Θερμοδυναμική

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Ανοιξε ο ευδοξος και πονοκεφαλιαζωωω.Στο μαθημα της θερμοδυναμικης ο καθηγητης ειναι <<βαρυς>> :mad::mad: . Εχω φτασει στο σημειο να διαβαζω σημειωσεις ξενων πανεπιστημιων(notre dame). Τα προτεινομενα βιβλια ειναι τα παρακατω :
"Θερμοδυναμική"Σύγγραμμα, Gyftopoulos E., Βeretta Gian P., 2007, ΤΖΙΟΛΑ
"ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ"Σύγγραμμα, HANS DIETER BAEHR, 2007
"Θερμοδυναμική για Μηχανικούς, 8η Έκδοση"Σύγγραμμα, Cengel Yunus A., Boles Michael A., 2015, ΤΖΙΟΛΑ
"ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ και ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΗ ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΗ"Σύγγραμμα, Απόστολος Πολυζάκης, 2017, Power Heat Cool

Θελω να επιλεξω καποιο το οποιο να μου <<εξηγησει>> την θερμοδυναμικη . Δεν με νοιαζει αν κοπω ή όχι , με νοιαζει να καταλαβω γιατι κοπηκα ή γιατι το περασα. Εχετε να προτεινετε καποιο ;

ΥΓ : Τελος ειναι τοσο κακο το βιβλιο των Boyce και Prima για τις διαφορικες εξισωσεις ; Το εχω παρει και ειμαστε ελαχιστοι που το επιλεξαμε στη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Καποιος που να γνωριζει ; ; ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Καλο ειναι των Boyce-Di Prima
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απαντηση.
Γνωριζεις για τα βιβλια της θερμοδυναμικης καθολου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απαντηση.
Γνωριζεις για τα βιβλια της θερμοδυναμικης καθολου ;

Υποθετω οτι εισαι σε καποια πολυτεχνικη σχολη οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Γιατι δεν ρωτατε τον καθηγητη να σας προτεινει καποιο; Ή ειναι τοσο βαρυς που δεν ειναι διαθετειμενος καν να βοηθησει; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Γιατι δεν ρωτατε τον καθηγητη να σας προτεινει καποιο; Ή ειναι τοσο βαρυς που δεν ειναι διαθετειμενος καν να βοηθησει; :P

Αμα μας ελεγε θεωρεις οτι θα ρωτουσα στο ischool ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
των boyce diprima ειναι αρκετα αλο βιβλιο....οσον αφορα τη θερμοδυναμικη χωρις να ειμαι ειδικος προτεινεται των cegels boyles
https://www.quora.com/Whats-the-bes...es-different-from-the-latest-7th-8th-editions
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καποιος που να γνωριζει ; ; ;

Αν σ' ενδιαφέρει η ξένη βιβλιογραφία, δες αυτό: "Thermodynamics: An Engineering Approach (McGraw Hill)" των Cengel & Boles, είναι ό,τι πιο αναλυτικό και επεξηγηματικό έχω βρει πάνω στην Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική για μηχανικούς και μ' ένα googlάρισμα θα το βρεις σίγουρα δωρεάν στις παλαιότερες εκδόσεις του (τώρα πρέπει να είναι στην 8η αν δεν κάνω λάθος)...
Από εκεί και πέρα αν θες κάτι στα Ελληνικά και το "τούβλο" του Τζιόλα σου φαίνεται too much, Χασάπης με κλειστά μάτια:
https://www.e-shop.gr/texniki-thermodynamiki-p-BKS.0680179
Καλή ανάγνωση!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
παρε cengel . Aλλα γενικα ειναι σκατομαθημα ( προσωπικη αποψη )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Αν σ' ενδιαφέρει η ξένη βιβλιογραφία, δες αυτό: "Thermodynamics: An Engineering Approach (McGraw Hill)" των Cengel & Boles, είναι ό,τι πιο αναλυτικό και επεξηγηματικό έχω βρει πάνω στην Εφαρμοσμένη Θερμοδυναμική για μηχανικούς και μ' ένα googlάρισμα θα το βρεις σίγουρα δωρεάν στις παλαιότερες εκδόσεις του (τώρα πρέπει να είναι στην 8η αν δεν κάνω λάθος)...
Από εκεί και πέρα αν θες κάτι στα Ελληνικά και το "τούβλο" του Τζιόλα σου φαίνεται too much, Χασάπης με κλειστά μάτια:
https://www.e-shop.gr/texniki-thermodynamiki-p-BKS.0680179
Καλή ανάγνωση!;)

παρε cengel . Aλλα γενικα ειναι σκατομαθημα ( προσωπικη αποψη )

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Jack of Spades εχω επιλεξει του Cengel το οποιο το εχω βρει και ηλεκτρονικη μορφη σε παλαιοτερες εκδοσεις. αλλα δεν το εχω παρει ακομα απο ευδοξο. Το μονο που φοβιζει ειναι οτι ειναι εκδοσεις Τζιολα και ειναι και μεγαλο και γραμμενο με ξυλινη γλωσσα. Για το λογο αυτο κοιτουσα και του Πολυζακη αλλα δεν εχω διαβασει πουθενα κριτικες γι αυτο.
Thoba συμφωνω 110%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,604 μηνύματα.
Υπάρχει καποιος που να μπορει να βοηθησει σε μια ασκηση με ψυκτικο κυκλο ;

Οποιος μπορει ας στειλει πμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top