Πώς να βελτιωθώ στα Αγγλικά;

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Με αυτό το λινγκ.... προφανώς μαθαίνεις τέλεια αγγλικά. Και με άψογη προφορά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι κάτοχος Lower(δεν έδωσα για prof γιατί χάνει την ισχύ του μετά από ένα χρόνο άρα θα το δώσω μια και καλή).Το επίπεδο μου είναι μέτριο.Καταλαβαίνω 5 πράγματα σε μια ταινία,διαβάζω και κάνα άρθρο αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατέχω την αγγλική.Στόχος μου είναι να μπορώ να διαβάσω ένα έρμο βιβλίο αγγλικό.Δεν εννοώ να διαβάζω τον Παπαδιαμάντη της Αγγλικής λογοτεχνίας αλλά να μπορώ να διαβάσω πχ ένα βιβλίο ψυχολογίας στα αγγλικά(επιστημονικού περιεχομένου βιβλία).Τι προτείνεται να κάνω για να βελτιώσω το επίπεδο μου;Ώστε να είμαι σε θέση να διαβάσω ένα βιβλίο στα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Άρχισε να διαβάζεις λεξιλόγιο, να μάθεις λέξεις και διάφορες εκφράσεις. Επίσης το Proficiency δε χάνει την ισχύ του μετά από 1-2 χρόνια εκτός από 2-3 Ακαδημαϊκά πτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρχισε να διαβάζεις λεξιλόγιο, να μάθεις λέξεις και διάφορες εκφράσεις. Επίσης το Proficiency δε χάνει την ισχύ του μετά από 1-2 χρόνια εκτός από 2-3 Ακαδημαϊκά πτυχία.
Για εισαγωγή σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού σου ζητάνε πιστοποίηση γνώσης αγγλικών και δίνει εξετάσεις ή να έχεις δώσει προφ πριν από έναν χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Για εισαγωγή σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού σου ζητάνε πιστοποίηση γνώσης αγγλικών και δίνει εξετάσεις ή να έχεις δώσει προφ πριν από έναν χρόνο.

Σπανια σου ζητανε proficiency ielts ή toefl ζητανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σπανια σου ζητανε proficiency ielts ή toefl ζητανε
Αυτό.Βασικά αν το prof το έχεις πάρει εντός 1 έτους τότε μπαίνεις και με αυτό αντί για το toefl
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lilith's_child

Νεοφερμένος

Η lilith's_child αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
για τα μεταπτυχιακά πλέον δεν ζητάνε ielts?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

lilith's_child

Νεοφερμένος

Η lilith's_child αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 76 μηνύματα.
a ok
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Είμαι κάτοχος Lower(δεν έδωσα για prof γιατί χάνει την ισχύ του μετά από ένα χρόνο άρα θα το δώσω μια και καλή).Το επίπεδο μου είναι μέτριο.Καταλαβαίνω 5 πράγματα σε μια ταινία,διαβάζω και κάνα άρθρο αλλά σε καμία περίπτωση δεν κατέχω την αγγλική.Στόχος μου είναι να μπορώ να διαβάσω ένα έρμο βιβλίο αγγλικό.Δεν εννοώ να διαβάζω τον Παπαδιαμάντη της Αγγλικής λογοτεχνίας αλλά να μπορώ να διαβάσω πχ ένα βιβλίο ψυχολογίας στα αγγλικά(επιστημονικού περιεχομένου βιβλία).Τι προτείνεται να κάνω για να βελτιώσω το επίπεδο μου;Ώστε να είμαι σε θέση να διαβάσω ένα βιβλίο στα αγγλικά.

Κατα την αποψη μου αν εχεις ηδη ενα καλο επιπεδο οπως λες ξεκινα να διαβαζεις κανονικα βιβλια αγγλικων.Σιγουρα θα κολλησεις σε καποια σημεια απολυτα λογικο ειναι,εδω κολλαμε σε βιβλια που ειναι γραμμενα στην γλωσσα μας.Εχε το λεξικο διπλα σου και θα κυλαει ομαλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατα την αποψη μου αν εχεις ηδη ενα καλο επιπεδο οπως λες ξεκινα να διαβαζεις κανονικα βιβλια αγγλικων.Σιγουρα θα κολλησεις σε καποια σημεια απολυτα λογικο ειναι,εδω κολλαμε σε βιβλια που ειναι γραμμενα στην γλωσσα μας.Εχε το λεξικο διπλα σου και θα κυλαει ομαλα
Και γω έτσι με βλέπω.Γιατί δεν είμαι για να κάθομαι τώρα να ανοίγω λεξικά και τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Επίσης αγγλική μουσική, αγγλικές ταινίες (με αγγλικούς υπότιτλους), αγγλικές σειρές και γενικά αν δεν έχεις την δυνατότητα εξάσκησης νε κάποιον Αγγλο/Αμερικανο, μιλά μόνος/η στα Αγγλικά (κι αε ακούγεται χαζό) και σε ο,τι κάνεις καθημερινά, χρησιμοποίησε τα αγγλικά. Αυτά από εμένα :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης αγγλική μουσική, αγγλικές ταινίες (με αγγλικούς υπότιτλους), αγγλικές σειρές και γενικά αν δεν έχεις την δυνατότητα εξάσκησης νε κάποιον Αγγλο/Αμερικανο, μιλά μόνος/η στα Αγγλικά (κι αε ακούγεται χαζό) και σε ο,τι κάνεις καθημερινά, χρησιμοποίησε τα αγγλικά. Αυτά από εμένα :) :)
Αυτό με τις ταινίες και την μουσική δεν πολύ δουλεύει με μένα.Τώρα αυτό με το καθημερινό έχει δουλέψει απλά με κουράζει κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Perrie99

Νεοφερμένος

Η Perrie99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας είμαι 19 ετών και δεν γνωρίζω αγγλικά , εντάξει όχι και καθόλου αλλά κάτι λίγο . Θέλω να σπουδάσω σε αγγλικό Πανεπιστήμιο στην Αγγλία ή σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρώπης . Αν υπάρχει κάποιος εμπειρογνώμονας μπορεί να με βοηθήσει για το ποσά χρόνια περίπου θα χρειαστώ ώστε να μάθω καλά την αγγλική γλώσσα σε σημείο που να είμαι έτοιμη για σπουδές στο εξωτερικό;
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Σε φροντιστήρια υπάρχουν ταχύρρυθμα προγράμματα που έχουν το lower από το 0 σε 1-1μιση χρόνο και το proficiency άλλον 1 (που εσύ δεν χρειάζεσαι σαν χαρτί καν το proficiency απαραίτητα, θες κάτι σε ielts ή toefl). Απλά το θέμα με τα ταχύρρυθμα είναι πως πολλές φορές σε προετοιμάζουν απλά για να πάρεις ένα πτυχίο χωρίς να δίνουν την βάση που θα έπρεπε στην γλώσσα οπότε ακόμα κι αν πάρεις όλα τα διπλώματα που χρειάζεσαι και σε 2 χρόνια, δεν είναι απαραίτητο πως θα είσαι σε θέση να ανταποκριθείς στις ανάγκες του να σπουδάζεις στο εξωτερικό και να γράφεις εργασίες στα αγγλικά. Προσωπικά πιστεύω πως θες τουλάχιστον 3.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέραν του φροντιστηρίου που προφανώς θα χρειαστείς, συμβουλή μου είναι να προσπαθήσεις να είσαι όσο μπορείς σε επαφή με τη γλώσσα πέραν του μαθητικού κομματιού. Ξεκίνα να βλέπεις σειρές με αγγλικούς υπότιτλους και όταν με το καλό προχωρήσεις βγάλ'τους και τελείως. Μπορείς να δεις πχ ταινίες που έχεις ξαναδεί για να μπορείς να επικεντρωθείς στο τι λέει χωρίς να φοβάσαι ότι θα χάσεις την πλοκή.
 

Perrie99

Νεοφερμένος

Η Perrie99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ναι το έχω σκεφτεί πολύ καλά. Ήδη έχω αρχίσει να βλέπω σειρές στα αγγλικά που πιστεύω πως βοηθούν αρκετά και επιπρόσθετα θεωρώ πως το καλύτερο είναι όταν αρχίσω μαθήματα και είμαι σε ένα καλό επίπεδο να διαβάζω και βιβλία στα αγγλικά
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,165 μηνύματα.
Γεια σας είμαι 19 ετών και δεν γνωρίζω αγγλικά , εντάξει όχι και καθόλου αλλά κάτι λίγο . Θέλω να σπουδάσω σε αγγλικό Πανεπιστήμιο στην Αγγλία ή σε οποιαδήποτε χώρα της Ευρώπης . Αν υπάρχει κάποιος εμπειρογνώμονας μπορεί να με βοηθήσει για το ποσά χρόνια περίπου θα χρειαστώ ώστε να μάθω καλά την αγγλική γλώσσα σε σημείο που να είμαι έτοιμη για σπουδές στο εξωτερικό;


Πολύ εύκολα.
1)Ταχυριθμο τμήμα αγγλικών
2)Ταινίες
3)Βιβλία
4)Ξένες ομιλίες (πχ πολιτικών)
5)Ειδήσεις στα Αγγλικά.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι το έχω σκεφτεί πολύ καλά. Ήδη έχω αρχίσει να βλέπω σειρές στα αγγλικά που πιστεύω πως βοηθούν αρκετά και επιπρόσθετα θεωρώ πως το καλύτερο είναι όταν αρχίσω μαθήματα και είμαι σε ένα καλό επίπεδο να διαβάζω και βιβλία στα αγγλικά

Εννοείται. Επίσης δεν είναι απαραίτητο να αρχίσεις με βαριά αναγνώσματα, μπορείς να διαβάζεις ακόμα και κόμιξ. Θα έχουν και πλάκα, θα μαθαίνεις κιόλας.
 

george777

Νεοφερμένος

Ο george777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Καλησπέρα! φέτος θα πάω 3ο έτος στο πανεπιστήμιο και θέλω να συνεχίσω τα αγγλικά (είμαι επίπεδο lower). Όμως στη συνέχεια θέλω να σπουδάσω σε παν/μιο του εξωτερικού οπότε το proficiency δεν χρειάζεται (θα μου χρειαστεί ielts και toefl). Τα 2 αυτά πιστοποιητικά έχουν όμως διάρκεια προετοιμασίας 1 μηνα και δεν ξερω αν θα ειμαι σε θεση να δωσω αυτα τα πτυχια με επίπεδο lower το καλοκαίρι του 2020 που θέλω να τα δώσω. Θα ήθελα τη βοήθεια σας πάνω σε αυτό. Ευχαριστώ όποιον ασχοληθεί
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top