Πρόγραμμα διαβάσματος για Πανελλήνιες

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μη το γελάς..ίσως οντως φαινεται αστείο.αλλα που ξερεις.μπορει για κάποιον να αποτέλεσε η να αποτελέσει μέσο για την είσοδο του σε μια σχολη Και να μείνουμε εμείς στην Απέξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos7

Νεοφερμένος

Ο Philippos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
https://www.skroutz.gr/c/301/syskeves-parakolouthisis.html?keyphrase=ψειρα+ακουστικο

Άρα λοιπόν, μας μένει μόνο να αφήσουμε μαλλί..

Πέρα από την πλάκα, συμφωνώ.. αλλά σημασία έχει να παλέψεις, έτσι δεν είναι; Δεν θα είχε κανένα νόημα να το ρισκάρεις να γίνεις ρεζίλι αν σε πιάσουν.. εξάλλου μπορείς μέχρι άλλες 2 φορές να δώσεις πανελλήνιες από όσο ξέρω..

Ποια σχολή θέλεις εσύ Σπύρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ειμαι οικονομικά εγω..όταν ξεκίνησα τα θερινά ειχα στόχο το τμήμα πληροφορικής στο εκπα αλλα τωρα που εχω προσγειωθεί λιγάκι κυνηγάω απλα ενα τμήμα πληροφορικής στη Αθήνα.ειτε ασσοε είτε παπευ.. (15000-15500 μόρια )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos7

Νεοφερμένος

Ο Philippos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οτιδήποτε σε ευχαριστεί φίλε μου, προσπάθησε για αυτό που θες περισσότερο και μη σε απασχολούν τα μόρια, γνώμη μου.... Σίγουρα μπορείς να τα καταφέρεις!! οι Α.Ο.Θ. έχω ακούσει ότι είναι εύκολο μάθημα..

Εγώ θέλω ηλεκτρολόγων μηχανικών στο Βόλο (16540 μόρια είχε το 2016).. αλλά τρώω τις αποτυχίες συνέχεια στη μάπα παρά το πείσμα, την υπομονή και επιμονή που έχω... (για αυτό και είπα να ρωτήσω και εδώ πέρα τι φταίει..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Εύκολο το αοθ,εύκολο σε σύγκριση με τα αλλα.τιποτα δν ειναι εύκολο αν δν το διαβάσεις !,θελει κ αυτο το χρονο του την επιμονή του κτλπα..μακάρι φιλε Ιούννη μήνα να μιλάμε ξανά με χαρά κ χωρις άγχος !!μην απογοητεύεσαι απο τους βαθμούς που γράφεις.ολα ειναι υποκειμενικά.μπορει να σας βάζουν κ δύσκολα εκει!συνεχισε τη προσπάθεια πηγαινε όσο πιο πολυ προετοιμασμένος μπορεις και θα τα καταφέρεις!!εσυ Βόλο μένεις αποτι κτλβαινω ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos7

Νεοφερμένος

Ο Philippos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου... Ναι καλά κατάλαβες, Βόλο μένω...

Νομίζω είναι ό,τι πρέπει για εμένα. Ζόρικη βάση (για άλλους ίσως παιχνιδάκι), ήρεμα τα πράγματα, θα βγει εύκολα η σχολή.. Γιατί μετά τη σχολή δεν θα μετράει το μέρος που τελείωσες αλλά η ικανότητα που έχεις στον τομέα σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Τσέκαρε μια τα μηνύματα σου κατι σ στειλα χδ συνήθως πιο ευκολα μπαίνεις παρα βγαίνεις..πως εισαι τοσο σίγουρος πως θα βγει ευκολα η σχολη? ;ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos7

Νεοφερμένος

Ο Philippos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Αν μπεις θα φύγει όλο το άγχος που σημαίνει ότι θα μπορέσεις να ασχοληθείς αποκλειστικά και μόνο με τις σπουδές σου.. και επειδή θέλω ηλεκτρολόγων στο Βόλο δαγκωτό, σίγουρα θα διαβάζω και πιο ευχάριστα και εξωσχολικά βιβλία..

Πάω να δω το μήνυμα.. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
Με το καλό να μπεις, αλλά να ξες, όταν θα περάσεις θα μετράς τα άγχη σου στο x5 των τωρινών.

Πολλοί θα πουν ότι τρολλάρω αλλά δεν με ενδιαφέρει. Γνώμη μου είναι να διαβάζεις όσες ώρες είσαι ξύπνιος. Εξηγώ.
Πέρα από μία Παρασκευή που καλό θα ήταν να βγαίνεις για 3-4 ώρες να ξεσκάς, τις υπόλοιπες μέρες να διαβάζεις ασταμάτητα, πέρα από αυτά που σου έχουν βάλει στο φροντιστήριο. Λύσε ξανά όλες τις ασκήσεις που έχετε λύσει, και πιάσει και κανένα άλλο βοήθημα (πχ Δημόπουλος φυσική) και λύσε το μόνος σου και κάτσε παραπάνω στο φροντιστήριο για να διορθώσουν τα λάθη σου. Απαίτησε να σου βάζουν τέστ, ή λύσε τα πάντα που έχουν πέσει στις εξετάσεις ΜΕ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ.
Βιολογία αν και δεν είχα στο λύκειο, μάθε τα πάντα απ'έξω φαρσί. 100 σελίδες δεν είναι τίποτα.
Έκθεση τι να πω, κάνε ο,τι σε φωτίσει ο Βούδας. Μια καλή ιδέα θα ήταν να πιάσεις βοηθήματα και να τα μάθεις απ'έξω. Μερικοί ίσως μου την πουν γι'αυτό, αλλά είναι τόσοι βλάκες που διορθώνουν, οπότε είναι η μόνη μέση λύση που πιστεύω θα σε καλύψει.
Τέλος, θα ακούσεις να λένε πως όταν νιώθεις κουρασμένος καλύτερα να σταματάς για ένα διάλειμμα. Μεγάλο ψέμα, απλά κάτσε και στρώσου κι άλλο. Είναι σημαντικό να μάθεις να ξεπερνάς τις αντοχές σου, γιατί οι πανελλήνιες (και το σοβαρό διάβασμα γενικότερα) είναι στην ουσία ένας διαγωνισμός αντοχής και χρόνου.
Αι σκουλ, πι-σι κλπ απλά τα κλείνεις τώρα κιόλας, δεν επιμένω περισσότερο.

Μπορεί να σου φαίνονται ακραία αυτά που γράφω, αλλά πίστεψέ με, μακάρι να τα έκανα και εγώ τότε. 18+ έβγαλα, αλλά πιστεύω ότι εάν ήμουν στην ίδια θέση τότε, κάνοντας τα παραπάνω μπορούσα να γράψω πολύ καλύτερα.
Ένας χρόνος δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ μπροστά σε κάτι που μπορεί να καθορίσει τη ζωή σου, πόσο μάλλον μπροστά στο διάβασμα που έχεις να ρίξεις στους ηλεκτρολόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos7

Νεοφερμένος

Ο Philippos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Ryuzaki!

Μπορεί τα άγχη να είναι x5 αλλά το διάβασμα θα γίνεται πάνω σε κάτι που σου αρέσει τρελά. Οπότε δεν το βλέπω ως τρομερό άγχος.. Βέβαια λένε ότι όποιος είναι έξω από το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει... Οψόμεθα..

Παρασκευή έχω 6 ώρες σχολείο + 6 φροντιστήριο όπου είναι και η μοναδική μέρα που με σκοτώνει και το Σάββατο είμαι πτώμα, αλλά διαβάζω και το Σάββατο εννοείται. Ίσως οι 3-4 ώρες φεύγουν το Σάββατο για ξεκούραση.. Μου αρέσει να διαβάζω τα 4 αυτά μαθήματα, εξάλλου, μόνο το διάβασμα μπορεί να με ξε-αγχώσει (ίσως παίρνω περισσότερο απ' ότι πρέπει, στα σοβαρά αυτή τη χρονιά).

Στο φροντιστήριο γράφουμε που και που (2 φορές το μήνα) 3ωρα διαγωνίσματα... αλλά επίσης καλή η ιδέα σου, ευχαριστώ :-)

Από που συμπέρανες όμως ότι δίνω Βιολογία; ( Μακριά από εμάς :P )

... και εδώ βρίσκεται το πρόβλημα. Που υπάρχει όλος αυτός ο διαθέσιμος χρόνος για να λύσω και άλλες ασκήσεις; Μαθηματικά παίρνω κάθε φορά καμιά 20αριά ασκήσεις, φυσική καμιά 15αριά εκ των οποίων οι 5 σου βγάζουν την πίστη και επιμένεις μέχρι και ώρα για μία και μόνο άσκηση. Χημεία άμα ξέρεις τι γίνεται βγαίνουν πανεύκολα, δεν τίθεται θέμα. Έκθεση στην αρχή έστυβα το κεφάλι μου για να γράψω ένα κριτήριο (έκθεση περισσότερο) με τον ανούσιο τρόπο (όπως διαβάζεις κάποια μεγάλα άρθρα και βλέπεις ένα σωρό ανούσια λόγια), γύρω στις 6-7 ώρες. Τώρα έφτασα γύρω στις 3 ώρες, μπορεί και 2 αν γράφω περισσότερο από όσο σκέφτομαι. Δεν μιλάω για τον χρόνο που θες να μάθεις τη θεωρία στη φυσική (αν έχεις γερές βάσεις στη θεωρία της φυσικής βγαίνουν για πλάκα οι ασκήσεις. Τουλάχιστον, από εκεί και πέρα είναι θέμα του πως θα σκεφτείς την άσκηση) και στα μαθηματικά...

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Τονίσατε όλοι σας κάποια σημαντικά σημεία που πρέπει να προσέξω και σίγουρα θα τα σημειώσω για να τα βλέπω. Ωστόσο, εάν υπάρχουν και άλλοι που θέλουν να προσθέσουν κάτι, οτιδήποτε, όπως είπα στην αρχή, είναι παραπάνω από θεμιτό.
Εξάλλου η θέληση ( => η προσπάθεια ) για εξέλιξη δεν είναι αυτή που μετράει πραγματικά και μένει;


Πιστεύω δεν είμαι ο μοναδικός που διάβαζε "με τους ρυθμούς του" και φέτος τα βρίσκει ολίγον μπαστούνια, παρά τις προσπάθειές του.
Είναι το πόσο πραγματικά θέλεις να περάσεις στη σχολή που σου αρέσει & το γαμώτο που αξίζεις περισσότερο από κάτι άλλους ή από τις ίδιες σου τις επιδόσεις, που σε κρατάνε στρατιώτη στις επιλογές σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionboo

Νεοφερμένος

Η Dionboo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Θα ήθελα την γνώμη σας σε κάτι που με απασχολεί. .θα ήθελα να ξαναδωσω πανελλήνιες φέτος. .την πρώτη φορά που έδωσα δεν διάβασα ιδιαίτερα και έχω κάποια κενά ειδικότερα στα αρχαία! Αν ξεκινούσα τώρα συστηματικο διάβασμα θα μπορούσα χωρίς φροντιστήρια από θεωρητικη κατεύθυνση και να γράψω τις 14.000 μονάδες που θελω; σας ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με κενα χωρις φροντιστηριο στα μεσα της χρονιας το πραγμα δυσκολευει αλλα γιατι το σκεφτεσαι και ρωτας εδω αν το θες πολυ θα το καταφερεις αρκει να διαβασεις συστηματικα οπως προανεφερες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miss marple

Πολύ δραστήριο μέλος

Η miss marple αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 859 μηνύματα.
Εγώ δε θα σου πω πώς διάβαζα, γιατί από όσα γράφεις διαβάζαμε με τελείως διαφορετικό τρόπο.
Θα σου πω κάτι άλλο: η επιτυχία στις πανελλήνιες έχει ένα μυστικό κι αυτό είναι να βρεις τον τρόπο διαβάσματος που ταιριάζει σε εσένα...κι εσύ δείχνεις να τον έχεις βρει.
Απλά να προσέξεις να μην ''καείς'' από τώρα, να βγαίνεις λίγο, να κάνεις κανένα διάλειμμα, ακόμη κι αν δε νιώθεις την ανάγκη του, γιατί ακόμη και υποσυνείδητα συσσωρεύεται η κούραση κι είναι κρίμα να φτάσεις στα τέλη κουρασμένος.
Για την έκθεση, θα σε συμβούλευα να διαβάζεις όσο μπορείς άρθρα από εφημερίδες, τίποτα δοκίμια, να συνηθίσεις τον τρόπο έκφρασης. Επίσης, δοκίμασε πριν γράψεις την έκθεσή σου να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα τις ιδέες σου, για να τις βάλεις σε τάξη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos7

Νεοφερμένος

Ο Philippos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση miss marple :-)

Συμφωνώ μαζί σου, απλά κάθε φορά τέτοιο καιρό βγαίνει η κούραση από όλους τους μαθητές.. λίγο ξεκούραση τώρα τα χριστούγεννα με μπόλικο διάβασμα είναι για να έρθουμε στα ίσια μας πάλι..
Όσο για την έκθεση, ξεκίνησα σιγά σιγά να μπαίνω στο νόημα.. εννοείται σχεδιαγράμματα κι όλα αυτά.. συγκέντρωση θέλει περισσότερο όμως..

Ευχαριστώ πάντως, :-)
Καλά Χριστούγεννα σε όλους!! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το δύσκολο αλλά σημαντικό στην έκθεση είναι να συνηθίσεις να την γράφεις μια κι έξω, ένα συγκεκριμένο τρίωρο. Δεν ξέρω αν ισχύει και σε εσάς, πάντως οι περισσότεροι γνωστοί μου άρχιζαν να γράφουν πχ Σάββατο πρωί και τελείωναν Τρίτη απόγευμα πριν το μάθημα. Αυτό και σου τρώει χρόνο και σε κουράζει. Είναι όμως δύσκολο να μπεις στο καλούπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Philippos7

Νεοφερμένος

Ο Philippos7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Τάδε έφη Κλεάνθης...

και πολύ σωστά μάλιστα!! Για αυτό είπα θέλει συγκέντρωση... και να μη πολυσκέφτεσαι αλλά να γράφεις γρήγορα... Με πολλές μουτζούρες σε 3 ώρες βγαίνει η έκθεση, διαφορετικά όμως είναι τα κριτήρια στο σπίτι όπου τα καθαρογράφεις από την αρχή. Και τα κριτήρια στο σπίτι σου τρώνε χρόνο να κατανοήσεις την αρχιτεκτονική του γραπτού καθώς και να διορθώσεις τυχόν λάθη που έχεις, κυρίως όμως τις λεπτομέρειες. Λεπτομέρεια σε λεπτομέρεια είναι όλο το γραπτό.

Από εκεί και πέρα είναι το ύφος που πρέπει να διορθώσει κάποιος, εργασία.. ετών. Κάτι το οποίο δεν το μαθαίνεις αλλά το βιώνεις. Στην ουσία η πνευματική σου προσωπικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sugar baby

Νεοφερμένος

Η sugar baby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δε βρήκα νεότερο θέμα οπότε θα γράψω εδώ. Επειδή θα εργάζομαι παράλληλα με την προετοιμασία για τις πανελλήνιες του 2020, σκοπεύω να ακολουθησω το παρακάτω πρόγραμμα :

•Οκτώβριος 2018 - Μάϊος 2019
Θα ασχοληθω με λατινικά, ιστορία και αρχαία γνωστό. Θα προετοιμαστω μόνη μου - έχω πολύ καλές βάσεις από την σχολή μου (άγνωστο λατινικών, πήρα και 4 μαθήματα ιστορίας από το ιστορικό, αρχαία διδάχτηκα σε κάθε εξάμηνο). Θα διαβάσω από βοηθήματα, study4exams, θα κάνω συστηματικές επαναλήψεις και θα λύσω και παλαιότερα θέματα πανελληνίων - οεφε.

•Ιούνιος 2019 & Ιούλιος 2019
Επανάληψη και στα 3 μαθήματα.
Ξεκινάω να ασχολούμαι με το άγνωστο
(εννοείται ότι υπάρχει γνώση γραμματικής & συντακτικού και τριβή με άγνωστα κείμενα, καθώς διδάσκω παράλληλα αρχαία)

•Σεπτεμβριος 2019 - Μάϊος 2019
Ενασχόληση με έκθεση και αρχίζω και ιδιαίτερα μαθήματα, καθώς στη σχολή δεν ασχολήθηκα με το μάθημα αυτό και θέλω να αισθάνομαι σιγουριά. Σκοπεύω να γράφω οπωσδήποτε μία έκθεση την εβδομάδα μέχρι τον Απρίλιο. Φυσικά θα λύσω παλαιότερα θέματα.
Και ταυτόχρονα θα συνεχίσω την επανάληψη σε λατινικά, αρχαία και ιστορία και να λυνω και εκει παλαιότερα θέματα, να γράφω πηγές και άγνωστα :) .

Y. Γ. Θεωρώ πιο παραγωγικό για εμένα να ξεκινησω τον πρώτο χρόνο από τα σίγουρα, αν μου επιτρέπεται η έκφραση μαθήματα, που προσφέρονται για άριστους βαθμούς.
Και τον επόμενο χρόνο να επικεντρωθω στην έκθεση που αποτελεί αστάθμητο παράγοντα πάντα μαζί και με την επανάληψη στα υπόλοιπα φυσικά.
Έχοντας δει την ύλη και δώσει εξετάσεις με 6 μαθήματα, θεωρώ ότι στα συγκεκριμένα 3 μαθήματα, μπορώ να γράψω μεγάλους βαθμούς - εξαιρώ την έκθεση - και για αυτό το λόγο προτιμώ τις πανελλήνιες από τις κατατακτήριες.

Καλή επιτυχία σε όλους και όλες :) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Δε βρήκα νεότερο θέμα οπότε θα γράψω εδώ. Επειδή θα εργάζομαι παράλληλα με την προετοιμασία για τις πανελλήνιες του 2020, σκοπεύω να ακολουθησω το παρακάτω πρόγραμμα :

•Οκτώβριος 2018 - Μάϊος 2019
Θα ασχοληθω με λατινικά, ιστορία και αρχαία γνωστό. Θα προετοιμαστω μόνη μου - έχω πολύ καλές βάσεις από την σχολή μου (άγνωστο λατινικών, πήρα και 4 μαθήματα ιστορίας από το ιστορικό, αρχαία διδάχτηκα σε κάθε εξάμηνο). Θα διαβάσω από βοηθήματα, study4exams, θα κάνω συστηματικές επαναλήψεις και θα λύσω και παλαιότερα θέματα πανελληνίων - οεφε.

•Ιούνιος 2019 & Ιούλιος 2019
Επανάληψη και στα 3 μαθήματα.
Ξεκινάω να ασχολούμαι με το άγνωστο
(εννοείται ότι υπάρχει γνώση γραμματικής & συντακτικού και τριβή με άγνωστα κείμενα, καθώς διδάσκω παράλληλα αρχαία)

•Σεπτεμβριος 2019 - Μάϊος 2019
Ενασχόληση με έκθεση και αρχίζω και ιδιαίτερα μαθήματα, καθώς στη σχολή δεν ασχολήθηκα με το μάθημα αυτό και θέλω να αισθάνομαι σιγουριά. Σκοπεύω να γράφω οπωσδήποτε μία έκθεση την εβδομάδα μέχρι τον Απρίλιο. Φυσικά θα λύσω παλαιότερα θέματα.
Και ταυτόχρονα θα συνεχίσω την επανάληψη σε λατινικά, αρχαία και ιστορία και να λυνω και εκει παλαιότερα θέματα, να γράφω πηγές και άγνωστα :) .

Y. Γ. Θεωρώ πιο παραγωγικό για εμένα να ξεκινησω τον πρώτο χρόνο από τα σίγουρα, αν μου επιτρέπεται η έκφραση μαθήματα, που προσφέρονται για άριστους βαθμούς.
Και τον επόμενο χρόνο να επικεντρωθω στην έκθεση που αποτελεί αστάθμητο παράγοντα πάντα μαζί και με την επανάληψη στα υπόλοιπα φυσικά.
Έχοντας δει την ύλη και δώσει εξετάσεις με 6 μαθήματα, θεωρώ ότι στα συγκεκριμένα 3 μαθήματα, μπορώ να γράψω μεγάλους βαθμούς - εξαιρώ την έκθεση - και για αυτό το λόγο προτιμώ τις πανελλήνιες από τις κατατακτήριες.

Καλή επιτυχία σε όλους και όλες :) :D

Απο περιεργεια: εχοντας τελειωσει Φιλολογια, δεν εισαι θεωρητικα ετοιμη να δωσεις? Ακομα και αν εργαζεσαι παραλληλα, μου φαινεται παραξενο που αφιερωνεις δυο χρονιες στο να διαβασεις πραγματα που ηδη ξερεις.. Διορθωσε με αν κανω λαθος, απλα μου φαινεται παραξενο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sugar baby

Νεοφερμένος

Η sugar baby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Απο περιεργεια: εχοντας τελειωσει Φιλολογια, δεν εισαι θεωρητικα ετοιμη να δωσεις? Ακομα και αν εργαζεσαι παραλληλα, μου φαινεται παραξενο που αφιερωνεις δυο χρονιες στο να διαβασεις πραγματα που ηδη ξερεις.. Διορθωσε με αν κανω λαθος, απλα μου φαινεται παραξενο :)

Τον πρωτο χρόνο θα εργάζομαι μεσημέρι - απόγευμα και από του χρόνου, το 2019 εννοώ υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να εργάζομαι και το πρωι μαζί με μεσημέρι - απόγευμα (συνδυασμός πρωινής εργασίας & μαθημάτων). Επομένως, κυρίως σαββατοκύριακα θα έχω χρόνο να ασχοληθω. Για αυτό το λόγο, θα αφιερωσω 2 χρόνια στην προετοιμασία :) . Δεν μετρούν και οι προφορικοί βαθμοί πλέον. Και τα τμήματα Ψυχολογίας της Αθήνας είναι πολύ υψηλόβαθμα. Καλή επιτυχία να έχουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

den antexw allh apotyxia

Νεοφερμένος

Η den antexw allh apotyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα! Αυτό το ποστ θα είναι πολύ χαζό αλλά οποίος θέλει απαντάει. Είμαι 3η λυκείου και στοχεύω σε μια σχολή 16.000 στα οικονομικά. Όποτε καταλαβαίνεται ότι χρειάζομαι ένα πρόγραμμα διαβάσματος και μόνη μου δεν μπορώ να το διαμορφώσω. Παρακάτω θα σας πω ποιες ώρες έχω φροντιστήριο και ποτέ με βολεύει να διαβάζω. Οι ώρες του φροντιστηρίου είναι σταθερά 19.25-20.00 από Δευτέρα-Πέμπτη εκτός από Παρασκευή που έχω 18:30- 20:00. Μπορώ να διαβάσω οποιαδήποτε ώρα της ημέρας, δεν έχω θέμα πάνω σε αυτό. Έχω πει θα βγαίνω μόνο το Σάββατο απόγευμα. Μπορείτε να μπυ πείτε ένα ενδεικτικό πρόγραμμα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top