Μαθηματικοί Γρίφοι

Giorgio-PD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης Καλλιατζής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Διαβάστε λίγο το παρακάτω...
Μας το ρώτησε ο καθηγητής των μαθηματικών μας και κανείς δεν το έχει βρει.. :(:(:(:

Ποιος αριθμός ακολουθεί....
10-1-19-7-21-15-17-9-15-...

Κανένας που μπορεί να δώσει μια απάντηση.... :/::/::/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Γράμματα είναι: 1=Α, 2=Β, 3=Γ κλπ. κάντο και θα δεις είναι απλό!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianna14

Νεοφερμένος

Η xristianna14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γράμματα είναι: 1=Α, 2=Β, 3=Γ κλπ. κάντο και θα δεις είναι απλό!!!


Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα γιατι εγώ με αυτόν τον τρόπο δεν έβγαλα άκρη.

Εγώ νομίζω πως ο αριθμός που λείπει είναι το 6 γιατί:
10+1=11,19+7=26,21+15=36,και μετά ξεκινάει ανάποδα, δηλαδή μας δίνει 26 και μετά λείπει το 11
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,004 μηνύματα.
Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα γιατι εγώ με αυτόν τον τρόπο δεν έβγαλα άκρη.
4,5,13 - 5,16,1,9,6,5,18 - 10,17,20,16,19,15,3,17,1,21,7,12,1 - 18,19,7,13 - 16,17,24,19,7 - 4,7,12,15,19,9,10,20 ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Νομιζω πως λειπει το 18!.Ρωτα τον και πες μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
4,5,13 - 5,16,1,9,6,5,18 - 10,17,20,16,19,15,3,17,1,21,7,12,1 - 18,19,7,13 - 16,17,24,19,7 - 4,7,12,15,19,9,10,20 ?
2-1-17-5-8-10-1 __13-1 μεταφραζω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniac-71

Νεοφερμένος

Ο kostas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Δραπετσώνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Σας έχω έναν φανταστικό μαθηματικό γρίφο ο οποίος είναι αρκετά δύσκολος...
Στην παρακάτω σειρά αριθμών πρέπει να βρείτε την λογική έτσι ώστε να συμπληρώσετε την επόμενη γραμμή... Αυτό δεν έχει ποτέ τέλος...
1
11
21
1211
______
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spyros2309

Νεοφερμένος

Ο Ποιο να 'ναι.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Σας έχω έναν φανταστικό μαθηματικό γρίφο ο οποίος είναι αρκετά δύσκολος...
Στην παρακάτω σειρά αριθμών πρέπει να βρείτε την λογική έτσι ώστε να συμπληρώσετε την επόμενη γραμμή... Αυτό δεν έχει ποτέ τέλος...
1
11
21
1211
______

1 Άσσος
11 Έναν Άσσο
21 Δύο Άσσους
1211 Ένα Δυάρι και Έναν Άσσο
1231 Ένα Δυάρι και Τρεις Άσσους
131321
231231
232222
1352
κλπ
κλπ
κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikospetroupoli

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
ένα άλλο.....
μια δεξαμενή με δύο βρύσες γεμίζει σε 8h.Η ίδια δεξαμενή αν της παρέχει νερό μόνο η μία βρύση γεμίζει σε χρόνο t.Η ίδια δεξαμενή γεμίζει μόνο με την παροχή της άλλης βρύσης σε χρόνο t+24h.....βρείτε μου το t (δηλαδή οι βρύσες έχουν διαφορετική παροχή νερού και μονες τους γεμίζουν τη δεξαμενή σε διαφορετική ώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 633 μηνύματα.

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 633 μηνύματα.
Αν βρεις και συ 1/3 πες γιατί φαίνεται πολύ καλό νούμερο για να είναι αληθινό
Κι εγώ αυτό είχα βρει, αλλά δε μπόρεσα ακριβώς να το αποδείξω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό είχα βρει, αλλά υπέθεσα ότι το ύψος του σκιασμένου τριγώνου είναι τα 2/3 της πλευράς του τετραγώνου χωρίς όμως να μπορέσω να το αποδείξω, οπότε δεν ξέρω αν τελικά η απάντηση είναι 1/3.
Το έδειξα απλά να σου το στείλω dm καλύτερα για να μην χαλάμε το γρίφο για όποιον το δει τώρα?
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
με ομοιότητα βγαίνει
 

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν α η πλευρά του τετραγώνου, τότε το εμβαδό είναι του σκιασμένου τριγώνου είναι
1.jpg

Και σε μένα 1/3 βγαίνει.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,604 μηνύματα.
ωραιο θεματακι.οντως 1/3 βγαινει.παμε μια συντομη αποδειξη.
το γραμμοσκιασμενο τριγωνο με το ακριβως απο πανω ειναι ομοια διοτι εχουν 2 γωνιες ισες ως κατακορυφην και εντος εναλλαξ αντιστοιχα. επομενως ας ονομασουμε το γραμμοσκιασμο Ε1 και το απο πανω Ε2. Ε1/Ε2= 4 ισουται με το τετραγωνο του λογου ομοιοτητας. επομενως Ε2=Ε1/4
παμε τωρα Ε1=Ε(το ολικο)-το ενα ορθογωνιο τριγωνο-το αλλο τριγωνο που μενει=Ε-Ε/2-(Το ορθογωνιο τριγωνιο-Ε2)=Ε/2-Ε/4+Ε1/4
Ε1/Ε=1/2-1/4+1/4 Ε1/Ε λυνοντας με αγνωστο το Ε1/Ε βγαινει 1/3
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αν α η πλευρά του τετραγώνου, τότε το εμβαδό είναι του σκιασμένου τριγώνου είναι
View attachment 105474
Και σε μένα 1/3 βγαίνει.
νομιζω οτι καλυτερος ειναι ο τροπος που εγραψα.ουσιαστικα η φουστια ειναι να κομματιασεις το γραμμοσκιασμενο εμβαδον θα δεις οτι προκυπτουν ολο γνωστα εμβαδα σε σχεση με το εμβαδον τετραγωνου και μενει ενα μικρουλι τριγωνακι που λογω ομοιοτητας εκφαζεται με το γραμμοσκιασμενο επομενως δημιουργειται μια εξισωση πρωτου βαθμου και βγαζεις το 1/3
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top