Δικαίωμα δεύτερης μετεγγραφής (άτομα με ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω)

mili96

Νεοφερμένος

Η mili96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας!
Η ερώτηση μου αφορά μια φίλη και θα ήθελα να μου απαντήσετε όσοι γνωρίζετε.

Η φίλη μου πέρασε μαθηματικό στην Κρήτη και πήρε μετεγγραφή για Γιάννενα. Δυστυχώς πρόσφατα αρρώστησε και έτσι απέκτησε πιστοποιητικό αναπηρίας 67% και θέλει να πάρει μετεγγραφή για Θεσσαλονίκη όπου βρίσκεται το Νοσοκομείο και ο γιατρός της ώστε να είναι εκεί αν της συμβεί το οτιδήποτε. Για τους φοιτητές, λοιπόν, που έχουν 67% ποσοστό αναπηρίας το Υπουργείο αναφέρει:

" Οι φοιτητές αυτοί έχουν δικαίωμα μετεγγραφής στην πόλη, που ο γονέας ή ο έχων την επιμέλεια δηλώνει ως μόνιμη κατοικία ή στην πόλη, που πιθανώς τους παρέχεται ιατρική μέριμνα, ή στην πλησιέστερη στην ανωτέρω πόλη εντός της ιδίας περιφέρειας, όπου λειτουργεί αντίστοιχη Σχολή ή Τμήμα."

Επίσης όμως στη συνέχεια αναφέρεται το εξής:

"Δεν έχουν δικαίωμα μετεγγραφής:
α) Oι φοιτητές, στους οποίους έχει ήδη χορηγηθεί μετεγγραφή ή μεταφορά θέσης εισαγωγής πριν την έναρξη ισχύος του Ν. 4332/2015 ή σύμφωνα με τις διατάξεις αυτού, εφόσον αιτούνται εκ νέου μετεγγραφή από τη Σχολή ή το Τμήμα, στο οποίο έχουν εγγραφεί με μετεγγραφή ή μεταφορά θέσης εισαγωγής."

Τελικά γνωρίζει κανείς αν της επιτρέπεται να πάρει ξανά μετεγγραφή;:worry:

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas83

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostas83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Καλησπέρα! Επειδή από προσωπική εμπειρία έχω ψάξει αρκετά το συγκεκριμένο θέμα, η φίλη σου μπορεί να κάνει μόνο αίτηση για κατ' εξαίρεση μετεγγραφή.(δηλαδή όχι με τις κανονικές μετεγγραφές) Πιστεύω ότι από τη στιγμή που θα προσκομίσει πιστοποιητικό ΚΕΠΑ με 67% αναπηρία και βεβαίωση ότι παρακολουθείται από γιατρό στη Θεσσαλονίκη, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα την πάρει. Απλά να της πεις ότι γενικά αργούν τα αποτελέσματα με τις κατ' εξαίρεση,φαντάσου φέτος τα πρώτα αποτελέσματα βγήκαν μέσα Δεκέμβρη. Για αυτό καλό θα ήταν να κάνει αίτηση αρχές Οκτωβρίου, ώστε τα αποτελέσματα να βγουν το γρηγορότερο δυνατόν.. Μπορεί πάντως να κάνει και τώρα αίτηση, από τη στιγμή που αποδεικνύεται ότι αρρώστησε πρόσφατα, αλλά για σιγουριά καλό θα ήταν να κάνει ένα τηλέφωνο στο υπουργείο, σου στέλνω σε προσωπικό μήνυμα περισσότερες λεπτομέρειες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mili96

Νεοφερμένος

Η mili96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σ ' ευχαριστούμε πολύ kostas83! Θα τηλεφωνήσει αύριο να ρωτήσει !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top