[1/6/2012] Χημεία Κατεύθυνσης

Πώς πιστεύετε ότι έχετε γράψει;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • [Άριστα] 18-20

    Ψήφοι: 25 54.3%
  • [Πολύ καλά] 15-18

    Ψήφοι: 10 21.7%
  • [Καλά] 12-15

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • [Μέτρια] 10-15

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • [Όχι καλά] 5-10

    Ψήφοι: 1 2.2%
  • [Καθόλου καλά] 0-5

    Ψήφοι: 4 8.7%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ποια αλογονοφορμική ρε;
Την ογκομέτρηση στο Δ3 δεν την είδες;
Άλλο θέμα που δεν ήθελα
Είπαμε όχι ογκομέτρηση, αλογονοφορμική και υβριδισμός
Και...

Δε θυμόμουν ότι δεν ήθελες ογκομέτρηση, για να είμαι ειλικρινής. Θυμόμουν αλογονοφορμική και την βλέπω μπροστά μου και λέω "εντάξει, αυτό το παιδί φέτος έχει πιάσει τα μισά θέματα και δε τα γράφει κιόλας" :P


Καλά τα πήγες? Δεν διάβασα τις προηγούμενες σελίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimmy1

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Το χτύπησα το 20 σήμερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bl@ck sw@n

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 292 μηνύματα.
Δόξα τω Θεώ όλα καλά πήγαν σήμερα! :D
Αρχικά σκάλωσα στο πρώτο θέμα.
Ύστερα έψαχνα να βρω δέντρο στο Θέμα Γ.:P
Μετά δεν μπορούσα για πόση ώρα να καταλάβω την αλογονοφορμική στο Γ1.:worry:
Μετά γέλασα με την ογκομέτρηση αλλά παραδόξως μου βγήκε αμέσως.;)
Στο τέλος αφού έλεγξα αποτελέσματα με τη χημικό μας από το σχολείο που ήταν έξω και ήρθε να δει πως γράψαμε έσκασα ένα τεράστιο χαμόγελο ικανοποίησης.:clapup:
Χημεία και βιολογία ήταν οι αγάπες μου και έγραψα αν όχι 100 εκεί γύρω.

Φεύγοντας σκέφτηκα τον dimijim... Πόσο μέσα έπεσε πια αυτό το παιδί; :)

Πανελλήνιες 2012 τελειώσατε και μάλιστα με χαμόγελο.Τα θέματα σήμερα μου άρεσαν και δεν με έβγαλαν εκτός της σχολής μου ευτυχώς.

Έχω να ευχηθώ καλή επιτυχία σε αυτούς που γράφουν ΑΟΘ και στους υπόλοιπους καλά αποτέλεσματα και καλό καλοκαίρι! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Εγραψα και γω κατα καλα και σημερα! Διαφωνω με το γεγονος οτι το Β2.Β ειναι σωστο... Αν ισχυε αυτο το πραγμα το 3ο στοιχειο θα επρεπε να ειναι ευγενες αεριο.. Το ενεργειακο χασμα μεταξυ 1ου και 2ου στοιχειου ειναι 367 κJ/mol ενω του 2ου με το 3ο 400κJ/mol. Αφου το στοιχειο 3 ειναι ευγενες αεριο θα ηταν πολυ δυσκολοτερο να διωξουμε ηλεκτρονιο απο αυτο.. Συνεπως η ενεργεια ιοντισμου του επρεπε να ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη του 2ου στοιχειου.. Επισης στο θεμα 3 εγραψα τις εξισωσεις με αλκιλια και μοριακους τυπους καθως εγραψα τις ενωσεις στο Γ1β.. Υπαρχει περιπτωση να μ κοψουν????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Οξειδωνόταν και η αλκοόλη!

Εγώ έγραψα αντίδραση με SOCl2 για την αλκοόλη, οξείδωση μετά με Fehling για την αλδεύδη και αντίδραση με ΝαΗCO3 και μεταβίβαση του CO2 σε ασβεστόνερο οπου θα σχηματιστεί ανθρακασβέστιο για το οξύ..
Εγω εκανα αλογονοφορμικη και οξειδωση...

Εγω πιστευω πως η προταση στο Β2 β δεν ειναι καταλληλα διατυπωμενη και για αυτο φταιει το "μπορει"
Δεν ξερω, ετσι μου εχει κολλησει! Δυστυχως το σκεφτηκα 10 και μιση ακριβως και δεν μπορουσα να κανω κατι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Καλά τα πήγες? Δεν διάβασα τις προηγούμενες σελίδες.
Έτσι κι έτσι...
Έχασα τον σειτζεφ στα πολλαπλής κι στο Γ2 έκανα λάθος σε έναν συντελεστή
Δεδομένου ότι ήταν 4 αντιδράσεις για 11 μόρια, υπολογίζω να χάσω κάπου στα 2-3 μόρια απ εκεί
Μετά στα Δ3 και Δ4 η μεθοδολογία μου είναι ολόσωστη αλλά έχω χάσει απ πράξεις
Άρα συνολικά υπολογίζω γύρω στο 17.5-18
Πολύ λίγο σε σχέση με αυτά που περίμενα
Και ήταν το πρώτο μάθημα που με πήραν το γραπτό απ το χέρι κι αισθανόμουν πως αν είχα ένα 10λεπτο ακόμη θα είχα σώσει κι άλλα μόρια
Δεν πρόλαβα να κοιτάξω τι έχω γράψει, πιθανόν να έσωζα κάτι, είτε το πολλαπλής, είτε τον συντελεστή ή ακόμη και το αριθμητικό
Αλλά ήταν υπερβολικά πολλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Εγώ στο Β3 έκαμα πρώτα Τολενς, μετά οξείδωση και μετά αλογονοφορμική..

Ρε δεν την ήθελα την πούστικια την ογκομέτρηση και βλέπω το δ3 και λέω γαμώ το κέρατο μου, αλλά ντάξει. Τελειώσαμε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Ένα μπράβο σε εμένα που δεν αναγνώρισα ότι ήταν αλογονοφορμική με αποτελέσμα να μην κάνω το Γ1.Μπράβο μου.Καλό καλοκαίρι σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Εγώ έχω λάθος στο Γ.2... Λογικά θα χάσω 3-4 μόρια... Φακ... :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μετά από κάποια σημερινά σας σχόλια, αισθάνομαι απίστευτα εγωίστρια και χαζή που πέρσι καθόμουν και στεναχωριόμουν και είχα κατεβάσει ρολά για 3 μόρια που έχασα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.

EsASt3p

Νεοφερμένος

Ο EsASt3p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ένα μπράβο σε εμένα που δεν αναγνώρισα ότι ήταν αλογονοφορμική με αποτελέσμα να μην κάνω το Γ1.Μπράβο μου.Καλό καλοκαίρι σε όλους!

Δεν είσαι μόνο εσύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgeprelo

Νεοφερμένος

Ο Georgeprelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ρε παιδιά επειδή δεν προλάβαινα, από ένα σημείο και έπειτα, να τελειώσω το Δ3 έγραψα την διαδικασία που θα ακολουθούσα με λόγια. Υπάρχει περίπτωση να πάρω μόρια από αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Ωραίος :P Και γώ μόνο μεθοδολογία έγραψα προς το τέλος ! Φυσικά και θα πάρεις κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgeprelo

Νεοφερμένος

Ο Georgeprelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ωραίος :P Και γώ μόνο μεθοδολογία έγραψα προς το τέλος ! Φυσικά και θα πάρεις κάτι

Μακάρι!!:P
Άντε παιδιά τελειώσαμε...
Από εδώ και πέρα ξεκούραση και ξενύχτια!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Παιδιά και εγώ επειδή δεν προλάβαινα να γράψω το τελικό αποτέλεσμα στο Δ3 έγραψα πόσο θα βγει περίπου και όλη τη μεθοδολογία ,πόσα μόρια λέτε να δώσουν ;; ήμαρτον χημεία γράφαμε και όχι μαθηματικά β γυμνασίου με δυνάμεις του 10!!! και κάτι άλλο είχατε συναντήσει παρόμοια άσκηση όπως το Δ3 στη διάρκεια της χρονιάς;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

painlez

Νεοφερμένος

Ο painlez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εγραψα και γω κατα καλα και σημερα! Διαφωνω με το γεγονος οτι το Β2.Β ειναι σωστο... Αν ισχυε αυτο το πραγμα το 3ο στοιχειο θα επρεπε να ειναι ευγενες αεριο.. Το ενεργειακο χασμα μεταξυ 1ου και 2ου στοιχειου ειναι 367 κJ/mol ενω του 2ου με το 3ο 400κJ/mol. Αφου το στοιχειο 3 ειναι ευγενες αεριο θα ηταν πολυ δυσκολοτερο να διωξουμε ηλεκτρονιο απο αυτο.. Συνεπως η ενεργεια ιοντισμου του επρεπε να ειναι πολυ μεγαλυτερη απο αυτη του 2ου στοιχειου.. Επισης στο θεμα 3 εγραψα τις εξισωσεις με αλκιλια και μοριακους τυπους καθως εγραψα τις ενωσεις στο Γ1β.. Υπαρχει περιπτωση να μ κοψουν????

Θα διαφωνήσω μαζί σου όσων αφορά το Β2β. Η πρόταση είναι σωστή γιατί αν κοιτάξεις σε περιοδικό πίνακα που έχει και τις ενέργειες πρώτου ιοντισμού (https://www.ptable.com/?lang=el πάτα στην καρτέλα ιδιότητες και θα το βρείς) θα δεις ότι δεν υπάρχει τεράστιο ενεργειακό χάσμα ανάμεσα σε ένα στοιχείο της 17ης ομάδας και ένα ευγένες αέριο(εννοείτε διαδοχικά στοιχεία). Για παράδειγμα το οξυγόνο έχει 1313,9kJ/mol ενεέργεια πρώτου ιοντισμού, το φθόριο έχει 1681kJ/mol, το νέον έχει 2080,7kJ/mol ενω τέλος το νάτριο έχει 495,8kJ/mol. Νομίζω ότι τα νούμερα αυτά κιόλας μοιάζουν πολύ με τα νούμερα που έδινε η εκφώνηση του ερωτήματος Β2β. Επιπλέον τα στοιχεία οξυγόνο, άζωτο, νέον, και νάτριο είναι διαδοχικά και τα 3 πρώτα είναι τα 3 τελεύταίας της 2ης περιόδου ενώ το τελευταίο στοιχείο είναι το πρώτο της αμέσως επόμενης περιόδου.
Επίσης τώρα που βλέπω ακριβώς τα νούμερα στην εκφώνηση του ερωτήματος πρόκειτε για τα ίδια ακριβώς στοιχεία (έχουν κάνει στρογγυλοποίηση στα νούμερα). Αυτό που εννοείς για το μεγάλο ενεργειακό χάσμα, μάλλον το μπερδεύεις με τις ενέργειες ιοντισμού ενός ίδιου στοιχείου. Για παράδειγμα η ενέργεια πρώτου ιοντισμού του νατρίου είναι 495,8 kj/mol ενώ η δεύτερη (που πλέον έχει αποκτήσει δομή ευγενούς αερίου) είναι 2080kJ/mol. Εδώ φαίνεται το ενεργειακό χάσμα, αλλά μιλάμε για τον ιοντισμο του ίδιου στοιχείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Ωραιο το Δ3 απλα ηθελε συστημα.. Εγω διαφωνω με το γεγονος οτι το Β2β ειναι σωστο.. Αν μιλουσαμε για τυχαιες τιμες ενεργειας Ε1,Ε2 κλπ θα ισχυε.. καθως ομως το ενεργειακο χασμα μεταξυ του 1ου και του 2ου στοιχειου (που ανηκουν στις ομαδες p4 και p5 ειναι 367 kj/mol ενω μεταξυ του 2ου και του 3ου (p5 kai p6 δηλαδη το 3ο ειναι ευγενες αεριο) εχουν ενεργειακο χασμα 400kj/mol. Στην πραγματικοτητα ειναι πολυ πιο δυσκολο να διωξεις ηλεκτρονιο απο το σταθερο εβγαινες αεριο και συνεπως θα επρεπε να υπαρχει τεραστιο ενεργειακο χασμα... Μαλιστα ζητησαμε κ διευκρινηση για το συγκεκριμενο αλλα η υπεροχη επιτροπη μας εγραψε! Ελεος δηλαδη αν μου κοψουν 3 μοναδες :@

Θα διαφωνήσω μαζί σου όσων αφορά το Β2β. Η πρόταση είναι σωστή γιατί αν κοιτάξεις σε περιοδικό πίνακα που έχει και τις ενέργειες πρώτου ιοντισμού (https://www.ptable.com/?lang=el πάτα στην καρτέλα ιδιότητες και θα το βρείς) θα δεις ότι δεν υπάρχει τεράστιο ενεργειακό χάσμα ανάμεσα σε ένα στοιχείο της 17ης ομάδας και ένα ευγένες αέριο(εννοείτε διαδοχικά στοιχεία). Για παράδειγμα το οξυγόνο έχει 1313,9kJ/mol ενεέργεια πρώτου ιοντισμού, το φθόριο έχει 1681kJ/mol, το νέον έχει 2080,7kJ/mol ενω τέλος το νάτριο έχει 495,8kJ/mol. Νομίζω ότι τα νούμερα αυτά κιόλας μοιάζουν πολύ με τα νούμερα που έδινε η εκφώνηση του ερωτήματος Β2β. Επιπλέον τα στοιχεία οξυγόνο, άζωτο, νέον, και νάτριο είναι διαδοχικά και τα 3 πρώτα είναι τα 3 τελεύταίας της 2ης περιόδου ενώ το τελευταίο στοιχείο είναι το πρώτο της αμέσως επόμενης περιόδου.
Επίσης τώρα που βλέπω ακριβώς τα νούμερα στην εκφώνηση του ερωτήματος πρόκειτε για τα ίδια ακριβώς στοιχεία (έχουν κάνει στρογγυλοποίηση στα νούμερα). Αυτό που εννοείς για το μεγάλο ενεργειακό χάσμα, μάλλον το μπερδεύεις με τις ενέργειες ιοντισμού ενός ίδιου στοιχείου. Για παράδειγμα η ενέργεια πρώτου ιοντισμού του νατρίου είναι 495,8 kj/mol ενώ η δεύτερη (που πλέον έχει αποκτήσει δομή ευγενούς αερίου) είναι 2080kJ/mol. Εδώ φαίνεται το ενεργειακό χάσμα, αλλά μιλάμε για τον ιοντισμο του ίδιου στοιχείου.

Mμμ ισως εχει δικιο... Απλα δεν επρεπε να μου δωσουν τουλαχιστον διευκρινηση? Στην αρχη το ειχα σωστο και μετα εγραψα οτι ειναι λαθος για ακριβως αυτο το λογω.. Τεσπα τι να πω...

λογο*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

alex9494

Νεοφερμένος

Ο alex9494 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά, να σας ρωτήσω κάτι;
Στο Β3, ήταν σωστό να πούμε πώς θα διακρίνουμε τις ουσίες από τα 3 από τα 4 δοχεία και να πούμε ότι στο δοχείο που απέμεινε είναι η ουσία που απέμεινε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

painlez

Νεοφερμένος

Ο painlez αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Προφανώς και είναι σωστό αφού γνωρίζεις τις ουσίες που έχεις και απλά πρεπει να βρεις ποια είναι σε κάθε δοχείο. Απλά αναφέρεις, αφού κάνεις την διάκριση των άλλων 3 ενώσεων, ότι στο δοχείο που έμεινε βρίσκεται η τάδε ένωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top