Αλλαγή σχολείου & μετεγγραφή

evagelia26954

Νεοφερμένος

Η evagelia26954 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 55 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το παιδί μου πηγαίνει στην Α΄λυκείου σε ιδιωτικό , θέλω όμως να τη γράψω σε δημόσιο στη Β΄λυκείου , όχι όμως στο σχολείο της περιοχής που ανήκει αλλά σε άλλη .Ξέρετε αν μπορώ?Υπάρχει κάποια νομοθεσία?Αν υπάρχει μπορείτε να μου πείτε ποια είναι?Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Νομίζω πως χρειάζεται να προσκομίσεις κάποιον λογαριασμό (ΟΤΕ,ΔΕΗ,ΝΕΡΟ) που να δείχνει ότι ανήκει σε αυτήν την περιοχή του σχολείου. Αν δε γινόταν αυτό τα σχολεία με καλή φήμη θα γέμιζαν ενώ τα άλλα θα μάζευαν τους μέτριους. Δεν ξέρω τι γίνεται με τις περιπτώσεις που το σχολείο που θέλετε είναι κοντά στη δουλειά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vera94

Νεοφερμένος

Η vera94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μπορείτε απλά αν έχετε κάποιον γνωστό κοντά στην περιοχή του σχολείου που θέλετε να γράψετε το παιδί σας, να δηλώσετε ότι μένει εκεί και να προσκομίσετε τα απαιτούμενα χαρτιά(ΔΕΗ,ΟΤΕ κτλ)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Καλησπερα! Για προσωπικους λογους θελω να κανω μετεγγραφη απο το λυκειο που παω τωρα σε ενα αλλο λυκειο ιδιου τυπου αλλης περιοχης και αλλου νομου! Τι χαρτια χρειαζονται? Πηγα και ρωτησα τον διευθυντη του σχολειου μου και μου ειπε πως δεν γινεται και πως θα ειναι μεγαλο μπερδεμα γιατι εχουν σταλει τα χαρτια μου για τις πανελληνιες στο υπουργειο κτλ! Εγω πηρα τηλεφωνο στο υπουργειο, στο αρμοδιο τμημα και μου ειπαν πως απλως θα πρεπει να επικοινωνησει ο διευθυντης του σχολειου μου με τον διευθυντη του αλλου σχολειου και να γινει αποδεκτη η μετεγγραφη μου! Και πως απλως θα δοθει ο φακελος μου σε εκεινο το σχολειο και αυτο ειναι ολο! Πειτε μου σας παρακαλω την γνωμη σας! Αλλα μην μου πειτε να περιμενω και να κανω υπομονη! Το εχω παρει αποφαση απλα θα ηθελα να ξερω τι χαρτια χρειαζονται και τι πρεπει να ζητησω αμεσα απο τον διευθυντη μου χωρις να προβαλλει αντισταση για αλλη μια φορα! Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Απο τη στιγμή που το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου παιδείας σου ξεκαθάρισε ότι ειναι δυνατή η μετεγγραφή, πίεσε τον διευθυντή του σχολείου σου! Αν δεν δεχθεί, επικοινώνησε εκ νέου με το υπουργείο για να μάθεις, ποιά διαδικασία ακολουθείται σε τέτοιες περιπτώσεις. Μήπως μπορέσεις να κάνεις μόνη σου τη μετεγγραφή γιατί απ'ότι καταλαβαίνω ο διευθυντής (σαν να) βαριέται:whistle:

Απο εγγραφα (πιθανότατα) θα χρειαστείς αστυνομική ταυτότητα και τον έλεγχο προόδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ωραια αυτα τα εχω!
Ο διευθυντης οχι μονο βαριεται αλλα επειδη το σχολειο μου θεωρειται "κολεγιο" :confused: δεν θελει να χαλασει τη φημη του! Μλκιες!!!!
Ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ωραια αυτα τα εχω!
Ο διευθυντης οχι μονο βαριεται αλλα επειδη το σχολειο μου θεωρειται "κολεγιο" :confused: δεν θελει να χαλασει τη φημη του! Μλκιες!!!!
Ευχαριστω πολυ για την διευκρινηση!:)
:down:Κατάλαβα...
Ελπίζω να τελειώσεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Καλησπερα! Για προσωπικους λογους θελω να κανω μετεγγραφη απο το λυκειο που παω τωρα σε ενα αλλο λυκειο ιδιου τυπου αλλης περιοχης και αλλου νομου! Τι χαρτια χρειαζονται? Πηγα και ρωτησα τον διευθυντη του σχολειου μου και μου ειπε πως δεν γινεται και πως θα ειναι μεγαλο μπερδεμα γιατι εχουν σταλει τα χαρτια μου για τις πανελληνιες στο υπουργειο κτλ! Εγω πηρα τηλεφωνο στο υπουργειο, στο αρμοδιο τμημα και μου ειπαν πως απλως θα πρεπει να επικοινωνησει ο διευθυντης του σχολειου μου με τον διευθυντη του αλλου σχολειου και να γινει αποδεκτη η μετεγγραφη μου! Και πως απλως θα δοθει ο φακελος μου σε εκεινο το σχολειο και αυτο ειναι ολο! Πειτε μου σας παρακαλω την γνωμη σας! Αλλα μην μου πειτε να περιμενω και να κανω υπομονη! Το εχω παρει αποφαση απλα θα ηθελα να ξερω τι χαρτια χρειαζονται και τι πρεπει να ζητησω αμεσα απο τον διευθυντη μου χωρις να προβαλλει αντισταση για αλλη μια φορα! Ευχαριστω!

Πώς αποφάσισες κάτι τέτοιο στη μέση της Γ λυκείου??? Καταλαβαίνω οτι το έχεις αποφασίσει & δεν θα πω κάτι για να αλλάξεις γνώμη αλλά δεν φοβήθηκες το ρίσκο της αλλαγής σχολικού περιβάλλοντος (κυρίως καθηγητών) στη Γ' λυκείου, που είναι και "κρίσιμη" χρονιά? Anyway, καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stroumfita

Νεοφερμένος

Η Κρυσταλλένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Εγιναν πολλα κατα τη διαρκεια της χρονιας και το αποφασισα!
Εξωσχολικοι παραγοντες! Φοβηθηκα πιο πολυ τους συμμαθητες.... πως θα με κοιτουν, ή τι θα λενε! Αλλα και παλι δεν με πειραζει, ουτως η αλλως δυο μηνες ειναι θα περασουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Εγιναν πολλα κατα τη διαρκεια της χρονιας και το αποφασισα!
Εξωσχολικοι παραγοντες! Φοβηθηκα πιο πολυ τους συμμαθητες.... πως θα με κοιτουν, ή τι θα λενε! Αλλα και παλι δεν με πειραζει, ουτως η αλλως δυο μηνες ειναι θα περασουν!

Τους παλιούς ή τους νέους συμμαθητές? Για τους παλιούς, μην ανησυχείς. Οι φιλίες που έχεις δημιουργήσει τα χρόνια που φοιτούσες στο παλίο σου σχολείο θα παραμείνουν, αν έχουν γερές βάσεις. Στο κάτω-κάτω, μεγάλα παιδιά είστε. Μπορείτε να βλέπεστε όποτε θέλετε. Αν αναφέρεσαι στους νέους σου συμμαθητές (που μάλλον σε αυτούς αναφέρεσαι), δεν νομίζω πως θα πουν κάτι. Ολοι Γ'λυκείου είστε και όλους το ίδιο πράγμα σας απασχολει: οι Πανελλήνιες. Νομίζω πως το κοινό σας ενδιαφέρον θα σας φέρει πιο γρήγορα κοντά, απ'ό,τι αν πήγαινες στη Β'λυκείου. Αλλά και αυτό να μην συμβεί, μην ανησυχείς. Δυο μήνες είναι. Στόχος δικός σου είναι, λογικά, οι πανελλήνιες. Το τι θα πουν οι άλλοι μη σε νοιάζει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaso1970

Νεοφερμένος

Η vaso1970 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θελω να κανω μεταγραφη σε γυμνασιο της ιδιας περιοχης .γινεται και για ποιους λογους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,εχω αποφασισει να αλλαξω σχολειο,δηλαδη να παω σε ενα αλλο της ιδιας περιοχης και το θεμα ειναι πως θα γινει αυτο.Φιλοι μου ειπαν πως θα πρεπει να τους αποδειξω με καποιο τροπο πως εχω αλλαξει κατοικια πηγαινοντας τους καποιο λογαριασμο ή κατι τετοιο.Επειδη η σχολικη χρονια πλησιαζει θα ηθελα να ξερω τι να κανω.Παντως ενω πολλοι μου λενε πως δυσκολα μπορει να γινει αυτο,καθε χρονο πηγαινοερχονται παιδια απο το ενα σχολειο στο αλλο χωρις καποιο λογο.
Οποιος εχει κανει τετοια αλλαγη ας με βοηθησει.Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εγώ όταν τέλειωσα το γυμνάσιο μου είπαν ότι θα πήγαινα σε ένα σχολείο που ήταν κοντά στην κατοικία μου.Για προσωπικούς λόγους δεν ήθελα να πάω σε εκείνο το λύκειο και ζήτησα μεταγραφή.Δεν χρειάστηκε να αποδείξω κάτι για την κατοικία.Το θέμα είναι αν το σχολείο στο οποίο πηγαίνεις έχει κενές θέσεις για να δεχτεί κι άλλα παιδιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Δηλαδη να ρωτησω στο σχολειο που θελω να παω αν υπαρχουν κενες θεσεις και αν μου πουν ναι,τοτε θα παω να ζητησω να με διαγραψουν απο το σχολειο που πηγαινα.Αλλα θα με διαγραψουν απο το σχολειο μου ή δεν θα το δεχτουν αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Γεια σας παιδια,εχω αποφασισει να αλλαξω σχολειο,δηλαδη να παω σε ενα αλλο της ιδιας περιοχης και το θεμα ειναι πως θα γινει αυτο.Φιλοι μου ειπαν πως θα πρεπει να τους αποδειξω με καποιο τροπο πως εχω αλλαξει κατοικια πηγαινοντας τους καποιο λογαριασμο ή κατι τετοιο.Επειδη η σχολικη χρονια πλησιαζει θα ηθελα να ξερω τι να κανω.Παντως ενω πολλοι μου λενε πως δυσκολα μπορει να γινει αυτο,καθε χρονο πηγαινοερχονται παιδια απο το ενα σχολειο στο αλλο χωρις καποιο λογο.
Οποιος εχει κανει τετοια αλλαγη ας με βοηθησει.Ευχαριστω!

Πρέπει να δείξεις κάποια διεύθυνση, ότι δηλαδή μένεις εκεί κοντά.
Μια φίλη μου έμενε στην άλλη άκρη της πόλης και έδωσε την διεύθυνση κατοικίας της γιαγιάς της που είχε το δικαίωμα να γραφτεί στο συγκεκριμένο σχολείο. Και μιλάμε τώρα για την Σέρρες που είναι μικρότερη πόλη από την Θεσ/νικη. Ίσως πρώτα θα πρέπει να απευθυνθείς στο εν λόγω σχολείο, να μάθεις πληροφορίες σχετικά με την διαδικασία εγγραφής και από εκεί και ύστερα, βλέπεις και πράττεις αναλόγως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Eγω να παω να ρωτησω τον τροπο εγγραφης αλλα ειμαι σιγουρος πως θα πουν την αλλαγη κατοικιας ως τον μονο λογο.Το κακο ειναι πως ανηκω στο αλλο σχολειο που παω ηδη δηλαδη, και δεν εχω κανενα συγγενη εκει κοντα για να κανω καμια πατεντα.Το παραξενο ειναι πως πολλα παιδια στην γειτονια μου πανε στο σχολειο αυτο παρολο που δεν ανηκουν εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Eγω να παω να ρωτησω τον τροπο εγγραφης αλλα ειμαι σιγουρος πως θα πουν την αλλαγη κατοικιας ως τον μονο λογο.Το κακο ειναι πως ανηκω στο αλλο σχολειο που παω ηδη δηλαδη, και δεν εχω κανενα συγγενη εκει κοντα για να κανω καμια πατεντα.Το παραξενο ειναι πως πολλα παιδια στην γειτονια μου πανε στο σχολειο αυτο παρολο που δεν ανηκουν εκει.

Τα μισά παιδιά, ή και τα περισσότερα δεν ανήκαν στο σχολείο μου.
Ο καθένας έδειχνε και από ένα δικαιολογητικό και το γελοίο είναι ότι ο λυκειάρχης το ήξερε αλλά ποτέ δε τους σταμάτησε.
Εδώ στην Ελλάδα όλα επιτρέπονται. Θα δεις οτι θα μπεις στο σχολείο που θέλεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Δηλαδη χωρις καποιο δικαιολογητικο μπα ε? Το λεω γιατι δεν εχω καποια αποδειξη πως ανηκω εκει.Ηλπιζα πως αν του ελεγα πως εχω προσωπικους λογους π.χ πως δεν εχω φιλους εδω και δεν νοιωθω καλα,πως ολοι οι φιλοι μου ειναι στο αλλο σχολειο.Δεν ξερω παντως στην μεση της χρονιας ηρθε εναν μαθητης στο σχολειο μας λεγωντας πως θελει να γραφτει εδω γιατι στο αλλο σχολειο ειχε προβλημα με τους καθηγητες,ο λυκειαρχης μας του ειπε πως απο την νεα χρονια θα το συζητησουν με την μανα του για το αν θα γινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RunawayDreamer

Δραστήριο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 511 μηνύματα.
Δηλαδη χωρις καποιο δικαιολογητικο μπα ε? Το λεω γιατι δεν εχω καποια αποδειξη πως ανηκω εκει.Ηλπιζα πως αν του ελεγα πως εχω προσωπικους λογους π.χ πως δεν εχω φιλους εδω και δεν νοιωθω καλα,πως ολοι οι φιλοι μου ειναι στο αλλο σχολειο.Δεν ξερω παντως στην μεση της χρονιας ηρθε εναν μαθητης στο σχολειο μας λεγωντας πως θελει να γραφτει εδω γιατι στο αλλο σχολειο ειχε προβλημα με τους καθηγητες,ο λυκειαρχης μας του ειπε πως απο την νεα χρονια θα το συζητησουν με την μανα του για το αν θα γινει.

Τι να σου πω, αλήθεια δεν ξέρω και δε θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου και μετά να τρέχεις. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι έχω δει και ακούσει από γνωστούς που δίνουν διευθύνσεις συγγενών ή την διεύθυνση της οικογενειακής τους επιχείρησης. Τέτοια πράγματα και φυσικά υπήρχαν και αυτοί που είχαν τα γνωστά κονέ, " γονείς καθηγητές", " γνωστοί λυκειάρχη" ε, και τα βόλευαν κάπως.

Θα σου πρότεινα για το πιο ασφαλές να μιλούσες ή με κάποιον του σχολείου που επιθυμείς να πας και έκανε κάτι παρόμοιο ή με τον ίδιο τον λυκειάρχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Aυτο θα κανω! Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top