Πώς να αποβάλλω το άγχος μου

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Εγώ Όταν αγχώνομαι,ενώ πεινάω,δεν μπορώ να φάω. Μου κόβετε ή όρεξη.Επίσης κάθε πρωί πριν βγω στη στάση για το λεωφορείο ,κάνω εμετό και μετα νιώθω τέλεια.Κάνοντας εμετό,μου φεύγει ΤΟ άγχος.Οταν παίρνω τα Θέματα Δεν αγχώνομαι καθόλου.Όλο το άγχος το περνάω στο σπίτι.Εεεε και λίγο στο σχολείο,λίγο πριν μπούμε να γράψουμε.

Και εγώ είτε μπορεί να πλακώσω γλυκά είτε να μην μου κατεβαίνει μπουκιά. Εμένα με βαράει στο έντερο ή στο αναπνευστικό λες ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω και πονάω βαθιά. Κάθε πρωί γιατί ; Εννοείς σε εξεταστική περίοδο ; Εγώ έχω τύχει να με βγάλουν σηκωτή στην σχολή εκεί που γράφαμε είχα κοκκινίσει έκλαιγα είχα ιδρώσει και δεν ένιωθα καλά ....στα πρόθυρα κρίσης πανικού .
Τα βράδια δεν κοιμάμαι από άγχος ή ανεβάζω παλμούς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annanoula

Νεοφερμένος

Η Annanoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Ναι.Αυτά ισχύσουν μονο σε εξεταστική περίοδο.πως υποβάλετε γενικά το στρες και το άγχος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αρχικα... δεν εχει νόημα να συγκρίνουμε την κατάσταση μας με τα παιδακια στην Αφρική που πεινάνε, ή με άλλους που έχουν διαφορετικά προβλήματα υγείας από εμάς, κτλ, κτλ. Το κάθε πρόβλημα είναι πρόβλημα και μας επηρεάζει, ανεξαρτήτως από το αν κάποιος άλλος περνάει πιο "δύσκολα" από εμάς.
Επίσης, δεν σημαίνει πάντα ότι όποιος έχει άγχος, έχει άγχος επειδή έχει ανασφάλειες. Αν έχεις αγχώδη διαταραχή μπορεί να εμφανίσεις άγχος για ασήμαντους λόγους, όπως λες και εσύ, ακόμα και για τα πιο απλά πράγματα.
Προσωπικά δεν ξέρω αν μπορώ να σου δώσω κάποια συμβουλή γιατί οκ, μπορείς να κόψεις τους καφέδες, να παίρνεις βαθιές ανάσες κτλ,αλλά θα πρέπει να αντιμετωπίσεις την αιτία και όχι τα συμπτώματα. Το σημαντικό είναι να πείσεις τον εαυτό σου πως όλα περνάνε. Είχα περάσει μια πολύ άσχημη περίοδο με άγχος, κρίσεις πανικού και τα σχετικά και πλέον προσπαθώ να μην πιέζω τον εαυτό μου, να μην μένω σε τοξικές καταστάσεις και πάντα λέω στον εαυτό μου ότι όλα περνάνε. Ακόμα και η πιο άσχημη και αγχώδης κατάσταση θα περάσει, ακόμα και αν νομίζεις πως αυτό δεν θα συμβεί ποτέ. Εγώ πλέον έτσι αντιμετωπίζω τις αγχώδεις περιόδους, όπως πχ τις περιόδους των εξετάσεων. Το ξέρω ότι θα κουραστώ, το ξέρω ότι θα τρέξω να προλάβω να κάνω τα πάντα, αλλά θα τελειώσει και αυτό. Επίσης περιορίζω την τελειομανία μου, γιατί αν είναι να πεθάνω για να πάρω μια μονάδα παραπάνω, ευχαριστώ αλλά δεν χρειάζεται. Πρέπει να ρίξεις λίγο τους τόνους και να μην δίνεις τόση σημασία στην σχολή και κρίνεις τον εαυτό σου από μια αποτυχία ή επιτυχία σε ένα μάθημα. Γενικά θα σου πρότεινα να επισκεφθείς κάποιον ειδικό για να συζητήσεις το πρόβλημά σου, ώστε να μην σε ταλαιπωρεί στην υπόλοιπη ζωή σου και να μην υποφέρεις από το άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Methexys θεωρώ ότι όταν κάποιος έχει άγχος με κάτι ίσως αυτό πηγάζει από μία ανασφάλειά του πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα που του προκαλεί τον φόβο τον υπερβολικό φόβο που σε πνίγει. Όλα ξεκινούν νομίζω από το ότι κάποιος πιστεύει ότι δεν είναι επαρκής σε κάτι συγκεκριμένο και σε σχέση με τους άλλους όταν είναι να συγκριθεί η δουλειά του! Τουλάχιστον εγώ πολλές φορές σκέφτομαι ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι από εμένα για αυτό θα πάνε και καλύτερα από εμένα οπότε εγώ δεν είμαι τόσο καλή στο τάδε αντικείμενο!

Θα τελειώσει αλλά μπορεί να μην τελειώσει όπως το θες όπως το περίμενες και αυτό "πονάει" γιατί είμαι δυστυχώς πολύ τελειομανής με κάτι που με παθιάζει, για αυτό μου φαίνεται και ότι δεν θα φτάσει ποτέ η "λύτρωση" γιατί αυτή δεν θα έρθει αν η δουλειά μου δεν ανταμειφθεί έτσι ώστε να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου. Εάν δεν γίνει επιβεβαιώνεται ότι ανεπαρκούσε σε κάτι. Είμαι τελειομανής πάρα πολύ και αυτό μου δίνει κίνητρό όπως να βάζω στόχο ένα βαθμό και να το καταφέρνω ...κίνητρό για να μην σταματήσω να προσπαθώ. Εάν δεν βάλω στόχο έναν βαθμό δεν θα κάνω καλή δουλειά και τσάμπα κόπος. Να μου πεις μπροστά στην υγεία να τα βράσεις αυτά, αλλά δεν είναι έτσι η ζωή. Η ζωή και οι στόχοι απαιτεί θυσίες και να ξεπεράσεις τα όριά σου !

Δεν θέλω να πάω σε ειδικό.Βοηθάνε αλλά πολλές φορές λένε τις επιστημονικές τους θεωρίες χωρίς να σε λογαριάζουν. Πήγαινα για κάποιο διάστημα έφυγα. Όσο έκανα προπονήσεις έως πριν και κάποιο μήνα το διαχειριζόμουν. Τώρα δεν πάω σε αυτές από πείσμα :P Εσύ έχεις πάει; Τώρα είσαι καλύτερα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Methexys θεωρώ ότι όταν κάποιος έχει άγχος με κάτι ίσως αυτό πηγάζει από μία ανασφάλειά του πάνω σε ένα συγκεκριμένο θέμα που του προκαλεί τον φόβο τον υπερβολικό φόβο που σε πνίγει. Όλα ξεκινούν νομίζω από το ότι κάποιος πιστεύει ότι δεν είναι επαρκής σε κάτι συγκεκριμένο και σε σχέση με τους άλλους όταν είναι να συγκριθεί η δουλειά του! Τουλάχιστον εγώ πολλές φορές σκέφτομαι ότι οι άλλοι είναι καλύτεροι από εμένα για αυτό θα πάνε και καλύτερα από εμένα οπότε εγώ δεν είμαι τόσο καλή στο τάδε αντικείμενο!

Θα τελειώσει αλλά μπορεί να μην τελειώσει όπως το θες όπως το περίμενες και αυτό "πονάει" γιατί είμαι δυστυχώς πολύ τελειομανής με κάτι που με παθιάζει, για αυτό μου φαίνεται και ότι δεν θα φτάσει ποτέ η "λύτρωση" γιατί αυτή δεν θα έρθει αν η δουλειά μου δεν ανταμειφθεί έτσι ώστε να ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μου. Εάν δεν γίνει επιβεβαιώνεται ότι ανεπαρκούσε σε κάτι. Είμαι τελειομανής πάρα πολύ και αυτό μου δίνει κίνητρό όπως να βάζω στόχο ένα βαθμό και να το καταφέρνω ...κίνητρό για να μην σταματήσω να προσπαθώ. Εάν δεν βάλω στόχο έναν βαθμό δεν θα κάνω καλή δουλειά και τσάμπα κόπος. Να μου πεις μπροστά στην υγεία να τα βράσεις αυτά, αλλά δεν είναι έτσι η ζωή. Η ζωή και οι στόχοι απαιτεί θυσίες και να ξεπεράσεις τα όριά σου !

Δεν θέλω να πάω σε ειδικό.Βοηθάνε αλλά πολλές φορές λένε τις επιστημονικές τους θεωρίες χωρίς να σε λογαριάζουν. Πήγαινα για κάποιο διάστημα έφυγα. Όσο έκανα προπονήσεις έως πριν και κάποιο μήνα το διαχειριζόμουν. Τώρα δεν πάω σε αυτές από πείσμα :P Εσύ έχεις πάει; Τώρα είσαι καλύτερα ;

Μερικες φορές πρέπει απλά να κάνουμε πίσω και να περιορίσουμε τους στόχους μας. Δεν είναι κακό αυτό. Όταν σε καταβάλει το άγχος τόσο που δεν μπορείς να λειτουργήσεις ή να παθαίνεις κρίσεις πανικού συνεχώς, ε εκεί πρέπει να βάλεις σε δεύτερη μοίρα την τελειομανία σου και να πεις ότι αρκεί να τελειώσω την εργασία/την εξέταση κτλ, και ας μην βγει και τελεια. Δυστυχώς ετσι είναι. Ο,τι και να κάνουμε πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος από εμάς. Εμεις πρέπει απλά να προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε χωρίς να καταστρέφουμε την σωματική και ψυχική μας υγεία. Εγώ δυστυχώς ξεσπαω αλλου για να ικανοποιήσω την τελειομανία μου και την εμμονή μου να τα έχω όλα υπό έλεγχο, αλλά είναι άλλη ιστορία αυτή :P όποτε δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν έχω ξεπεράσει το άγχος ή αν απλά το διοχετεύω άλλου. Πάντως γενικά, με βοηθάει να έχω δίπλα μου καλούς φίλους. Ειναι σημαντικό να κανεις παρεα με άτομα και φίλους που σε βοηθανε να ξεχνιέσαι και δεν είναι συνεχώς ανταγωνιστικοί. Επίσης, πάντα να κανεις ο,τι καλύτερο μπορείς αλλά προσπαθησε να φροντίζεις τον εαυτό σου. Δηλαδη μην ξενυχτας ας πούμε, γιατί η κούραση προκαλεί ακόμα περισσότερο άγχος και άσχημη διάθεση. Επίσης, ως τελειομανής και εσυ, λογικά θα σου έχει τύχει πολλες φορές να έχεις κάνει μια εργασία ή να έχεις δώσει ένα μάθημα, να νομίζεις ότι είναι χάλια και τελικά να τα έχεις πάει καλύτερα απ’ολους. Εγώ πολλες φορές νομίζω ότι θα έχω την χειρότερη εργασία ας πούμε και νιώθω άσχημα αλλά πλεον επιβάλλομαι στον εαυτό μου. Μου λέω να μην ειμαι χαζή γιατί ξέρω ότι πάντα αυτό συμβαίνει και ότι τα έχω πάει καλά :P Αλλά καμία φορά, αν όντως δεν έχω προλάβει να κάνω κάτι, απλά αποδέχομαι ότι δεν θα είναι τέλειο και πάω παρακάτω. Το ξέρω ότι είναι δύσκολο αλλά πρέπει να το δουλέψεις και εσυ αυτό. Όσο για τις κρίσεις πανικού, εγώ δεν τις πάθαινα συγκεκριμένα λόγω εξετάσεων αλλά λόγω άγχους και πίεσης που είχε συσσωρευτεί. Γι’αυτο προσπάθησε να κανεις κάτι για να ελέγξεις το άγχος σου γιατί όσο συσσωρεύεται, τόσο περισσότερο κακό θα σου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Καλημέρα <3

Συμφωνώ ότι χρειάζεται σε ορισμένες περιπτώσεις να θέτουμε προτεραιότητες και να μην θυσιάζουμε την υγεία μας για ένα βαθμό μία εξεταστική, αλλά όμως ίσως μία τέτοια τακτική να ακολουθήσουμε και μετέπειτα στην ζωή μας για κάτι περισσότερο σημαντικό. Επομένως δεν ξέρω κατά πόσο θα ωφελήσει, κατάλαβες πως το λέω .

Κατάλαβα κι εγώ κάτι τέτοιο παλιά πριν 1 μήνα ξεσπούσα το άγχος στις προπονήσεις τώρα ...άρχισε να επιστρέφει σε εμένα και στην κατανάλωση γλυκών. Σαν υποκατάστατο. Τρελή τελειομανία ναι μου συνέβη σχεδόν πάντα αυτό που περιγράφεις αφού ακούω πάντα έτσι λες και μετά κάνεις τις καλύτερες εργασίες ή γράφεις καλύτερα από όλους. Αλλά θεωρώ ότι έτυχε δεν μπορεί να συνέβη συνέχεια και θα τύχει να κάνω την χειρότερη και αυτό φοβάμαι, ειδικά σε κρίσιμα σημεία βλέπε πτυχιακή! Τυχαίνει επίσης σε όλους να αρέσει η δουλειά μου σε εμένα όχι και να μην πιστεύω ότι τους άρεσε και να λέω τώρα τους άρεσε αλήθεια και τι ;

Πω πω πω κατάλαβα .... Ναι αν μαζεύεται μετά χτυπάει συνολικά όχι μεμονωμένα όπως πχ τώρα!!
Αχ δεν ξεπερνιέται τόσο εύκολα ισχύει δεν ξέρεις ποτέ αν σου έχει φύγει. Αλλά αυτό για τις παρέες ισχύει ότι πρέπει να είσαι με ανθρώπους που σε κάνουν να νιώθεις καλά και να μην είναι ανταγωνιστικοί αλλά αυτό σου δίνει κίνητρο από να το να είναι ο άλλος μέτριος ή πέρα βρέχει

Ειδικά μαθήματα πληροφορικής τρελό άγχος όταν μαθαίνουμε νέα πράγματα ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Καλημέρα <3

Συμφωνώ ότι χρειάζεται σε ορισμένες περιπτώσεις να θέτουμε προτεραιότητες και να μην θυσιάζουμε την υγεία μας για ένα βαθμό μία εξεταστική, αλλά όμως ίσως μία τέτοια τακτική να ακολουθήσουμε και μετέπειτα στην ζωή μας για κάτι περισσότερο σημαντικό. Επομένως δεν ξέρω κατά πόσο θα ωφελήσει, κατάλαβες πως το λέω .

Κατάλαβα κι εγώ κάτι τέτοιο παλιά πριν 1 μήνα ξεσπούσα το άγχος στις προπονήσεις τώρα ...άρχισε να επιστρέφει σε εμένα και στην κατανάλωση γλυκών. Σαν υποκατάστατο. Τρελή τελειομανία ναι μου συνέβη σχεδόν πάντα αυτό που περιγράφεις αφού ακούω πάντα έτσι λες και μετά κάνεις τις καλύτερες εργασίες ή γράφεις καλύτερα από όλους. Αλλά θεωρώ ότι έτυχε δεν μπορεί να συνέβη συνέχεια και θα τύχει να κάνω την χειρότερη και αυτό φοβάμαι, ειδικά σε κρίσιμα σημεία βλέπε πτυχιακή! Τυχαίνει επίσης σε όλους να αρέσει η δουλειά μου σε εμένα όχι και να μην πιστεύω ότι τους άρεσε και να λέω τώρα τους άρεσε αλήθεια και τι ;

Πω πω πω κατάλαβα .... Ναι αν μαζεύεται μετά χτυπάει συνολικά όχι μεμονωμένα όπως πχ τώρα!!
Αχ δεν ξεπερνιέται τόσο εύκολα ισχύει δεν ξέρεις ποτέ αν σου έχει φύγει. Αλλά αυτό για τις παρέες ισχύει ότι πρέπει να είσαι με ανθρώπους που σε κάνουν να νιώθεις καλά και να μην είναι ανταγωνιστικοί αλλά αυτό σου δίνει κίνητρο από να το να είναι ο άλλος μέτριος ή πέρα βρέχει

Ειδικά μαθήματα πληροφορικής τρελό άγχος όταν μαθαίνουμε νέα πράγματα ....
Δεν ακολουθείς τέτοια τακτική και στην μετέπειτα ζωή σου... από τη στιγμή που είσαι τόσο τελειομανής δεν γίνεται να ακολουθήσεις τέτοια τακτική.. :P Απλώς ρίχνεις λίγο τους τόνους. Και σιγά τι είναι η εξεταστικη δηλαδη, λες και καθορίζεται όλη η ζωή σου από ένα μάθημα ή λες και στην δουλειά σου θα σε ρωτήσουν Α τι βαθμό ειχες στο τάδε μάθημα. Άλλο να έχεις έναν αξιοπρεπή μέσο όρο και άλλο να πεθαίνεις και να κουράζεις τον εαυτό σου για ασήμαντες λεπτομέρειες.
Όσο για τους φίλους, το ιδανικό είναι να κανεις παρεα με άτομα που έχετε κοινούς στόχους και εμπνέει ο ένας τον άλλον, χωρίς όμως να προσπαθεί ο ένας να ανταγωνίζεται συνεχώς τον άλλον με άσχημο τρόπο, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Αν υπάρχουν
τέτοια άτομα στη ζωή σου,θα σου κάνουν πολύ καλό.
Ναι κατάλαβα... εγώ δυστυχώς ειμαι στο άλλο άκρο παλι με το φαγητό. Γιατι δεν συνεχίζεις τις προπονήσεις; Σίγουρα θα σου κάνουν καλό και θα σε βοηθανε να διοχετεύεις κάπου όλη την ένταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Δεν ακολουθείς τέτοια τακτική και στην μετέπειτα ζωή σου... από τη στιγμή που είσαι τόσο τελειομανής δεν γίνεται να ακολουθήσεις τέτοια τακτική.. Απλώς ρίχνεις λίγο τους τόνους. Και σιγά τι είναι η εξεταστικη δηλαδη, λες και καθορίζεται όλη η ζωή σου από ένα μάθημα ή λες και στην δουλειά σου θα σε ρωτήσουν Α τι βαθμό ειχες στο τάδε μάθημα. Άλλο να έχεις έναν αξιοπρεπή μέσο όρο και άλλο να πεθαίνεις και να κουράζεις τον εαυτό σου για ασήμαντες λεπτομέρειες.
Όσο για τους φίλους, το ιδανικό είναι να κανεις παρεα με άτομα που έχετε κοινούς στόχους και εμπνέει ο ένας τον άλλον, χωρίς όμως να προσπαθεί ο ένας να ανταγωνίζεται συνεχώς τον άλλον με άσχημο τρόπο, αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Αν υπάρχουν
τέτοια άτομα στη ζωή σου,θα σου κάνουν πολύ καλό. Ναι κατάλαβα... εγώ δυστυχώς ειμαι στο άλλο άκρο παλι με το φαγητό και κάθε φορά που αγχώνομαι ξεσπαω εκεί. Γιατι δεν συνεχίζεις τις προπονήσεις; Σίγουρα θα σου κάνουν καλό και θα σε βοηθανε να διοχετεύεις κάπου όλη την ένταση.

Αν τους ρίξω επειδή είμαι των άκρων ξέρω ότι θα επαναπαυτώ. Δηλαδή ή θα είμαι πέρα βρέχει και ότι αρπάξει ο χάρος ή θα είμαι όπως είμαι τώρα. Δεν έχω κάτι μέσο. Απλά σακούλι σακούλι γεμίζει το σακούλι. Βαθμό παρά βαθμό αυξάνεται ο Μ.Ο. Κοίτα ζητάν βαθμό πτυχίου αλλά μπορεί να ζητήσουν αναλυτική βαθμολογία. Πτυχιακή δεν ξέρω εάν ζητάνε αλλά σίγουρα κατέχει σημαντικό ρόλο και προσδίδει κύρος κιόλας πόσο μάλλον εάν βγει και καλή ! Ναι κατάλαβες πως το λες έχεις δίκιο σε αυτό απλά κι εγώ είμαι ανταγωνιστική όπως και οι περισσότεροι και αυτό παρότι μου αρέσει και μου δίνει κίνητρο με αγχώνει ακόμα περισσότερο. Είναι φαύλος κύκλος. Κατάλαβα τρως πολύ; Εγώ σοκολάτες άλλες φορές τίποτα!

Γιατί νευρίασα με τον προπονητή μου και δεν πατάω του κάνω πείσματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αν τους ρίξω επειδή είμαι των άκρων ξέρω ότι θα επαναπαυτώ. Δηλαδή ή θα είμαι πέρα βρέχει και ότι αρπάξει ο χάρος ή θα είμαι όπως είμαι τώρα. Δεν έχω κάτι μέσο. Απλά σακούλι σακούλι γεμίζει το σακούλι. Βαθμό παρά βαθμό αυξάνεται ο Μ.Ο. Κοίτα ζητάν βαθμό πτυχίου αλλά μπορεί να ζητήσουν αναλυτική βαθμολογία. Πτυχιακή δεν ξέρω εάν ζητάνε αλλά σίγουρα κατέχει σημαντικό ρόλο και προσδίδει κύρος κιόλας πόσο μάλλον εάν βγει και καλή ! Ναι κατάλαβες πως το λες έχεις δίκιο σε αυτό απλά κι εγώ είμαι ανταγωνιστική όπως και οι περισσότεροι και αυτό παρότι μου αρέσει και μου δίνει κίνητρο με αγχώνει ακόμα περισσότερο. Είναι φαύλος κύκλος. Κατάλαβα τρως πολύ; Εγώ σοκολάτες άλλες φορές τίποτα!

Γιατί νευρίασα με τον προπονητή μου και δεν πατάω του κάνω πείσματα :P

Η πτυχιακή μετράει όσο να’ναι,ναι, σε εμάς η διπλωματική είναι πολύ σημαντική. Αλλά γιατί στη δουλειά σου να σου ζητήσουν αναλυτική βαθμολογία, περίεργο ακούγεται. Όπως και να’χει, πρέπει να πεις στον εαυτό σου πως ξερεις ότι έχεις τις ικανότητες και πως θα τα καταφέρεις στο τέλος, και να μην αγχώνεσαι από τώρα για το τι θα συμβεί στο τέλος, όταν παραδώσεις την πτυχιακή. Συγκεντρώσου στην κάθε μέρα και μην σκέφτεσαι και αγχώνεσαι για το μέλλον.

Βασικά ακριβώς το αντίθετο, εγω είχα θέματα με διατροφικές διαταραχές ως έναν τρόπο να ικανοποιήσω αυτή την τελειομανία μου και μερικες φορές ειδικά όταν αγχώνομαι, γίνεται χειρότερη η κατάσταση. Δυστυχως είναι σύνηθες όταν κάποιος δεν είναι καλά ψυχολογικά να προσπαθεί να λύσει τα προβλήματα του με το φαγητο.
Γενικά παντως, η τελειομανία και το άγχος είναι καταστροφικά και τα δυο και πρέπει να βρεις έναν υγιή τρόπο να τα ελέγξεις. Θα σου έλεγα να αφήσεις τα μούτρα στον προπονητή και να ξεκινήσεις προπονήσεις :hehe: Ή ξεκινά να τρέχεις μόνη σου :P Και γενικά πρέπει να δουλέψεις το θέμα με την τελειομανία σου, γιατί δημιουργεί προβλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Σου έχει τύχει ποτέ από το άγχος σου να θες να παρατήσεις την εργασία που κάνεις να μην έχεις όρεξη επειδή σκέφτεσαι ότι την κάνεις λάθος, οπότε δεν έχει νόημα να συνεχίσεις και να σου βγαίνει μία βαρεμάρα, ματαιότητα; :P

Έχεις δίκιο αλλά εκτός από την συγγραφή άλλο τόσο μετράει και η παρουσίαση. Και να γίνει καλή παρουσίαση, θέλει σωστό κείμενο καλή ανάλυση κλπ εκτός από να μπορείς να παρουσιάζεις χωρίς άγχος. Δεν νομίζεις να θέλει κάποιος αναλυτική βαθμολογία εάν όχι γιατί να υπάρχει ; Αλλά έχεις δίκιο ομολογώ !

Ναι έχεις δίκιο το χρησιμοποιεί ως υποκατάστατο και αυτό είναι το χειρότερο :( . Είτε θα πάρει πολλά κιλά είτε θα χάσει εγώ πριν 2 χρόνια από εξεταστική είχα χάσει 5 περισσότερα από όσα στις πανελλήνιες. Αλλά τελευταία προσπαθώ να μην το κάνω αυτό γιατί δεν με συμφέρει όσο είχα προπονήσεις το διαχειριζόμουνα. Ναι πρέπει να τα αφήσω, έχεις δίκιο αλλά του χα πει να βγω από την ομάδα φαντάσου δεν έγινε δεκτό το αίτημα ...δεν ξέρω τι να κάνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top