Βία ή ανοχή; Το μέλλον στα χέρια διαβασμένων δειλών

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Παρατηρηση:
Ξυλο δεν ετρωγαν ΜΟΝΟ οι ατιθασοι-"προβληματικοι" (τι λαθος λεξη btw) μαθητες.Ενα αυτο.
Ουτε εγω ημουν ατιθασος ουτε επιθετικος.αλλα οταν μιλαμε για ηλικια 8,9,10, για ονομα του Θεου ειναι απαραδεκτο να ζηταμε τα παιδια να ειναι μαριονετες ή ρομποτακια.
Το να παιζω στο διαλλειμα και να κανω μια μαμακια οπως π.χ. να πεφτω με τα μουτρα στις λασπες ή να κοβω ενα κλαδι απο το δεντρο για να παιξω πειρατες,ειναι απιστευτρο να τρωω χαστουκια σε σημειο να τραγουδαω Καζαντζιδη απο την ζαλαδα, για να μαθω το λαθος μου!
Η επειδη δεν μπορουσα να θυμηθω με την πρωτη τα κλασματα να φτανει το αυτι μου στον σβερκο απο το τραβηγμα.(οσο υπερβολικα κι αν ακουγονται,ειναι αληθεια.)

Δευτερον.Οποιος πιστεψει οτι ενας ατιθασος,επιθετικος μαθητης με το ξυλο θα αλλαξει χαρακτηρα ειναι απιστευτα γελασμενος.Το πολυ πολυ μεσα στο προαυλιο χωρο και στις ταξεις να ειναι μαζεμενος σε μια γωνια, μιωθοντας ταυτοχρονα αποστροφη γενικοτερα για το σχολειο και οτιδηποτε το απαρτιζει, και εξω απο αυτο (πολλες φορες ακομα και στον προαυλιο χωρο του), η επιθετικοτητα του να ειναι πολλαπλασιασμενη εξαιτιας των αποθημενω απο το ξυλο-ταπεινωση που ειχε δεχτει.
Αρα τον δασκαλο τον ενδιαφερει ο μαθητης να ειναι Παναγια μονο οσο τον εχει απεναντι του και μεσα στο μαθημα.

Ο σεβασμος βρισκεται στην απεναντι μερια απο τον φοβο.Σε καμια περιπτωση διπλα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Δυο παρατηρήσεις από μένα (αν και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις περι παιδαγωγικής και ούτε ποτέ υπήρξα παράδειγμα μαθητή ή δασκάλου):

1) Είναι ανεπίτρεπτο το 2007 να μιλάμε για "θετικά" της βιας.Τα αποτελέσματα της οποιαδήποτε βίαιης συμπεριφοράς σε παιδιά είναι τραγικά.
Εξάλλου αν βοηθούσε το ξύλο, θα έπρεπε όλοι οι 40αρηδες και άνω να ήταν άνθρωποι μορφωμένοι, με αρχές και αξίες...

2) Αν ποτέ εκπαιδευτικός σηκώσει χέρι, ή ασκήσει οποιαδήποτε μορφή βίας στο παιδί μου, θα κάνω πάνω του δωρεάν σεμινάριο για τις μορφές και τα αποτελέσματα της βίας σε εκπαιδευτικούς με χαρακτηριστικά συμπεριφοράς πιθήκου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Αρα τον δασκαλο τον ενδιαφερει ο μαθητης να ειναι Παναγια μονο οσο τον εχει απεναντι του και μεσα στο μαθημα.

Ο σεβασμος βρισκεται στην απεναντι μερια απο τον φοβο.Σε καμια περιπτωση διπλα του.
Oui. Αυτό που 'πα και πιο πάνω, ότι τους ενδιαφέρει μόνο το αποτέλεσμα, αλλα δεν μετράει πάντα. Κι αυτό γιατί έχει διαφορά για το αν το κίνητρο θα είναι το ξύλο ή ο "σεβασμός", όπως είπε κι ο Μάριος :)
[και ναι, αυτή είναι κι η πιο κατάλληλη λέξη, "σ-ε-β-α-σ-μ-ό-ς" ;)]




1) Είναι ανεπίτρεπτο το 2007 να μιλάμε για "θετικά" της βιας.Τα αποτελέσματα της οποιαδήποτε βίαιης συμπεριφοράς σε παιδιά είναι τραγικά.
Εξάλλου αν βοηθούσε το ξύλο, θα έπρεπε όλοι οι 40αρηδες και άνω να ήταν άνθρωποι μορφωμένοι, με αρχές και αξίες...
Πολύ καλό αντιπαράδειγμα :clapping: (ή αλλιώς απαγωγή σε άτοπο :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δυο παρατηρήσεις από μένα (αν και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις περι παιδαγωγικής και ούτε ποτέ υπήρξα παράδειγμα μαθητή ή δασκάλου):

1) Είναι ανεπίτρεπτο το 2007 να μιλάμε για "θετικά" της βιας.Τα αποτελέσματα της οποιαδήποτε βίαιης συμπεριφοράς σε παιδιά είναι τραγικά.
Εξάλλου αν βοηθούσε το ξύλο, θα έπρεπε όλοι οι 40αρηδες και άνω να ήταν άνθρωποι μορφωμένοι, με αρχές και αξίες...

2) Αν ποτέ εκπαιδευτικός σηκώσει χέρι, ή ασκήσει οποιαδήποτε μορφή βίας στο παιδί μου, θα κάνω πάνω του δωρεάν σεμινάριο για τις μορφές και τα αποτελέσματα της βίας σε εκπαιδευτικούς με χαρακτηριστικά συμπεριφοράς πιθήκου.
καταπληκτικο. καλυφθηκα....!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top