μεγαλύτερο μέρος του νέου νόμου και τα Συμβούλια Διοίκησης, όσο αφορά την εξωστρέφεια των πανεπιστημίων. Ας σταματήσει η οικογενειοκρατία και οι συναλλαγές παρατάξεων και ΔΕΠ.

6)Αξιοποίηση ευρωπαϊκών κονδυλίων. Μας έλεγε καθηγητής ότι "κοιμούνται" 14 δις ευρώ που δεν έχουμε αξιοποιήσει από ΕΣΠΑ.

Αν αυτά τα 6 πετύχουν ακόμη και να μην υπάρξει αύξηση κονδυλίων είμαι σίγουρος ότι η εκπαίδευση κατά 60% θα αλλάξει προς το καλύτερο. Ιδιαίτερα αν υπάρξει σοβαρή αξιολόγηση!

Το πρόβλημά μας είναι ότι δεν έχουμε αντιληφθεί ότι υπάρχουν 2 δρόμοι. Ή αλλάζεις ή μένεις στάσιμος. Τώρα το ενδιάμεσο που θέλουμε όλοι δεν υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jorget_g

Νεοφερμένος

Η jorget_g αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!Θελω να πω την γνωμη μου σχετικα με αυτον τον τεραστιο διχασμο που βλεπω οτι υπαρχει μεταξυ νοσηλευτων τ.ε. με π.ε!!με βρισκεις εντελως αντιθετη το γεγονος οτι στην χωρα μας βγαινεις νοσηλευτης η καλυτερα κανεισ την δουλεια του νοσηλευτη απο τοσεσ βαθμιδες...!!τει,πανεπιστημιο,ιεκ,τεε,οαεδ!!!!!!!ειναι ποτε δυνατον!!!Αλλα θελω να μιλισω κυριως για τ.ε και π.ε νοσηλευτες..εγω ειμαι τελειοφητη τε νοσηλευτρια στο ατει θεσσαλονικης με βαθμο μεχρι στιγμης 8.5 με πολυ πολυ διαβασμα,γι'αυτο οταν διαβαζω τοσο εριστικα σχολια του τυπου ''οι τειτζιδες υστερουν σε θεωρητικο επιπεδο εναντι των αειτζιδων'' δεν μπορω να το θεωρησω παρα μια συκοφαντια και εμπαιγμο. Εχω ειλικρινα προσπαθησει να κανω οτι καλυτερο μπορω πανω στο επαγγελμα μου και ανταυτου τωρα που κανω την πρακτικη μου υπαρχουν ατομα δ.ε που οντως υστερουν σε θεωρητικο αλλα και σε πρακτικο επιπεδο να πιστευουν οτι ειναι ισαξιοι επαγγελματικα μαζι μου...αυτο μου κακοφανηκε αρκετα..και οσον αφορα την διαφορα τει με αει, ειμαι της γνωμης οτι η νοσηλευτικη ειναι μια και ετσι μια θα επρεπε να ειναι και η βαθμιδα εκπαιδευσης για να μην υπαρχουν αυτεσ οι διαφωνιεσ...και σχετικα με τα επαγγελματικα δικαιωματα των πε σε σχεση με τους τε ειναι η ταχυτερη προαγωγη σε διοικητικες θεσεισ και περιπου 50 ευρω παραπανω στο μισθο λογω πτυχιου, αλλα μην ξεχνιομαστε και οι τε νοσηλευτες εχουν την δυνατοτητα να προαχθουν..! και αν θελετε να μιλησουμε και για τον βαθμο προσβασης εγω μπηκα στο τει με 16.000 μορια και στην σπαρτη εκεινη την χρονια ηταν κατι παραπανω απο 16.000 μορια (2006)!!! αρα μην τρελενεστε!!!δεν μενουμε ολοι απο την λαμια και κατω για να βρεθουμε ξαφνικα σε ενα ''πανεπιστημιο''!!! και τελικα αυτο που θελω να ξαναπω ειναι οτι η νοσηλευτικη επιστημη ειναι μια και οι επαγγελματιες της πρεπει να κταρτιζονται αψογα σε θεωρητικο αλλα και σε πρακτικο επιπεδο!!!! Το μονο που με βρισκει κατα ειναι οι σχολες δε και η σχετικη ευκολια τουσ να τελειωσεις , να πληρωσεις κ.τ.λ!!!!!! Αν παση θυσια πρεπει να αλλαξει κατι ειναι να σταματησουν επαγγελματα σαν το δικο μου να βγαζουν τοσο ευκολα και γρηγορα σε θεσεις υπευθυνοτητας ατομα που δεν ειναι καταλληλα καταρτισμενα!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Για το θέμα αυτό jorget εδώ μέσα έχει γίνει "σφαγή" σε topics με VS μεταξύ επιστημών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
jorget μιλάς πολύ όμορφα αλλά δυστυχως ζεις στην Ελλάδα καταλαβαίνεις και ξέρεις τι νοοτροποια κυριαρχεί!!!!!
και 10 διδακτορικά να κάνεις μερικοί άσχετοι και ταλαιπωρημένοι θα σε θεωρούν κατώτερη!!!!και ας αναγνωρίζεσαι σε όλο το γνωστό κόσμο σαν επιστημονας
Και μην ξεχνάς εδώ μέσα για πολλούς με 16000 μόρια που έβγαλες και πήγες σε τει είσαι ένα τίποτα ενώ με 7000-8000μόρια εάν πήγαινες σε κάποιο πανεπιστήμιο της περιφέρειας θα ήσουν ουουυαααοουουο!!!!!!!!!
Βεβαίως υπάρχουν εδώ μέσα και οι λογικοί άνθρωποι μην τα ισοπεδώνουμε όλα
Θα το καταλάβεις και μόνη σου από τα μείον που θα πάρεις στο μήνυμα σου!!!!!!!!και στο δικό μου τώρα.......:):):):):):):):):):):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
AEI VS TEI;;; Πςςςς χαμός γίνεται!

Πιστεύω στα καλά τμήματα ΑΕΙ και στα καλά τμήματα ΤΕΙ... Και αυτό γιατί ας έρθει ένας να σπουδάσει στο Εμπορίας και Διαφήμισης Αθήνας και αν δε μείνει με το στόμα ανοικτό με το πολύ καλό επίπεδο σπουδών εμένα να μη με λένε Θανάση!

Γι'αυτό πρέπει να ισχύσει αυτή η ρημάδα η αξιολόγηση! Με το που εφαρμοστεί εκεί θα δούμε ποιός είναι μάγκας και ποιός όχι!

Και εν τέλει και σε ΤΕΙ και σε ΑΕΙ μέσω πανελλαδικών μπαίνεις. Όλοι σκιστήκαμε στο διάβασμα για να μπούμε... άλλοι 19000 άλλοι 15000... δε λέω αλλά και 15000 να βγάλεις θέλει διάβασμα... Οπότε δε μου αρέσει η κατηγοριοποίηση...

γι'αυτό και έπρεπε να υπάρχει η βάση του 10 κατά την άποψή μου...γιατί υπάρχουν και τμήματα με 4.000. και μετά υπάρχει τάυτιση με όλα τα ΤΕΙ της χώρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top