[14/5/2011] Φυσική Γενικής Παιδείας

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 9)
  • Άριστα

    Ψήφοι: 4 44.4%
  • Πολύ καλά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καλά

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άσχημα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Χάλια

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν είμαι υποψήφιος

    Ψήφοι: 5 55.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Επειδή ο σκοπός αυτού του θέματος είναι ο παραπάνω, καλό θα ήταν το θέμα Πανελλήνιες 2011, να μην επιβαρύνεται με τέτοιου είδους σχόλια... :)

Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικά εξεταζόμενα μαθήματα.

Το θέμα θα ξεκλειδωθεί μετά το τέλος της αυριανής εξέτασης.

Καλή επιτυχία! :D

Προηγούμενο θέμα:

[12/5/2011] Νεοελληνική Γλώσσα
----------------------------------------------------------------

Τα θέματα.

Προτεινόμενες απαντήσεις, εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Το τοπικ ανοιξε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Βατα τα θεματα...Λίγο ζορικο το 4ο κατ' εμε..Αλλα νομιζω εγραφες ευκολα 15..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδιά τα θέμτα ήταν πιο εύκολα απο πέρσυ!!!Ελπίζω να γράψατε πάρα πολύ καλά!!!! ;)
Απαντήσεις:
ΘΕΜΑ1
γ,γ,β,δ Λ,Σ,Λ,Λ,Σ (Θεωρία από το βιβλίο)

ΘΕΜΑ2
Β1) Κατα την 1η διάσπαση λείπουν 2 πρωτόνια και 2 νετρόνια από τον τελικό πυρήνα!!Άρα έγινε διάσπαση Α και έχουμε απελευθέρωση ατόμου ηλίου ή αλλιώς σωμάτιο α
Κατά τη 2η διάσπαση (από τον πυρήνα Pa στον U) βλέπουμε πως αυξήθηκαν τα πρωτόνια κατά 1 και παρέμεινε σταθερός ο Μαζικός αριθμός!Άρα απελευθερώθηκε ένα νετρόνια και διασπάστηκε σε πρωτόνιο , ηλεκτρόνιο και αντινετρίνο(β- διάσπαση)!Άρα έχουμε απελυθέρωση σωματιδίων β.
Σωστή λοιπόν η γ

Β2) Η ιώσης παρουσιάζει μεγαλύτερο δείκτη διάθλασης από τις αλλες 2 αρα εκτρέπεται περισσότερο από τις άλλες 2! (n και γωνία εκτροπής ανάλογα)
Σωστή η γ

Β3)λmin=c*h/(e*V)
h*f=Kαρχ-Κτελ, Κτελ=0,75*Καρχ, f=c/λ, Καρχ=e*V
Από τα παραπάνω καταλήγουμε πως λ=4*h*c/(e*V) και λmin=h*c/(e*V) άρα λ=4*λmin
Σωστή η β

ΘΕΜΑ 3
Στο κενό και οι 2 ακτινοβολίες κινούνται με c=3*10^8 m/s Άρα uα=uβ=c ,uά και uβ' οι ταχύτητες των ακτινοβολιών μέσα στο μέσο
α) nβ=c/uβ' , uβ'=1,5*10^8 m/s

Β) uά=c-10^8=2*10^8
nα=c/uά=1,5

γ)Στο κενό λοα και λοβ τα μήκη κύματος των 2 ακτινοβολιών
Στο μέσο λα και λβ τα μήκη κύματος των 2 ακτινοβολιών
c=λοα*fα
c=λοβ*fβ (διαιρούμε κατά μέσλη)
fα/fβ=2/3 (Τα f παραμένουν σταθερα σε οποιοδήποτε μέσο-διατηρείται η ενέργεια)
nα/nβ=uβ'/u'a=λβ*fβ/(λα*fα) =>λα/λβ=2

δ) uά=χ/Δtα => Δtα=3*10^-9
uβ=χ/Δtβ => Δtβ=4*10^-9
Δt=Δtβ-Δtα=10^-9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
ηταν δυσκολα αντικειμενικα αλλα μπορουσες να γραψεις ευκολα αριστα αν εχεις ασχοληιει καλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Έχω πει ότι δεν θα συζητώ για ότι γράφω, αλλά εδώ που είμαστε 2-3 που δίνουμε φυσική γενικής νομίζω έχω υποχρέωση να πω την άποψη μου. Λοιπόν:
Από ένα μάθημα με ύλη 32 σελίδων από τις οποίες δεν χρειάζεται να αποστηθίσεις τίποτα, όλα είναι απλά και κατανοητά, το αντικείμενο είναι ευχάριστο και ενδιαφέρον, υπάρχουν 3-4 όλες κι όλες περιπτώσεις ασκήσεων που δεν παρουσιάζουν καμία δυσκολία, κάποιος που έχει κάνει έστω και μια μέτρια προετοιμασία, μου φαίνεται αδιανόητο να μην χτυπήσει πολύ υψηλό βαθμό.
Γνωμη μου: Παιδιά που τώρα είσαστε στη Β λυκείου, σκεφτείτε το και μην ακολουθείτε αυτά που από μόδα κάνουν οι πολλοί.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Έχω πει ότι δεν θα συζητώ για ότι γράφω, αλλά εδώ που είμαστε 2-3 που δίνουμε φυσική γενικής νομίζω έχω υποχρέωση να πω την άποψη μου. Λοιπόν:
Από ένα μάθημα με ύλη 32 σελίδων από τις οποίες δεν χρειάζεται να αποστηθίσεις τίποτα, όλα είναι απλά και κατανοητά, το αντικείμενο είναι ευχάριστο και ενδιαφέρον, υπάρχουν 3-4 όλες κι όλες περιπτώσεις ασκήσεων που δεν παρουσιάζουν καμία δυσκολία, κάποιος που έχει κάνει έστω και μια μέτρια προετοιμασία, μου φαίνεται αδιανόητο να μην χτυπήσει πολύ υψηλό βαθμό.
Γνωμη μου: Παιδιά που τώρα είσαστε στη Β λυκείου, σκεφτείτε το και μην ακολουθείτε αυτά που από μόδα κάνουν οι πολλοί.





Όπως και να ναι είναι ρίσκο. Όταν βάλουνε δύσκολα μαθηματικά γενικής θα τους πάρει η μπαλα τους περισότερους. Όταν βάλουνε φυσικη γενική δύσκολα θα πάρει η μπάλα μόνο εσένα. Φυσική αν και δεν θυμάμαι πολλά από το μάθημα δεν μπορούν να βάλουν δύσκολα αλλά μπορεί να βάλουν ασαφή θέματα όπως βάλανε σήμερα στη βιολογία (αρκετά παιδιά αν και ξέραν την απάντηση δεν την βάλανε γιατί νόμιζαν ότι δεν χρειαζόταν).

Πάντως για τη φετινή χρονιά όποιος επέλεξε φυσική γενική βγήκε κερδισμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Φυσική αν και δεν θυμάμαι πολλά από το μάθημα δεν μπορούν να βάλουν δύσκολα ...
Ακριβώς! Όλα κι όλα τελικά είναι 5-6 πράγματα που προσπαθούν να τα συνδυάσουν. Το έκανα και μόνος μου να προσπαθώ να φτιάξω θέματα και κάπου είχα πετύχει πολύ όμοια με αυτά που έπεσαν. Για μένα είναι ανόητο να απορρίπτουν οι πιο πολλοί τη φυσική γενικής, μόνο και μόνο επειδή έτσι είναι η συνήθεια των πολλών.

Άλλος κανένας έδωσε φυσική γενικής?



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ακριβώς! Όλα κι όλα τελικά είναι 5-6 πράγματα που προσπαθούν να τα συνδυάσουν. Το έκανα και μόνος μου να προσπαθώ να φτιάξω θέματα και κάπου είχα πετύχει πολύ όμοια με αυτά που έπεσαν. Για μένα είναι ανόητο να απορρίπτουν οι πιο πολλοί τη φυσική γενικής, μόνο και μόνο επειδή έτσι είναι η συνήθεια των πολλών.

Άλλος κανένας έδωσε φυσική γενικής?




γιατί, το ενδεχόμενο να δίνει μαθηματικά επειδή του αρέσουν πιο πολύ δεν παίζει;
προσωπικά το μόνο πλεονέκτημα που βρίσκω στη φυσική έναντι των μαθηματικών είναι το γεγονός ότι δεν έχει τόση παπαγαλία (ορισμούς και αποδείξεις)
(αν και έχει άλλου είδους αποστήθιση, στυλ μεθοδολογίες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
γιατί, το ενδεχόμενο να δίνει μαθηματικά επειδή του αρέσουν πιο πολύ δεν παίζει;
Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί, όπως και αυτοί που θέλουν 5ο πεδίο και η επιλογή είναι αναγκαστική, υπάρχουν και οι λάτρες της βιολογίας, ακόμα και της ιστορίας. Δεν μίλησα για όλους, αλλά για κάποιους (έστω πολλούς).
Όταν είμασταν στη Β λυκείου στους πάρα πολλούς υπήρχε ο προβληματισμός: μαθηματικά ή βιολογία? Προσοχή: μόνον δύο περιπτώσεις. Ελάχιστοι έβαζαν (και βάζουν) σαν πιθανότητα τη φυσική ή την ιστορία. Πιστεύω ότι το κριτήριο δεν είναι (εκτός από εξαιρέσεις) το "τι μου αρέσει". Ίσως πρέπει να γίνει θέμα κοινωνιολογικής μελέτης το γιατί η φυσική και η ιστορία εξορίστηκαν από τις "προτιμήσεις" μας (άσχετο: να ερμηνεύσετε τα εισαγωγικά). Ακούμε: "θέλω να γίνω φυσικός και θα πάρω μαθηματικά" ή "θέλω να γίνω ιστορικός και θα πάρω βιολογία". (Ας αφήσουμε την ιστορία από τη συζήτηση, εδώ οι θεωρητικοί έχουν τα δικά τους επιχειρήματα). Πώς αντιμετωπίζεται αυτός ο μοναχικός κάου-μπόι που θα πει "σκέφτομαι να πάρω φυσική"? Όλοι (φίλοι, συμμαθητές, απόφοιτοι, καθηγητές, γονείς, φροντιστές, γνωστοί, γείτονες) θα προσπαθήσουν να του αλλάξουν γνώμη: "με τίποτα!", "κάποτε έβαλαν πολύ δύσκολα" , "σε είχα για σοβαρό άτομο" , "τι μ________ λες ρε μ________ !" (μη συμπληρώσετε τα κενά). Θέλω να καταλήξω: Είναι ή όχι μόδα, το να απορρίπτεται από πριν η φυσική?
Ασφαλώς σε όλα υπάρχουν και πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Δεν προσπάθησα να πείσω κανέναν για κάτι (δεν παίρνω ποσοστά). Οπωσδήποτε, κάθε επιλογή είναι σεβαστή. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει από την αρχή να σβήνουμε κάτι, αλλά να το ψάχνουμε και να μην παρασυρόμαστε από μόδες, συνήθειες και (ίσως) συμφέροντα. Γιατί και με τον 1ο κύκλο της τεχνολογικής, κάτι παρόμοιο δεν συμβαίνει?



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σίγουρα υπάρχουν και αυτοί, όπως και αυτοί που θέλουν 5ο πεδίο και η επιλογή είναι αναγκαστική, υπάρχουν και οι λάτρες της βιολογίας, ακόμα και της ιστορίας. Δεν μίλησα για όλους, αλλά για κάποιους (έστω πολλούς).
Όταν είμασταν στη Β λυκείου στους πάρα πολλούς υπήρχε ο προβληματισμός: μαθηματικά ή βιολογία? Προσοχή: μόνον δύο περιπτώσεις. Ελάχιστοι έβαζαν (και βάζουν) σαν πιθανότητα τη φυσική ή την ιστορία. Πιστεύω ότι το κριτήριο δεν είναι (εκτός από εξαιρέσεις) το "τι μου αρέσει". Ίσως πρέπει να γίνει θέμα κοινωνιολογικής μελέτης το γιατί η φυσική και η ιστορία εξορίστηκαν από τις "προτιμήσεις" μας (άσχετο: να ερμηνεύσετε τα εισαγωγικά). Ακούμε: "θέλω να γίνω φυσικός και θα πάρω μαθηματικά" ή "θέλω να γίνω ιστορικός και θα πάρω βιολογία". (Ας αφήσουμε την ιστορία από τη συζήτηση, εδώ οι θεωρητικοί έχουν τα δικά τους επιχειρήματα). Πώς αντιμετωπίζεται αυτός ο μοναχικός κάου-μπόι που θα πει "σκέφτομαι να πάρω φυσική"? Όλοι (φίλοι, συμμαθητές, απόφοιτοι, καθηγητές, γονείς, φροντιστές, γνωστοί, γείτονες) θα προσπαθήσουν να του αλλάξουν γνώμη: "με τίποτα!", "κάποτε έβαλαν πολύ δύσκολα" , "σε είχα για σοβαρό άτομο" , "τι μ________ λες ρε μ________ !" (μη συμπληρώσετε τα κενά). Θέλω να καταλήξω: Είναι ή όχι μόδα, το να απορρίπτεται από πριν η φυσική?
Ασφαλώς σε όλα υπάρχουν και πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Δεν προσπάθησα να πείσω κανέναν για κάτι (δεν παίρνω ποσοστά). Οπωσδήποτε, κάθε επιλογή είναι σεβαστή. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει από την αρχή να σβήνουμε κάτι, να το ψάχνουμε και να μην παρασυρόμαστε από μόδες, συνήθειες και (ίσως) συμφέροντα. Γιατί και με τον 1ο κύκλο της τεχνολογικής, κάτι παρόμοιο δεν συμβαίνει?

Ναι, και με τον πρώτο κύκλο της τεχνολογικής κάτι παρόμοιο συμβαίνει.
Καταρχήν ιστορία νομίζω είναι ευνόητοι οι λόγοι για τους οποίους δεν έχει πέραση έτσι, δες τα ποσοστά αριστούχων.
Κατά τα άλλα σίγουρα είναι πολλοί οι παράγοντες. Από τη μία είναι και τα φροντιστήρια που ωθούν τους μαθητές σε μαθηματικά-βιολογία για να μην ξεβολεύονται, αλλά πιστεύω και μια γενικότερη αντίληψη που έχει επικρατήσει ότι η φυσική της γενικής είναι πιο δύσκολη από τα μαθηματικά (λανθασμένα ίσως, δεν ξέρω δεν έχω άποψη).
Επίσης είναι και το άλλο ότι έχουμε την τάση να διστάζουμε να κάνουμε τη διαφορά, ποιος θα σκεφτεί να πάρει ένα μάθημα μόνος του όταν ξέρει ότι όλοι οι υπόλοιποι θα πάρουν άλλο, συν ότι σε μα τάξη όπου το μάθημα δεν θα το δίνει κανείς κατά πάσα πιθανότητα δεν θα γίνεται μάθημα.
Όλα παίζουν, απλά λέω ότι δεν είναι αποκλειστικά θέμα μόδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
μαγκες μου και εγω πιστευω οτι εμεις ειμασταν οι κερδισμενοι της ημερας..βεβαια διαγωνιστηκαμε σε φυσιολογικες συνθηκες :P
γενικα με την φυσικη παιζει αυτο με τν δυσκολια..εγω τελευταια στιγμη αλλαξα απο βιολογια σε φυσικη..αλλα σχετικα με τν κατ της παραγωγης ειναι και το θεμα του ψωνιου παιδια..ποσοι δεν ειναι οι θετικοι π εχουν σκιστει στο διαβασμα κ το αγχος ενω στην δικη μας κατ εχεις ΤΟΝ ελευθερο χρονο!! σ λεει ο γιος μου ? σιγα μν παει τεχνολογικη..θες για το ψωνιο αγορι μου????? λουσου τα τωρα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

busted

Νεοφερμένος

Ο busted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Έδωσα κι εγώ φυσική.. Αυτό που έχω να πω είναι ότι όντως ήμασταν πολύ κωλόφαρδοι φέτος όσοι τη δώσαμε πανελλήνιες.. τα θέματα δεν ήταν ούτε εύκολα ούτε μέτρια, αλλά από την άλλη δεν ήταν και κάτι το εξωφρενικό.. Το θεωρώ πολύ καλό διαγώνισμα αφού είχε κλιμάκωση που έπρεπε. κάποιος που είχε διαβάσει σωστά και το είχε ψάξει λίγο το μάθημα δε θα αντιμετώπιζε καμιά απολύτως δυσκολία.. επίσης ούτε τα θέματα άργησαν ούτε είχαμε διευκρινίσεις και ασάφειες.

Να λοιπόν που όλοι με βρίζανε φέτος με αυτό το θέμα.. ακόμα και τη μέρα που έδινα με δούλευαν οι φίλοι μου γιατί ήμουν μόνος μου στη γωνία όταν γράφαμε.. Ήμουν ο μοναδικός από το σχολείο που διάλεξε φυσική.. βγήκα κερδισμένος όμως τελικά :Ρ

όλα πήγαν μια χαρά συνεχίζουμε τώρα με το επόμενο! καλή επιτυχία σε όλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
λέτε να παίζει κάτι τέτοιο?
Διαρροή θεμάτων στη φυσική γενικής? Μπα! Για 300 βλαμμμμένα σε όλη την Ελλάδα που την δίνουν πανελλαδικά, who cares?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top