Πρακτική άσκηση: η γνώμη σας κι οι εμπειρίες σας

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φιλε για να δουλεψεις καποιος πρεπει να σε ασφαλισει-->extra κοστος , καποιος πρεπει να σε εκπαιδευσει-->κοστος ευκαιριας + καποια γραφειοκρατικα που ισως να μην γνωριζεις. Αν λοιπον δεν σε εχει αναγκη τι να σε κανει εστω κι αμισθι? Τον καφε τον φερνει ο ντελιβερας

Επισης, προσωπικα εψαχνα πολυ συγκεκριμενη θεση (research assistant) οποτε λογικο να μην εβρισκα

Ξαναλέω, αν δεν σε έχει κάποιος ανάγκη αρκετά ώστε να σε ασφαλίσει και να σε εκπαιδεύσει γιατί νομίζεις ότι θα σε ασφαλίσει, θα σε εκπαιδεύσει και θα σου πληρώσει και μισθό αργότερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ρε αυτός μπορεί να μην σε έχει ανάγκη εσένα το θέμα είναι οτι εσύ έχεις ανάγκη την θέση εργασίας όχι αυτός

Ναι φιλε μου δεν κανω εγω κουμαντο. Εσυ δηλαδη οπου εχεις αναγκη πας και δουλευεις? Ρε θα τρελαθουμε εδω μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Ναι φιλε μου δεν κανω εγω κουμαντο. Εσυ δηλαδη οπου εχεις αναγκη πας και δουλευεις? Ρε θα τρελαθουμε εδω μεσα

What?Αλλο σου λέω οτι η ανάγκη για εργασία είναι δικιά σου ο επιχειρηματίας προσφέρει την θέση αυτή.Αν δεν εξασφαλίζεις με το πτυχίο μια θέση πρακτικής άμισθις πώς πιστεύεις οτι θα προσληφθείς μελλοντικά σε κανονική θέση εργασίας.Αυτό προσπαθεί να σου πει και ο hack3r οτι τέτοιου είδους επαγγέλματα που δεν έχουν προοπτικές πρακτικής δεν έχουν ούτε προοπτικές στην αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ξαναλέω, αν δεν σε έχει κάποιος ανάγκη αρκετά ώστε να σε ασφαλίσει και να σε εκπαιδεύσει γιατί νομίζεις ότι θα σε ασφαλίσει, θα σε εκπαιδεύσει και θα σου πληρώσει και μισθό αργότερα?

Θα σου απαντησω με ερωτηση. Γιατιο εργοδοτης να μπει στον κοπο για καποιον που θα κατσει ενα 3μηνο και θα την κανει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Θα σου απαντησω με ερωτηση. Γιατιο εργοδοτης να μπει στον κοπο για καποιον που θα κατσει ενα 3μηνο και θα την κανει?

Υπάρχουν επιχειρήσεις και τράπεζες που τροφοδοτούνται αποκλειστικά απο πρακτικές που τους τοποθετούν σε καταστήματα και κατά δεύτερον γιατί να μην μπεί στον κόπο λές και αυτός τους πληρώνει αφού μέσω ΕΣΠΑ είναι τα προγράμματα.Οχι για resource assistance μην ψάχνεις δεν πρόκειται να βρείς ποτέ τέτοια θεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
What?Αλλο σου λέω οτι η ανάγκη για εργασία είναι δικιά σου ο επιχειρηματίας προσφέρει την θέση αυτή.Αν δεν εξασφαλίζεις με το πτυχίο μια θέση πρακτικής άμισθις πώς πιστεύεις οτι θα προσληφθείς μελλοντικά σε κανονική θέση εργασίας.Αυτό προσπαθεί να σου πει και ο hack3r οτι τέτοιου είδους επαγγέλματα που δεν έχουν προοπτικές πρακτικής δεν έχουν ούτε προοπτικές στην αγορά εργασίας.

Ωπα καπου μπερδευτηκα και σας μπερδεψα. Δεν ειχα πτυχιο οταν εψαχνα για πρακτικη κι επισης εψαχνα κατι πολυ προσωρινο (3-4 μηνες). Επισης δεν μιλησα πουθενα για προσφερομενη θεση εργασιας. Απλα χτυπησα πορτες, ειπα οτι θελω να εργαστω εθελοντικα αλλα και παλι ηταν αρνητικοι.

Το να μην εισαι qualified για πρακτικη ειναι αλλο θεμα. Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι και εθελοντικα να προτεινεις να εργαστεις παλι θα ειναι δυσκολο για διαφορους λογους. Κανεις δεν θα μπει στον κοπο να εκπαιδευσει καποιον που σε 2-3-5 μηνες θα φυγει. Τσαμπα χρημα και κοπος

Υπάρχουν επιχειρήσεις και τράπεζες που τροφοδοτούνται αποκλειστικά απο πρακτικές που τους τοποθετούν σε καταστήματα και κατά δεύτερον γιατί να μην μπεί στον κόπο λές και αυτός τους πληρώνει αφού μέσω ΕΣΠΑ είναι τα προγράμματα.Οχι για resource assistance μην ψάχνεις δεν πρόκειται να βρείς ποτέ τέτοια θεση

Προφανως δεν αναφερομουν σε πρακτικες μεσω πανεπιστημιου που χρηματοδοτουνται απο ΕΣΠΑ. Αλλιως δεν θα ειχε νοημα το ''αμισθι''. Αναφερομουν στην αναζητηση πρακτικης on your own
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν δεν μιλάμε για πανεπιστήμια τότε μπορείς πολύ απλά να εργαστείς αμισθί και ανασφάλιστος. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να σε ασφαλίσει λοιπόν.
Επίσης δεν καταλαβαίνω τι training χρειάζεσαι ακριβώς και γιατί θα πληρώσει λεφτά ο εργοδότης γι' αυτό το πράγμα. Αν θες να γίνεις ταμίας σε τράπεζα μπορείς απλά να παρακολουθείς τι κάνουν οι ταμίες. Γενικά δεν υποτίθεται πως πτυχίο σου σου δίνει αυτήν την εκπαίδευση? Αλλιώς τι νόημα έχει να σπουδάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

σταυρουλα79

Νεοφερμένος

Η σταυρουλα79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ανασφαλιστος δεν μπαινεις πουθενα. κανενας εργοδοτης δεν μπορει να βαλει καποιον μεσα να κανει καποιες δουλειες χωρις να εχει μια ενδειξη οτι κανει πρακτικη και δεν ειναι υπαλληλος ανασφαλιστος. θα παει φυλακη ή θα πρεπει να πληρωσει τα μαλλια της κεφαλης του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pocahontasss

Νεοφερμένος

Η Pocahontasss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,φοιτω σε ενα Δημόσιο ΙΕΚ στην ειδικότητα των τουριστικών μονάδων και επιχειρήσεων φιλοξενίας και αυτό το διάστημα κάνω την πρακτική μου σε ξενοδόχειο!γνωρίζω πολυ καλα οτι βάση νόμου η πρακτική άσκηση μέσω Δημοσίου ιεκ ειναι αμισθί αλλά έγινε συμφωνία παρ'ολα αυτά πριν ξεκινήσω την πρακτική μου οτι θα πληρώνομαι!Είμαι ηδη ενα μηνα και κατι στο ξενοδοχείο και πληρωμή ακούω και πληρωμή δεν βλέπω! Έχω απευθυνθεί στο λογιστήριο του ξενοδοχείου και εδω και μια εβδομάδα με πάνε απο αυριο σε αυριο ενω αλλοι πρακτικαριοι έχουν ήδη πληρωθεί τι μου προτείνετε να κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,φοιτω σε ενα Δημόσιο ΙΕΚ στην ειδικότητα των τουριστικών μονάδων και επιχειρήσεων φιλοξενίας και αυτό το διάστημα κάνω την πρακτική μου σε ξενοδόχειο!γνωρίζω πολυ καλα οτι βάση νόμου η πρακτική άσκηση μέσω Δημοσίου ιεκ ειναι αμισθί αλλά έγινε συμφωνία παρ'ολα αυτά πριν ξεκινήσω την πρακτική μου οτι θα πληρώνομαι!Είμαι ηδη ενα μηνα και κατι στο ξενοδοχείο και πληρωμή ακούω και πληρωμή δεν βλέπω! Έχω απευθυνθεί στο λογιστήριο του ξενοδοχείου και εδω και μια εβδομάδα με πάνε απο αυριο σε αυριο ενω αλλοι πρακτικαριοι έχουν ήδη πληρωθεί τι μου προτείνετε να κανω;

Να πας να βρεις αυτόν με τον οποίο έκανες τη συμφωνία και να τον ρωτήσεις. Δεν είναι ντροπή! Τουλάχιστον θα έχεις μια ξεκάθαρη απάντηση και θα ξέρεις αν θα πάρεις τελικά χρήματα ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top