Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Γιατι Himela για να πεισουν τα νεαρα παιδια οτι μπορουμε να χωρεσουμε σε μια Ελλαδα την Συρια ολοκληρη για τα καπριτσια της ΕΕ και του Trump;

Σκέφτομαι όλη μέρα τι εννοείς. Στην έκθεση αυτό που καλούνται να κάνουν οι μαθητές είναι να εκφράσουν σκέψεις και να υπερασπιστούν ή να δικαιολογήσουν με επιχειρήματα μια άποψη. Δε νομίζω οτι μέσω του θέματος της έκθεσης στις εξετάσεις προσπαθούν να πείσουν τα νέα παιδιά για κάτι εκτός αν έχω μεγαλώσει πολύ και τα πράγματα έχουν αλλάξει τόσο δραματικά. :)

Εκτός αν εννοούσες κάτι άλλο το οποίο δεν κατάλαβα. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,191 μηνύματα.
Σκέφτομαι όλη μέρα τι εννοείς. Στην έκθεση αυτό που καλούνται να κάνουν οι μαθητές είναι να εκφράσουν σκέψεις και να υπερασπιστούν ή να δικαιολογήσουν με επιχειρήματα μια άποψη. Δε νομίζω οτι μέσω του θέματος της έκθεσης στις εξετάσεις προσπαθούν να πείσουν τα νέα παιδιά για κάτι εκτός αν έχω μεγαλώσει πολύ και τα πράγματα έχουν αλλάξει τόσο δραματικά. :)

Εκτός αν εννοούσες κάτι άλλο το οποίο δεν κατάλαβα. :yes:

Εε αμα σε παιδευσα τοσο πολυ γιατι απλα δεν ρωτας και το ψαχνεις :loltooth: .
Στην εκθεση σου επιτρεπεται να πεις την γνωμη σου εφοσον αυτη κινειται στη λογικη.Την...δικη τους λογικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Εε αμα σε παιδευσα τοσο πολυ γιατι απλα δεν ρωτας και το ψαχνεις :loltooth: .
Στην εκθεση σου επιτρεπεται να πεις την γνωμη σου εφοσον αυτη κινειται στη λογικη.Την...δικη τους λογικη.

Γιατί σκεφτόμουν οτι κάτι δεν έχω καταλάβει από αυτά που είπες και δεν ήθελα να απαντήσω γρήγορα και να πω μπαρούφα.:redface:

Α, δηλαδή αν εγώ πω μια άποψη που δεν είναι μεν της πλειοψηφίας αλλά δεν προσβάλλω κανέναν και μπορέσω και την τεκμηριώσω, δε θα μού βάλουν καλό βαθμό;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,191 μηνύματα.
Γιατί σκεφτόμουν οτι κάτι δεν έχω καταλάβει από αυτά που είπες και δεν ήθελα να απαντήσω γρήγορα και να πω μπαρούφα.:redface:

Α, δηλαδή αν εγώ πω μια άποψη που δεν είναι μεν της πλειοψηφίας αλλά δεν προσβάλλω κανέναν και μπορέσω και την τεκμηριώσω, δε θα μού βάλουν καλό βαθμό;:hmm:

Ναι παιζει να παρεις πολυ κακο βαθμο.
Ας πουμε στην θανατικη ποινη πρεπει να βγαλεις κατα ως συμπερασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Α, δηλαδή αν εγώ πω μια άποψη που δεν είναι μεν της πλειοψηφίας αλλά δεν προσβάλλω κανέναν και μπορέσω και την τεκμηριώσω, δε θα μού βάλουν καλό βαθμό;:hmm:
Θα πάρεις μέτριο βαθμό :P

Εγώ όταν έδινα πανελλήνιες επειδή δεν είχα εξωτερική βοήθεια το κείμενό μου δεν ήταν "τετραγωνισμένο", όπως έπρεπε. Η μόνη δομή που έκανα ήταν εισαγωγή-1ο επιχείρημα-2ο επιχείρημα-3ο επιχείρημα-επίλογος :P Πέρα από αυτό είχαμε ως θέμα την ανάδειξη των μνημείων και της πολιτιστικής κληρονομιάς και πώς μπορούν οι πολίτες και ειδικά οι νέοι να πλησιάσουν τα μνημεία. Εγώ έδωσα μεγάλη έμφαση στην ανάδειξη μέσω της ποιοτικής διαφήμισης, των social media και διάφορων εκδηλώσεων που μπορεί να διοργανώσει ο Δήμος (αν βρει την χρηματοδότηση). Αλλά απ' ό,τι κατάλαβα, οι φιλόλογοι που διόρθωσαν δεν ήξεραν ότι πλέον η "προώθηση" γίνεται με τέτοια μέσα. Κανείς νέος δεν θα δει τηλεόραση ή θα ακούσει ραδιόφωνο, που πολλοί συμμαθητές μου πρότειναν κάτι τετοιο :P:whistle:

Προφανώς ο βαθμός μου ήταν ικανοποιητικός, αλλά θεωρώ ότι αν έγραφα σε καλούπι "φροντιστηριακό" και χρησιμοποιούσα πεπαλαιωμένα επιχειρήματα, ίσως έπαιρνα περισσότερες μονάδες :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,191 μηνύματα.
Θα πάρεις μέτριο βαθμό :P

Εγώ όταν έδινα πανελλήνιες επειδή δεν είχα εξωτερική βοήθεια το κείμενό μου δεν ήταν "τετραγωνισμένο", όπως έπρεπε. Η μόνη δομή που έκανα ήταν εισαγωγή-1ο επιχείρημα-2ο επιχείρημα-3ο επιχείρημα-επίλογος :P Πέρα από αυτό είχαμε ως θέμα την ανάδειξη των μνημείων και της πολιτιστικής κληρονομιάς και πώς μπορούν οι πολίτες και ειδικά οι νέοι να πλησιάσουν τα μνημεία. Εγώ έδωσα μεγάλη έμφαση στην ανάδειξη μέσω της ποιοτικής διαφήμισης, των social media και διάφορων εκδηλώσεων που μπορεί να διοργανώσει ο Δήμος (αν βρει την χρηματοδότηση). Αλλά απ' ό,τι κατάλαβα, οι φιλόλογοι που διόρθωσαν δεν ήξεραν ότι πλέον η "προώθηση" γίνεται με τέτοια μέσα. Κανείς νέος δεν θα δει τηλεόραση ή θα ακούσει ραδιόφωνο, που πολλοί συμμαθητές μου πρότειναν κάτι τετοιο :P:whistle:

Προφανώς ο βαθμός μου ήταν ικανοποιητικός, αλλά θεωρώ ότι αν έγραφα σε καλούπι "φροντιστηριακό" και χρησιμοποιούσα πεπαλαιωμένα επιχειρήματα, ίσως έπαιρνα περισσότερες μονάδες :thumbup:

Ισχυει πολυ αυτο που λεει ο jj.Οταν ειχα κανει εγω προς το τελος μου ειχαν πει οτι ειχα πολυ καλο λογο αλλα δεν ειχα φροντιστηριακη εκπαιδευση στον λογο :whatever: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Χαζη απορια... :P Στην εκθεση υπαρχει καποια "υλη" οσον αφορα τα θεματα που μπορει να πεσουν? Η μπορει να πεσει ο,τι καπνισει σε αυτους που βαζουν τα θεματα? Σε διαφορα φροντιστηριακα βιβλια και βοηθηματα υπαρχουν καποια στανταρ θεματα (παιδεια, κλωνοποιηση, τεχνολογια, αθλητισμος κλπ κλπ). Υπαρχει περιπτωση να μας βαλουν κατι περα απο αυτα, οπως πχ για την κακοποιηση των ζωων ή για τα προσωπικα δεδομενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Galaxy γενικά πιστεύω οτι δε θέλουν να βάζουν αυτούσια θέματα,οπότε ναι,είναι πιθανό να βάλουν θέματα πέρα από παιδεία,κλωνοποίηση,αθλητισμό κτλ..Εγώ περίμενα για τα προσωπικά δεδομένα φέτος,μιας και έγινε αλλαγή της νομοθεσίας αλλά τελικά μας έτυχε παιδεία και εκπαίδευση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iSkull

Νεοφερμένος

Η iSkull αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!
Χρειάζομαι μία βοήθεια. Μήπως υπάρχει κάποιο δωρεάν υλικό με σχεδιαγράμματα θεματων εκθεσης; πχ(ρατσισμος,καταναλωτισμος κτλ).

Καλησπέρα σας! Μιας κι εγω ξανα δινω μετα απο αρκετο καιρο ηθελα μια βοηθεια με την Εκθεση επειδη εχω χαθει λιγο.

Μήπως υπάρχει κάποιο δωρεάν υλικό με σχεδιαγράμματα θεματων εκθεσης 2018; πχ(ρατσισμος,καταναλωτισμος κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nicole1982

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nicole1982 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (Αθήνα). Έχει γράψει 299 μηνύματα.
Καλημέρα
Αν πατήσεις στο google schooltime σχεδιαγράμματα έκθεσης Γ λυκείου
θα τα βρεις.Εγω από αυτή τη σελίδα χρησιμοποιώ.Τα έχει σε pdf γύρω στις 150
σελ. και μπορείς μάλιστα να τα κατεβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Γειά χαρά σε όλους!!!
Παιδιά εχω μια απορία όσον αφορά το επικοινωνιακό πλαίσιο μιας ομιλίας (προσχεδιασμένος προφορικός λόγος) : μπορώ να χρησιμοποιώ που και που μεταφορικό λογο και ρητορικές ερωτήσεις, υπό την ιδέα ότι κινητοποιούν τη σκέψη του ακροατή ή θα θεωρηθεί εκφραστικό σφάλμα?
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iSkull

Νεοφερμένος

Η iSkull αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημέρα
Αν πατήσεις στο google schooltime σχεδιαγράμματα έκθεσης Γ λυκείου
θα τα βρεις.Εγω από αυτή τη σελίδα χρησιμοποιώ.Τα έχει σε pdf γύρω στις 150
σελ. και μπορείς μάλιστα να τα κατεβάσεις.


Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια nicole! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnsk

Νεοφερμένος

Ο Johnsk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γειά χαρά σε όλους!!!
Παιδιά εχω μια απορία όσον αφορά το επικοινωνιακό πλαίσιο μιας ομιλίας (προσχεδιασμένος προφορικός λόγος) : μπορώ να χρησιμοποιώ που και που μεταφορικό λογο και ρητορικές ερωτήσεις, υπό την ιδέα ότι κινητοποιούν τη σκέψη του ακροατή ή θα θεωρηθεί εκφραστικό σφάλμα?
Ευχαριστω
Γιατί να θεωρηθεί εκφραστικό σφάλμα? Είναι καλό και το ζητούν να χρησιμοποιείς προφορικότητα(οχι λαικότητα) στην ομιλία. Μικρές περιόδους, ρητορικά ερωτήματα και ίσως και μεταφορική χρήση της γλώσσας. Μην ανησυχείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Έμμα

Νεοφερμένος

Η Έμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής (Αθήνα) και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, πραγματικά ανακουφιστηκα τώρα γιατί με αγχώνει μήπως στις Πανελλήνιες ψάχνουν την αυστηρη και απροσωπη τυποποίηση στα γραπτα κάτι που δεν με εκφράζει σε καμία περιπτωση!:clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποιο είναι το καλύτερο βοήθημα για την έκθεση;
Επίσης το blog latistor τα λέει καλά λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιωάννης1234

Νεοφερμένος

Ο Ιωάννης1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Καλησπέρα, ξερει κανεις που μπορω να βρω (online) κειμενα σχετικα με την εκθεση της Γ για να τα διαβαζω και να βελτιωθω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μια απάντηση παίδες για online σάιτ για την εκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 731132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά,καλησπέρα.
Ήθελα να ρωτήσω και από άτομα που έδωσαν πανελλήνιες προηγούμενες χρονιές.
Στην Έκθεση πάνω κάτω πόσα Κριτήρια γράψατε όλη την χρονιά και τι βαθμολογία πετύχατε στις πανελλήνιες;
Γενικά,την Έκθεση πως την διαβάζετε; Τι είναι αυτό που πρέπει να προσέξει ιδιαίτερα κάποιος;
ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Παιδιά,καλησπέρα.
Ήθελα να ρωτήσω και από άτομα που έδωσαν πανελλήνιες προηγούμενες χρονιές.
Στην Έκθεση πάνω κάτω πόσα Κριτήρια γράψατε όλη την χρονιά και τι βαθμολογία πετύχατε στις πανελλήνιες;
Γενικά,την Έκθεση πως την διαβάζετε; Τι είναι αυτό που πρέπει να προσέξει ιδιαίτερα κάποιος;
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Έχει κάποιες συγκεκριμένες ασκήσεις που πέφτουν κάθε χρόνο. Πήγαινε δες από ένα κριτήριο ποιες είναι και μαθε να τις λύνεις και να τις αιτιολογείς(πχ αν ζητάει τρόπους πειθούς, δεν πετάς ένα επίκληση στην λογικη/αυθεντία/συναίσθημα και τέλος). Μετά όσο αφορά την έκθεση,πάντα κάτι συνδιαστικο με εκπαίδευση ή νέους πεφτει. Πάντα οι παράγοντες ΜΜΕ, πολιτεία, σχολείο, οικογένεια, (φιλοι) και προσωπικό ενδιαφέρον/άποψη βοηθανε στην αντιμετώπιση του προβλήματος. Τώρα το τι θα γράψεις πέφτει στην δικιά σου κρίση. Αν θες διάβαζε τις θεματικές ενότητες για να πάρεις ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Παιδιά,καλησπέρα.
Ήθελα να ρωτήσω και από άτομα που έδωσαν πανελλήνιες προηγούμενες χρονιές.
Στην Έκθεση πάνω κάτω πόσα Κριτήρια γράψατε όλη την χρονιά και τι βαθμολογία πετύχατε στις πανελλήνιες;
Γενικά,την Έκθεση πως την διαβάζετε; Τι είναι αυτό που πρέπει να προσέξει ιδιαίτερα κάποιος;
ευχαριστώ εκ των προτέρων


Έκανα 1 κριτήριο σχεδόν κάθε εβδομάδα από τον Σεπτέμβριο μέχρι και τον Μάιο.
Έτος: 2017
Βαθμός: 16,8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top