Τι σημαίνει να είσαι επικοινωνιακός;

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, λίγο άκυρο το θέμα, λόγω της εποχής πανελλήνιες εξετάσεις, εξεταστική για εμάς τους φοιτητές. Έτυχε να διαβάσω κάποια άρθρα για την αποτελεσματική επικοινωνία, και κάποια στιγμή κατάλαβα αναζητώντας για την επικοινωνία, ότι πρόκειται για μία έννοια διφορούμενη. Τι θα πει να είσαι επικοινωνιακός? Αυτό θεωρώ ότι οφείλεται στον χαρακτήρα, την προσωπικότητα του καθενός καθώς και στα ερεθίσματα που έλαβε σε μικρή ηλικία στις συναναστροφές αρχικά στο σχολείο, στην οικογένεια κοκ. Σε εμένα η πρώτη εικόνα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ενός ανθρώπου με αυτοπεποίθηση, άνετου, ετοιμόλογου, εξωστρεφή και θεωρώ ότι αυτό είναι διαφορετικό στο μυαλό του καθενός.
Εσείς τι πιστεύετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Το πρώτο βήμα στην επικοινωνία είναι να επικοινωνείς με τον εαυτό σου πρωτίστως (δεν εννοώ τίποτα τραβηγμένο, απλά να μπορείς να συντονιστείς με το μέσα σου για να έχεις την ετοιμότητα να λες αυτά που θες). Άγχος και καταστάσεις που δεν έχεις εξασκηθεί να αντιμετωπίζεις, μπορεί να σε αποσυντονίζουν. Επίσης μερικοί μπερδεύονται όταν λένε ψέματα και τα θαλασσώνουν, ενώ άλλοι προτιμούν να λένε - σχεδόν - πάντα την αλήθεια έστω και με τρόπο (συνεπώς θέλει λίγη προσπάθεια να επεξεργάζεσαι γρήγορα τις λέξεις που χρησιμοποιείς).

Κατά τα άλλα υπάρχουνε διάφορα tips επικοινωνιακά. Πχ μερικά που μου έρχονται τώρα: όταν συζητάς με άλλον και σε ρωτάει κάτι, μπορείς να αντιστρέψεις την ερώτηση (σε πολλούς αρέσει να μιλάνε για τον εαυτό τους). Εγώ, αν και δεν είμαι κανένα φοβερά επικοινωνιακό άτομο (μέτρια πράγματα), έχω μια τάση όταν είμαι σε μετρίου μεγέθους παρέα που με ακούνε ( 2 - 4 άτομα), να γυρνάω και να τους κοιτάω ανά διαστήματα όλους. Το κάνω γιατί δεν θέλω να νιώθει κανείς εκτός της συζήτησης (και επειδή το έχω βιώσει παλιά που ήμουν πιο εσωστρεφής, από κάποιους, δηλαδή μιλούσανε στους υπόλοιπους κι εμένα ούτε καν κλεφτή ματιά :P είναι λογική συνέπεια, αλλά αν το έχεις κατά νου μπορείς να το αποφύγεις).

Τέλος έχω διαβάσει ότι όταν είσαι σε παρέα με αγνώστους, καλύτερα να αποφεύγεις να θέτεις παρεξηγήσιμα θέματα (πχ άμβλωση, κριτική πάνω σε σεξουαλικές προτιμήσεις, πολύ τραβηγμένα θρησκευτικά θέματα κτλ).


Νομίζω αυτά λίγο πολύ είναι κάποια θέματα που χαρακτηρίζουν έναν επικοινωνιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γιατί γενικά όταν σκέφτομαι επικοινωνιακούς τύπους, o @Scandal μου έρχεται στο μυαλό. :D

On topic τωρα, πρέπει να ορίσεις του σε ποιο πλαίσιο αναφέρεται η επικοινωνία, για να απαντηθεί η ερώτηση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Δεν μπορώ, ειδικά αυτή τη στιγμή κι αυτήν την περίοδο, να ορίσω με πληρότητα αυτή την πολύπτυχη έννοια, όμως σίγουρα στον ορισμό περιλαμβάνεται ως όρος η ενσυναίσθηση, η δυνατότητα του να διαβλέπεις τα συναισθήματα και τις σκέψεις του συνομιλητή χωρίς αυτός να τα λέει με λόγια ενίοτε. Σπουδαίο χάρισμα κιόλας θεωρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.
Επικοινωνιακός είσαι όταν χωρίς καν πτυχίο πανεπιστημίου γίνεσαι βουλευτής και ύστερα υπουργός και μάλιστα σε εκλέγουν και 2 φορές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
H Φώφη που από υπάλληλος της Εθνικής (συνταξιούχα) πώς λέγεται που εκλέγεται από το 85 μέχρι σήμερα; Φεουδάρχισσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 647452

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:rofl:
H Φώφη που από υπάλληλος της Εθνικής (συνταξιούχα) πώς λέγεται που εκλέγεται από το 85 μέχρι σήμερα; Φεουδάρχισσα;
Χαρισματική ηγέτης.:rofl:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , ο καθένας σκέφτεται κάτι διαφορετικό και αυτό είναι αναμενόμενο εφόσον πρόκειται για κάτι αόριστο και σχετίζεται άμεσα θεωρώ με τα ερεθίσματα που έχεις λάβει από το οικογενειακό, σχολικό, κοινωνικό περιβάλλον.
Θεωρείτε ότι υπάρχουν κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς? Και ποιους θεωρείτε εσείς?
Ένα άλλο ζήτημα που προκύπτει άμεσα και το συνδέω εγώ αρκετα με τον εποικοινωνιακό, είναι ο ετοιμόλογος. Δύσκολο να το καταφέρεις, θεωρώ ότι πρέπει να το έχεις και λίγο. Εσείς τι πιστεύετε? Μπορείς να βελτιωθείς επικοινωνιακά ή κάποιος το έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top