Σας αρέσει η Φυσική;

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Από τη θετική δεν πάνε μόνο για ιατρικά και παραιατρικά, αλλά και στα πολυτεχνεία και σε άλλες σχολές που χρειάζεται η μηχανική . Θεωρώ πως είναι απαραίτητα, αν και δεν ξέρω τι μαθήματα φυσικής κάνουν σε αυτές τις σχολές .:)

σ΄αυτο που λες θα συμφωνησω. Κατα την γνωμη μου εχουν βαλει λαθος τα μαθηματα ανα πεδιο. Το σωστο θα ηταν το εξης:

υποχρεωτικο Μαθηματικα και επιλεγομενο Φυσικη = 2ο πεδιο

υποχρεωτικο Μαθηματικα και επιλεγομενο Βιολογια = 3ο πεδιο

Ετσι πως ειναι τα μαθηματα μεχρι στιγμης της θετικης ειναι παραλογισμος. Δεν μπορεις να υποχρεωσεις το παιδι που θα επιλεξει Ιατρικη να μαθει Μηχανική και να κανει ασκησεις με ελατηριο και τροχαλιες .. τι να τα κανει αυτα αλλωστε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Προτιμάς να λιώσει στα μαθηματικά; :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Η φυσική το πως μου τη δίδαξαν 2 χρόνια δε μ' άρεσε καθόλου. Αλλά η θεωρητική φυσική μ' αρέσει πολύ και αναζητώ συχνά θέματα στο ίντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την φυσική την ρώτησες αν θέλει να της αρέσουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Δηλαδή με αυτή την λογική τα ολοκληρωματα που θα χρειαστούν σε έναν φοιτητή ιατρικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Χωρίς να ξέρω τι ακριβώς κάνουν στην ιατρική, το βιολογικό κλπ νομίζω ότι θα ηταν πιο σωστό να εξετάζονται σε στατιστική/ πιθανότητες και όχι σε λογισμό ή μηχανική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dim1234

Νεοφερμένος

Ο Dim1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Χωρίς να ξέρω τι ακριβώς κάνουν στην ιατρική, το βιολογικό κλπ νομίζω ότι θα ηταν πιο σωστό να εξετάζονται σε στατιστική/ πιθανότητες και όχι σε λογισμό ή μηχανική.
σωστο σε βρισκω..ομως στα πλαισια του ανταγωνιστικου πνευματος πως θα καταφερει να ξεχωρισει ο διαβασμενος?? Αλλωστε μην ξεχναμε οτι οι πανελληνιες δεν ειναι τιποτα αλλο περα απο εναν διαγωνισμος για την εισαγωγη των παιδιων στις σχολες..η επιστημονικη καταρτιση αρχιζει εφοσον γινει η εισαγωγη στο πανεπιστημιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Η "συγχρονη" φυσικη οταν αυτη κατεβει στο λυκειακο επιπεδο δεν μπορει να καλυψει την υλη ενος πανελλαδικως εξεταζομενου μαθηματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spinalgr1990

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 206 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Παρότι απεχθάνομαι τα θετικά μαθήματα (πέραν της βιολογίας που δεν ξέρω κατά πόσο είναι στερεοτυπικά θετικό) αν κάποιο μου τραβάει λίγο την προσοχή, είναι η φυσική. Δεν ξέρω γιατί, αλλά φαίνεται κάπως εντυπωσιακή στο μυαλό μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρότι απεχθάνομαι τα θετικά μαθήματα (πέραν της βιολογίας που δεν ξέρω κατά πόσο είναι στερεοτυπικά θετικό) αν κάποιο μου τραβάει λίγο την προσοχή, είναι η φυσική. Δεν ξέρω γιατί, αλλά φαίνεται κάπως εντυπωσιακή στο μυαλό μου..
Είναι αυτή που ερμηνεύει τα πάντα γύρω μας με εργαλείο τα μαθηματικά.Πως να μην ειναι εντυπωσιακη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Είναι αυτή που ερμηνεύει τα πάντα γύρω μας με εργαλείο τα μαθηματικά.Πως να μην ειναι εντυπωσιακη;
Σταμάτησα να την καταλαβαίνω στην τρίτη γυμνασίου. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω με τι ασχολείται κλπ αλλά είναι περίεργα ωραία :P κοίτα ούτως ή άλλως δεν με ενδιαφέρει και πολύ η ερμηνεία του φυσικού κόσμου, για αυτό δεν ασχολούμαι. Αλλά σίγουρα μετά τις πανελλήνιες θέλω να ενημερωθώ μόνος μου με ένα φρεσκαρισμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σταμάτησα να την καταλαβαίνω στην τρίτη γυμνασίου. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω με τι ασχολείται κλπ αλλά είναι περίεργα ωραία :P κοίτα ούτως ή άλλως δεν με ενδιαφέρει και πολύ η ερμηνεία του φυσικού κόσμου, για αυτό δεν ασχολούμαι. Αλλά σίγουρα μετά τις πανελλήνιες θέλω να ενημερωθώ μόνος μου με ένα φρεσκαρισμα..
Όταν λες ερμηνεία του φυσικού κόσμου τι εννοείς;
Η φυσική ερμηνεύει τα πάντα.Από τον τροπο λειτουργίας του ανθρώπινου σώματος μέχρι και τον τρόπο λειτουργιας του σύμπαντος.Βασικά η ίδια ερμηνεία είναι απλά συναντάται σε διαφορετικά συστήματα.Ψάξε για τον Βαν Γκογκ και την Έναστρη Νύχτα και την σχέση του με την κίνηση των ρευστών.Είναι πολύ ενδιαφέρον..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Όταν λες ερμηνεία του φυσικού κόσμου τι εννοείς;
Η φυσική ερμηνεύει τα πάντα.Από τον τροπο λειτουργίας του ανθρώπινου σώματος μέχρι και τον τρόπο λειτουργιας του σύμπαντος.Βασικά η ίδια ερμηνεία είναι απλά συναντάται σε διαφορετικά συστήματα.Ψάξε για τον Βαν Γκογκ και την Έναστρη Νύχτα και την σχέση του με την κίνηση των ρευστών.Είναι πολύ ενδιαφέρον..
Μιλάω για την κλασική φυσική που κάνουμε σχολείο ηλεκτρισμός, βολή, κίνηση, ενέργεια κλπ κλπ. Αυτά δεν με απασχολούν ιδιαίτερα :P πιο πολύ με νοιάζει η Ψυχολογία και η νευροψυχολογια αυτό εννοώ. Δηλαδή ο τρόπος σκέψης, συμπεριφοράς κλπ του ανθρώπου με τραβάει περισσότερο από αυτά που μελετά η φυσική...
Μου αρέσει ο Βαν Γκογκ, θα το ψάξω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Με τη φυσική κάποτε στο γυμνάσιο είχαμε καλές σχέσεις!Όταν όμως πάτησα το πόδι μου στο λύκειο και αντίκρισα τον καθηγητή που θα μας έκανε φυσική,την σιχάθηκα...Και όχι ο φυσικός μου δεν ήταν κακός άνθρωπος ή κάτι τέτοιο αλλά είχε μεταδοτικότητα και οργάνωση μηδέν!!Μπαίνει πρώτη μέρα μέσα στην τάξη και αρχίζει να σχεδιάζει αυτοκίνητα και φορτηγά πάνω στον πίνακα..Ούτε καν μας εξήγησε τι κεφάλαιο είναι αυτό που μελετάμε ούτε ΚΑΝ τα τυπολόγια( x=xo+1/2 at^2) κτλ...όταν ήρθε λοιπόνη ώρα να γράψουμε το διαγώνισμα πρώτου τετραμήνου,τότε κατάλαβα ότι αυτό το κεφάλαιο έχει να κάνει με την ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΗ ΚΙΝΗΣΗ!!!(μετά από δύο μήνες,ΟΕΟ)..Μετά από αυτό θυμάμαι να σχεδιάζει τροχαλίες στον πίνακα και να λέει αυτά θα τα κάνετε στην τρίτη λυκείου αλλά εγώ θα σας τα κάνω από τώρα,χωρίς να χρησιμοποιώ ροπές..(τότε είναι που κοιταχτήκαμε όλοι μεταξύ μας και είπαμε "μα τι λέει;τι είναι ροπή;τι εννοεί εδώ ο ποιητής;"ε από εκεί και πέρα σταμάτησα να παρακολουθώ...ήταν απαράδεκτο το γεγονός ότι δεν εξηγούσε τίποτα,περίμενε να τα ξέρουμε όλα,ακόμα και την ύλη της τρίτης λυκείου...Ωστόσο,φέτος,μετά από τόση ενασχόληση μαζί της και μετά απο τόσο κλάμα όταν δεν καταλάβαινα κάτι,ξεκίνησε να μου αρέσει πολύ..Σαν να ξέχασα τον καθηγητή του σχολείου και ξαφνικά να θυμήθηκα πόσο πολύ μου άρεσε στο γυμνάσιο!Μπορεί να μην έχω γράψει όσο θα ήθελα αλλά αυτό δε με πτοεί από το να ξαναδώσω αν δεν περάσω!Γενικά η φυσική είναι ένα υπέροχο μάθημα ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ότι ο καθηγητής σου θα σου μάθει τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να σκέφτεσαι!!(κάποιοι τον έχουν έμφυτο από τη μέρα που γεννιούνται,κάτι το οποίο το θεωρώ μεγάλη τύχη)..Αν από την άλλη ο καθηγητής σου απλά σου λύνει 15 ασκήσεις στο πίνακα και μετά τα περιμένει όλα απο εσένα,τότε ναι η φυσική δε θα σου αρέσει με τίποτα....
ΥΓ για όσους έδιναν φέτος και ξέρουν την ύλη της φυσικής,ο φυσικός μου έλεγε στο σχολείο να βάλουν 4οΘΕΜΑ εξαναγκασμένη τάλαντωση :P μιλάμε για τρέλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Μιλάω για την κλασική φυσική που κάνουμε σχολείο ηλεκτρισμός, βολή, κίνηση, ενέργεια κλπ κλπ. Αυτά δεν με απασχολούν ιδιαίτερα :P πιο πολύ με νοιάζει η Ψυχολογία και η νευροψυχολογια αυτό εννοώ. Δηλαδή ο τρόπος σκέψης, συμπεριφοράς κλπ του ανθρώπου με τραβάει περισσότερο από αυτά που μελετά η φυσική...
Μου αρέσει ο Βαν Γκογκ, θα το ψάξω!

Αγαπητε GFireP ισως η φυσικη να μην σου αρεσει,δεν ειναι κακο δεν μπορουμε ολοι να σκεφτομαστε το ιδιο.Ωστοσο εαν θες την γνωμη μου θα ηταν καλο να ξερεις βασικες εννοιες των κεφαλαιων που ανεφερες. Δεν γινεται ας πουμε να μην καταλαβαινεις τι σημαινει η εννοια ενεργεια.Κατι που ακους αφθονες φορες στην καθημερινοτητα σου πιθανων ειτε το αντιλαμβανεσαι ειτε οχι.

Ο ηλεκτρισμος μια απο τα ιδια,μπορεις να κανεις τον ελαχιστο κοπο να καταλαβαινεις εννοιες οπως οτι το ρευμα οριζεται ως I = dQ/dt ,με μοναδες μετρησεις στο S.I. Ampere(A), η για τον (οχι και τοσο καθολικο) νομο του Ohm V = IR .

Εξαλλου ολοκληρος o εγκεφαλος που καθοριζει την συμπεριφορα του ατομου και αποτελει αντικειμενο μελετης της νευροψυχολογιας ουσιαστικα εξεταζει ενα παρα πολυ περιπλοκο ηλεκτρικο κυκλωμα :hehe: . Οταν καποια στιγμη θελησεις να διαβασεις τους μηχανισμους λειτουργιας απο την σκοπια των φυσικων επιστημων τετοιες γνωσεις θα σου ειναι ιδιαιτερα χρησιμες ,ως εφαλτηριο για να αποκτησεις περισσοτερες και να κατανοησεις αυτο που τελικα σε ενδιαφερει.

Σε καθε περιπτωση πιστευω οτι οφειλεις να γνωριζεις τι ειναι : ενεργεια,ευθυγραμμη ομαλη & μεταβαλλομενη κινηση,δυναμη,ορμη,ισχυς,εργο,κυκλικη κινηση. Οπως επισης φυσικα και τους 3 νομους του Νευτωνα. Η μηχανικη ειναι κατι πολυ καθημερινο και μπορει να σωσει και ζωες ορισμενες φορες :) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΥΓ για όσους έδιναν φέτος και ξέρουν την ύλη της φυσικής,ο φυσικός μου έλεγε στο σχολείο να βάλουν 4οΘΕΜΑ εξαναγκασμένη τάλαντωση :P μιλάμε για τρέλα :P
Ήταν πιθανό να πέσει εξαναγκασμένη(πανε παιδιά πολυτεχνείο και δεν ξερουν εμβαδον κυκλου :rofl: )*.Σε συνδυασμό με στερεό.Απλά του αρέσει η φυσική και δεν έχει μεταδοτικότητα.Γιαυτό φταίει το σύστημα που δεν τον απορροφά σε κάτι διαφορετικό απο την διδασκαλία.
* το λέω γιατί δεν γίνεται να διαβάζουμε επιλεκτικά.Προετοιμαζόμαστε για όλα και ότι πέσει το αντιμετωπίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δε διαφωνώ μαζί σου!Ωστόσο,"υποτίθεται" οτι οι πανελλήνιες είναι βασισμένες στο σχολικό βιβλίο(τουλάχιστον αυτό απέδειξαν τόσο στη φυσική όσο και στη χημεία και τα μαθηματικά)Το σχολικό βιβλίο δεν έχει και πολλές ασκήσεις με εξαναγκασμένη :P (μην πω και καθόλου,δε το έχω δίπλα μου αυτή τη στιγμή,είναι στην βιβλιοθήκη :P)..Εννοείται πως το βιβλίο της φυσικής είναι απαράδεκτο από πολλές απόψεις,αλλά αν έκαναν κάτι τέτοιο δε ξέρω ποια θα ήταν η αντίδραση του κόσμου..(να μου πεις το 2013 είχαν βάλει θέμα με πυκνότητες και μάζες,κάτι το οποίο δεν ήταν επίσης στο βιβλίο)..όντως πρέπει να ξέρουμε να αντιμετωπίζουμε τα πάντα,αλλά όταν το σχολικό βιβλίο δε δίνει βάση εκεί,τότε κάποιος που δε πάει φροντιστήριο τι κάνει;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Αγαπητε GFireP ισως η φυσικη να μην σου αρεσει,δεν ειναι κακο δεν μπορουμε ολοι να σκεφτομαστε το ιδιο.Ωστοσο εαν θες την γνωμη μου θα ηταν καλο να ξερεις βασικες εννοιες των κεφαλαιων που ανεφερες. Δεν γινεται ας πουμε να μην καταλαβαινεις τι σημαινει η εννοια ενεργεια.Κατι που ακους αφθονες φορες στην καθημερινοτητα σου πιθανων ειτε το αντιλαμβανεσαι ειτε οχι.

Ο ηλεκτρισμος μια απο τα ιδια,μπορεις να κανεις τον ελαχιστο κοπο να καταλαβαινεις εννοιες οπως οτι το ρευμα οριζεται ως I = dQ/dt ,με μοναδες μετρησεις στο S.I. Ampere(A), η για τον (οχι και τοσο καθολικο) νομο του Ohm V = IR .

Εξαλλου ολοκληρος o εγκεφαλος που καθοριζει την συμπεριφορα του ατομου και αποτελει αντικειμενο μελετης της νευροψυχολογιας ουσιαστικα εξεταζει ενα παρα πολυ περιπλοκο ηλεκτρικο κυκλωμα :hehe: . Οταν καποια στιγμη θελησεις να διαβασεις τους μηχανισμους λειτουργιας απο την σκοπια των φυσικων επιστημων τετοιες γνωσεις θα σου ειναι ιδιαιτερα χρησιμες ,ως εφαλτηριο για να αποκτησεις περισσοτερες και να κατανοησεις αυτο που τελικα σε ενδιαφερει.

Σε καθε περιπτωση πιστευω οτι οφειλεις να γνωριζεις τι ειναι : ενεργεια,ευθυγραμμη ομαλη & μεταβαλλομενη κινηση,δυναμη,ορμη,ισχυς,εργο,κυκλικη κινηση. Οπως επισης φυσικα και τους 3 νομους του Νευτωνα. Η μηχανικη ειναι κατι πολυ καθημερινο και μπορει να σωσει και ζωες ορισμενες φορες :) .
Δεν διαφωνώ μαζί σου και για να είμαι ειλικρινής, ξέρω αρκετές από τις έννοιες που ανέφερες. Όμως γιατί να ξέρω τι σημαίνει έργο πχ? Δηλαδή εγώ προσωπικά πάντα, δεν ασχολούμαι με αυτά τα πράγματα στη καθημερινότητα μου.. Δεν λεω ότι δεν υπάρχουν εννοείται, αλλά και πάλι αφού δεν τα καταλαβαίνω; Ξέρω πώς οριζεται το έργο, αλλα δεν το καταλαβαίνω, όπως και τα περισσότερα πράγματα που αφορούν όλα αυτά, άρα εφόσον από τη μια δεν τα κατανοώ, και αφού από την άλλη δεν με νοιάζουν, γιατί να τα ψάξω περισσότερο; Μην παρεξηγηθώ ότι έχω κάτι με τη φυσική, παντού έτσι κάνω. :P αν κάτι δεν μου αρέσει πολύ απλά δεν ασχολούμαι καθόλου. Εκτός από αυτά που προανέφερες που τα γνωρίζω λόγω παπαγαλίας σχολείου. Όσον αφορά τύπους, απλώς να σου πω ότι δεν είναι ελάχιστος κόπος για εμένα να το μάθω αυτό. Είναι ΠΟΛΥΣ :P Και όντως μου είχε πάρει πολύ ώρα για να το αποστηθισω. Δεν το κατάλαβα ποτέ εννοείται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
το 2013 είχαν βάλει θέμα με πυκνότητες και μάζες,κάτι το οποίο δεν ήταν επίσης στο βιβλίο
Είναι σαν να λες ότι στα Μαθηματικά έβαλαν θέμα που ήθελε να ξέρεις ότι 1+1=2 και δεν υπήρχε στο βιβλίο.
το βιβλίο της φυσικής είναι απαράδεκτο από πολλές απόψεις
Σύμφωνα με τη γνώμη των Φυσικών, το βιβλίο της Φυσικής Γ λυκείου, είναι πολύ καλό και ίσως το καλύτερο σχολικό βιβλίο των τελευταίων 50 χρόνων. Όμως γράφτηκε το 1999 και η εξεταστέα ύλη είναι μόνον ένα μικρό μέρος του βιβλίου. Αυτό έχει σαν συνέπεια τα θέματα εξετάσεων να γίνονται όλο και πιο δύσκολα, οπότε το βιβλίο δεν είναι πλέον αρκετό στον τομέα των προβλημάτων. Όμως στη σελίδα του υπουργείου υπάρχουν επιπλέον προβλήματα και εκεί έχει γίνει πολύ καλή δουλειά.
..όντως πρέπει να ξέρουμε να αντιμετωπίζουμε τα πάντα,αλλά όταν το σχολικό βιβλίο δε δίνει βάση εκεί,τότε κάποιος που δε πάει φροντιστήριο τι κάνει;;;;
Το σχολικό βιβλίο. ο καθηγητής του λυκείου, οι ασκήσεις του υπουργείου και ένα βοήθημα θα αρκούσαν. Επίσης ενισχυτικά λίγες ώρες ιδιαίτερο (και όχι τα πολύωρα πακέτα των φροντιστηρίων).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top