Bοήθεια/Απορίες στη Φυσική Προσανατολισμού

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Ναι απλά θα ήθελα και κάποιο άλλο

Θεωρω οτι ο μαθιουδακης και τα θεματα του παναγιωτακοπουλου ειναι υπεραρκετα.Ωστοσο αν θες να δοκιμασεις και καποιον αλλον δοκιμασε τον αντωνη σαρρηγιαννη.Γενικα δεν ειμαι καθολου απογοητευμενος απο τον σαρρηγιαννη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Παιδια , κατα ποσο εμπιστευεσται το βοηθημα του Μαθιουδακη? Εγω πιστευω πως δεν με εχει βοηθησει παρα πολυ παρολο που λυνω ολες σχεδον τις ασκησεις σωστα και αυτο το καταλαβα που εγραψα σημερα οεφε επαναληπτικα ,απ ολα τα θεματα μονο το Θεμα Α και Γ εχω λυσει σωστα στα αλλα τζιφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Παιδια , κατα ποσο εμπιστευεσται το βοηθημα του Μαθιουδακη? Εγω πιστευω πως δεν με εχει βοηθησει παρα πολυ παρολο που λυνω ολες σχεδον τις ασκησεις σωστα και αυτο το καταλαβα που εγραψα σημερα οεφε επαναληπτικα ,απ ολα τα θεματα μονο το Θεμα Α και Γ εχω λυσει σωστα στα αλλα τζιφος.

Σκοπος ενος βοηθηματος ειναι να μαθεις σωστα την θεωρια και να μαθεις να λυνεις ασκησεις με βαση την μεθοδολογια.Ο Μαθιουδακης εχει αρκετα καλο βοηθημα που πετυχαινει και τα 2.Οπως γνωριζουμε ο Οεφε μερικες φορες ξεφευγει(δεν εχω δει τα φετινα θεματα).Τωρα αν δεν ξεφυγε φετος καλυτερα να κατσεις να δεις τι δεν πηγε καλα και σε τι δεν εισαι τοσο καλος(πχ αλλοι ειναι αρκετα καλοι στα κυματα-ταλαντωσεις αλλα με το στερεο δεν και το αντιστροφο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά, σε ένα πολλαπλής επιλογής λέει η ταχύτητα διάδοσης σε μια τεντμένη χορδή εξαρτάται από :
α)συχνότητα
β) πλάτος
γ)μήκος κύματος
δ)πόσο τεντωμένη είναι το σχοινί

ξερω ήδη ότι οι τρεις πρώτες απαντήσεις ειναι λάθος, αλλα ούτε το δ είναι σωστό. έτσι δεν είναι παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
ναι, ειναι ιδιοτητα του μεσου συμφωνα με το βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
ναι, ειναι ιδιοτητα του μεσου συμφωνα με το βιβλιο

δεν την ήξερα αυτή την λεπτομέρεια, σε ευχαριστώ :cool:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
γ) Να βρείτε την απόσταση μεταξύ των δύο πλησιέστερων σημείων που βρίσκονται εκατέρωθεν ενός δεσμού και ταλαντώνονται με πλάτος ίσο με το μισό του πλάτους της κοιλίας.



γ) Τα σημεία αυτά θα πάλλονται με πλάτος Α, άρα θα ισχύει:
, δηλαδή:



από όπου προκύπτουν οι τριγωνομετρικές εξισώσεις:

και


Η 1η εξίσωση δίνει


Η 2η εξίσωση δίνει


Οι δύο σειρές λύσεων ενοποιούνται στην



Θα δουλέψουμε στο θετικό ημιάξονα. Προφανώς ότι ισχύουν στον άξονα αυτόν αντίστοιχα θα ισχύουν και στον αρνητικό.

Η θέση του πιο κοντινού σημείου στο σημείο Ο που ταλαντώνεται με πλάτος Α, θα βρεθεί αν θέσουμε στην παραπάνω εξίσωση,
, οπότε προκύπτει
. Το σημείο αυτό είναι δεξιά του σημείου Ο, (βλέπε σχήμα) και θα είναι το κοντινότερο στον πρώτο δεσμό.

Αν στην παραπάνω εξίσωση
θέσουμε
, προκύπτουν
και
.

Τα δύο πλησιέστερα σημεία στον πρώτο δεσμό είναι τα σημεία Α και Β με αποστάσεις από την αρχή Ο ίσες με
και
.

Συνεπώς η ζητούμενη απόσταση θα είναι:
, άρα


Σχόλιο: Ότι ισχύει για τα δύο (πλησιέστερα) σημεία Α και Β που είναι εκατέρωθεν του πρώτου δεσμού, για λόγους συμμετρίας θα ισχύει και για όλα τα άλλα σημεία και στους άλλους δεσμούς.


παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως ενοποιεί τις δυο εξισώσεις και καταλήγει στην τελικη; (μαθηματικό πρόβλημα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αν κατάλαβα καλά θες αυτο: το 2kπ είναι για τις άρτια πολλαπλάσια του π και το (2k+1)π είναι για τα περιττά. Άρα συναληθευει στο kπ εφόσον μιλάμε για όλα τα πολλαπλάσια του π
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris345

Νεοφερμένος

Ο Dimitris345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας!!!
Εγώ εχώ ένα πρόβλημα σε ένα β θέμα και θέλω τη βοήθεια σας
Μας λέει πως έχουμε δύο απλούς αρμονικούς ταλαντωτές και δίνουμε την ίδια ολική ενέργεια
Σύγκεκριμένα ο ένας ταλαντωτής είναι ένα οριζόντιο ελατήριο σταθεράς κ δεμένο με ένα σώμα μάζας m
Ό άλλος πάλι έα ελατήριο σταθεράς 2κ με σώμα μάζας m/2
Καί ρώτα με ποια σύμφωνούμε
α) οι ταλαντωτές θα εκτελέσουν αατ ίδιου πλάτους
β)το μέτεο της μέγιστης δύναμης επαναφοράς στον ταλαντωτή α είναι διπλάσιο της μέγιστης επαναφοράς του β
γ)οι ταλαντωτές ταλαντώνονται με ίδια f
δ) το μέτρο της μέγιστης ταχύτητας uoβ του ταλαντώτη β είναι √2 φορές μεγαλύτερο από το μέτρο της μέγιστης ταχύτητας uoa του ταλαντώτη α
Ευχαριστώ :bye:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αν κατάλαβα καλά θες αυτο: το 2kπ είναι για τις άρτια πολλαπλάσια του π και το (2k+1)π είναι για τα περιττά. Άρα συναληθευει στο kπ εφόσον μιλάμε για όλα τα πολλαπλάσια του π

σε ευχαριστω πάρα πολύ, αυτό ακριβώς έψαχνα!:):)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Γειά σας!!!
Εγώ εχώ ένα πρόβλημα σε ένα β θέμα και θέλω τη βοήθεια σας
Μας λέει πως έχουμε δύο απλούς αρμονικούς ταλαντωτές και δίνουμε την ίδια ολική ενέργεια
Σύγκεκριμένα ο ένας ταλαντωτής είναι ένα οριζόντιο ελατήριο σταθεράς κ δεμένο με ένα σώμα μάζας m
Ό άλλος πάλι έα ελατήριο σταθεράς 2κ με σώμα μάζας m/2
Καί ρώτα με ποια σύμφωνούμε
α) οι ταλαντωτές θα εκτελέσουν αατ ίδιου πλάτους
β)το μέτεο της μέγιστης δύναμης επαναφοράς στον ταλαντωτή α είναι διπλάσιο της μέγιστης επαναφοράς του β
γ)οι ταλαντωτές ταλαντώνονται με ίδια f
δ) το μέτρο της μέγιστης ταχύτητας uoβ του ταλαντώτη β είναι √2 φορές μεγαλύτερο από το μέτρο της μέγιστης ταχύτητας uoa του ταλαντώτη α
Ευχαριστώ :bye:


Η σωστή απάντηση είναι η δ).

Λες έστω για τον ταλαντωντή α έχουμε ω1, Α1 και υμαχ1 ενώ για τον β ω2, Α2 και υμαχ2.

Ε1=Ε2
1/2 κ1 (Α1)^2 = 1/2 κ2 (Α2)^2
κ(Α1)^2 = 2Κ (Α2)^2
Α1= √2 Α2

και Κ1=μ1(ω1)^2
και κ2 = μ2 (ω2)^2
κάνοντας τις κατάλληλες πράξεις και διαιρόντας κατα μέλη σε αυτές τις δυο τελευταίες θα καταλήξεις ότι ω2 = 2ω1

Έπειτα, υμχ1 = ω1Α1 και υμαχ2=ω2Α2

υμαχ1/υμαχ2=ω1√2Α2/ 2ω1 Α2=>

υμαχ1/υμαχ2=√2/2 (πολλαπλασιάζεις αριθμητή και παρανομαστή με √2 οπότε ρητοποιείς)

υμαχ1/υμαχ2= 2 /2√2
υμαχ1/υμαχ2 = 1/2

υμαχ2= 2 υμαχ1

Αν δεν έγραψα κάτι καλά και δεν καταλαβαίνεις πες μου :thumbup::thumbup:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Κοίτα να δεις . Με πρόλαβε η Χριστίανα :P . Έχει δίκιο σωστή απάντηση ειναι το δ) .. Αλλά μιας και έκατσα να τα γράψω να η λύση ///
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 27048098_1556230124466557_703777078_o.jpg
    27048098_1556230124466557_703777078_o.jpg
    849 KB · Εμφανίσεις: 136
  • 27141144_1556230077799895_312815067_o.jpg
    27141144_1556230077799895_312815067_o.jpg
    862.9 KB · Εμφανίσεις: 146
  • 27265080_1556230121133224_173524936_o.jpg
    27265080_1556230121133224_173524936_o.jpg
    809.3 KB · Εμφανίσεις: 131
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dimitris345

Νεοφερμένος

Ο Dimitris345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Τελικά έκατσα εχθές το βράδυ και την έλυσα
Σας ευχαριστώ πολύ πάντως για την επαλήθευση!!!:thumbup::thumbup::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
https://www.study4exams.gr/physics_k/course/view.php?id=58#4

μπορεί κάποιος να μοου εξηγήσει στην άσκηση 4 ερώτημα γ πως γίνεται η p2 να παραμένει η ίδια, αφού συμφωνα με τον πασκαλ η προκληση πίεσης μεταφέρθηκε σε όλα τα σημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
https://www.study4exams.gr/physics_k/course/view.php?id=58#4

μπορεί κάποιος να μοου εξηγήσει στην άσκηση 4 ερώτημα γ πως γίνεται η p2 να παραμένει η ίδια, αφού συμφωνα με τον πασκαλ η προκληση πίεσης μεταφέρθηκε σε όλα τα σημεια


Βαζεις μια δυναμη Χ και επομενως ασκεις μια πιεση στο εμβολο 1 που εχει διατομη Α.
Λογω της αρχης του pascal μας λεει οτι αυτη η πιεση πρεπει να μεταφερθει σε ολα τα σημεια του ρευστου.
Επομενως εαν ασκησες με μια δυναμη Χ μια πιεση p τοτε η ιδια πιεση p θα ασκηθει και στο αλλο εμβολο που εχει ομως π.χ. μικροτερη διατομη Β,επομενως η δυναμη Χ θα πολλαπλασιαστει συμφωνα με την αναλογια των διατομων.

Νομιζω αυτο πρεπει να λεγεται και μηχανικο πλεονεκτημα.Δηλαδη αντι να ασκησεις μεγαλη δυναμη για να σηκωσεις κατι βαρυ,ασκεις μικρη δυναμη στο μεγαλο εμβολο και το μετακινεις μεγαλυτερη αποσταση,αντι να ασκουσες μεγαλη δυναμη για μικρη αποσταση.Διοτι οπως ειπα μπορει π.χ. να μην εισαι μυικα δυνατη για να σηκωσεις ενα αμαξι.

Για να καταλαβεις και τι μελετας περα απο την ασκηση,ισχυει το εξης :
Ασκω μια δυναμη Χ για να παραγω ΕΡΓΟ που θα ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙ σε ΥΨΟΣ λογω της αρχης του Pascal που λεει οτι...(εξηγησα παραπανω).
Δεν κανεις δηλαδη κατι τραγικο στο συστημα,απλα ασκεις μια δυναμη για να διαταράξεις την ισορροπια του συστηματος και παλι βρισκεται σε ισορροπια και ισχυουν οσα ισχυαν πριν για τις πιεσεις/δυναμεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την εξήγηση !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας!!Είμαι η μοναδική που παρουσιάζω θέμα στα β θέματα;Ειλικρινά δε τα μπορώ καθόλου :P Εσείς τι ακριβώς κάνετε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας!!Είμαι η μοναδική που παρουσιάζω θέμα στα β θέματα;Ειλικρινά δε τα μπορώ καθόλου :P Εσείς τι ακριβώς κάνετε;;

Εξάσκηση, είναι η μόνη λύση για τα μαθήματα της θετικής!!
Έχεις κάποιο βοήθημα; Αν όχι, να μπαίνεις στο study4xams θα σε βοηθήσει:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Χριστίνα έχω το βοήθημα του γνωστού σε όλους μαθιουδάκη :P Αλλά και πάλι δε νιώθω έτοιμη.Μας έχουν τρομάξει πως θα πέσουν δύσκολα και δε ξέρω τι να πρωτοδιαβάσω και τι να πρωτοκάνω.βασικά δε ξέρω αν έχω χρόνο γενικά.Σε οσους αρέσει η φυσική παρακαλώ πολύ μια βοήθεια και φυσικά εμφυσήστε μου την αγάπη σας για αυτή :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,549 μηνύματα.
Χριστίνα έχω το βοήθημα του γνωστού σε όλους μαθιουδάκη :P Αλλά και πάλι δε νιώθω έτοιμη.Μας έχουν τρομάξει πως θα πέσουν δύσκολα και δε ξέρω τι να πρωτοδιαβάσω και τι να πρωτοκάνω.βασικά δε ξέρω αν έχω χρόνο γενικά.Σε οσους αρέσει η φυσική παρακαλώ πολύ μια βοήθεια και φυσικά εμφυσήστε μου την αγάπη σας για αυτή :P

Χρονο εχεις αρκετο.
Τι να πρωτοκανεις ; Ο,τι εκανες και μεχρι τωρα.
Του μαθιουδακη σε υπερκαλυπτει απο ασκησεις ειτε θεμα α ειτε θεμα β ειτε θεμα γ ειτε θεμα δ. Μετα ή κανεις διαγωνισματα απο το φροντιστηριο (αν πας) ή χρησιμοποιεις το πιο δυνατο μηχανημα στις μερες μας , τον υπολογιστη. Το study4exams , το περι φυσικης(πολυ καλο, το χρησιμοποιουσα αρκετα) ή το υλικονετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για εμένα πρώτο και δεύτερο θέμα στα θετικής γενικά, χτυπάνε αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
αν έχουμε ένα σώμα και μία σανίδα ( το σώμα πάνω στη σανίδα ) και κινούνται το ένα ως προς το άλλο έως να αποκτήσουν κοινή ταχύτητα, και μου ζητάει την τριβή βάζω την κάθετη αντίδραση απο τη σανίδα ή απο το σώμα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top