Κολλέγιο αντί για ΑΕΙ;

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Με το γερμανικό ξεσκαρτάρισμα από το γυμνάσιο δε συμφωνώ, γιατί ουσιαστικά γίνεται από το δημοτικό... και εν τέλει δεν είναι για τα ελληνικά δεδομένα. Στη Γερμανία και Ελβετία μπορείς να κάνεις μία Lehre, μία μαθητεία, και να έχεις μία αξιοπρεπέστατη ζωή και μισθό. Εδώ; Ναι καλά.

Απλα εαν εχεις καλες βασεις απο το δημοτικο και διαβαζεις οταν θα μπεις στο γυμνασιο(γιατι ολοι μπαινουν) θα μπορεσεις να συνεχισεις...Εαν δεν τα καταφερεις και πεσεις στο Ρεαλ, τοτε παλι σου δινεται η δυνατοτητα να μεταπηδησεις στο γυμνασιο....Γιατι εγω θυμαμαι στα δικα μου χρονια..παιδια της 1η γυμνασιου και να μην ξερουν να κανουν ενα πολλαπλασιασμο και μια διαιρεση....γουατεβερ...:)
Απο ποια αποψη δεν ειναι για τα ελληνικα δεδομενα? Επειδη οι γονεις θα "αγοραζουν" τους βαθμους των παιδιων τους με τον εναν ή τον αλλο τροπο? Διοτι προσωπικα μονο λογω της "ηλιθιας" νοοτροπιας μας θεωρω οτι δεν ειναι ευκολο να δουλεψει ενα τετοιο συστημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι, αλλιώς το πήρα εγώ.
Όταν είναι λίγο πιο αναπόφευκτο το ΤΕΙ, καλό είναι να 'ναι και πιο ποιοτική η καριέρα που μπορείς να έχεις μετά από αυτό. Έτσι υπάρχει μικρότερη πανικοσυρροή στα ΑΕΙ "αφού θα έχεις καριέρα και αφού έτσι κι αλλιώς θα το τελειώσεις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω εδώ ένα post που θα δημοσιευτεί σε blog από την ξαδέρφη μου που σπουδάζει επίσης εξωτερικό. Έχει ενδιαφέρον η άποψη της για τις σπουδές εκεί και την παραθέτω:
Κοντεύω λοιπόν να τελειώσω το πρώτο εξάμηνο στο Πολυτεχνείο του Μιλάνου. Λίγο πολύ νομίζω ότι έχω καταλάβει το σύστημα πως λειτουργεί και έχω κάνει μία πρώτη εκτίμηση. Κάποια στιγμή σκοπεύω να γράψω και μια ανάρτηση με πρακτικές οδηγίες προς ναυτιλλομένους μήπως και κάποιος που ενδιαφέρεται να έρθει εδώ για μεταπτυχιακό πέσει πάνω της. Αλλά αυτό δεν είναι της παρούσης. Διότι εδώ θέλω να μιλήσω για το ελληνικό πανεπιστήμιο. Βέβαια αυτά που θα πω παρακάτω λίγο πολύ έχουν ειπωθεί σε προγενέστερη ανάρτηση από τον Bl. Αλλά ως γνωστόν σε αυτό το μπλογκ ο καθένας βγάζει τα απωθημένα του… έτσι και εγώ.
Πριν να φτάσω εδώ κάποιοι – τα ΜΜΕ , οι καθηγητές, η κοινωνία, η μιζέρια των Ελλήνων – μου είχαν μεταδώσει ότι τα ελληνικά πανεπιστήμια ωχριούν μπροστά σε αυτά του εξωτερικού.
[Είναι γνωστό άλλωστε ότι το αγαπημένο άθλημα των Ελλήνων είναι να συγκρίνονται με τους ξένους και φυσικά να καταλήγουν στο γνωστή φράση «Ναι αλλά αυτοί δεν έχουν την λέξη φιλότιμο και κέφι!» και δεν έχουν και την λέξη μουσακάς θα προσθέσω εγώ! Και τι έγινε; Ή ακόμα καλύτερα « Ναι αλλά αυτοί έχουν το ψηλότερο ποσοστό αυτοκτονιών στην Ευρώπη!» (κάθε φορά για διαφορετική χωρά)-Άλλο ένα ζήτημα που παίρνει πολύ συζήτηση είναι πως νιώθουμε εμείς απέναντι στους εαυτούς μας και όχι σε κάποιο άλλο κράτος. Δίνουμε άραγε τον καλύτερο μας εαυτό για εμάς ή για να φτάσουμε τους άλλους στους ευρωπαϊκούς δείκτες;]
Επιστρέφω: Έφυγα λοιπόν από την Ελλάδα με 75? πρόστιμο για την υπέρβαρη βαλίτσα στο αεροδρόμιο και έφτασα στην Ιταλία για να κάνω μεταπτυχιακό στο τμήμα του Design στο Politecnico di Milano. Σκεφτείτε το λίγο… Μόνο από τον τίτλο ήμουν κατενθουσιασμένη. Και είμαι ακόμα. Δεν θέλω να υποβαθμίσω το ιταλικό πανεπιστήμιο. Μια χαρά είναι. Αντιθέτως αυτό που θέλω να πω είναι ότι το και ελληνικό πανεπιστήμιο είναι μια χαρά. Φυσικά μιλάω μέσα από εμπειρίες από την Αρχιτεκτονική της Θεσσαλονίκης (Αχ Θεσσαλονίκη….)
Το σύστημα εδώ λοιπόν σχεδόν είναι ίδιο.30 διδακτικές μονάδες το εξάμηνο 120 το μεταπτυχιακό. Θεωρητικά μαθήματα των 5 και εργαστήρια των 10 μονάδων. Διπλωματική στο τέλος 20 διδακτικές μονάδες. (Ιταλία deux-points!)
Κάθε αίθουσα έχει μικροφωνική και προτζέκτορα καθώς και ένα κουμπάκι που ανοιγοκλείνει τις κουρτίνες. Μπορώ να επικοινωνήσω με την γραμματεία και με τους καθηγητές μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και οι βαθμοί μου αναρτώνται στο Internet. Wifi στο μεγαλύτερο ποσοστό των αιθουσών που πότε λειτουργεί και πότε όχι. Εργαστήριο μακέτας με μηχανήματα κοπής και άλλα εργαλεία (κάτι που από όσο ξέρω απέκτησε το ΑΠΘ πρόσφατα) Υποχρεωτική εργασία χωρίς μισθό 30 ημερών σε ιδιωτική εταιρία πριν να πάρω το πτυχίο. Αυτά είναι τα θετικά που έχω εδώ.

Αρνητικά:
Δεν υπάρχει δωρεάν διαμονή για κανέναν. Υπάρχουν ιδιωτικές εστίες για τις οποίες πληρώνεις 300? τουλάχιστον για δωμάτιο με συγκάτοικο. Τουλάχιστον δυο συγγράμματα για κάθε μάθημα που υποχρεούμαι να διαβάσω που δεν μου παρέχει το πανεπιστήμιο. Αυτά που έχουμε αγοράσει μέχρι τώρα κόστιζαν από 6 μέχρι 36 ευρώ (είμαστε τρεις και μοιραζόμαστε τα έξοδα). Καμία παροχή για υλικά ή εκτυπώσεις. Δεν υπάρχει καμία παροχή για απόκτηση φορητού υπολογιστή. Καμία παροχή για ιντερνέτ σπίτι έστω και με μοντεμακι όπως υπάρχει σε αρκετά πανεπιστήμια της Ελλάδας. Και το καλύτερο το άφησα για το τέλος: 1000-3000? το χρόνο δίδακτρα ανάλογα με το οικογενειακό σου εισόδημα (το φτηνότερο από τα πανεπιστήμια που βρήκα γιατί είναι κρατικό καθώς κάποια άλλα ήταν 11.000).
Αυτό όμως που ξέρω εκτός από τα νούμερα είναι ότι οι καθηγητές στη Θεσσαλονίκη ήταν πάντα εκεί. Δεν μου έκανε μάθημα ποτέ βοηθός. Ήξερα ότι μπορούσα να βρω τον καθηγητή στο γραφείο του και να του πω ότι σαχλαμάρα μου κατέβαινε στο κεφάλι. Με αρκετούς δεν συμφωνούσα με την μέθοδο διδασκαλίας τους αλλά οι περισσότεροι ήταν εκεί και αφιέρωναν τον χρόνο τους σε μένα και στις διαφωνίες μου. Ξέρω και καθηγητές που προσπαθούσαν περισσότερο από ότι απαιτούνταν αλλά το σύστημα και η έλλειψη πόρων ήταν τροχοπέδη για αυτούς. Ως γνωστών άλλωστε η Ελλάδα τρώει τα παιδιά της.
Συχνά εμείς οι φοιτητές βάζαμε τα χεράκια μας και βγάζαμε τα ματάκια μας με καταλήψεις και χάνοντας εξάμηνα. Προς Θεού δεν λέω να μην κυνηγήσουμε το καλύτερο για μας και να μην αγωνιστούμε. Απλά μερικές φορές ίσως ήθελε λίγο μέτρο παραπάνω.
Και στην τελική εγώ βγήκα από αυτό το ρημαδοπολυτεχνέιο, έχοντας κάνει 4 διδακτικά έτη αντί για 5 λόγω απεργιών και καταλήψεων. Και παρόλα αυτά ερχόμενη εδώ συνειδητοποίησα ότι οι γνώσεις μου και δυνατότητες που μου είχε δώσει το ελληνικό σύστημα παιδιάς συναγωνίζονται επάξια τις αντίστοιχες των Ιταλών και δεν νιώθω καμία υστέρηση, απεναντίας!
Με το παραπάνω κείμενο δεν θέλω να πω ότι το ελληνικό πανεπιστήμιο είναι τέλειο. Είμαστε όλοι σίγουροι ότι επιδέχεται βελτίωσης και όπως όλοι ξέρουμε το ζήτημα είναι οικονομικό. Είναι η έλλειψη πόρων και σωστής διαχείρισης. Απλά νομίζω ότι τελικά για τα λεφτά που έχει στη διάθεση του είναι μια χαρά! Και για μία φορά, έτσι για αλλαγή, δεν χρειάζεται να εφαρμόσουμε το γερμανικό , το σουηδικό η το αμερικάνικο σύστημα παιδείας. Ίσως, λέω ίσως, πρέπει για μια φορά να κάτσουμε και αφού σχεδιάσουμε να εφαρμόσουμε το ελληνικό σύστημα παιδείας.

Υ.Γ. Γνώστη μου αφού τελείωσε το ΤΕΙ Αθηνών έφυγε για μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο του Μπραΐτον της Αγγλίας πάνω στον σχεδιασμό εσωτερικών χώρων. Μετά από πολλά έξοδα, κόπο, μόχθο, μεταφράσεις εγγραφών, εξετάσεις γλώσσας, εύρεση σπιτιού και εγκατάσταση στην Μεγάλη Βρετανία, μετά από δυο μήνες μαθήματος αποφάσισε να τα παρατήσει όλα και να επιστρέψει στην Ελλάδα. Όταν την ρώτησα γιατί μου απάντησε «Γιατί το επίπεδο σπουδών είναι χάλια. Έτσι τους και κάνεις εδώ ένα αξονομετρικό είσαι από Θεός και πάνω!»
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πρώτο βήμα για την αναγνώριση κολεγίων


Μόνο την ισοτιμία ενός πτυχίου με τα αντίστοιχα ελληνικά και όχι το αν οι σπουδές έγιναν σε κολέγιο στην Ελλάδα μπορεί να κρίνει ο ΔΟΑΤΑΠ «E» 21/1



Ζήτημα ακόμη και ακαδημαϊκής αναγνώρισης πτυχίων κολεγίων τίθεται για πρώτη φορά και από την ελληνική δικαιοσύνη. Το Διοικητικό Πρωτοδικείο της Αθήνας εξέδωσε απόφαση -έπειτα από προσφυγή κολεγίου, που συνεργάζεται με γαλλικό πανεπιστήμιο, κατά του ελληνικού Δημοσίου για μη εφαρμογή των οδηγιών της ΕΕ -σύμφωνα με την οποία τα αρμόδια ελληνικά όργανα (ΔΟΑΤΑΠ πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) μπορούν να κρίνουν μόνο την ισοτιμία ενός πτυχίου με τα αντίστοιχα ελληνικά, όχι όμως και αν οι σπουδές έγιναν στην Ελλάδα σε ιδιωτικό εκπαιδευτικό ίδρυμα.


Το υπουργείο Παιδείας και η διοίκηση του ΔΟΑΤΑΠ δεν είχαν ενημέρωση σχετικά με την απόφαση του δικαστηρίου, αλλά, όπως δήλωσε υψηλόβαθμο στέλεχος του ΔΟΑΤΑΠ, «εάν μια τέτοια απόφαση τελεσιδικήσει υπάρχει κίνδυνος να αναγκαστούμε να αναγνωρίσουμε την ακαδημαϊκή ισοτιμία των πτυχίων που παρέχουν κολέγια τα οποία συνεργάζονται με πανεπιστήμια του εξωτερικού».
Το ζήτημα της αναγνώρισης των πτυχίων των κολεγίων επανέρχεται με δεδομένο ότι η ελληνική κυβέρνηση δεν έχει πάρει τις οριστικές της αποφάσεις. Αυτή τη στιγμή όμως, όπως φαίνεται, το υπουργείο Παιδείας δεν θέλει να πάρει θέση και χτες όταν ο υπουργός Παιδείας δέχτηκε ερώτηση για το θέμα των κολεγίων γενικότερα αρνήθηκε να δώσει οποιαδήποτε απάντηση. Νομικοί κύκλοι στους οποίους απευθύνθηκε το «Εθνος», σχετικά με την απόφαση του Πρωτοδικείου Αθήνας διατήρησαν επιφυλάξεις και τόνισαν ότι δεν μπορούν να εκτιμήσουν την κατάσταση, εφόσον δεν καθαρογραφεί η απόφαση και μελετήσουν το σκεπτικό του δικαστή.
Ο διευθυντής πάντως του συγκεκριμένου κολεγίου ισχυρίστηκε ότι η απόφαση «μας δικαιώνει, αφού το ελληνικό δικαστήριο προχωρά ένα βήμα παρακάτω από το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο, αποφασίζοντας ότι η ακαδημαϊκή αναγνώριση αφορά την ισοτιμία των τίτλων και όχι τον έλεγχο για το πού έγιναν οι σπουδές».
Η απόφαση του ελληνικού δικαστηρίου μεταξύ άλλων αναφέρει ότι: «Το όργανο αναγνώρισης ακαδημαϊκών τίτλων σπουδών, νυν ΔΟΑΤΑΠ, πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ, έχει την αρμοδιότητα να εξετάζει αν οι πραγματοποιηθείσες σπουδές είναι ισότιμου επιπέδου με τις σπουδές που πραγματοποιούνται στα ανώτατα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα, όχι, όμως, περαιτέρω, αν μέρος ή το σύνολο αυτών πραγματοποιήθηκε στην Ελλάδα, σε ιδιωτικό εκπαιδευτικό ίδρυμα, βάσει συμφωνίας δικαιόχρησης με πανεπιστήμιο του εξωτερικού. Και τούτο, διότι οι σπουδές αυτές δεν κρίνεται ότι εντάσσονται στο σύστημα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της χώρας μας, ώστε να απαιτείται η πραγματοποίησή τους σε δημόσιες ανώτατες σχολές, αλλά στο σύστημα εκπαίδευσης του κράτους-μέλους που χορηγεί τα διπλώματα, κατά τρόπο όμοιο σε όλους τους σπουδαστές του, ύστερα από ομοειδείς σπουδές, ανεξαρτήτως του τόπου πραγματοποίησης αυτών».
ΝΙΚΟΛ. ΤΡΙΓΚΑ
Πηγή

Αν η απόφαση τελεσιδικήσει, αυτό πρακτικά σημαίνει πως θα υπάρχει αντίστοιχο δεδικασμένο και άρα όποιος άλλος προσφύγει στην δικαιοσύνη θα έχει μεγαλύτερη πιθανότητα να εκδώσει ανάλογη απόφαση. Από αυτό βέβαια μέχρι την ψήφιση νόμου που όντως θα ορίζει την ισοτιμία, μπορεί να υπάρξει μεγάλη χρονική απόσταση.. και οι δικαστές, ως γνωστόν, δεν δεσμεύονται από το δεδικασμένο αποφάσεων άλλων δικαστηρίων (εκτός αν μιλάμε για Συμβούλιο Επικρατείας ή Άρειο Πάγο και απόφαση που κρίνει κάποια διάταξη νόμου ως αντισυνταγματική).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drasa

Νεοφερμένος

Ο drasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια!! Πέρασα στη σχολή ΤΕΙ μηχανικών Πληροφορικής στο Ηράκλειο και σκέφτομαι να γραφτω στο ελληνοβρετανικο κολλέγιο. Δεν ξέρω σε Ποιο από τα δύο θα είναι καλύτερα. Τι μου προτείνετε??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Παιδια χρειάζομαι επειγόντως βοήθεια!! Πέρασα στη σχολή μηχανικών Πληροφορικής στο Ηράκλειο και σκέφτομαι να γραφτω στο ελληνοβρετανικο κολλέγιο. Δεν ξέρω σε Ποιο από τα δύο θα είναι καλύτερα. Τι μου προτείνετε??????

Στο Ηρακλειο καλυτερα με διαφορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drasa

Νεοφερμένος

Ο drasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Στο Ηρακλειο καλυτερα με διαφορα

Γιατί πιστεύεις ότι είναι καλύτερα? Πιστεύεις ότι το πτυχίο του κολλεγίου δεν επαρκεί? Και πιο αναγνωρίζεται καλύτερα στο εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κράτα τα λεφτά που θα πέταγες στο κολλέγιο και δώστα για κάνα μεταπτυχιακό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drasa

Νεοφερμένος

Ο drasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κράτα τα λεφτά που θα πέταγες στο κολλέγιο και δώστα για κάνα μεταπτυχιακό...
περισσοτερα ειναι τα λεφτα που θα ξοδεψω στο ηρακλειο...αλλα το θεμα δεν ειναι οικονομικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δε το έχω ψάξει αλλά το μόνο ιδιωτικό κολλέγιο που έχω ακούσει καλά λόγια είναι το Deree. Που και σε τέτοια περίπτωση αν μπορούσα να μπω σε ΑΕΙ θα το προτιμούσα.
Προσοχή με τα ιδιωτικά γιατί κυκλοφορούν πολλές φόλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drasa

Νεοφερμένος

Ο drasa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δε το έχω ψάξει αλλά το μόνο ιδιωτικό κολλέγιο που έχω ακούσει καλά λόγια είναι το Deree. Που και σε τέτοια περίπτωση αν μπορούσα να μπω σε ΑΕΙ θα το προτιμούσα.
Προσοχή με τα ιδιωτικά γιατί κυκλοφορούν πολλές φόλες...

Το γνωριζω αυτό αλλά στην προκειμένη περίπτωση είναι από τα καλά κολλέγια (πχ deree) .Εγώ έχω περάσει σε ΤΕΙ .Τώρα δεν ξέρω απλά αν είναι το ίδιο ισάξια τα πτυχία ενός κολλεγιου με ενός ΤΕΙ και για Ελλάδα αλλά και για εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pikos

Νεοφερμένος

Ο Pikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πολλοί φοιτητές πάνε στην Κύπρο και σπουδάζουνε κυριολεκτικά σε ότι ΑΕΙ θέλουν σε ιδιωτικά πανεπιστήμια όσο καλό όνομα εχει το deree δε πιστεύω ότι συγκρίνεται με ΑΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Τις τελευταιες μερες βλεπω συνεχεια διαφημησεις απο κολλεγια που λενε με πληρες δικαιοματα απο που περνουν αυτα τα δικαιοματα υπαρχει καποιο πανεπιστημιο εξωτερικου απο πισω και μετα θελει καποια διαδηκασια για να αναγνωριστουν και στην ελλαδα .Αν ξερει καποιος τι παιζιε με αυτα τα κολλεγια ας γραψειγια να δουμε την ΄΄αληθεια ΄΄ πισω απο την διαφημησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top