Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης ΕΚΠΑ vs Πολιτικής Επιστήμης & Ιστορίας Παντείου

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό. ΄Οσο αφορά την τελική σου επιλογή, νομίζω θα σε βοηθήσει πολύ αν διαβάσεις με προσοχή τις περιγραφές των μαθημάτων από τις ιστοσελίδες των σχολών.

Σε ευχαριστώ πολύ, πιστεύω να καταφέρω να αποφασίσω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ, πιστεύω να καταφέρω να αποφασίσω. :)

Παρακαλώ. Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι υπεραναλύεις τα πράγματα και γιαυτό έχεις μπλεχτεί. Βέβαια δίκιο έχεις γιατί είναι μια σημαντική απόφαση αλλά το μόνο που έχεις να κάνεις στην παρούσα φάση είναι να διαλέξεις αντικείμενο. Την πορεία σου θα την επιλέξεις αργότερα όταν μέσα από τα μαθήματα της σχολής σου, βρεις αυτό που σε εξιτάρει πραγματικά. Θέλω να πω ότι μπορεί τώρα πχ να σκέφτεσαι να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στις ΔΕΣ αλλά κατά τη διάρκεια των σπουδών σου να ανακαλύψεις κάτι άλλο που να σε ελκύει περισσότερο.΄Ενα καλό τρυκ είναι να αδειάσεις το μυαλό σου από όλες τις πληροφορίες που το έχεις φορτώσει και να επικεντρωθείς σε αυτό που ήθελες από την αρχή. Ποια ήταν η αρχική σου επιθυμία για το αντικείμενο που ήθελες να ακολουθήσεις. Συνήθως μετά από πολλές σκέψεις πάντα εκεί καταλήγουμε και πιστεύω πως αν δεν το κάνουμε μάλλον λάθος απόφαση θα έχουμε πάρει. ΄Οταν αποφάσισες ότι η σχολή που είσαι τώρα δεν καλύπτει τα ενδιαφέροντά σου, τι ήταν αυτό που σκέφτηκες ότι θα ήθελες να κάνεις? Είμαι σίγουρη ότι ξέρεις την απάντηση απλά την έχεις θάψει κάτω από λεπτομέρειες. Λοιπόν αν αποφασίσεις τελικά τα Οικονομικά, νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα αφού όπως είπες πιάνεις τη σχολή του ΕΚΠΑ οπότε θα δηλώσεις αυτήν πρώτη. Αν πάλι αποφασίσεις την Πολιτική Επιστήμη, θα σου πρότεινα να δηλώσεις με την εξής σειρά. 1) ΠΕΔΔ, 2) ΠΕΚΙ (αφού ζεις στην Αθήνα, δεν υπάρχει λόγος να ξενιτεύεσαι τη στιγμή μάλιστα που οι διαφορές είναι μικρές), 3) Θεσσαλονίκης, 4) Ρεθύμνου, 5) Κορίνθου, 6) Κομοτηνής (το βάζω τελευταίο γιατί μετά την πρόσφατη συγχώνευσή του με το τμήμα Κοινωνικής Διοίκησης στο πλαίσιο του σχεδίου "Αθηνά", έχουν καταργηθεί σημαντικότατα κατά την άποψή μου μαθήματα). Σου εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Είναι ακριβώς όπως τα λες, υπεραναλύω την κατάσταση και τις επιλογές που έχω και δεν καταφέρνω να τα δω πιο σφαιρικά και ψύχραιμα. Θα προσπαθήσω να επιλέξω βάσει αντικειμένου, πιστεύω να βρω την άκρη, διαφορετικά, σε περίπτωση που παραμείνω αναποφάσιστος μέχρι τελευταία στιγμή, ενδεχόμενο που φυσικά απεύχομαι, μόνο τότε δεν αποκλείεται να επιλέξω και βάσει πόλης (π.χ. να δηλώσω 1) ΠΕΔΔ 2) ΠΕΚΙ 3) Οικονομικό ΕΚΠΑ - το 2 και το 3 θα μπορούσαν μέχρι και να αντιστραφούν). Αλλά, αν πράγματι το πάρω απόφαση ότι προτιμώ το αντικείμενο της πολιτικής επιστήμης και με αυτό θέλω να ασχοληθώ, θα δηλώσω, όπως είπες, τα σχετικά τμήματά του.

Σε ευχαριστώ πολύ, καλή συνέχεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι ακριβώς όπως τα λες, υπεραναλύω την κατάσταση και τις επιλογές που έχω και δεν καταφέρνω να τα δω πιο σφαιρικά και ψύχραιμα. Θα προσπαθήσω να επιλέξω βάσει αντικειμένου, πιστεύω να βρω την άκρη, διαφορετικά, σε περίπτωση που παραμείνω αναποφάσιστος μέχρι τελευταία στιγμή, ενδεχόμενο που φυσικά απεύχομαι, μόνο τότε δεν αποκλείεται να επιλέξω και βάσει πόλης (π.χ. να δηλώσω 1) ΠΕΔΔ 2) ΠΕΚΙ 3) Οικονομικό ΕΚΠΑ - το 2 και το 3 θα μπορούσαν μέχρι και να αντιστραφούν). Αλλά, αν πράγματι το πάρω απόφαση ότι προτιμώ το αντικείμενο της πολιτικής επιστήμης και με αυτό θέλω να ασχοληθώ, θα δηλώσω, όπως είπες, τα σχετικά τμήματά του.

Σε ευχαριστώ πολύ, καλή συνέχεια! :)

Να θεωρήσω δεδομένο ότι όλη αυτή η συζήτηση γίνεται επειδή μπορείς να ανοίξεις το 1ο πεδίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Να θεωρήσω δεδομένο ότι όλη αυτή η συζήτηση γίνεται επειδή μπορείς να ανοίξεις το 1ο πεδίο.

Θα ήταν φοβερό να μη μπορούσα μετά από όλη αυτή την ανάλυση και τη συζήτηση. :D

Ναι, ήμουν στη θεωρητική κατεύθυνση, εξαρχής σκεφτόμουν για τμήματα πολιτικής επιστήμης ή οικονομικών. Αρχικά, μάλιστα, παραλίγο να αλλάξω τα μαθήματα επιλογής (από Μαθηματικά Γ.Π. και ΑΟΘ σε Βιολογία Γ.Π.), λόγω της δυσκολίας των μαθηματικών (τουλάχιστον για κάποιον που δεν είχε ασχοληθεί τα τελευταία χρόνια με αυτά) και του γεγονότος ότι οι Αρχές Οικονομικής Θεωρίας δε με ενθουσίαζαν (ήταν όμως ανώδυνο μάθημα, δε μπορώ να πω), άρα ανησυχούσα για το πόσο θα μου αρέσουν τα οικονομικά. Η αλήθεια είναι, όμως, ότι στο συγκεκριμένο εξετάζονται μόνο οι αρχές της μικροοικονομικής θεωρίας, που σίγουρα με ενδιαφέρει λιγότερο από τα υπόλοιπα πεδία του αντικειμένου.

Αυτά, βγήκα και offtopic. :P Μπορώ κανονικά, ναι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixais

Νεοφερμένος

Ο mixais αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Ενδιαφέρομαι να δώσω κατατακτήριες εξετάσεις στο τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης φέτος και να επιλέξω κατεύθυνση τη διοικητική επιστήμη, καθώς σε αυτόν τον τομέα θα ήθελα να εντρυφήσω. Έχω τελειώσει Βιβλιοθηκονομία και Συστήματα Πληροφόρησης στη σχολή Διοίκησης και Οικονομίας στο ΤΕΙ Αθήνας και θα αρχίσω μεταπτυχιακό στα Πληροφοριακά Συστήματα. Θα ήθελα να μάθω αν είναι κάποιος καλός συνδυασμός και αν κάποιος μπορεί να με ενημερώσει σχετικά με τις εξετάσεις θέματα κλπ. Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dolce Vita

Νεοφερμένος

Η Dolce Vita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Σπουδάζω πολιτική επιστήμη στο Πάντειο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη απο το τμήμα μου. Βρισκόμουν κι εγώ ακριβώς στο ίδιο δίλημμα όταν έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα σε ΕΚΠΑ και Πάντειο και δεν το μετάνιωσα καθόλου εν τέλει. Δεν θα έλεγα οτι το πρόγραμμα σπουδών υστερεί σε κάποιον τομέα αλλά αντιθέτως σου δίνει την ευκαιρία να επιλέξεις και τον κλάδο της ιστορίας σε σχέση με το τμήμα του ΕΚΠΑ. Το πρόγραμμα σπουδών μας απο το 3ο έτος και μετά είναι πλήρως ελεύθερο. Τα μαθήματα είναι όλα δικής μας επιλογής και υπάρχει μια μεγάλη γκάμα ανάμεσα σε πολιτική-διπλωματικη ιστορια, διεθνεις σχέσεις , πολιτική οικονομία, πολιτική ανάλυση και συγκριτική πολιτική, κοινωνική θεωρία και πολιτική φιλοσοφία αλλά και πολιτική επικοινωνία . Στο 3ο και 4ο έτος επιπλέον έχουμε την ευχέρεια να επιλέξουμε μέχρι 6 μαθήματα απο τα υπόλοιπα τμήματα του Παντείου , οπότε αν κάποιος θέλει να εστιάσει στην δημόσια διοίκηση μπορεί να παρακολουθήσει τα μαθήματα απο τον κατάλογο του τμήματος που έχουν σχέση με την οικονομία αλλά και έως 6 μαθήματα απο το τμήμα της δημόσιας διοίκησης. Αν θέλει να ασχοληθεί με τις διεθνεις σχεσεις παρακολουθει απο το Διεθνών και Ευρωπαϊκών , αν θέλει κοινωνιολογια απο κοινωνιολογία κλπ .
Η διάρθωση αυτή προέρχεται μιμητικά απο την οργάνωση πολλών γαλλικών πανεπιστημιων που ασχολουνται με τις κοινωνικες και πολιτικες επιστημες (με συγχωρειτε αλλα δεν μπορω να θυμηθω τα ονοματα αυτη την στιγμη) με τα οποια το πανεπιστημιο συνεργαζεται. Στην Γαλλία και την Γερμάνια το Πάντειο έχει μεγάλο κύρος λόγω του προγράμματος σπουδών και των καθηγητών του.
Θα το συνιστούσα λοιπόν σε όποιον ενδιαφέρεται για την Πολιτική επιστήμη και αγαπά και την ιστορία μιας και το πτυχίο με τα μεταπτυχιακά που διενεργούνται απο το ίδιο το τμήμα μπορεί να γίνει διπλό (να γίνεις δηλαδή και ιστορικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top