Παλαιότερα θέματα εκθέσεων για το ECPE

Maryli

Νεοφερμένος

Η Maryli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Όσοι έχετε δώσει εξετάσεις ή όσοι γνωρίζετε και έχετε κάνει παλαιότερα θέματα και θέλετε γράψτε τα εδώ να βοηθήσετε και εμάς που δίνουμε!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Όταν έδινα, είχα διαλέξει την 1η έκθεση με περίπου το εξής θέμα:
τελευταία γίνεται λόγος για την τέχνη και την πολιτισμική της αξία. Πιστεύετε ότι πρέπει το κράτος να χρηματοδοτήσει ενέργειες που ασχολούνται με την τέχνη ή θα είναι χάσιμο χρημάτων

την άλλη που δεν επέλεξα είχε θέμα για γέφυρα που έπρεπε ο δήμαρχος της πόλης να χτίσει... δεν το θυμάμαι καθόλου, επειδή μου κόλλησε η πάνω, είχα κάμποσο άγχος και έπρεπε να προσέχω το χρόνο (μας έδιναν 5 λεπτά να σκεφτούμε τι θα διαλέξουμε και μετά ξεκινούσαμε το γράψιμο).

γενικά, φροντίζουν να βάζουν θέματα με 2 οπτικές γωνίες που να είναι ισορροπημένες, έτσι ώστε ό,τι και να υποστηρίξεις, άν έχεις μερικά καλά επιχειρήματα, να είναι δεκτή η απάντησή σου. :D

να θυμάσαι πάντα: νο1-> καθαρή σκέψη, και όλα τ'άλλα έρχονται! ;)

καλή επιτυχία σε όσους δίνουν (είναι πανεύκολο πτυχίο, όμως μεγάλη προσοχή στο πως μοιράζετε το χρόνο σας)
:clapup: :clapup: :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nafs

Διάσημο μέλος

Η nafs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2,862 μηνύματα.
Το Νοέμβριο που έδωσα έγραψα το 2ο θέμα που έλεγε: Σε κάποιες χώρες δικαίωμα να ψηφίζουν έχουν άτομα από 16 ετών, ενώ σε άλλες τα άτομα πρέπει να φτάσουν τα 21 για να ψηφίσουν. Ποια πιστεύετε ότι είναι η σωστή ηλικία;
Το άλλο θέμα ήταν σχετικά με τηλεόραση και ρεπορταζ αλλά δεν το θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maryli

Νεοφερμένος

Η Maryli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Espeonfan και nafs πολύ χρήσιμα τα όσα είπατε.....! μακάρι και άλλα άτομα να μας πουν... Το Νοέμβριο ξέρω πως το άλλο θέμα είχε να κάνει με το ίντερνετ ως μέσο επικοινωνίας!
Επίσης παιδιά μήπως θυμάστε τι κατηγορίες είχατε κάνει στο φροντιστήριο σας για προετοιμασία όταν δίνατε? εγώ δεν έχω κάνει πολλά ακόμα..αλλά ας πούμε - περιβάλλον - εφηβεία - ανεργία - χρηματικά έπαθλα αθλητών και κάποια άλλα που τώρα δεν θυμάμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
σε εκθέσεις δεν κάναμε κατηγορίες. και μάλιστα μπορεί να πέσει οτιδήποτε. χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι μια φορά στα practice tests που κάναμε είχε έκθεση με θέμα: "describe a person from your past that you would like to see again, and explain why. Give details." ή το "People often take pride in some of their possessions. Describe your favorite possession and explain what it means to you. Give details." (με μια πρώτη ματιά φαίνονται γελοία, αλλά δεν είναι! :worry: )

θέλω να πω ότι μπορεί να πέσει οτιδήποτε, από μετανάστες, ρατσισμό, ιδιωτικά-δημόσια σχολεία (opinion essays) ως και τα δυο απρόβλεπτα που ανέφερα παραπάνω. θέλει κριτική σκέψη, γρηγοράδα και καθαρό μυαλό. όταν προετοιμαζόμουν, με το ζόρι τελείωνα 1 λεπτό μετά τη λήξη των 30 λεπτών, αλλά όταν έδινα τελείωσα σε ένα 15, την κοιτούσα για λάθη και περίμενα...

δε θέλει τίποτα το σπουδαίο, μερικά χειροπιαστά επιχειρήματα, άριστη γραμματική και σωστή χρήση λεξιλογίου και... αυτό ήταν! :D ;)

στην αρχή φοβόμουν μην κοπώ (επειδή μου ήρθε προς το τέλος να αλλάξω μια λέξη, τη σβήνω, ακούω το "pencils down, please" και μου'φυγε η ιδέα, καθώς και είχα απαίσια επιχειρήματα, πολύ αδύναμα και η μια παράγραφος του main body ήταν διπλάσια από τη δεύτερη), αλλά την πέρασα με "B" pass. :hypno:
αυτά από μένα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maryli

Νεοφερμένος

Η Maryli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μακάρι και εγώ να την περάσω φοβάμαι πάρα πολύ την έκθεση.
Συνήθως δυσκολεύομαι να βρω ιδέες. Αν και χρειάζεται εξειδικευμένο λεξιλόγιο καμιά φορά προτιμώ απλό παρά κάτι που δεν ξέρω πως να το εντάξω στην πρόταση. Ελπίζω να πέσει κάτι που θα το έχω κάνει :)

Κανείς άλλος που να γνωρίζει θέματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AntGuRu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο AntGuRu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Εγώ έδωσα το 2009 οπότε δεν θυμάμαι ακριβώς την εκφώνηση αλλά πολύ περιφραστικά ήταν τί ρόλο (if any) θα πρέπει να διαδραματίσει ο εργοδότης απέναντι σε μία κυοφορούσα εργαζόμενη του και τί ευθύνες έχει. Θυμάμαι ότι έγραψα πάντως για ελαστικό ωράριο, να της παρέχει όλη την άδεια για εγκυμοσύνη, να την βοηθήσει να βρει baby-sitter και τέτοια χαζά. :-P

Και το άλλο θέμα που έπεσε νομίζω πως είχε να κάνει με τα παιδιά και τις δραστηριότητες που θα πρέπει να κάνουν (αθλήματα, χόμπι κλπ) και πως αυτό βοηθάει το παιδί. Κάαατι τέτοιο, δεν θυμάμαι καθόλου.

Το μόνο που θυμάμαι ήταν το άγχος που είχα. Ιδιαίτερα όταν μας είπε ότι είχαμε άλλα 5 λεπτά, και δεν είχα κάν τελειώσει τον επίλογο για να το ελέγξω είχα κοκκαλώσει. Γι'αυτό καλή επιτυχία σε όποιον δίνει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maryli

Νεοφερμένος

Η Maryli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστούμε ... ποπο δύσκολο το πρώτο θέμα πάντως AntGuru από την άποψη να βρεις τις κατάλληλες λέξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Τον Δεκέμβριο του 2011 τι είχε πέσει? Μπορεί κάποιος που έδωσε ή που ξέρει να μας πει???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Όταν έδινα, είχα διαλέξει την 1η έκθεση με περίπου το εξής θέμα:
τελευταία γίνεται λόγος για την τέχνη και την πολιτισμική της αξία. Πιστεύετε ότι πρέπει το κράτος να χρηματοδοτήσει ενέργειες που ασχολούνται με την τέχνη ή θα είναι χάσιμο χρημάτων

την άλλη που δεν επέλεξα είχε θέμα για γέφυρα που έπρεπε ο δήμαρχος της πόλης να χτίσει... δεν το θυμάμαι καθόλου, επειδή μου κόλλησε η πάνω, είχα κάμποσο άγχος και έπρεπε να προσέχω το χρόνο (μας έδιναν 5 λεπτά να σκεφτούμε τι θα διαλέξουμε και μετά ξεκινούσαμε το γράψιμο).

γενικά, φροντίζουν να βάζουν θέματα με 2 οπτικές γωνίες που να είναι ισορροπημένες, έτσι ώστε ό,τι και να υποστηρίξεις, άν έχεις μερικά καλά επιχειρήματα, να είναι δεκτή η απάντησή σου. :D

να θυμάσαι πάντα: νο1-> καθαρή σκέψη, και όλα τ'άλλα έρχονται! ;)

καλή επιτυχία σε όσους δίνουν (είναι πανεύκολο πτυχίο, όμως μεγάλη προσοχή στο πως μοιράζετε το χρόνο σας)
:clapup: :clapup: :clapup:
και σε εμενα αυτο 27 νοεμβριου 2010.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Μάιος 2008 !!! όταν είχα πάρει το ECPE MICIGHAN
01.Καλλιτεχνης που κυριαρχεί περισσότερο από 20 χρόνια στο επάγγελμα του τραγουδιστής, ηθοποιός όποιον θέλαμε γράφαμε
02. Τι θα κάνατε αν κερδίζατε το λαχείο ή κάπως έτσι δεν θυμάμαι ακριβώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top