Υποτροφίες για προπτυχιακές σπουδές

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος ξέρει έγκυρους φορείς που να δίνουν κάποια υποτροφία σε φοιτητές που είναι ακόμα προπτυχιακοί φοιτητές. Γνωρίζω μόνο το Ι.Κ.Υ. και ενώ πληρώ τα βαθμολογικά κριτήρια, δυστυχώς θεωρούμαι για αυτούς πλούσια με αποτέλεσμα να μην μπορώ να το πάρω! Υπάρχουν κάποια προγράμματα παρόμοια που μπορώ να το ψάξω ; Επίσης γνωρίζει κανένας εάν το τμήμα αυτό καθεαυτό μπορεί να σου δώσει υποτροφία εάν έχεις καλό Μ.Ο πτυχίου ;

Η υποτροφία που σου δίνουν οι φορείς ή το Ι.Κ.Υ μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για συγκεκριμένα μεταπτυχιακά ή για όποιο θέλεις εσύ ; Επίσης αφορά εξωτερικό ή εσωτερικό μόνο και πόσα περίπου είναι τα χρήματα ώστε να ξέρω μέχρι πόσα μπορούν να μου καλύψουν; Την υποτροφία που λαμβάνει κάποιος όταν είναι προπτυχιακός μπορεί να την χρησιμοποιήσει όπως θέλει ; Να φανταστώ παίρνει χρηματικό πόσο το οποίο μπορεί πχ να το χρησιμοποιήσει για την κάλυψη κάποιων άλλων αναγκών εκτός αυτών πχ της τριτοβάθμιας; Δηλαδή πχ μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για δίδακτρα αγγλικών και εάν αυτά δεν δίνονται σε μετρητά αλλά με διαφορετικό τρόπο έχει ημερομηνία λήξης ;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Οι υποτροφίες για προπτυχιακό επίπεδο που υπάρχουν (πέραν του ΙΚΥ), είναι διαφόρων ιδρυμάτων/κληροδοτημάτων, οπότε πρέπει να αρχίσεις να τα ψάχνεις ένα-ένα, να δεις αν πληροίς τις προϋποθέσεις, γιατί συνήθως τα κληροδοτήματα βάζουν διάφορους όρους, τόσο σχετικά με τον τόπο καταγωγής του αιτούντα, όσο και με το αντικείμενο των σπουδών. Εδώ είναι μια σχετικά πρόσφατη λίστα, μπορείς να ξεκινήσεις να ψάχνεις. Επίσης σε πολλά κληροδοτήματα πρέπει να δώσεις εξετάσεις σε κάποια από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, επομένως ίσως υπάρχει και ηλικιακό όριο, με τη λογική πως δίνουν τα παιδιά εξετάσεις στα 18 και έχουν την υποτροφία για την ελάχιστη διάρκεια των σπουδών τους.

Το ΙΚΥ έχει πολλά χρόνια που δεν προκηρύσσει υποτροφίες μεταπτυχιακού επιπέδου που να αφορούν όλους τους φοιτητές, ανεξαρτήτως κλάδου. Υπάρχουν Ιδρύματα ή Κληροδοτήματα (πολλά είναι κοινά με την παραπάνω λίστα) που πάλι πρέπει να πιάσεις ένα-ένα και να δεις τις προϋποθέσεις για την αίτηση. Ορισμένα Ιδρύματα (π.χ. Ωνάση) δίνουν και για εξωτερικό και για εσωτερικό υποτροφίες, οι οποίες όμως δεν είναι αναδρομικές (δηλαδή αν κάνεις αίτηση αφού έχεις γίνει δεκτός κι έχεις ξεκινήσει το μάστερ, θα πάρεις για το χρονικό διάστημα που υπολείπεται για την ολοκλήρωσή του). Τα ποσά διαφέρουν πάρα πολύ, οπότε πρέπει να κάτσεις να τα ψάξεις. Εννοείται πως, με εξαίρεση τα χρήματα που δίνονται για κάλυψη διδάκτρων, το υπόλοιπο ποσό μπορείς να το διαθέσεις όπου θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Οι υποτροφίες για προπτυχιακό επίπεδο που υπάρχουν (πέραν του ΙΚΥ), είναι διαφόρων ιδρυμάτων/κληροδοτημάτων, οπότε πρέπει να αρχίσεις να τα ψάχνεις ένα-ένα, να δεις αν πληροίς τις προϋποθέσεις, γιατί συνήθως τα κληροδοτήματα βάζουν διάφορους όρους, τόσο σχετικά με τον τόπο καταγωγής του αιτούντα, όσο και με το αντικείμενο των σπουδών. Εδώ είναι μια σχετικά πρόσφατη λίστα, μπορείς να ξεκινήσεις να ψάχνεις. Επίσης σε πολλά κληροδοτήματα πρέπει να δώσεις εξετάσεις σε κάποια από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα, επομένως ίσως υπάρχει και ηλικιακό όριο, με τη λογική πως δίνουν τα παιδιά εξετάσεις στα 18 και έχουν την υποτροφία για την ελάχιστη διάρκεια των σπουδών τους.

Σε ευχαριστώ πολύ θα τα ψάξω. Κατά την γνώμη σου, αυτά τα ιδρύματα συμφέρουν δηλαδή εσύ θα συμβούλευες σε κάποιον να πάρει από αυτά ; Τι εννοείς να δώσω εξετάσεις σε κάποια από τα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα σοβαρά ; Μήπως αυτά αφορούν τους μαθητές που δίνουν τώρα πανελλήνιες; Γιατί έχω ακούσει να παίρνουν υποτροφίες οι αριστεύσαντες για αυτό το ρωτάω! Καλά σίγουρα δεν θα τους καλύπτουν για μεγάλο διάστημα. Στο δικό μου αντικείμενο δύσκολα θα βρω ε ; Είναι καλύτερο δεύτερο πτυχίο και μεταπτυχιακό ή πτυχίο και ένα ή 2 μεταπτυχιακά ; Εάν ναι 2ο πτυχίο με κατατακτήριες ή πανελλήνιες ; Θα διάλεγα το πρώτο πάντως :)

Το ΙΚΥ έχει πολλά χρόνια που δεν προκηρύσσει υποτροφίες μεταπτυχιακού επιπέδου που να αφορούν όλους τους φοιτητές, ανεξαρτήτως κλάδου. Υπάρχουν Ιδρύματα ή Κληροδοτήματα (πολλά είναι κοινά με την παραπάνω λίστα) που πάλι πρέπει να πιάσεις ένα-ένα και να δεις τις προϋποθέσεις για την αίτηση. Ορισμένα Ιδρύματα (π.χ. Ωνάση) δίνουν και για εξωτερικό και για εσωτερικό υποτροφίες, οι οποίες όμως δεν είναι αναδρομικές (δηλαδή αν κάνεις αίτηση αφού έχεις γίνει δεκτός κι έχεις ξεκινήσει το μάστερ, θα πάρεις για το χρονικό διάστημα που υπολείπεται για την ολοκλήρωσή του). Τα ποσά διαφέρουν πάρα πολύ, οπότε πρέπει να κάτσεις να τα ψάξεις. Εννοείται πως, με εξαίρεση τα χρήματα που δίνονται για κάλυψη διδάκτρων, το υπόλοιπο ποσό μπορείς να το διαθέσεις όπου θες.

Καλά το Ι.Κ.Υ γενικά πέρα από αυτό νομίζω πως έχει πολύ αυστηρά οικονομικά κριτήρια ώστε να μην δώσει. Δηλαδή δεν είναι από την αρχή ως το τέλος ε ; Δε γίνεται όμως υποτροφία πχ με το που γίνεσαι δεκτός αρχίζεις τις σπουδές σου ως το τέλος η ξεκινά μετά από κάποιο διάστημα αφού αρχίζεις σπουδές αυτό δεν κατάλαβα. Είναι καλύτερο μάστερ η Phd ; Κατάλαβα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Γενικά επειδή πλησιάζεις το τέλος των προπτυχιακών σπουδών σου είναι λίγο δύσκολο να βρεις υποτροφία τώρα. Συνήθως οι υποτροφίες δίνονται από την έναρξη των σπουδών και μέχρι τη λήξη του ελάχιστου προβλεπόμενου διαστήματος. Αλλά επειδή τα κληροδοτήματα είναι πολλά, δεν χάνεις κάτι να ψάξεις.

Δεύτερο πτυχίο (αν δεν το κάνει κάποιος μόνο για τις γνώσεις και τη δια βίου μάθηση) αξίζει αν θες διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα από αυτά που σου προσφέρει το πρώτο πτυχίο.

Συνήθως οι προκηρύξεις για υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές δημοσιεύονται Δεκέμβριο-Ιανουάριο και οι αιτήσεις λήγουν κάπου τον Φεβρουάριο. Στην Ελλάδα τα περισσότερα μεταπτυχιακά ξεκινάνε Σεπτέμβριο-Οκτώβριο, άρα είναι δύσκολο να κάνεις αίτηση ΠΡΙΝ γραφτείς στο μάστερ, επομένως και "χάνεις" την υποτροφία του πρώτου έτους, αν είναι διετές το ΠΜΣ.

Για το εξωτερικό, όμως, επειδή οι αιτήσεις για τα μεταπτυχιακά συμπίπτουν με τις αιτήσεις για τις υποτροφίες, αν λάβεις υποτροφία θα σου καλύψει λογικά όλη τη διάρκεια του ΠΜΣ. Βέβαια τα κριτήρια για τις υποτροφίες είναι πολύ υψηλά (βαθμολογία, κατάταξη αποφοίτησης υποψηφίου, γνώση ξένων γλωσσών κτλ.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Γενικά επειδή πλησιάζεις το τέλος των προπτυχιακών σπουδών σου είναι λίγο δύσκολο να βρεις υποτροφία τώρα. Συνήθως οι υποτροφίες δίνονται από την έναρξη των σπουδών και μέχρι τη λήξη του ελάχιστου προβλεπόμενου διαστήματος. Αλλά επειδή τα κληροδοτήματα είναι πολλά, δεν χάνεις κάτι να ψάξεις.

Απλά θεώρησα ότι εκτός από τους νεοεισαχθέντες φοιτητές που παίρνουν υποτροφία μπορούν με την ίδια ευκολία να λάβουν και όσοι είναι στην μέση των σπουδών τους και έχουν εξασφαλίσει έναν καλό Μ.Ο όπως πχ έχει προκηρύξει και ο ΙΚΥ με την λογική ότι λαμβάνουν υποτροφίες και φοιτητές που ολοκλήρωσαν τις σπουδές του ή είναι ακόμα σε αυτές.

Δεύτερο πτυχίο (αν δεν το κάνει κάποιος μόνο για τις γνώσεις και τη δια βίου μάθηση) αξίζει αν θες διαφορετικά επαγγελματικά δικαιώματα από αυτά που σου προσφέρει το πρώτο πτυχίο.

Ξέρεις κάτι γενικά ήθελα ΤΕΦΑΑ αλλά σκέφτομαι ότι είναι 4 χρόνια για μία ειδικότητα που θέλω (εργοφυσιολογία) που μπορώ να την πάρω από το τμήμα διατροφής στο Χαροκόπειο που μου αρέσει πολύ ως επιστήμη. Από την άλλη θέλω το τμήμα στατιστικής. Αλλά αναρωτιέμαι αν πάω σε τμήματα που δεν μου προτείνει το τμήμα αν θα πρέπει να κάνω 4 χρόνια ως μη συνδεόμενα μεταξύ τους ή όχι και εάν είτε την μία μου επιλογή είτε την άλλη που είπα πάνω μπορώ να τα συνδέσω και με το 1ο μου πτυχίο εάν όχι δεν με πειράζει :)

Συνήθως οι προκηρύξεις για υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές δημοσιεύονται Δεκέμβριο-Ιανουάριο και οι αιτήσεις λήγουν κάπου τον Φεβρουάριο. Στην Ελλάδα τα περισσότερα μεταπτυχιακά ξεκινάνε Σεπτέμβριο-Οκτώβριο, άρα είναι δύσκολο να κάνεις αίτηση ΠΡΙΝ γραφτείς στο μάστερ, επομένως και "χάνεις" την υποτροφία του πρώτου έτους, αν είναι διετές το ΠΜΣ.

Ναι κατάλαβα τι λες :(

Για το εξωτερικό, όμως, επειδή οι αιτήσεις για τα μεταπτυχιακά συμπίπτουν με τις αιτήσεις για τις υποτροφίες, αν λάβεις υποτροφία θα σου καλύψει λογικά όλη τη διάρκεια του ΠΜΣ. Βέβαια τα κριτήρια για τις υποτροφίες είναι πολύ υψηλά (βαθμολογία, κατάταξη αποφοίτησης υποψηφίου, γνώση ξένων γλωσσών κτλ.).

Πόσο βαθμό πτυχίου πρέπει να έχει κάποιος ; Έχω 8.60 και λόγω πανεπιστημιοποίησης θα προστεθούν επιπλέον μαθήματα οπότε θα βάλω στόχο και ελπίζω να το ανεβάσω και άλλο μαζί με την πτυχιακή μου που ελπίζω να πάρει καλό βαθμό! "κατάταξη αποφοίτησης υποψηφίου" εννοείς βαθμολογική σειρά ; Εγώ πχ είμαι δεύτερη με διαφορά 0,2 από την πρώτη αν βγω δεύτερη ή πρώτη τι διαφορετικά ας το πω bonus θα έχω ; Καλά χωρίς ξένες γλώσσες και πληροφορική δεν πας πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top