Μπορεί κανείς να με συμβουλεύσει για αυτήν την περίπτωση;

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ακομα και να κανω πτυχεια στο εξωτερικο,ειναι αδυνατο να γινω ακαδημαικος στο εξωτερικο οπως ελεγε παλια ο πατερας μου.ΕΙναι και η ηλικια,ο ξενος εχει ηδη κανει interships και εχει δωσει απειρες εργασιες στο πανεπιστημιο.Για να δουλεψεις στο National Geographic πρεπει να εισαι φωτογραφος και ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος και θελει και παρα πολυ τυχη και χρημα απο την τσεπη σου.


Λες πως είναι η ηλικία. Αφού είσαι 23 ετών από ό,τι κατάλαβα. Και 30 να ήσουν δεν είναι αργά να ξεκινήσεις από την αρχή. Λες και είσαι 60 χρονών και ψάχνεις για δουλειά. Είσαι ακόμα πολύ νέος και μπορείς να ξεκινήσεις από την αρχή. Ξέχνα τις πανελλήνιες και τις λάθος επιλογές και προσηλώσου στο μέλλον.

Επίσης, μπορείς να βρεις πρακτική αν θέλεις πραγματικά. Ούτε χρήματα χρειάζεσαι, ούτε τίποτα, παρά μόνο θέληση. Ξεκίνα να κάνεις κάτι για να αλλάξεις τη θέση στην οποία βρίσκεσαι. Μπορείς πχ να ξεκινήσεις από την εύρεση πρακτικής και να δεις πως είναι να δουλέυεις στον τομέα τον οποίο διάλεξες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τσιγάρα σέρτικα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στράτος :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,183 μηνύματα.
@νΧρηστος
Σε διαβάζω κι αναρωτιέμαι αν έχεις ψαχτεί καθόλου στο αν υπάρχει κάτι που σε πωρώνει τελικά. Αν υπάρχει κάτι, ό,τι κι αν είναι αυτό, που να το θες πολύ πολύ πολύ. Μην με θεωρήσεις δηκτικό, αλλά διακρίνω κάποιες ομοιότητες στον τομέα σταθερότητας ενδιαφερόντων ανάμεσα στον πατέρα σου και σ' εσένα. Μήπως λοιπόν να σκεφτόσουν αν υπάρχει κάτι για το οποίο δεν θα έχανες το ενμδιαφέρον σου μετά από κάποια χρόνια; Αλλά που η εντρύφιση και η εξέλιξη στην δραστηριότητα αυτή θα σου ανατροφοδοτούσε το ενδιαφέρον επ' αόριστο; Εντελώς φιλικά στο λέω, αυτό μου φαίνεται να είναι το μείζον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Τη βγαζεις με ενα 50ρικο τη βδομαδα για να μη ζωριζεις τους γονεις σου ??? Αχ φιλε μ που να ξερες......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τη βγαζεις με ενα 50ρικο τη βδομαδα για να μη ζωριζεις τους γονεις σου ??? Αχ φιλε μ που να ξερες......

Όχι πως θέλω να κρίνω το παιδί, αλλά για να μένει και στο πατρικό του, λογικά σε αυτά δεν υπολογίζονται φαγητό και είδη πρώτης ανάγκης. Αλλά μπορεί να λέω και χαζά, έχω χάσει επαφές με το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Παιδια... εμείς με 50άρικο βγάζουμε 2,5 εβδομάδες σχεδόν... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gewinner

Νεοφερμένος

Ο Gewinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ζητησα μονο να δωσω κατατακτηριες για να δω αν μπορεσω να μπω ιατρικη
Αν το όνειρό σου είναι να γίνεις ιατρός, δώσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Παιδια... εμείς με 50άρικο βγάζουμε 2,5 εβδομάδες σχεδόν... :P

Δε νομίζω πως πρέπει να κατηγορήσουμε τον άνθρωπο και να του πούμε πως τα έχει βρει όλα άνετα στη ζωή του. Εσύ μπορεί να βγάζεις 5 εβδομάδες (αν και το θεωρώ υπερβολικό) με ένα 50άρικο, ωστόσο, το γεγονός πως δε ζητά πολλά από τους γονείς του και αρκείται σε λίγα, ενώ θα μπορούσαν να του δώσουν πολύ περισσότερα είναι αξιοσέβαστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Δε νομίζω πως πρέπει να κατηγορήσουμε τον άνθρωπο και να του πούμε πως τα έχει βρει όλα άνετα στη ζωή του. Εσύ μπορεί να βγάζεις 5 εβδομάδες (αν και το θεωρώ υπερβολικό) με ένα 50άρικο, ωστόσο, το γεγονός πως δε ζητά πολλά από τους γονείς του και αρκείται σε λίγα, ενώ θα μπορούσαν να του δώσουν πολύ περισσότερα είναι αξιοσέβαστο

το κομμα δηλωνει οτι ηθελε να πει δυομιση βδομαδες κ οχι 5 , αλλιως θα εγραφε 2-5 βδομαδες , χαχαχχαχα κλαιων:loltooth::loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolosa

Νεοφερμένος

Ο Lolosa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
το κομμα δηλωνει οτι ηθελε να πει δυομιση βδομαδες κ οχι 5 , αλλιως θα εγραφε 2-5 βδομαδες , χαχαχχαχα κλαιων:loltooth::loltooth:

Ναι όντως, το κοίταξα πολύ γρήγορα, αλλά θα έλεγα τα ίδια και με 2.5 εβδομάδες. Άσχετο με αυτό είναι το πρόβλημα του OP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νΧρηστος

Νεοφερμένος

Ο νΧρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Καλα κοιταξτε οταν λεω ενα 50ρικο οταν εχω εργαστηρια καθε μερα και πρεπει να κατεβαινω θεσσαλονικη.Μου φευγουν ολα στα .μεταφορικα.Οταν δεν εχω πανεπιστημιο(εργαστηρια) δεν μου δινουν καθολου.Στην πραγματικοτητα πληρωνουν μονο τα μεταφορικα.Δεν με πειραζει αυτο παντως δεν εχω προβλημα με τα λεφτα.Θελω να πω δεν βγαινω εξω καιδεν πηγαινω εκδρομες και τετοια για να ζηταω εξτρα λεφτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Καταρχάς, συγχαρητήρια για το ειλικρινές και λεπτομερές σου ποστ.

Εγώ δεν θα επιχειρήσω ούτε να σου δώσω συγκεκριμένες συμβουλές (για τη σχολή που σε ενδιαφέρει δυστυχώς δεν έχω ιδέα) μιας που δεν ξέρω λεπτομέρειες για το ιστορικό στην οικογένειά σου και με τους γονείς σου. Θα ήταν ανώφελο να σου προτείνω να αποκολληθείς τελείως(!) ή να σκύψεις το κεφάλι και να δώσεις τα άλογα και ό,τι άλλο έχεις υπέρ πίστεως και πατρίδος.

Από το κείμενό σου φαίνεται ότι προβληματίζεσαι πολύ και, δυστυχώς, κανείς δεν μπορεί να σε βοηθήσει να χαράξεις μια ολόκληρη πορεία και να πάρεις οποιαδήποτε καταλυτική απόφαση μέσα σε ένα φόρουμ, όσο καλή πρόθεση κι αν έχει.

Το μόνο που μπορώ να σου πω, το ίδιο που θα σου έλεγα ως φίλη στην ουρά για τη λέσχη ή ως μητέρα, είναι ότι χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή κάποιον μέντορα ή έστω κάποιον εξωτερικό, αντικειμενικό παρατηρητή με τον οποίο να μπορείς να καθίσεις και να αναλύσεις την κατάστασή σου. Αυτός μπορεί να είναι ένας σύμβουλος καθηγητής, ένας συγγενής που εμπιστεύεσαι, ένας σύμβουλος επαγγελματικού προσανατολισμού ή ακόμη και ένας ψυχολόγος.

Επειδή είσαι στο ΑΠΘ, μπορείς (θα σε παρακαλούσα, δηλαδή) να εκμεταλλευτείς τις υπηρεσίες του Κέντρου Συμβουλευτικής (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ. Α.Π.Θ.). Είναι δωρεάν προς όλους τους φοιτητές του ΑΠΘ και παρέχει εξαιρετική βοήθεια και καθοδήγηση. Εγώ σε παρόμοιες περιπτώσεις έχω πάρει και συνεχίζω να παίρνω πολύτιμη βοήθεια, είτε επρόκειτο για ψυχολογικό είτε για ακαδημαικό πρόβλημα, είτε για συνδυασμό των δύο.

Αυτό που χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή δεν είναι δύο συμβουλές στον αέρα, απ' όπου κι αν προέρχονται. Το πρόβλημά σου δεν είναι απλώς "Ποια σχολή να διαλέξω" ή "Τι να πω στον πατέρα μου" - είναι ένας συνδυασμός πολλών διαφορετικών ερωτημάτων, τα οποία υποθέτω πως δεν μπορείς (και δεν χρειάζεται) να διαχειριστείς μόνος σου.

Σε φόρουμ και σε παρέες θα ακούσεις πολλά - διαφορετικές εκδοχές του εαυτού σου, συμβουλές από ερασιτέχνες ψυχοθεραπευτές. Μην βασίζεις την τύχη σου σε σκόρπιες φιλοσοφίες. Γνώμη μου. Ζήτα όση βοήθεια χρειάζεσαι από όπου μπορείς να την βρεις, αλλά ψάξε το καλύτερο που μπορείς να βρεις για τον εαυτό σου. Αν αυτό περιλαμβάνει να φύγεις από το σπίτι, κάν'το. Αν όχι, μην το σκέφτεσαι καν.

Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top