Outlook Express και dbx αρχεια

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Hallo...έκανα-μάλλον- βλακεία. Επειδή ο desktop υπολογιστής μου χρειάζεται επειγόντως format κράτησα backup σήμερα. Και επειδή στο outlook express είχα μπόλικα mail τα οποία ήθελα να κρατησω πήγα-σαν έξυπνο παιδάκι- και κράτησα μια κόπια από τα .dbx files. Ως εδώ καλά. Εγώ αυτό ΔΕΝ το έίχα ξανακάνει. Πήγα λοιπόν τώρα και έκανα το εξής: Όλα τα .dbx files Που είχα κρατήσει πήγα και τα έκανα copy στο αντίστοιχο σημείο που τα κρατάει το outlook express στο laptop Μου (σημείωση: το laptop έχει ελληνικα WINDOWS xp home ο desktop αγγλικα χp). To αποτέλεσμα είναι αυτή τη στιγμή το Outlook express να διαβάζει όλα τα backed- up mail αλλά όχι αυτά που είχε μέσα πριν (αν και τα .dbx files τους υπάρχουν κανονικά). Φαντάζομαι ότι για αυτό φταίει ότι έκανα overwrite το αρχείο "folders.dbx" που είχε μέσα το Laptop με αυτό που είχα κρατήσει από τον desktop. Οκ...έκανα βλακεία... Το θέμα είναι... έχετε καμιά ιδέα αν μπορώ να την κάνω undo???:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Τι στιγμη που εκανες paste σε ρωτησε για overwrite;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν καταλαβα καλα εβαλες δευτερο φακελο με τα .dbx αρχεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
κρονε τα έβαλα εκεί που είδα ότι είχε "απο τη μάνα του" τα .dbx αρχεία το outlook του λαπτοπ...
exp με ρώτησε και εγώ του είπα ναι :( :( :( ...[οκ το ξέρω είμαι χαζή...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δλδ στον ιδιο φακελο εβαλες τα παλια με τα καινουργια αρχεια; Το εκανες χωρις να εχεις λαβεις καινουργια e-mail η αφου ειχες λαβει καπια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από XRZ:
κρονε τα έβαλα εκεί που είδα ότι είχε "απο τη μάνα του" τα .dbx αρχεία το outlook του λαπτοπ...
exp με ρώτησε και εγώ του είπα ναι :( :( :( ...[οκ το ξέρω είμαι χαζή...]
Συμφωνα με αυτα που ξερω δεν γινεται να τα ξανα επαναφερεις!

Αν διαγραψεις ενα αρχειο ακομη και απο τον καδο μπορεις να το ξανα επαναφερεις ... ομως εδω δεν διαγραψες αρχειο ... αλλα αλλαξες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Δλδ στον ιδιο φακελο εβαλες τα παλια με τα καινουργια αρχεια; Το εκανες χωρις να εχεις λαβεις καινουργια e-mail η αφου ειχες λαβει καπια;


οχι δεν είχα λάβει τπτ... βασικά ναι..θεωρητικά αυτό πήγα να κάνω αλλά πλεόν ένώ τα .dbx αρχεία υπάρχουν και από τα παλιά και από τα καινούρια όταν ανοίγω το Outlook εμφανίζονται-και έχω πρόσβαση-μόνο σε αυτά που έβαλα εγώ και όχι σε αυτά που υπήρχαν από πριν (δλδ υπάρχει το "εισερχόμενα.dbx" ΚΑΙ το "inbox.dbx" πχ αλλά από το οutlook πλεον έχω πρόσβαση μόνο στα mail Που είναι στο "inbox.dbx" Που είναι αυτά ΄που έβαλα εγώ "απο πάνω")...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Συμφωνα με αυτα που ξερω δεν γινεται να τα ξανα επαναφερεις!

Αν διαγραψεις ενα αρχειο ακομη και απο τον καδο μπορεις να το ξανα επαναφερεις ... ομως εδω δεν διαγραψες αρχειο ... αλλα αλλαξες

δλδ...Not accesible? ποτέ? με τπτ??? .... [είχα μια μηδαμινή επλίδα....]....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
χμμ... Αν κανεις ενα αντιγραφω τον dbx αρχειων (αυτα που ειχες παλια) σε καπιον ασχετο φακελο και μετα τα διαγραψει απο τον φακελο του outlook σου εμφανιζονται τα κανουργια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
με βαση αυτα που ξερω δεν γινεται ... ακομη και format να ειχες κανει ξερω τροπο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
χμμ... Αν κανεις ενα αντιγραφω τον dbx αρχειων (αυτα που ειχες παλια) σε καπιον ασχετο φακελο και μετα τα διαγραψει απο τον φακελο του outlook σου εμφανιζονται τα κανουργια;
μα δεν εχει το παλιο dbx. Εκανε overwrite στο παλιο το καινουριο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μισο λεπτο, ευοσων δεν ειχε μηνυματα στον φακελο δεν χαθηκαν. Οποτε το προβλημα μας δεν ειναι οτι δεν εμφανιζονται τα καινουργια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λοιπον αυτη ειχε το x.dbx στο υπολογιστη της ... ηθελε ομως να το κανει backup ετσι το περναει καπου αλλα μετα σκεφτηκε ας εχω τα e-mail αυτα και στο laptop ... ομως πηγε και εκανε paste το x.dbx του υπολογιστη στον αντιστοιχο φακελο του laptop με αποτελεσμα να γραφει το x.dbx του υπολογιστη πανω στο x.dbx του λαπτοπ αυτο ειχε σαν συνεπεια να χαθουν τα μηυνηματα του λαπτοπ και να εχει μονο τα μηνυμα του υπολογιστη.

Το x.dbx εχει ολα τα e-mail που εχεις το Outlook.

Τουλαχιστον εαυτο καταλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εαν τα παλια υπαρχουν ακομα στον φακελο τοτε μπορουμε να τα σοσουμε, αλλιως δεν γινετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
με βαση αυτα που ξερω δεν γινεται ... ακομη και format να ειχες κανει ξερω τροπο ...

Θα μου πεις εμένα τον τρόπο??????????????????:) :)
Pleazzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.....:)
Και για φορματ και από τον κάδο ανακύκλωσης.........Μου δημιούργησες ελπίδες ότι μπορεί να επανακτήσω τα χαμένα μου αρχειάκια...Μη με απογοητεύσεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Κατέβασε το Restoration και κάνε search στο σκληρό με κριτήριο αναζήτησης: .DBX
Αν βρείς τα αρχεία, κάντα restore και ξανα βάλτα εκεί που πρέπει να είναι [αφού κρατήσεις back-up από τα πορηγούμενα].

Γενικά το παραπάνω ισχύει σε περιπτώσεις έχει γίνει format/delete αρχείων, ενώ πολλές φορές δεν επαναφέρει άθικτα τα αρχεία... συνήθως απανέρχονται κατεστραμμένα. Πάντως δοκίμασέ το. ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
λοιπον εαν δεν δουλεψει το restoration, (πραγμa που απευχομαι) εναλλακτικα μπορεις να δοκιμασεις το εξης..

Καταρχην καταλαβαινω οτι χασαμε το folders.dbx του laptop (και αντι για αυτο εχουμε το folders.dbx του pc, με αποτελεσμα το Οutlook express να διαβαζει μονο τα folders (dbx) που ηταν στο pc (και αυτα του laptop ενω ειναι παρεα με αυτα του pc στο ιδιο directory του Outlook Express, τα αγνοει). Καλα το καταλαβα ? (Απο οτι φαινεται το folders.dbx λεει στο ΟΕ ποια αρχεια dbx να διαβασει, (αυτα του pc), και αφου δεν μπορουμε να ανοιξουμε το folders.dbx και να του βαλουμε μεσα και τα αλλα - χειρουργικα), δεν τα διαβαζει το ΟΕ...

Λοιπον αποπειρα 1η.:)
'Κανονικα', μπορεις να τα κανεις Import. (θεωρητικα θα επρεπε, αλλα γενικα υπαρχει προβλημα, και ουτε εμενα μου εχει δουλεψει ποτε.) Δηλ. πας βολτα τα dbx του laptop (αυτα που δεν διαβαζει) σε ενα αλλο dir (για να μην μπερδευτουμε με idetities) και μετα στο ΟΕ: File/import/messages/ from OE 6 store κλπ.
(κοιτα και εδω κατω-κατω στη σελιδα για τα steps, 'to restore your mail folders', αν και ειναι απλο)
https://www.microsoft.com/windows/IE/community/columns/OEtopten.mspx

ΑΝ πετυχει αυτο, τα messages του laptop, θα ενσωματωθουν με του pc. δηλ θα ανοιγεις το ΟΕ και θα τα βλεπεις ολα μαζι, (Και τα μεν και τα δε) σαν ενα identity, κανεις οτι αλλαγες/ανακαταταξεις θες, και τα .dbx φεσκαρονται (φρεσκο folders με οτι φτιαξεις μεσα) . Βεβαια οταν τα ξαναπας βολτα στο pc (αφου κανεις φορματ κλπ) θα κουβαλας μαζι και τα email του laptop, αλλα αν δεν τα θες τα σβηνεις.
Επειδη το παραπανω δεν θα παιξει (95%, αν και ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ) (αμα δουλεψει πες το μου και εμενα:) ),...

Αποπειρα 2η..
ριξε μια ματια εδω:
https://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;296953
(αγνοησε το οτι λεει ΟΕ5. και στο 6 τα ιδια ειναι)
περνουμε το dbextract (αν θες πες μου να στο στειλω μιας και το εχω.). Επισης παλι εχουμε παει βολτα τα dbx που δεν δουλευουν σε αλλο dir. Με το προγραμμα αυτο κανουμε extract τα messages απο τα dbx (θα ειναι πια email message αρχεια σε ενα dir ανα dbx). Ξαναδοκιμαζεις τωρα το import μπας και παιξει (κανονικα θα επρεπε). Τωρα πια δηλ του λεμε πηγαινε στο ταδε dir (κανονικο dir) και κανε Import τα messages που εχει μεσα (τα messages ειναι τωρα πια msg αρχεια, ενα ανα μυνημα). (Αν δουλεψει, το επαναλαμβανεις για καθε dir (πρωην dbx) μεχρι να τα κανεις import ολα. Αν και αυτο δεν δουλεψει ... (εμενα δεν.. - Και οχι μονο εμενα αλλα μπορει να εισαι τυχερη εσυ:) )

αποπειρα 3η (λυση αναγκης, αλλα θα παιξει. απλως θελει πιο πολυ χρονο).

Εχοντας κανει με το dbextract extract ta messages απο το dbx, και εχοντας ανοιχτο το outlook express, πας στο 1ο folder (αυτο που φτιαχτηκε απο το αντιστοιχο dbx), κανεις κλικ, σου δειχνει τα messages που εχει μεσα. διπλο κλικ στο 1ο msg. Στο ανοιγει το msg. (το προβλημα ειναι οτι ειναι ΕΚΤΟΣ του outlook το msg που βλεπεις.) Για να το βαλουμε μεσα, παμε στο μυνημα που ανοιξαμε και File/ move to folder και διαλεγουμε σε ποιο το θελουμε. (εσενα θα σου δειχνει πχ τα outlook folders που ειχες στο pc. No problem, φτιαχνεις στο οutlook μεσα οτι αλλο folder θες και τα σωζεις (τα βαζεις μεσα δηλ) σε οποιο θες. Αυτο παιζει, απλως ειναι χρονοβορο, αφου πρεπει να ανοιξεις τα μυνηματα και να τα σωσεις ενα-ενα (χειροκινητα). Αν εχεις τερααστιο αριθμο μυνηματων... Παντως οποια δε θες (πηγαιναν για σβησιμο πχ) τα αγνοεις για να γλυτωσεις χρονο.

Αυτα... Ειναι βεβαια μανικι, αλλα εξαρταται κατα ποσο τα θες τα μυνηματα σου... Αν τα θες ντε και καλα, ε θα σου φαει λιγο χρονο... Τουλαχιστον παντως δεν εχουν χαθει, υπαρχουν και ειναι προσβασιμα. (παρολο που χαθηκε το folders.dbx). Δηλ μην ανυσηχεις, γιατι βλεπω οτι αγχωθηκες, :) τα email σου υπαρχουν ακομα... Και διαβαζονται... Το προβλημα/φασαρια ειναι να μπουνε μεσα στο Outlook, απο τη στιγμη που το import αρνειται να κανει import..)

Εγω πχ (που μου εχει κρασαρει ο σκληρος 2 φορες, την 1η φορα τα εχασα πανε, τη δευτερη σωθηκαν (σε dbx ομως) και τα εχω κανει extract και τα εχω κρατησει σε καποιο folder. Δεν τα εχω βαλει μεσα στο outlook ομως (με τη μεθοδο μεσω λαμιας) ακομα ... Καποια στιγμη θα τους κανω εκαθαριση και θα τα βαλω στη θεση τους (μεσα στο οutlook). Ξερω ομως οτι υπαρχουν, και αμα θελω καποιο παω και το βλεπω εκτος outlook. απλως double-click πανω στο μυνημα..).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Κατι αλλο ποιο συτνομο (και επικινδυνο? :) ) ειναι να δοκιμασεις αυτο που λεει το Link που ανεφερα και πριν
https://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;296953

εκει που λεει workaround, steps 1,2, 3. Κανονικα ειναι απλουστατο και ταχυτατο. Τωρα εγω δεν το εχω δοκιμασει γιατι φοβαμαι.. (ισως κακως:) , αλλα αφου δεν ξερω πως δουλευει το ατιμο το outlook express... Eνα αρχειο να χασεις και βλεπεις τι γινεται). Anway, κανονικα οπως εισαι δηλ (που δεν σου διαβαζει τα του laptop), ανοιγεις outlook, καθαριζεις το inbox γιατι θα φτιαξουμε καινουργιο (μετακινεις οτι msgs εχει μεσα, σε αλλα folder δηλ), κλεινεις το outlook, πας στο dir με τα dbx του outlook, κανεις rename to to inbox.dbx και το folders.dbx, (σε old πχ) και μετα τα πας σε αλλο dir για να ειναι μακρια και να μην ανακατευονται. Ξαναξεκινας το outlook express... Απο μονο του θα φτιαξει αλλο inbox και αλλο folders (φρεσκα δηλ) αφου του λειπουν, και κανονικα, 'σωστα'!. Το μεν inbox θα ειναι αδειο, και το folders (to NEO που θα φτιαχτει αυτοματως) θα τα εχει ολα μεσα (και τα του pc και τα του laptop, εφοσον ειναι ολα στο ιδιο dir του outlook. Οπως τα εχεις τωρα δηλ - χωρις να τα μετακινησεις για να αποπειραθεις τα προηγουμενα που εγραψα:) ). Αν το δοκιμασεις και δουλεψει πες μου να το ξερω και εγω.. :)

Τωρα αν τυχει και δεν.., (που δεν νομιζω), απλως ξανακανεις rename τα παλια inbox και folders και τα επιστρεφεις εκει που ηταν (overwrtite τα νεα, αυτα που τελικα δεν βοηθησανε), και αρα βρισκεσαι στο ιδιο σημειο που ησουν και πριν (και οχι χειροτερα... ) ΑΝ δουλεψει ομως, ξεμπερδεψες σε 2 λεπτα !! . Καλη τυχη.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Και μια τελευταια αλχημεια, δικης μου εμπνευσεως, σχετικα απλο και γρηγορο (οχι τοσο γρηγορ οσο το προηγουμενο που σου εγραψα,αλλα συντομο), και δουλευει. Το τσεκαρα.:) (Εαν φοβασαι να κανεις rename το inbox και το folders, τοτε, δοκιμασε αυτο).

Λοιπον, το προβλημα ειναι οτι το folders.dbx σου (του pc) εχει 'μεσα του' μια λιστα outlook folders (πχ folder1, folder2, ...folder5) και αυτα βλεπει το ΟΕ. (τα υπολοιπα, πχ folder6,... folder10, αυτα που ηταν στο laptop τα αγνοει.). Το folders.dbx ανανεωνεται μεσα απο το outlook. Αν πας και φτιαξεις (μεσα στο outlook) αλλο folder,τοτε αυτοματως, φτιαχνεται το αντιστοιχο dbx και 'ανανεωνεται' το folders.dbx (και εχει μεσα και το νεο folder που εφτιαξες). Χρησιμοπουμε λοιπον αυτο το κολπο, για να φτιαξουμε ΜΕΣΑ απο το outlook, ΟΛΑ τα folders που δεν διαβαζει (αυτα του laptop). Προσοχη ομως. Αν μεσα στο Outlook πουμε File/New folder "folder6" (ενα απο αυτα που δεν διαβαζει) θα φτιαξει ΝΕΟ dbx, to folder6 (1).dbx, αφου το folder6 ειναι ηδη υπαρχον στο dir του outlook (to (1) ειναi σαν λεει version2 του folder) και το outlook θα 'βλεπει' το νεο folder6 (to folder6 (1).dbx, που μολις φτιαχτηκε), το οποιο ειναι αδειο. Εμεις θελουμε να παει να δει το 'παλιο' και δεν θελουμε να μας φτιαχνει (1), (2) κλπ Αρα ....

1. Κλεινουμε το Outlook express. (να μην ειναι ανοιχτο)

2. ΟΛΑ τα folders (ta dbx δηλ) που ΔΕΝ σου διαβαζει τα βγαζεις απο το dir του outlook (φτιαξε πχ προσωρινα ενα subdirectory κατω απο το dir του outlook που βρισκεσαι και πετα τα εκει μεσα. Το ποια ειναι αυτα που δεν διαβαζονται τα βλεπεις με το 'ματι', συγρινοντας τα folders που βλεπεις μεσα απο το outlook, με αυτα που υπαρχουν στο dir των dbx του Outlook - γραψτα σε ενα χαρτακι, για να μπορεις να τα μετκινησεις εχοντας κλειστο το Outlook).

3. ανοιγεις το outlook. Μεσα απο το outlook, φτιαχνεις τα νεα dbx. Δηλ File/new/folder "foldername". τα ονοματα θα πρεπει να ειναι ιδια (ακριβως) με αυτα που δεν διαβαζονται και μετακινησαμε (καλυτερα λοιπον copy/paste. δηλ πας στο windows exlorer, διαλεγεις το dbx, F2, copy, και μετα paste στο outlook εκει που σου ζηταει τι ονομα θες να δωσες στο καινουργιο folder που φτιαχνεις). Το κανουμε αυτο για ολα τα dbx του laptop που δεν μας τα διαβαζει (Τα ξαναδημιουργουμε δηλ, για να 'ξερει' το outlook οτι πρεπει να τα περιλαμβανει και αυτα, στα folders που μας δειχνει).

4. Κλεινουμε το outlook. Αμα κοιταξεις τωρα, στο dir του outlook, υπαρχουν παλι ολα τα τα dbx (και αυτα που μετακινησαμε). Εχει φτιαξει ενα dbx, ανα folder που εφτιαξες.) Και το folders.dbx τα γνωριζει τωρα (αφου τα φτιαξαμε μεσα απο το outlook, και το folders.dbx ενημερωνεται αυτοματως). Απλως τα dbx μας ειναι αδεια...

5. Παμε λοιπον και παιρνουμε τα 'παλια' dbx απο εκει που τα μετακινησαμε και τα πεταμε πανω απο τα καινουργια (πανω στα φρεσκα που ειναι αδεια). Τα κανουμε overwrite δηλ. Τωρα πλεον εχουμε στο dir του outlook τα παλια folders του laptop (που εχουν πραγμα μεσα), ΚΑΙ το οutlook τα αναγνωριζει.!! :)

6. Ξανανανοιγουμε το outlook express και θαυμαζουμε τα email μας ... :)

Ελπιζω να ειναι κατανοητο οπως το εγραψα ... πχ πες ειχες ενα folder Amazon.dbx sto laptop, που δεν διαβαζοταν. Κλεινεις το outlook. Το βγαζεις απο το dir του οutlook και το πας προσωρινια αλλου. Ανοιγεις το outlook, φτιαχνεις folder 'amazon' ακριβως ιδια γραμμενο, και κλεινεις το outlook. Σου εχει φτιαξει νεο amazon.dbx στο dir των dbx του οutlook (το οποιο το βλεπει το oulook μεν, ειναι αδειο δε). Το outlook ομως τωρα ξερει οτι πρεπει να 'διαβασει' ενα dbx ονοματι amazon (ενω πριν το αγνοουσε). Παιρνουμε λοιπον το παλιο και σωστο amazon.dbx (αυτο που μετακινησαμε προσωρινα) και το πεταμε παλι πισω στο dir των dbx του outlook. Overwrite ? (το φρεσκο και αδειο, με το παλιο και γεματο?) Yes. Καθαρισες. (Ξανανοιγεις το outlook, και τωρα βλεπει πλεον το παλιο και γεματο με msg 'amazon.dbx'. ) Το ιδιο κανεις για ολα τα dbx που δεν διαβαζει, μια και καλη (για να μην ανοιγοκλεινεις το outlook καθε φορα).

ps. Οπου γραφω outlook, εννοω outlook express, αλλα δεν μπορουσα να το γραφω καθε φορα ολοκληρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
Κατέβασε το Restoration και κάνε search στο σκληρό με κριτήριο αναζήτησης: .DBX
Αν βρείς τα αρχεία, κάντα restore και ξανα βάλτα εκεί που πρέπει να είναι [αφού κρατήσεις back-up από τα πορηγούμενα].

Γενικά το παραπάνω ισχύει σε περιπτώσεις έχει γίνει format/delete αρχείων, ενώ πολλές φορές δεν επαναφέρει άθικτα τα αρχεία... συνήθως απανέρχονται κατεστραμμένα. Πάντως δοκίμασέ το. ;)

ομως με το overwrite δεν αντεγραψε το παλιο .dbx πανω στο παλιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top