Σημαιοφόροι

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
.... Η εγκύκλιος αναφέρει και το κλασματικό μέρος του Μ.Ο. υπολογίζεται για το θέμα της σημαίας. Πώς πρέπει να ενεργήσω? Ξέρει κανείς? Σας έχει ξανασυμβεί ή έχετε ξανακούσει κάτι ανάλογο? Σας ευχαριστώ πολύ...:)

Αν το αναφέρει η εγκύκλιος αυτό και το δικαιούται νομικά δεν είναι κακό να προσπαθήσει να πάρει αυτό που της ανήκει (αρκεί να είναι και δική της επιθυμία)... Αρχικά μιλήστε με το διευθυντή και αν αυτός είναι αντίθετος τότε ενημερώστε την πρωτοβάθμια διεύθυνση της περιοχή σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Κάτι τέτοια κάνουν κάποιοι γονείς και δίνουν λάθος παράδειγμα στα παιδιά τους..
Μαμάδες (κυρίως) αλλά και μπαμπάδες αγωνιούν να δουν το παιδί τους να βγάζει καλό βαθμό για να πάρει την σημαία τώρα,το απουσιολόγιο αύριο κ.ο.κ.
Ουσιαστικά χάνεται όλο το νόημα του σχολείου,όπου τα παιδιά βάζουν σκοπό να βγάλουν 20 και να γίνουν απουσιολόγοι και σημαιοφόροι..:(

ΥΓ:Ό,τι είπα χωρίς παρεξήγηση στο πρόσωπο του δημιουργού του θέματος και στην λοβ ειντζελ :)
ΥΓ2:Σόρρυ για το οφτοπικ :sorry:

δεν παρεξηγηθηκα φυσικα.:)
ωστοσο, μονο καλο μου εκανε η μητερα μου η οποια φροντισε να εχω σωστες βασεις απο μικρη ηλικια. εξακολουθω να πιστευω πως η σημαια μου αξιζε. ημουν η καλυτερη μαθητρια στη ταξη και ηταν εμφανες αυτο. αλλωστε κανενας απο το τμημα μου διαμαρτυτηθηκε, ουτε καν γονιος γιατι ολοι το εβρησκαν δικαιο. στο γυμνασιο για παραδειγμο και στο λυκειο, αν ο ενας βγαλει 19 και 4, και ενας αλλος 19 και 2 ο πρωτος θα πρει τη σημαια. τουλαχιστο στο δικο μας το ιδιο γινοταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelaras

Νεοφερμένος

Ο aggelaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
στη δικη μου ταξη ηταν 5 παιδια που ειχαν καθαρο 10 ενας εκ των οποιων ειμουν εγω αλλα και αλλα 4 που ειχαν λιγο κατω απο 10 καθαρο!εγινε κληρωση και επιλεχθηκα σημαιοφορος ενω απο τα υπολοιπα 4 με καθαρο δεκα παιδια, τα δυο εγιναν παραστατες το ενα στεφανι και το αλλο τιποτα !!!!!!!ειναι αδικια διοτι ενα παιδι με καθαρο 10 δεν εγινε τιποτα ενω αλλα με λιγοτερο απο δεκα εγιναν παραστατες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
εγώ στο δημοτικό ειχα τον υψηλοτερο βαθμο (σε ολα τα μαθηματα 10)

Σε εμάς είχαμε πολλούς μαθητές με καθαρό βαθμό 10,οπότε όταν πήγαμε ΣΤ' δημοτικού κάναμε κλήρωση μεταξύ μας

ημουν σημαιοφορος στην εκτη δημοτικου, γιατι ημουν η μονη με καθαρο 10 στη ταξη μου,

κι εγω ημουν η μονη με ολα 10

Σε εμάς εγώ τα είχα όλα 10

στη δικη μου ταξη ηταν 5 παιδια που ειχαν καθαρο 10 ενας εκ των οποιων ειμουν εγω !


Φυτούκλες!!!!!!!!!!!!!!!! :teasing: :loltooth: (*)

Καλά, όλοι εδώ μαζευτήκατε;; :worry:

Μαρία, θα έλεγα να κάνεις μία προσπάθεια να μιλήσεις στο Διευθυντή, για να μη σου κρατήσει κακία η κόρη σου ότι δεν έκανες τίποτα, αλλά όσο πιο διακριτικά μπορείς και όχι...

αλλα δεν εγινε κληρωση. αν γινοταν η μαμα μου θα εσπαγε το γραφειο του διευθυντη βασικα. :P

... κυρίως για να μη δημιουργηθεί και καμία κόντρα μεταξύ των παιδιών.
Μακάρι να ήταν εύκολο να εξηγήσεις σε παιδί Δημοτικού πόσο ασήμαντο είναι ποιος θα είναι σημαιοφόρος και ποιος παραστάτης. :/:

(*) κι εγώ φυτό ήμουν, αλλά πάντα υπήρχαν και τα πιο φυτά από εμένα, γι αυτό ήμουν στην καλύτερη περίπτωση 2ος. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας όποιος και αν γνωρίζει κάτι. Έχω μια κόρη που είναι ΣΤ΄Δημοτικού και πέρυσι πήρε σε όλα τα μαθήματα και σε όλα τα τρίμηνα 10 (καθαρό). Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με έναν συμμαθητή της. Μόνο λοιπόν αυτοί οι δύο μαθητές ήταν άριστοι καθόλη τη σχολική χρονιά.:clapup: Ομως ο Διευθυντής ισχυρίζεται ότι πρέπει να μπουν σε κλήρωση μαζί με άλλους 4-5 συμμαθητές τους που είχαν ένα 9 σε κάποιο μάθημα γιατί ο μέσος όρος αυτών βγάζει 10 ( δηλ. 9,8 ). Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Η εγκύκλιος αναφέρει και το κλασματικό μέρος του Μ.Ο. υπολογίζεται για το θέμα της σημαίας. Πώς πρέπει να ενεργήσω? Ξέρει κανείς? Σας έχει ξανασυμβεί ή έχετε ξανακούσει κάτι ανάλογο? Σας ευχαριστώ πολύ...:)

Mε το που τελειώσει η παρέλαση,παρτε την κόρη σας κι ενα δυο φιλαρακια της και κεραστε τους στα Mc Donald's,οποιος κι αν πάρει τη σημαία τελικά.Εσας σας ενδιαφέρει οτι η κόρη σας διεπρεψε,σας ενδιαφερει το μέλλον της.Τα άλλα ειναι πάρτη,σερμπαντινες και θεαθήναι.Το να δίνετε τοση σημασία στο να κρατήσει η κόρη σας τη σημαία (για μια φωτογραφία?),χωρίς το μονο που της λετε να ειναι πως ειστε περηφανη για τον αγώνα της και πως η σημαια δεν ειναι τιποτα μπροστα στους κοπους που θα επιβραβευθούν στο μέλλον,και να πατε να βρείτε ενα διευθυντη στο σχολείο,είναι σαν να σαν να ακυρώνει ενα παιδί τον πατέρα του,επειδή αυτό που κατάφερε να του φέρει το Πασχα ήταν μια λαμπάδα με ενα αρκουδακι πάνω,κι όχι την Παιχταρας,και την γυρίζει πίσω στο κατάστημα.Αφήστε καποιον αλλο να παρει τη σημαια αν ο κανονισμος αυτό επιτάσσει.Διαφορετικά η κόρη σας θα μάθει πως πάντα η μητέρα της θα καθαρίζει για την ίδια.Οταν χρειαστεί ομως να αγωνιστει για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σημαντικους στοχους στη ζωή,η μητερα της ισως να μην ειναι εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
σε μας παντως, δε πρεπει να ειχε γινει κληρωση, επειδη η μια κοπελα που ειχε 9,9 και κολλητη μου :P, ηταν απο αλβανια η κοπελα. ισως φοβηθηκαν πως θα γινοταν φασαρια. δε ξερω. :hmm: αλλα θυμαμαι ο δασκαλος που ειχαμε στην πεμπτη δημοτικου ειχε προνοησει και εχει αφησει ενα χαρτακι στη διευθυνση με τους ''ρολους'' που θα χε ο καθενας μας. :hmm:

τεσπα, εξακολουθω να θεωρω πως ηταν δικαιο που την πηρα χωρις κληρωση, αλλα συμφωνω πως η σημαια δεν ειναι και τιποτα σημαντικο.

και για να γελασετε λιγο, η σημαια ηταν βαρυα και μου εφυγε παο τα χερια μεσα στην εκκλησια και επεσε στο κεφαλι του παραστατη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Mε το που τελειώσει η παρέλαση,παρτε την κόρη σας κι ενα δυο φιλαρακια της και κεραστε τους στα Mc Donald's,οποιος κι αν πάρει τη σημαία τελικά.Εσας σας ενδιαφέρει οτι η κόρη σας διεπρεψε,σας ενδιαφερει το μέλλον της.Τα άλλα ειναι πάρτη,σερμπαντινες και θεαθήναι.Το να δίνετε τοση σημασία στο να κρατήσει η κόρη σας τη σημαία (για μια φωτογραφία?),χωρίς το μονο που της λετε να ειναι πως ειστε περηφανη για τον αγώνα της και πως η σημαια δεν ειναι τιποτα μπροστα στους κοπους που θα επιβραβευθούν στο μέλλον,και να πατε να βρείτε ενα διευθυντη στο σχολείο,είναι σαν να σαν να ακυρώνει ενα παιδί τον πατέρα του,επειδή αυτό που κατάφερε να του φέρει το Πασχα ήταν μια λαμπάδα με ενα αρκουδακι πάνω,κι όχι την Παιχταρας,και την γυρίζει πίσω στο κατάστημα.Αφήστε καποιον αλλο να παρει τη σημαια αν ο κανονισμος αυτό επιτάσσει.Διαφορετικά η κόρη σας θα μάθει πως πάντα η μητέρα της θα καθαρίζει για την ίδια.Οταν χρειαστεί ομως να αγωνιστει για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σημαντικους στοχους στη ζωή,η μητερα της ισως να μην ειναι εκει.

Η πρόταση που κάνεις είναι η καλύτερη απ' όλες αλλά και η πιο δύσκολη. Ένα παιδί 11 χρονών μπορεί ίσως να τα καταλάβει όλα αυτά αλλά πόσο εύκολο είναι να τα αποδεχτεί; :/:
Ο ανταγωνισμός κατά τη γνώμη μου είναι έμφυτος στον άνθρωπο. Θυμάμαι ότι και στο γυμνάσιο ακόμα τσακωνόμασταν οι παραστάτες για το ποιος θα είναι δεξιά από τη σημαία και ποιος αριστερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Η πρόταση που κάνεις είναι η καλύτερη απ' όλες αλλά και η πιο δύσκολη. Ένα παιδί 11 χρονών μπορεί ίσως να τα καταλάβει όλα αυτά αλλά πόσο εύκολο είναι να τα αποδεχτεί; :/:
Ο ανταγωνισμός κατά τη γνώμη μου είναι έμφυτος στον άνθρωπο. Θυμάμαι ότι και στο γυμνάσιο ακόμα τσακωνόμασταν οι παραστάτες για το ποιος θα είναι δεξιά από τη σημαία και ποιος αριστερά.

Δουλειά του γονέα είναι σε αυτή την ηλικία να κανει το καλυτερο,αν οπως λες ειναι καλυτερο.Αυτο δε θελει αλλωστε,πηγαινοντας να διεκδικησει τη σημαια παραβλεποντας τα υπολοιπα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritsinaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας όποιος και αν γνωρίζει κάτι. Έχω μια κόρη που είναι ΣΤ΄Δημοτικού και πέρυσι πήρε σε όλα τα μαθήματα και σε όλα τα τρίμηνα 10 (καθαρό). Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με έναν συμμαθητή της. Μόνο λοιπόν αυτοί οι δύο μαθητές ήταν άριστοι καθόλη τη σχολική χρονιά.:clapup: Ομως ο Διευθυντής ισχυρίζεται ότι πρέπει να μπουν σε κλήρωση μαζί με άλλους 4-5 συμμαθητές τους που είχαν ένα 9 σε κάποιο μάθημα γιατί ο μέσος όρος αυτών βγάζει 10 ( δηλ. 9,8 ). Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Η εγκύκλιος αναφέρει και το κλασματικό μέρος του Μ.Ο. υπολογίζεται για το θέμα της σημαίας. Πώς πρέπει να ενεργήσω? Ξέρει κανείς? Σας έχει ξανασυμβεί ή έχετε ξανακούσει κάτι ανάλογο? Σας ευχαριστώ πολύ...:)
και στο δικο μας σχολειο τελικα τη σημαια την πηρε μαθητης που ειχε κ ενα οκταρι σε καποιο μαθημα(ηταν φιλος μου) καθολου δεν με πειραξε,αλλα ουτε κ κανενας αλλος εκανε φασαρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας όποιος και αν γνωρίζει κάτι. Έχω μια κόρη που είναι ΣΤ΄Δημοτικού και πέρυσι πήρε σε όλα τα μαθήματα και σε όλα τα τρίμηνα 10 (καθαρό). Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με έναν συμμαθητή της. Μόνο λοιπόν αυτοί οι δύο μαθητές ήταν άριστοι καθόλη τη σχολική χρονιά.:clapup: Ομως ο Διευθυντής ισχυρίζεται ότι πρέπει να μπουν σε κλήρωση μαζί με άλλους 4-5 συμμαθητές τους που είχαν ένα 9 σε κάποιο μάθημα γιατί ο μέσος όρος αυτών βγάζει 10 ( δηλ. 9,8 ). Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Η εγκύκλιος αναφέρει και το κλασματικό μέρος του Μ.Ο. υπολογίζεται για το θέμα της σημαίας. Πώς πρέπει να ενεργήσω? Ξέρει κανείς? Σας έχει ξανασυμβεί ή έχετε ξανακούσει κάτι ανάλογο? Σας ευχαριστώ πολύ...:)

Όταν εγώ ήμουν έκτη δημοτικού η κλήρωση είχε γίνει μεταξύ ατόμων που είχαν σε όλα 10...δλδ γράψαμε 4 ονόματα σε 4 χαρτάκια και από αυτά τραβήξαμε τα 2...

ΥΓ: ας αφήσουμε τα περαιτέρω σχόλια...η συντάκτρια έκανε μία ερώτηση...όποιος ξέρει απαντάει, όποιος δν ξέρει όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbie+mary

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Θα σας πω κάτι. Είμαστε στη φάση που θα μετακομίσουμε και από το σχολείο (για το Γυμνάσιο βέβαια εννοώ) και από την περιοχή, φυσικά.Ειλικρινά δε μου "καίγεται καρφί" για το Διευθυντή. Πολύ άνετα θα τον έβριζα...άσε που θα το χαιρόμουν και λίγο. Όμως δεν θα το κάνω για το παιδί. Όμως μου τη "σπάει" η νοοτροπία του, που παραβαίνει το γράμμα του νόμου και ενεργεί κατά βούλησιν και όπως τον βολεύει. Η κόρη μου τα έχει πάρει λίγο στο κρανίο και μου πετάει συχνά: "Γιατί μας μιλάει ο Διευθυντής για κανόνες όταν πρώτος αυτός δεν εφαρμόζει τον νόμο και με αδικεί? " Εγώ σας μιλάω ειλικρινά ούτε έχω μιλήσει στο Διευθυντή ούτε τίποτα.Είμαι όμως αρκετά προβληματισμένη. Το παιδί ότι έχει μάθει περί κλήρωσης τα έμαθε από την δασκάλα της πέρυσι και από συμμαθητές της.Εγώ και ο μπαμπάς της δεν της έχουμε πει τίποτα απολύτως. Πώς όμως εγώ θα της αποδείξω ότι στη ζωή πρέπει να διεκδικεί το δίκιο της? Δε θα πρέπει να την υποστηρίξω μπροστά στα μάτια της?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerinaki26

Νεοφερμένος

Η katerinaki26 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καποτε γινοταν κληρωση μονο για οσους ειχαν σ ολα τα μαθηματα 10...τωρα γινεται κληρωση για οσα παιδια ειχαν μεσο ορο 10...θα υπαρξουν πολλες χρονιες που θα μπορεσει να δειξει ο καθενας την αξια του ωστε να ειναι σημαιοφορος...μη χαλαμε τις καρδιες μας ηδη με το ξεκινημα της νεας σχολικης χρονιας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
και για να γελασετε λιγο, η σημαια ηταν βαρυα και μου εφυγε παο τα χερια μεσα στην εκκλησια και επεσε στο κεφαλι του παραστατη! :D

Ασε που δεν βγαινεις και καλα στην φωτογραφια!Ολο ανεμιζει μπροστα σου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Ασε που δεν βγαινεις και καλα στην φωτογραφια!Ολο ανεμιζει μπροστα σου :P

μεγάλη αλήθεια αυτο..και εγώ που με καθαρό 20 στην Γ' γυμνασίου έχασα τη σημαία για την παρέλαση από την κλήρωση (την είχα όμως σε δύο γιορτές στην εκκλησία:P)και είχα στενοχωρεθεί κάπως...αλλά τελικά εγώ βγήκα τέλεια στις φωτογραφίες σα παραστάτρια ενώ το παιδί με τη σημαία (που ήταν και κοντό) φαινόταν σε όλες τις φοτωγραφίες σαν μια σημαια με ποδια:redface:

θα υπαρξουν πολλες χρονιες που θα μπορεσει να δειξει ο καθενας την αξια του ωστε να ειναι σημαιοφορος...μη χαλαμε τις καρδιες μας ηδη με το ξεκινημα της νεας σχολικης χρονιας!!!

και εγώ στο δημοτικό είχα στεναχωρηθεί γιατί ο δάσκαλος μας είχε βάλει σε 10 παιδία 10' και σε άλλα 10 ο δάσκαλος του διπλανού τμήματος και τελικά κατεβήκαμε καμιά 20αριά άτομα για κλήρωση για να βγούνε τελικά οι 6 της σημαίας:redface: ε..δεν με ευνόησε η τύχη και δεν κληρώθηκα καθόλου..ενώ τη σημαία την πήρε μια κοπέλα που είχε και 9 στον έλεγχο...(εγώ όμως λόγω ύψους έγινα διμοιρίτισσα και στις δύο παρελάσεις..ενώ τα παιδιά της σημαίας στο δεύτερο τρίμηνο που δεν ήταν στη σημαία μπήκαν στην τελευταία σειρα γιατί ήταν όλοι κοντοι...βγάζω το άχτι μου τώρα...4 χρόνια μετά:P)

και για να γελασετε λιγο, η σημαια ηταν βαρυα και μου εφυγε παο τα χερια μεσα στην εκκλησια και επεσε στο κεφαλι του παραστατη! :D

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχ :lol: :lol: πλάκα κάνεις :P και εμείς όταν κάναμε εκκλησιασμό με τισ σημαίες..όταν τις σηκώσαμε μια σημαία από ενα παιδάκι του δημοτικού πήγε να πέσει και έπεσε πάνω στον πολυέλαιο..ο οποίος άρχισε να κουνιέται και να τρίζει..και αρχισαν να απομακρύνονται όλοι και να φωνάζουν ότι θα πέσει...τελικά ήρθε ένας παπάς και τον σταθεροποίησε με ένα ξύλο :P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Θα σας πω κάτι. Είμαστε στη φάση που θα μετακομίσουμε και από το σχολείο (για το Γυμνάσιο βέβαια εννοώ) και από την περιοχή, φυσικά.Ειλικρινά δε μου "καίγεται καρφί" για το Διευθυντή. Πολύ άνετα θα τον έβριζα...άσε που θα το χαιρόμουν και λίγο. Όμως δεν θα το κάνω για το παιδί. Όμως μου τη "σπάει" η νοοτροπία του, που παραβαίνει το γράμμα του νόμου και ενεργεί κατά βούλησιν και όπως τον βολεύει. Η κόρη μου τα έχει πάρει λίγο στο κρανίο και μου πετάει συχνά: "Γιατί μας μιλάει ο Διευθυντής για κανόνες όταν πρώτος αυτός δεν εφαρμόζει τον νόμο και με αδικεί? " Εγώ σας μιλάω ειλικρινά ούτε έχω μιλήσει στο Διευθυντή ούτε τίποτα.Είμαι όμως αρκετά προβληματισμένη. Το παιδί ότι έχει μάθει περί κλήρωσης τα έμαθε από την δασκάλα της πέρυσι και από συμμαθητές της.Εγώ και ο μπαμπάς της δεν της έχουμε πει τίποτα απολύτως. Πώς όμως εγώ θα της αποδείξω ότι στη ζωή πρέπει να διεκδικεί το δίκιο της? Δε θα πρέπει να την υποστηρίξω μπροστά στα μάτια της?

Kι αν η κορη σας κατα τη διαρκεια της ζωης της κάποτε βρεθει στο "9,9",και καποιος άλλος έχει το "10"?Μήπως τοτε θα τα παρατήσει η ίδια?Μήπως υπάρχει περιπτωση να πιστέψει πως όποιος φτάνει στην πηγή και δεν πίνει νερο είναι ενα τίποτα.Μπορώ να καταλάβω το πως σκεφτεστε σε γενικές γραμμές (αν και πιο κοντά στη ηλικία του δημοτικού είμαι παρα στο να έχω παιδιά),και το θέμα δεν είναι πως έχω ενοχληθεί με το οτι θέλετε το παιδί σας να κρατήσει τη σημαία.Πιστεύω όμως πως μεγαλύτερη έμφαση πρέπει να δώσετε στο οτι η κόρη σας πέτυχε όσον αφορά την ίδια και μόνο.Και γι'αυτό είναι η δική σας σημαιοφόρος,τελεία και παύλα.Αγνοήστε τα υπόλοιπα μπροστα στα μάτια της,και δείξτε της ποιά είναι η ουσία των κόπων της.Κάποιος που διαβάζει απο μικρή ηλικία (πέραν του υποχρεωτικού),το κάνει απο αγάπη,κι όχι επειδή έχει καποιο συγκεκριμένο σκοπό.Στην τελική,η ζωή δεν είναι πάντα δίκαιη.Το οτι θα είναι καλή στη δουλειά της,δε σημαίνει πως την προαγωγή θα την έχει εξασφαλισμένη.Οσο για τους βαθμούς,κάθε άλλο παρά αντιπροσωπεύουν καμιά φορά την εικόνα ενός μαθητή.Η δική μου εκδοχή βρίσκεται εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

debbie+mary

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους. Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις που μου δώσατε...αν και μπερδεύτηκα λίγο. Μερικοί με υποστηρίζουν και άλλοι...Δεν θυμώνω σε κανέναν, ειλικρινά μιλάω.:) Θα πάμε, μαζί με τον άνδρα μου, όμως την Πέμπτη στον Προϊστάμενο Α/θμιας Εκπαίδευσης και θα σας πω τί θα μας πει...Είναι η 2η φορά που θα τον επισκεπτούμε έχοντας αυτή τη φορά στα χέρια μας τον έλεγχο της μικρής και απαιτώντας όμως μια πιο σαφή απάντηση για το θέμα.Θα τα πούμε.Υπομονή μέχρι τότε....:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εμεις παλι ειμασταν 4 κοριτσια με καθαρο 10, δλδ 10 σε ολα τα τριμηνα σε ολα τα μαθηματα, αλλα στην κληρωση ειχαν μπει και αλλοι δυο που ειχαν και καποια 9... την σημαια την πηρε ενα κοριτσι με καθαρο 10 (μια γιορτη) και τις 3 αλλες γιορτες (οι δυο τοπικες) ενα αλλο κοριτσι που ειχε και 9αρια... σε αλλα σχολεια παλι εκαναν αλλα... δεν εβγαλαν καν 2 σημαιοφορους οπως θα επρεπε...
απλα θα ε πρεπε να ηταν λιγο πιο ξεκαθαρα τα πραγματα...
γιατί πρώτη γυμνασίου θα είναι απλά παραστάτης
μπορει να μην ειναι καν παραστατης... στην πρωτη γυμνηνασιου στο α' τριμηνου μπαινουν στην κληρωση αυτοι που εχουν βγαλει την εκτη με 10 ... οχι ομως μονο καθαρο... 2ο τριμηνο και 3ο οποιος εβγαλε τον μεγαλυτερο βαθμο στο α' τριμηνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στο δικό μου σχολείο, η1η δεν έχει παραστάτη στην 28η:) Όποιος βγάλει το μεγαλύτερο στο τρίμηνο πάει στην 25η;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας όποιος και αν γνωρίζει κάτι. Έχω μια κόρη που είναι ΣΤ΄Δημοτικού και πέρυσι πήρε σε όλα τα μαθήματα και σε όλα τα τρίμηνα 10 (καθαρό). Το ίδιο ακριβώς συνέβη και με έναν συμμαθητή της. Μόνο λοιπόν αυτοί οι δύο μαθητές ήταν άριστοι καθόλη τη σχολική χρονιά.:clapup: Ομως ο Διευθυντής ισχυρίζεται ότι πρέπει να μπουν σε κλήρωση μαζί με άλλους 4-5 συμμαθητές τους που είχαν ένα 9 σε κάποιο μάθημα γιατί ο μέσος όρος αυτών βγάζει 10 ( δηλ. 9,8 ). Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Η εγκύκλιος αναφέρει και το κλασματικό μέρος του Μ.Ο. υπολογίζεται για το θέμα της σημαίας. Πώς πρέπει να ενεργήσω? Ξέρει κανείς? Σας έχει ξανασυμβεί ή έχετε ξανακούσει κάτι ανάλογο? Σας ευχαριστώ πολύ...:)
Και σε εμένα το ίδιο είχε συμβεί.Δεν μπορεί να γίνει τίποτα ούτε αξίζει να ασχολείστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andriana93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
https://www.ypepth.gr/docs/pd_200_kai_201_fek_161_13_7_1998_leitoyrgia_olohm_dhm_kai_nhp.pdf στην σελίδα 19 αναφέρεται τι προβλέπει ο νόμος για τους σημαιοφόρους και τους παραστάτες!Όπως αναφέρει: Σημαιοφόροι ορίζονται δύο μαθητές της ΣΤ τάξης,ο ένας για το διάστημα έως 31 Ιανουαρίου και ο άλλος από 1η Φεβρουαρίου μέχρι τέλος της σχολικής χρονιάς.Επιλέγονται αυτοί που κατά το προηγούμενο σχολικό έτος έχουν συγκεντρώσει τον μεγαλύτερο γενικό μέσο όρο βαθμολογίας,υπολογιζόμενου και του κλασματικού του μέρους.Στις περιπτώσεις ισοβαθμίας και στο κλασματικό μέρος,γίνεται κλήρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top