Βοήθεια/Απορίες/Ιδέες στην Έκθεση

fotinipapa

Νεοφερμένος

Η fotinipapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ευχαριστώ και καλή σχολική Χρόνια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
παιδια για ολους εσας που εχετε βοηθηματα στην εκθεση με αναπτυξη ιδεων σε διαφορες θεματολογιες(σαν τον πειστικο λογο), υιοθετειτε εκφρασεις του συγγραφεα; (να τις χρησιμοποιησετε και σεις δηλαδη) ή απλα το κανετε καλη αναγνωση για να σας μεινουν μερικες ιδεες; εγω γενικα βλεπω θεματολογιες και ο λογος μου φαινεται υπερβολικα καλος και μαρεσει πολυ αυτος ο περιποιημενος τροπος εκφρασης αλλα αδυνατω να εκφραζομαι με τετοια καλοεπεια. εχετε καποιες ιδεες για να "ομορφυνω" την εκφραση αλλα και την συνδεση των ιδεων μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
παιδια για ολους εσας που εχετε βοηθηματα στην εκθεση με αναπτυξη ιδεων σε διαφορες θεματολογιες(σαν τον πειστικο λογο), υιοθετειτε εκφρασεις του συγγραφεα; (να τις χρησιμοποιησετε και σεις δηλαδη) ή απλα το κανετε καλη αναγνωση για να σας μεινουν μερικες ιδεες; εγω γενικα βλεπω θεματολογιες και ο λογος μου φαινεται υπερβολικα καλος και μαρεσει πολυ αυτος ο περιποιημενος τροπος εκφρασης αλλα αδυνατω να εκφραζομαι με τετοια καλοεπεια. εχετε καποιες ιδεες για να "ομορφυνω" την εκφραση αλλα και την συνδεση των ιδεων μου;

Καλησπερα φιλε alexismicro.
Η αυτουσια αντιγραφη εκφρασεων ή/και λεξεων απο καποιον συγγραφεα δεν συνισταται και μπορει μαλιστα να αποβει πολυ μοιραια για την βαθμολογια σου.Υπαρχουν καποιοι γενικοι κανονες που σιγουρα μπορουν να αναδειξουν τον γραπτο μας λογο,και οφειλεις να τους ξερεις,οποτε θα σου προτεινα να δωσεις πρωτα βαση στην ικανοτητα επιχειρηματολογιας,στην ορθη δομη του κειμενου σου & φυσικα στην αυθεντικοτητα και πρωτοτυπια των ιδεων σου.Αυτα ειναι που θα σου δωσουν βαθμους κυριως.

Οι ωραιες και φανταχτερες εκφρασεις μπορουν να σε βοηθησουν βαθμολογικα,ωστοσο δεν θεωρουνται απαραιτητες ουτε θα χαθουν βαθμοι εαν επελεξες μια λιγοτερο "φανταχτερη" λεξη.Εαν δεν εισαι σιγουρος για το λεξιλογιο,προτιμησε κατι πιο ταπεινο αρκει να ξερεις οτι ταιριαζει 100% στο νοηματικο πλαισιο που προσπαθεις να δημιουργησεις.Μπορεις να πετυχεις υψηλους βαθμους αρκει το κειμενο σου να ειναι ευαναγνωστο,κατανοητο & το κυριοτερο να εχεις επεκταθει σε επαρκη βαθμο στο θεμα που αναπτυσσεις,χωρις να αφησεις σκοτεινα σημεια και ασαφιες.

Συνοπτικα λοιπον,πρεπει πρωτα να ανησυχεις για τις λειτουργικες και πρακτικες πλευρες του κειμενου σε πρωτη φαση,και το λεξιλογιο σε δευτερη φαση. Δεν ειναι οι λεξεις που κανουν ενα κειμενο να σου φαινεται περιποιημενο αλλα η δομη του.Φαντασου ενα κειμενο χωρις κανενα απολυτως νοημα βομβαρδισμενο απλα με ομορφες λεξεις;Ποια θα ηταν η αξια του;Η εκθεση ειναι μαθημα σκεψης & στοχασμου κυριως.Πρωτευον σημασια εχει να μπορουμε να εκφραστουμε.Εαν τωρα εχουμε καποια κλιση η το επιθυμουμε μπορουμε να αναπτυξουμε πιο εκλεπτυσμενες δεξιοτητες πλουτιζοντας τους τροπους εκφρασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
παιδια για ολους εσας που εχετε βοηθηματα στην εκθεση με αναπτυξη ιδεων σε διαφορες θεματολογιες(σαν τον πειστικο λογο), υιοθετειτε εκφρασεις του συγγραφεα; (να τις χρησιμοποιησετε και σεις δηλαδη) ή απλα το κανετε καλη αναγνωση για να σας μεινουν μερικες ιδεες; εγω γενικα βλεπω θεματολογιες και ο λογος μου φαινεται υπερβολικα καλος και μαρεσει πολυ αυτος ο περιποιημενος τροπος εκφρασης αλλα αδυνατω να εκφραζομαι με τετοια καλοεπεια. εχετε καποιες ιδεες για να "ομορφυνω" την εκφραση αλλα και την συνδεση των ιδεων μου;

Μοναχα η συνεχής τριβή με ποιοτικό ελληνικό λογο θα συντελέσει στη βελτίωση των ελληνικών σου. Η τριβή αυτη σε καμια περίπτωση δεν πρεπει να παρει τη μορφή παπαγαλίας/αποστηθισης. Και μονο να διαβαζεις δοκίμια, εκθεσιολογια και άρθρα απο εφημερίδες αρκει. Βαθμιαία, θ' αρχίσεις κι εσυ ο ίδιος να εκφράζεσαι πιο μεστά και πυκνά. Πρόσεξε ομως: δεν θελουμε βερμπαλισμό, ξύλινη γλώσσα εντυπωσιασμού, σκόρπιες πομπώδεις και παράταιρες προς το λοιπό κειμενικό ύφος λέξεις, αλλα καθολικά ακαδημαϊκό/δοκιμιακό λογο.

Θα σου προτεινα για αρχή να διαβασεις εκθεσιολογια του Κούτρα και του Καργάκου, των οποίων το ύφος ειναι πιο απλό/λυκειακο. Έπειτα, μπορεις να διαβαζεις άρθρα απο εφημεριδες(εγω προσωπικά διαβαζω τις "αποψεις" στην καθημερινή και τις "ιδέες" στο βήμα· τα ελληνικά των αρθρογράφων τους ειναι υποδειγματικά). Αν εχεις το χρονο και τη διάθεση να εμβαθύνεις ετι περισσοτερο, πηγαινε σε δοκίμια. Σου συνιστω "Το δίκαιο της πυγμής" του Παπανούτσου και "Ο σύγχρονος άνθρωπος" του Παναγιωτοπουλου, που και στα δυο εχει απονεμηθει το κρατικό βραβείο δοκιμίου. Μπορεις επισης να κοιτάξεις δοκίμια του Ξηροτύρη και του Τσατσου.

Βεβαια, περα απο την καλλιέπεια, που ειναι αναμφίβολα σημαντική, εξίσου απαραίτητη ειναι η ορθοεπεια. Τα επιχειρήματά σου, δηλαδή, οι ιδέες αυτές καθ' εαυτές. Αν η έκθεσή σου ειναι γεμάτη αερολογίες και επαναλήψεις, μην εχεις αξιώσεις. Χρειάζονται επιχειρήματα συγκεκριμένα, απτά και οχι ασαφή. Πχ στον εθελοντισμό δε θα γραφεις 700 λέξεις μοναχα για άδολη αγάπη, αλληλεγγύη, ανυστεροβουλια, κατάθεση ψυχής και τα συναφή ρομαντικά, αλλα θα θεμελιώσεις αυτές τις θεωρητικές έννοιες με χειροπιαστά παραδειγματα(διενέργεια σισσιτιων, παροχή στέγης, τροφίμων, νερού, μη κερδοσκοπικές οργανώσεις(Γιατροί Χωρις Σύνορα, WWF κλπ), οργάνωση κατάλληλων προγραμμάτων στο πλαίσιο του σχολείου, καθαρισμός παράλιων, δεντροφυτεύσεις κλπ κλπ). Καθε θεμα, λοιπόν, θα πρεπει να το εξειδικευεις. Και νομιζω πως αυτη ειναι η πραγματική δυσκολία στην εκθεση και το ανάχωμα για την επίτευξη υψηλων βαθμολογιών· οχι τοσο η έκφραση.

Αντε, καλο σου διάβασμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλησπερα...Καμια βοηθεια στο τι να γραψω στην εκθεση με θεμα "αρνητικες επιπτωσεις παγκοσμιοποιησης στις αναπτυσσομενες χωρες στον οικονομικο και πολιτιστικο τομεα και αντιστοιχους τροπους αντιμετωπισης" Ειναι πολυ συγκεκριμενο το θεμα και δεν νομιζω να βγαζω πανω απο 400 λεξεις γι'αυτο ζηταω τη βοηθεια σας. Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Kαλημερα, αν σε μία ή δύο παραγράφους της έκθεσης κάποιος δε γράψει κατακλείδα, θα είναι λάθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο να γράφεις και κατακλείδα! Αν υπάρχει πιθανότητα να επαναλάβεις την θεματική σου, τότε σίγουρα να το αποφύγεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Δεν είναι απαραίτητο να γράφεις και κατακλείδα! Αν υπάρχει πιθανότητα να επαναλάβεις την θεματική σου, τότε σίγουρα να το αποφύγεις!


Ευχαριστώ! Τις περισσότερες φορές επαναλαμβάνω τη θεματική και φαινεται άσχημο. Απλά το έκανα μέχρι τώρα γιατί πίστευα ότι πρέπει να έχω αυτή τη "τυπική" δομή: θεματική, λεπτομερείς, κατακλείδα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Τις περισσότερες φορές επαναλαμβάνω τη θεματική και φαινεται άσχημο. Απλά το έκανα μέχρι τώρα γιατί πίστευα ότι πρέπει να έχω αυτή τη "τυπική" δομή: θεματική, λεπτομερείς, κατακλείδα

Απλά να υπάρχει και ένα "κλείσιμο" ανακεφαλαιώνοντας εν συντομία κάποια βασικά πράγματα και προσθέτοντας ένα σχόλιο αναλόγως το θέμα. Μη γίνει απότομα το κλείσιμο. Αυτό θα πρότεινα εγώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vanessa99

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η vanessa99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 207 μηνύματα.
Απλά να υπάρχει και ένα "κλείσιμο" ανακεφαλαιώνοντας εν συντομία κάποια βασικά πράγματα και προσθέτοντας ένα σχόλιο αναλόγως το θέμα. Μη γίνει απότομα το κλείσιμο. Αυτό θα πρότεινα εγώ.


Αν υπάρχει η σύνδεση στη θεματική της δεύτερης παραγράφου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Φυσικά και δεν χρειάζεται να βάζεις πάντα κατακλείδα. Και σε καμία περίπτωση μην επαναλαμβάνεις τη θεματική πρόταση. Το αποτέλεσμα θα είναι αστείο και θα σου στοιχίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Κι εγώ έτυχε να θεωρώ ότι είναι δεδομένο να υπάρχει κατακλείδα στις παραγράφους (ok και λογικά δεν στέκει) και όταν με ρώτησε ο καθηγητής να πω τα δομικά μέρη μιας παραγράφου, είπα την τελευταία πρόταση ως κατακλείδα ενώ η παράγραφος δεν είχε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Στις παραγράφους της έκθεσης δεν είναι απαραίτητο, διότι είναι αφύσικο. Αν ανατρέξουμε στην αρθρογραφία έγκριτων εφημερίδων, θα διαπιστώσουμε πως ελάχιστες παράγραφοι έχουν κατακλείδα. Και το περιεχόμενό τους δεν είναι επαναδιατύπωση της Θ.Π. αλλά συμπερασματικό σχόλιο.

Ωστόσο, στην άσκηση Β.1, αν ζητηθεί ανάπτυξη επιχειρήματος, τότε πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει κατακλείδα, διότι εκεί θέλουν άρτια και υποδειγματική παράγραφο. Στην έκθεση όμως τα πράγματα είναι πιο ελεύθερα, ακριβώς για να υπάρχει ροή και φυσικότητα, που αξιολογούνται θετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apk

Νεοφερμένος

Ο Apk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μήπως ξέρει κάποιος που μπορώ να βρω την περίληψη του βιβλίου ΧΑΝΙΜΠΑΛ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top